DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Marketing i SEO (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Posećenost domaćih blogova (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4284)

Dragan Varagić 17. 12. 2007. 15:18

Posećenost domaćih blogova
 
Ako ste pratili u poslednja dva dana šta se dešava na ovdašnjoj blogosferi, mogli ste primetiti da je Peđa www.blogowski.eu pustio oglašavanje na svom blogu i uz to je objavio njegovu posećenost. Zatim sam ja objavio posećenost svog bloga za novembar, a odmah zatim Goran Aničić - www.personalmag.co.yu/blog i Tatjana www.mooshema.com.

Ima li ko ovde ko bi mogao još da se pridruži ovom "pokretu", pa mogućnosti Google Analytics?

borstale 17. 12. 2007. 15:28

Ja sam još juče postavio za "opštinu"

blogowski 17. 12. 2007. 15:58

Posto sam na blogu prikazao posete analizirane sitemeter-om evo ovde i GAnalytics za oktobar i novembar.

staseprimate 17. 12. 2007. 18:41

da nije malo preskupa reklama za svega dvestotinak poseta dnevno ???

Ilija Studen 17. 12. 2007. 18:57

200 unikata plus 200 subscribera... Cena je na mestu IMO.

@staseprimate:

Šta se primaš? Iskuliraj, van budžeta ti je...

Cheapskate... Da je stavio cenu od 5e bila bi priča da uz takvu cenu ne bi trebalo ni da naplaćuje.

staseprimate 17. 12. 2007. 19:24

@Ilija Studen
prvo, nisam nigde pominjao 5 evra.
drugo, dace boga da se nikad ne reklamiram na sajtovima sa manje od 200 unikatnih korisnika.
trece, otkud ti znas moj budzet ? oladi malo !
Sad si mod pa mozes da me spustas ???

kodi 17. 12. 2007. 20:11



jako sam nezadovoljan svojim statistikama, a sve zbog toga sto bas retko pisem
i onda nabijem ove pikove kad je napsem novi post :(

btw, takodje mislim da je cena bannera na blogowski.eu sasvim ok ;)

Dragan Babić 17. 12. 2007. 20:15

Evo i za DE


staseprimate 17. 12. 2007. 20:31

ok, ako je to ok cena, koliko treba da drzi cenu sajt koji ima 500 dnevno poseta ??
ovako
50 evra * 80 = 4000 din
4000 / 30 dana = 133.33 din dnevno
broj poseta dnevno je (unikatnih 3 372 / 30 dana = 112.5 )oko 120 ili tako nekako sto dodje do cifre da je cena reklame po poestiocu 1 din bez obzira da li kliknuo ili ne ?!
koliko li bi trebao da naplacuje po vama sajt koji ima 1000 unikatnih poseta dnevno ?!

blogowski 17. 12. 2007. 20:42

Citat:

Originalno napisao staseprimate (Napišite 48535)
ok, ako je to ok cena, koliko treba da drzi cenu sajt koji ima 500 dnevno poseta ??

U cenu nikada ne racunas samo posete nego se gledaju i profil sajta kao i profil njegovih posetilaca. ;)

artur_dent 17. 12. 2007. 20:43

Broj poseta nije jedina relevantna stvar pri odredjivanju cene oglasavanja.
Jako je bitna struktura posete i nisa u kojoj se blog-sajt nalazi.

Recimo da lansiras neki novi lokalni web2.0 servis, da li postoji bolja lokacija za zalepiti baner nego na blogowski sta mislis koliko ljudi ce kliknuti na taj baner.
Cenim da bi CTR presao 50%...

staseprimate 17. 12. 2007. 22:30

Citat:

Originalno napisao artur_dent (Napišite 48537)
Broj poseta nije jedina relevantna stvar pri odredjivanju cene oglasavanja.

Ja nisam rekao da je jedina, ali tvrdim da je najveca pa ako treba smatrajte me budalom.
kakav li je to profil sajta koji drzi cenu 1 din za jednog posmatraca ?!

i zanima me po cemu je taj blogowski toliko specifican ? ima eu domen ?

kodi 17. 12. 2007. 22:36

au bre, pa zar je moguce da ne mozes da skapiras tako jednostavne stavari?
teoretski:
-blog nekog napaljenog klinca koji pise o nekim teen glupostima koji ima 2k poseta dnevno
-blog nekog ekonomiste koji poseti 50-60 ljudi dnevnnokoji posecuju ljudi iz struke, spremni da uloze u IT posao,

ti hoces da kazes da bi ovaj drugi trebao da ima 20x manju cenu? ma vazi...

