DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   da li dizu limit za pausal (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=11216)

raindog 18. 09. 2012. 15:09

da li dizu limit za pausal
 
Cuo sam neke price da ce ovim poreskim izmenama i limit pausal biti podignut, gledao sam neke od predloga zakona i nisam nasao nista u vezi ovoga.

da li neko zna vise informacija na ovu temu?

mileusna 18. 09. 2012. 15:12

Mislim da se paušal određuje uredbom, tako da džaba ti predlozi zakona.

raindog 18. 09. 2012. 15:14

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108496)
Mislim da se paušal određuje uredbom, tako da džaba ti predlozi zakona.

onda zato nista nisam nasao :) ...

da preformulisem pitanje da li neko zna nesto o tome da planiraju doneti uredbu za dizanje limita za pausal :)


cuo sam neke informacije da ide na 8mil sto je meni skoro pa nemoguce

mileusna 18. 09. 2012. 15:17

Citat:

Originalno napisao raindog (Napišite 108497)
cuo sam neke informacije da ide na 8mil sto je meni skoro pa nemoguce

To će (kako se priča) biti novi limit za obavezni ulazak u PDV.

raindog 18. 09. 2012. 15:18

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108498)
To će (kako se priča) biti novi limit za obavezni ulazak u PDV.

to znam... i meni se cini da ljudi mesaju te dve stvari pa neko pustio buvu, a od podizanja pausala nema nista....

mileusna 18. 09. 2012. 15:22

Citat:

Originalno napisao raindog (Napišite 108499)
to znam... i meni se cini da ljudi mesaju te dve stvari pa neko pustio buvu, a od podizanja pausala nema nista....

Da, masa ljudi ne zna razliku između ta dva, neki čak misle da je paušal na 4M "jer posle ulaziš u PDV".

Realno bi trebalo da ga povećaju bar na 4M zbog inflacije ako ništa drugo. Tih 3M je bio limit i kad je EUR bio 85 dinara.

raindog 18. 09. 2012. 15:32

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108500)
Da, masa ljudi ne zna razliku između ta dva, neki čak misle da je paušal na 4M "jer posle ulaziš u PDV".

Realno bi trebalo da ga povećaju bar na 4M zbog inflacije ako ništa drugo. Tih 3M je bio limit i kad je EUR bio 85 dinara.

slazem se :) ali recimo 6m zvuci tako primamljivo :D

alfaunits 18. 09. 2012. 16:29

Limit za prelazak iz pausala (tj. do kog prometa se moze ostati u pausalu) se odredjuje zakonom o dobiti pravnih lica, ne uredbama. U prevodu, bez promene tog zakona, uredba o pausalnom oporezivanju (koja blize odredjuje sta moze, a sta ne moze) ne znaci nista.

NIGDE zvanicno nije pominjan pausal inace, vezano za ove nove predloge/zakone/izmene/promene/bla truc. To su samo neki tumacili ove promene oko PDV-a, ali nista vezano za pausal nije pomenuto.

Zero-Cool 18. 09. 2012. 16:32

Neke informacije koje sam ja cuo, ali opet to nista ne mora da bude sigurno su:

Za pausalce koji ne vode knjige limit ce biti 6.000.000din

A za one koji vode knjige valjda 8.000.000din

E sad kao sto neko rece ovo mora da se usvoji uredbom...i verovatno ce se objaviti na sva zvona :)

alfaunits 18. 09. 2012. 16:43

Jedina "uredba" kojom se ovo moze usvojiti je uredba o izmeni zakona o dobiti pravnih lica, BRE :)

Inace, evo prdloga izmena zakona o kojima se suska izmedju ostalog:
http://mfp.gov.rs/UserFiles/File/pre...%202012%20.pdf
Ovo je za porez za fizicka lica. A evo i ostale izmene koje su planirane:
http://www.mena.rs/cms/index.php?opt...mid=50&lang=sr
Nema pomena o izmeni zakona o dobiti pravnih lica, niti izmena zakona o porezu fizickih lica po pitanju samostalne delatnosti.

