DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pausalna Firma Za Unovcavanje Adsense Cekova (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8554)

buksula 15. 03. 2010. 03:14

Pausalna Firma Za Unovcavanje Adsense Cekova
 
Zanima me ako otvorim pausalnu firmu(nesto) u oblasti internet marketinga:

1) Da li je bank account vezan za pausalnu firmu na moje ime ili na ime firme ili je to isto?
2) Da li mogu da unovcavam cekove na moje ime kao fizicko lice?
3) Da li mogu da ovlastim osobe koje primaju adsense prihode za mene(rodjake) na taj racun i na taj nacin ih osobodim obaveza placanja poreza - tako sto ga sam platim - pausalno?

vlador 15. 03. 2010. 09:14

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 81599)
1) Da li je bank account vezan za pausalnu firmu na moje ime ili na ime firme ili je to isto?

Vezan je na firmu.

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 81599)
2) Da li mogu da unovcavam cekove na moje ime kao fizicko lice?

Zavisi ko je na ceku naveden kao primalac. Ako si ti licno, onda moras na unovcis kao fizicko lice, a ako je naziv firme, onda kao firma. Tako je bar u Raiffeisen banci, a verujem i u drugima.

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 81599)
3) Da li mogu da ovlastim osobe koje primaju adsense prihode za mene(rodjake) na taj racun i na taj nacin ih osobodim obaveza placanja poreza - tako sto ga sam platim - pausalno?

Mislim da ne mozes, iz bar dva razloga:

- Banka ce unovciti samo na ime naznaceno na ceku.
- Ako bi novac na bilo koji nacin prebacivao na fizicko lice, onda ti ne gine ugovor o radu ili neka druga vrsta ugovora (o delu, privremenim/povremenim poslovima, sta god), naravno, uz placanje poreza i doprinosa koji idu uz to.

buksula 15. 03. 2010. 13:21

Citat:

Originalno napisao vlador (Napišite 81600)
Mislim da ne mozes, iz bar dva razloga:

- Banka ce unovciti samo na ime naznaceno na ceku.
- Ako bi novac na bilo koji nacin prebacivao na fizicko lice, onda ti ne gine ugovor o radu ili neka druga vrsta ugovora (o delu, privremenim/povremenim poslovima, sta god), naravno, uz placanje poreza i doprinosa koji idu uz to.

Ali ako npr:
a) Lice ovlasceno na racun frime.
b) Pa nema poslova - tj ne radi nista samo ode do banke i uzme novac. Kakvi su ti ugovori o privremenom radu - jer oni imaju vec stalni posao u firmi i naravno imaju vec placen porez i doprinos na osnovu toga?
Mozda dolazi u obzir minimalac 100E + 73E doprinosa?

vlador 15. 03. 2010. 13:39

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 81609)
Ali ako npr:
a) Lice ovlasceno na racun frime.

Nisam siguran da moze imati pravo potpisa ako nije vlasnik ili zaposlen. Ipak, dozvoljavam mogucnost da lupetam, pa je mozda najbolje da to pitas u banci.

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 81609)
Kakvi su ti ugovori o privremenom radu - jer oni imaju vec stalni posao u firmi i naravno imaju vec placen porez i doprinos na osnovu toga?
Mozda dolazi u obzir minimalac 100E + 73E doprinosa?

Drzavu ne zanima da li je njemu u "glavnoj" firmi povecana plata za 100 eur, ili radi po nekom ugovoru dodatan posao za 100 eur. U oba slucaja ukupni doprinosi i porez moraju da se povecaju. Kada su u pitanju dazbine, razlika izmedju klasicnog zaposlenja, ugovora o delu i ugovora o privremenim i povremenim poslovima je, ako se ne varam, mala ili nikakva. Mislim da postoje neke relativno zanemarljive povlastice u slucaju da je vec zaposlen u drugoj firmi.

Takodje, treba imati u vidu da, ako zaposlis radnika, pausalni porez ti ide gore za 5% ili 10%, nisam siguran tacno.

buksula 15. 03. 2010. 14:39

hvala .. onda je to manje vise glupo raditi.

azure 19. 01. 2012. 00:23

Tema je u vezi poreza za paušalne firme, ali ću dodati dobar link u vezi poreza za pojedince koji prihoduju od freelancing-a ili AdSense. kako-platiti-porez-na-internet-zaradu-iz-inostranstva
Ima i vrlo zanimljiv komentar
Citat:

Pozdrav,

Dosta sam istrazivao na ovu temu i dosao do moguceg resenja za umanjenje placanja poreza na AdSense zaradu, pa da ga podelim sa vama. Naime, poznato je da se na primanja po osnovu rada obavezno placaju i porez i doprinosi, a na primanja po osnovu vlasništva ne placaju doprinosi vec samo porez. Sada ako se prihodi od AdSensa mogu podvesti pod prihode od vlasnistva nad sajtom koji se izdaje za reklamiranje, odnosno prihode na osnovu hostovane reklame na svom sajtu (sto je u ostalom i najpreciznije objasnjenje AdSense sistema neukim poreznicima), u tom slucaju bi bilo moguce da se izbegne placanje doprinosa jer se ne vrsi nikakav rad, vec se prihodi ostvaruju na osnovu vlasnistva. Koje je Vase misljenje o ovome?

srdjan 19. 01. 2012. 10:24

Moje mišljenje je da će poreznik kaže "E, vidi, ja ipak mislim da je rad" ... i ti završiš u novinama :)

azure 20. 01. 2012. 10:57

Nije ni to lose, makar za SEO. Par stotina kvalitetnih linkova za nula EUR je više nego dobra ponuda :)
Šalim se, na daj Bože.

Markok 21. 01. 2012. 01:37

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 104490)
Moje mišljenje je da će poreznik kaže "E, vidi, ja ipak mislim da je rad" ... i ti završiš u novinama :)

nece to moci bas tako,

ako ja kupim sajt (ili napravim svejedno), nista na njemu ne radim godinama, okacim adsense (koji je usput govori o ustupanju prostora na svojini itd...) to nije prihod od rada

uostalom, u ugovoru - adsense tos
"Google ће ... испоручивати (а) Огласе, (б) Везе, (в) Резултате претраге, и/или (г) Дугмад за препоруке, ... на Вашу Својину" itd i za to cete biti placeni

pise sve lepo

zoki 21. 01. 2012. 11:19

Ima smisla, mada je to i dalje mutna voda.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:43.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.