McKracken 18. 12. 2007. 00:12

@staseprimate:

Ako bih ti rekao da neki sajtovi koji imaju u proseku oko 7500 poseta GODISNJE prave oko $90K profita za isti period ti bi mislio da lupam.

Inace, otidji malo na Yahoo Search Marketing pa pogledaj cene posetilaca, ima da se zbunis :)

staseprimate 18. 12. 2007. 00:23

@kodi
ma ok to, ali nije to jedini sajt koji ima odredjenu grupu... na to sam mislio kada sam rekao "sta je taj sajt posebno"
pa evo i ovde koliko vidim dolaze mahom ljudi iz it sveta...
koliko li ovde ima poseta i koja li je cena po unikatnom posetiocu.....
no nebutno sve, zaboravite... vidim da se neslazemo oko misljenja i da sam u manjini.
@McKracken
Sta da kazem nego da sam zapanjen !
Gde li nalaze samo te likove za reklamu :)

McKracken 18. 12. 2007. 00:28

Kao sto rekoh, dobar pocetak je Yahoo Search Marketing :)

Djuki 18. 12. 2007. 00:42

Citat:

Originalno napisao artur_dent (Napišite 48537)
Recimo da lansiras neki novi lokalni web2.0 servis, da li postoji bolja lokacija za zalepiti baner nego na blogowski sta mislis koliko ljudi ce kliknuti na taj baner.
Cenim da bi CTR presao 50%...

Nikao ne bi prešao 50%, to je nedostižan procenat klika. Jeste da bi blogovski bila odlična lokacija za tu vrstu banera, ali nemoj preterivati. Voleo bih da vidim taj baner koji će da izazove taj procenat klika na bilo kojoj web lokaciji.

kodi 18. 12. 2007. 00:59

sutra da se na njegovom blogu pojavi neki banner sa nekim DPT celeb-om i nekom cicom, min. ratio bi bio 80%

:D

bNasty 18. 12. 2007. 13:05

Citat:

Kao sto rekoh, dobar pocetak je Yahoo Search Marketing
Rekao bih da je najbolji pochetak (u kontekstu rasprave) The Deck

Eniac 18. 12. 2007. 14:12

ja imam nekih 100tinjak poseta +-30ak, nista posebno, mada se ni ne trudim vise toliko

McKracken 18. 12. 2007. 14:30

@bNasty: Odlican :)

"Cost per influence" prilicno dobro oslikava o cemu pricamo.

Miloje Sekulic 22. 12. 2007. 13:15

Citat:

Originalno napisao McKracken (Napišite 48596)
"Cost per influence" prilicno dobro oslikava o cemu pricamo.

"Cost per results" bi bio jos bolji. :)

Nikad necu da zaboravim susret sa jednim oglasivacem e magazina i lekciju koju mi je Dejan Nikolic (prvi urednik) posle toga dao.

Prilikom susreta lik mi je rekao da je po objavljenoj reklami imao pet poziva i dve prodaje. Naravno da mi je bilo zesce neprijatno. :(

Posto sam se pozalio Dekiju on je razvukao lice u osmeh i rekao: "Svaka od te dve prodaje isplatila im je reklamiranje visestruko"

Epilog. Ta firma se kontinuirano reklamirala i narednih nekoliko godina. :)

Off Topic: Za ljubav, rat i oglasavanje potrebne su dve strane. U stvari tri.
Oni koji bi da se kod njih neko oglasi, oni koji bi da se oglase (i da imaju koristi od toga) i na kraju ali ne i najmanje bitno oni koji imaju znanja da onim drugim kazu kod kojih iz prve grupe, zasto i pod kojim uslovima treba da se oglase.
U realnom svetu se zovu media planeri. Njih fali na nasem internetu, pored ostalog zato nam online oglasavanje kilavo ide.

Dragan Varagić 22. 12. 2007. 13:40

Svakako da rezultati jesu najbitniji, samo rezultati ne moraju da budu samo prodaja.

Sve češće dobijam zahteve/molbe da nešto objavim baš na na svom blogu, i to od strane manje ili više velikih firmi. Zašto? Pa videli su ko sve komentariše, kako komentariše, što im je dovoljan dokaz da dosta uticajni ljudi na Webu prate taj blog... Pored toga, poslati info se pojavljuje na još nekoliko agregatora...