Ne svidja mi se ovo, dize se porez na dividende :(

mileusna 18. 09. 2012. 17:06

Citat:

Originalno napisao Zero-Cool (Napišite 108503)
Za pausalce koji ne vode knjige limit ce biti 6.000.000din
A za one koji vode knjige valjda 8.000.000din

"Paušalac" koji vodi knjige nije paušalac, poenta paušala je da se ne vode knjige.

mileusna 18. 09. 2012. 17:12

Citat:

Originalno napisao alfaunits (Napišite 108504)
Jedina "uredba" kojom se ovo moze usvojiti je uredba o izmeni zakona o dobiti pravnih lica, BRE :)

A kako to kad preduzetnik nije pravno lice, što se njega tiče taj zakon?! Evo ga član 1 zakona koji pominješ:

Citat:

Poreski obveznik poreza na dobit pravnih lica (u daljem tekstu: poreski obveznik) je privredno društvo, odnosno preduzeće organizovano u jednom od sledećih oblika:

1) akcionarsko društvo; 2) društvo sa ograničenom odgovornošću; 3) ortačko društvo; 4) komanditno društvo; 5) društveno preduzeće; 6) javno preduzeće. 7) (brisana)

centaur 18. 09. 2012. 17:19

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108505)
"Paušalac" koji vodi knjige nije paušalac, poenta paušala je da se ne vode knjige.

Pa nije bas tako...ja pausalno placam porez a vodim knjige....

mileusna 18. 09. 2012. 17:24

Evo finalnog odgovora, iznos paušala određuje Zakon o porezu na dohodak građana u članu 40.

Postoji i Uredba o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti na koju sam ja prvobitno mislio, ali ona samo dodatno određuje uslove za paušalno oporezivanje.

Citat:

Закон о порезу на доходак грађана

Паушално опорезивање

Члан 40.
Предузетник који с обзиром на околности није у стању да води пословне књиге, осим пословне књиге о оствареном промету, или коме њихово вођење отежава обављање делатности, има право да поднесе захтев да порез на приходе од самосталне делатности плаћа на паушално утврђен приход (у даљем тексту: паушално опорезивање).

Право на паушално опорезивање не може се признати предузетнику:
1) оснивачу ортачке радње;
2) који обавља делатност из области: трговине на велико и трговине на мало, осим одржавања и оправке моторних возила, хотела и ресторана, финансијског посредовања и активности у вези с некретнинама;
3) у чију делатност улажу и друга лица;
4) чији је укупан промет у години која претходи години за коју се утврђује порез, односно чији је планирани промет када почиње обављање делатности - већи од 3.000.000 динара;
5) који је обвезник пореза на додату вредност, односно који се определи за плаћање пореза на додату вредност у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност.

Изузетно од одредбе става 2. тачка 2) овог члана, предузетнику који трговинску или угоститељску делатност обавља у киоску, приколици или сличном монтажном или покретном објекту може се, на његов захтев, одобрити да порез плаћа на паушално утврђен приход.

Члан 41.
Ако су испуњени услови из члана 40. овог закона, паушални приход се утврђује, у складу са следећим критеријумима и елементима:
1) висина просечне месечне зараде по запосленом у Републици, општини, граду и округу остварене у години која претходи години за коју се утврђује паушални приход;
2) место на коме се радња налази;
3) опремљеност радње;
4) број запослених радника и ангажованих чланова породице;
5) тржишни услови у којима се делатност обавља;
6) површина локала;
7) старост обвезника и његова радна способност;
8) висина прихода обвезника, који под истим или сличним условима обавља исту или сличну делатност;
9) остале околности које утичу на остваривање добити.

Код утврђивања паушалног прихода, надлежни порески орган узима у обзир и све доказе, чињенице и податке до којих је дошао путем контроле и на други начин.

Влада Републике Србије уређује ближе услове, критеријуме и елементе за паушално опорезивање.

Члан 42.
Захтев за паушално опорезивање може се поднети надлежном пореском органу до 30. новембра текуће године за наредну годину, односно у року од 15 дана од дана уписа у регистар надлежног органа.