Miloje Sekulic 22. 12. 2007. 20:02

Dragan je svojim odgovorom ovu raspravu usmerio u veoma bitne vode eticnosti komercijalnog blogovanja. Da li je naime eticno/moralno/dozvoljeno objavljivati "narucene" i placene tekstove. Mislim da upravo u ovoj recenici lezi najveca dilema blogera koji bi svoj rad, vreme i talenat da unovce. To je dilema sa kojom ce morati svako sam da se izbori. Hoce li na svoje blogove stavljati ili ne banere pitanje je od drugorazrednog znacaja.

Dejan Bizinger 22. 12. 2007. 22:35

Ovo (placati blogerima da napisu neki opis necega) je bilo vrlo aktuelna u stranoj blogosferi, posebno pre par meseci kada se pojavila kompanija po imenu PayPerPost.com Jedan od njihovih najzescih kriticara je Jason Calacanis (vrlo poznat lik, su-osnivac Weblogs, Inc, GM novog Netscape-a i sada CEO Mahalo), mozete videti sta npr. on misli o tome sa ovom Google pretragom.

Naravno da nece placeni/naruceni tekstovi zaobici ni vecinu poznatih blogera, kao sto i postoje placeni tekstovi u poznatim casopisima i novinama, ali je potrebno uraditi disclaimer da je u pitanju sponzorisani tekst (kada je bloger objavio manje vise tekst oglasivaca) ili kada je bloger prijatelj kompanije koja se promovise da bloger napise da mu je prijatelj, akcionar ili slicno.

Dejan Bizinger 22. 12. 2007. 22:46

Citat:

Originalno napisao artur_dent (Napišite 48537)
Recimo da lansiras neki novi lokalni web2.0 servis, da li postoji bolja lokacija za zalepiti baner nego na blogowski sta mislis koliko ljudi ce kliknuti na taj baner.
Cenim da bi CTR presao 50%...

Techcrunch je prakticno najbolji svetski sajt za web 2.0 novine pa sam siguran da je i tamo daleko od tog procenta, dobro oni imaju 500K citalaca samo preko RSS-a. Ja kada vidim da neki baner ima CTR od 1% na jako posecenom sajtu mogu samo da kazem da je odlicno potrefio mesto za oglasavanje.

Pitanje je koji web 2.0 servis bi bio oglasavan ali je svakako da je bolji izbor izabrati adekvatno posecen sajt iz te oblasti da se postavi baner ili Google Adsense/Adwords za najbolje rezultate.

Dejan Bizinger 22. 12. 2007. 22:47

Zaboravio sam da napisem.

@bNasty: Slazem se za TheDeck.

borstale 22. 12. 2007. 23:35

Citat:

Originalno napisao Miloje Sekulic (Napišite 48801)
Da li je naime eticno/moralno/dozvoljeno objavljivati "narucene" i placene tekstove.

U svakom slučaju je loše. Više puta (više od tri) sam bio u prilici da odbijem takve ponude.

Djuki 23. 12. 2007. 00:36

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger (Napišite 48807)
Techcrunch je prakticno najbolji svetski sajt za web 2.0 novine pa sam siguran da je i tamo daleko od tog procenta, dobro oni imaju 500K citalaca samo preko RSS-a. Ja kada vidim da neki baner ima CTR od 1% na jako posecenom sajtu mogu samo da kazem da je odlicno potrefio mesto za oglasavanje.

Hvala Dejane, upravo to sam i rekao arturu kada je fantazirao o ogromnom CTR-u.

Off Topic: Moram priznati da imam gard, prema ljudima koju skloni tako brutalnim preuveličavanjima, bez obzira da li to rade svesno ili nesvesno

artur_dent 23. 12. 2007. 16:22

Dobro de procenat je uzet cisto ilustrativno, ali stvarno mislim da uz odgovarajuci post - kritiku servisa i dobar baner na dobrom mestu procenat moze biti mnogo veci.*
Ovde smo konkretno pricali o Blogowski.eu, glupo ga je porediti sa Techcrunch, cisto zbog razlike u broju banera koji se nalaze na Techcrunch koji "razvodnjavaju" paznju citaoca...