Надлежни порески орган дужан је да по захтеву предузетника донесе решење у року од 30 дана од дана подношења захтева.

Ако надлежни порески орган не реши по захтеву у року из става 2. овог члана, сматра се да је захтев за паушално опорезивање прихваћен.

Предузетник коме је утврђено право на паушално опорезивање, овај начин опорезивања користи док се не утврди да су престали разлози за паушално опорезивање, односно да измењени услови искључују право на паушално опорезивање.
У случају из става 4. овог члана, надлежни порески орган ће решењем наложити предузетнику вођење пословних књига од половине текуће године или од почетка наредне године.

Предузетник коме престаје право на паушално опорезивање по основу из члана 40. став 2. тачка 5) овог закона, дужан је да води пословне књиге најкасније од дана када постане обвезник пореза на додату вредност у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност, без утврђивања обавезе вођења пословних књига решењем надлежног пореског органа.


mileusna 18. 09. 2012. 17:31

Citat:

Originalno napisao centaur (Napišite 108507)
Pa nije bas tako...ja pausalno placam porez a vodim knjige....

Pogledaj gore članove zakona koje sam naveo, početak:

Citat:

Предузетник који с обзиром на околности није у стању да води пословне књиге, осим пословне књиге о оствареном промету, или коме њихово вођење отежава обављање делатности, има право да поднесе захтев да порез на приходе од самосталне делатности плаћа на паушално утврђен приход
Jedno drugo isključuje, vodiš onu knjigu prometa i ako imaš zaposlene obračun plata i sl, ali ne vodiš poslovne knjige.

centaur 18. 09. 2012. 17:36

^pazi, ja neznam sta ti podrazumevas pod poslovnim knjigama ali morao sam da uzmem knjigovodju jer sam pre neki mesec prebacio limit za kalendarsku godinu ali nisam usao u PDV posto je 99% placanje spolja i kao takvo onda ne ulazi u onih 4M za PDV.
I dalje pausalno placam porez....po resenju...ali sve troskove pravdam i nema dizanja kesa....

Ono sto sad vidim u ovome sto si ti okacio, a sto nisam znao...za sledecu godinu cao pausal...

Markok 18. 09. 2012. 17:39

pausalac vodi knjigu faktura i jednom godišnje preda izveštaj poreskoj upravi,
ali ne vodi klasično knjigovodstvo i visina poreza i doprinosa mu ne zavisi od prometa.

mileusna 18. 09. 2012. 17:43

Citat:

Originalno napisao centaur (Napišite 108510)
^pazi, ja neznam sta ti podrazumevas pod poslovnim knjigama ali morao sam da uzmem knjigovodju jer sam pre neki mesec prebacio limit za kalendarsku godinu ali nisam usao u PDV posto je 99% placanje spolja i kao takvo onda ne ulazi u onih 4M za PDV.
I dalje pausalno placam porez....po resenju...ali sve troskove pravdam i nema dizanja kesa....

Ono sto sad vidim u ovome sto si ti okacio, a sto nisam znao...za sledecu godinu cao pausal...

Pa pročitaj šta si sam napisao: "jer sam pre neki mesec prebacio limit za kalendarsku godinu". Tako je prebacio si limit za paušalca i sad si prešao u takozvanog "knjigaša", čestitam! (ali i ne baš, vidi poslednji pasus)

To što i dalje plaćaš po rešenju to tako ide akontaciono, finalni obračun poreza za 2012 će ti stići sledeće godine prema ostvarenoj dobiti pa ćeš biti ili u pretplati ili u dugu.

Jednom kad pređeš u "knjigaša" ne možeš tako lako da se vratiš u "paušalca". U 2013. ti to svakako neće dozvoliti jer ti je promet u 2012 veći od 3M. Dakle možda ćeš moći za 2014 opet da se vratiš ako ne postoji neki uslov od minimalno 2 godine.

Inače, ako se baviš uslužnim IT delatnostima i sl. sa velikom profitnom marginom, moj ti je savet da razmišljaš o DOO što pre, jer je IT preduzetnik "knjigaš" veoma loše rešenje po novčanik istog. :) Razlog su porezi i doprinosi za koje je osnovica dobit preduzetnika, pa tako ako si imao dobit od recimo 2.5M dinara (grubo oko 2.000 EUR mesečno), porezi i doprinosi za sledeću godinu će ti biti kao da si imao platu 2000 EUR mesečno, a sad možeš misliti koliki su porezi i doprinosi na platu od 2.000 EUR :)

centaur 18. 09. 2012. 17:55

Da ne ulazim mnogo u detalje ali kljucna rec je dobit....na kraju godine nema dobiti :)
Isto sam mislio da treba da predjem u DOO ali me je knjigovodja razuverio...doduse, nije mi rekao da sledece godine nema pausala....moracu jos jednom da razmislim o svemu tome...hvala za sve ove vise nego korisne informacije.

mileusna 18. 09. 2012. 18:02

Citat:

Originalno napisao centaur (Napišite 108513)
Da ne ulazim mnogo u detalje ali kljucna rec je dobit....na kraju godine nema dobiti :)

Ako imaš plate radnika, troškove pokrivene papirima i sl. i malu knjigovodstvenu dobit, onda je OK. Ali zapamti da se doprinosi određuju prema dobiti, pa ako se prikaže neka velika knjigovodstvena dobit ne ginu ti veliki doprinosi, ali i velika penzija. ;)

centaur 18. 09. 2012. 18:13

^Upravo sve to...nema dobiti na kraju...ali ono sto nisam znao do ovog trenutka je da sledece godine i sa time ne mogu da budem u pausalu i onda ovako, na prvu loptu, rekao bih da je ipak bilo bolje da sam odmah presao u DOO....

Peca 18. 09. 2012. 19:30

znaci ostaje 3mil limit za one koji ne vode knjige?

alfaunits 18. 09. 2012. 22:00

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108506)
A kako to kad preduzetnik nije pravno lice, što se njega tiče taj zakon?! Evo ga član 1 zakona koji pominješ:

Pardon! Zakona o porezu na dohodak fizickih lica, Члан 40.
EDIT: Pretece me ;)

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108514)
Ako imaš plate radnika, troškove pokrivene papirima i sl. i malu knjigovodstvenu dobit, onda je OK. Ali zapamti da se doprinosi određuju prema dobiti, pa ako se prikaže neka velika knjigovodstvena dobit ne ginu ti veliki doprinosi, ali i velika penzija. ;)

LOL, haha, hi, ho, hahahah, LOL! :)

serge 26. 09. 2012. 13:41

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108514)
... ako se prikaže neka velika knjigovodstvena dobit ne ginu ti veliki doprinosi, ali i velika penzija. ;)

Ako iko od nas ikad vidi tu penziju ja cu da povucem sve sto sam ikad rekao - i to javno - oglas u novinama preko cele strane i tako to...

Gruja 26. 09. 2012. 19:50

Znam čoveka koji ima maksimalnu penziju i veruj mi, mnoooogo mu je bolje nego običnom penzioneru. E sad, šta će biti za 20-40 godina to niko ne može da zna.

webarto 26. 09. 2012. 21:32

Kupiš 2 stana u centru i rentaš, eto ti penzije.

alfaunits 26. 09. 2012. 23:05

Citat:

Originalno napisao Gruja (Napišite 108624)
Znam čoveka koji ima maksimalnu penziju i veruj mi, mnoooogo mu je bolje nego običnom penzioneru. E sad, šta će biti za 20-40 godina to niko ne može da zna.

Pitanje je da li bi mu bilo bolje da je lepo pare stavio u banku ili da je kupovao vise u zivotu umesto sto je davao u PIO fond :)

Koliko je uopste max. penzija kod nas? Oko 60.000RSD je valjda max. doprinos za PIO, ali ne znam koliko je sama najvisa penzija?

Gruja 26. 09. 2012. 23:48

Ovo je tekst sa početka 2011, i kaže da je najveća penzija oko 100k din.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/d...102-266-dinara

smarkovic 27. 09. 2012. 01:53

@Peca
Pre 10ak dana sam poslao MFP amandmane na paket zakona koji su spremani za Parlament. Između ostalog tu je bio i predlog da se podigne limit za paušalno oporezivanje preduzetnika na 6 miliona godišnje. Da li će biti usvojeno - videćemo danas-sutra kada objave konačni tekst zakona koji su usvojeni juče...

alfaunits 27. 09. 2012. 03:25

Imas li uvid koliko bi povecali obaveze u tom slucaju?

alfaunits 28. 09. 2012. 00:04

I sta bi?

ljtruba 28. 09. 2012. 00:32

I mene zanima cela prica... ako su digli limit, da li mi se isplati da ugasim doo i otvorim preduzetnicku agenciju? Prosle godine sam imao samo 6 milki prometa... (na papiru)

Sad placam knjigovodju 100e, to bi bila usteda od 1200 na godisnjem nivou, a vala i rado bih se kase otarasio.

gastonr 01. 10. 2012. 12:24

http://mfp.gov.rs/UserFiles/File/zak...RS29092012.pdf

Podigli su limit za malog poreskog obveznika (ako ja to dobro čitam paušal).

Videti član 33. u PDF-u iz linka.

ivanhoe 01. 10. 2012. 13:28

^ od kad se primenjuju ove izmene?

Gruja 01. 10. 2012. 14:30

Nisam knjigovođa, ali ovo mi više izgleda kao da su podigli limit za ulazak u PDV. Nisam video da se negde pominje paušal.

gastonr 01. 10. 2012. 15:23

@Gruja: Mali poreski obveznik, ako ja dobro razumem, to je svako van PDV-a. 8M je limit za ulazak u PDV, pitanje ostaje koliko je limit za vođenje knjiga? Da li neko zna?

mileusna 01. 10. 2012. 17:28

Pet strana diskutujemo gde je definisan paušal, kojim zakonom i da to nije isto što i PDV itd. itd i opet neko dođe mrtav ladan i navede zakon o PDV-u :1054:

Dakle paušal nema veze sa PDV-om niti sa Zakonom o PDV-u. Mali poreski obveznik po zakonu o PDV-u je onaj što ne mora da uđe u sistem PDV-a i to nema nikakve veze sa paušalom.

Paušal je kao što rekosmo specifiran Zakonom o porezu na dohodak građana u članu 40.

gastonr 01. 10. 2012. 20:12

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 108716)
Pet strana diskutujemo gde je definisan paušal, kojim zakonom i da to nije isto što i PDV itd. itd i opet neko dođe mrtav ladan i navede zakon o PDV-u :1054:

Dakle paušal nema veze sa PDV-om niti sa Zakonom o PDV-u. Mali poreski obveznik po zakonu o PDV-u je onaj što ne mora da uđe u sistem PDV-a i to nema nikakve veze sa paušalom.

Paušal je kao što rekosmo specifiran Zakonom o porezu na dohodak građana u članu 40.

S obzirom da sam ja došao mrtav ladan :) Izvinjavam se ako sam nekom prouzrokovao neprijatnosti.

Da pojasnim, ponadao sam se da su dizanjem limita za ulazak u PDV, podigli i limit za paušal. Iz mog iskustva, manji je problem PDV, veći problem (i vremenski i bilo kako drugo) preduzetnika je vođenje knjiga, a to je ostalo na 3M :(

alfaunits 01. 10. 2012. 21:08

Jesi prouzrokovao nam neprijatnost, mi se ponadali :(

gastonr 01. 10. 2012. 21:37

Jbg-a i ja sam se ponadao :( ali ništa. Prosto logično bi bilo da ako želiš da podstakneš preduzetništvo i da smanjiš papirologiju onda povećaš limit od kog se vode knjige. Ako vodiš knjige (bilo prosto ili dvojno knjigovodstvo) onda ni obračun PDV-a nije neko preterano maltretiranje :( Stvarno mi nije jasno samo dizanje limita za PDV, a bez dizanja limita za paušal. Ranije su se ta dva pratila, pa se obradovaj bez potrebe, a unese i pometnju. Sorry :(


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:35.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.