Marina Antic 24. 12. 2007. 20:06

reklamiranje u blogosferi
 
Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić (Napišite 48785)
Svakako da rezultati jesu najbitniji, samo rezultati ne moraju da budu samo prodaja.

Upravo tako! Kao internet kompanija pažljivo pratimo sve što se dešava na domaćoj internet sceni. Zato smo i pokrenuli prvu komercijalnu reklamnu kampanju u našoj blogosferi u koju su uključeni Svakodnevnica, Biznisblog i Blogowski. To su tri, od četiri na srpskom jeziku, sa liste najuticanijijih pojedinačnih regionalnih blogova, prema broju linkova koji dolaze sa različitih domena, koju je objavio Bruno Šarić. U kampanju je uključen i Mojblog . Negde je baner plasiran na sam blog, negde ide kroz RSS a negde se kombinuje.

U ovoj kampanji nam nije cilj samo povećanje posete našem sajtu već prvenstveno jačanje svesti o našem prisustvu na domaćem internetu među posetiocima blogova i kod onih koji ih prate preko RSS-a ili na agregatorima čime se efekat kampanje mnogostruko uvećava. :)

Dragan Varagić 25. 12. 2007. 07:06

Pa, sad... Pre vas (Bolji posao) reklamnu kampanju na blogovima je imao Infostud, uključujući i Blogodak :)

pitchweis 26. 12. 2007. 14:52


freediver 28. 12. 2007. 18:25

Reklamiranje na domacem web prostoru je sjajna ideja za domace servise. Citao sam raspravu o monetizaciji blogowskog i podrzavam sta je covek uradio. Reklame su harmless za zainteresovane citaoce bloga jer ce se oni pretplatiti na rss feed (u kojem nema reklama).

Srpski-vo 23. 01. 2008. 01:05

Mozda nije pravo mesto za ovakav komentar, ali cela rasprava me je podstakla na razmisljanje oko cilja pisanja bloga uopste.
Ukoliko neko zeli da zaradi pisanjem bloga, a uz to je strucnjak u nekoj oblasti vezanoj za net, onda je najbolje resenje da to radi za daleko vece trziste, sto znaci na nekom od svetskih jezika.
Ukoliko je ideja potpuno drugacija u smislu licne promocije ili uticaja na okruzenje, onda je komercijalni aspekt potpuno u drugom planu. Samim tim pada u vodu prica o objavljivanju narucenih tekstova, recimo, sto smatram krajnje neeticnim ukoliko je ova opcija u pitanju.

artur_dent 23. 01. 2008. 09:59

Citat:

Originalno napisao freediver (Napišite 49126)
Citao sam raspravu o monetizaciji blogowskog i podrzavam sta je covek uradio. Reklame su harmless za zainteresovane citaoce bloga jer ce se oni pretplatiti na rss feed (u kojem nema reklama).

Blogowski ima reklame i u RSS feedu.

artur_dent 23. 01. 2008. 10:07

Citat:

Originalno napisao Srpski-vo (Napišite 50093)
Samim tim pada u vodu prica o objavljivanju narucenih tekstova, recimo, sto smatram krajnje neeticnim ukoliko je ova opcija u pitanju.

Zavisi kako koji bloger shvati naručene tekstove, ako možeš da ostaneš objektivan iako su te platili da pišeš o nečemu - odlično. Ako ne - onda imamo problem.
Daleko da bi iko kome je stalo do sebe i svog bloga, samo objavljivao press release-ove kao svoje textove samo zato što je dobio keš za to.

Naručene tekstove ja vidim samo kao naručivanje teme teksta, a ne objavljivanje hvalospeva.

bNasty 23. 01. 2008. 10:52

Citat:

Originalno napisao freediver (Napišite 49126)
Reklame su harmless za zainteresovane citaoce bloga jer ce se oni pretplatiti na rss feed (u kojem nema reklama).

Kao poredjenje,
http://daringfireball.net funkcionishe na principu Deck ad-ova na sajtu i zakupljenog prostora u okviru RSS-a (oba pristupa prilichno nenametljiva i dobro izvedena).
Gruber, autor sajta, ima par jako interesantnih tekstova na temu monetizacije svog bloga. Worth a read.

curug07 05. 02. 2008. 03:51

Zna li neko koji blogovi (domaći i strani ) imaju najjači alexa rank???
Znam da je blog.hr izuzetno jak.
Ima li jačih sa našeg govornog područja, a koji su najjači u svetu??
Hvala.

Dragan Varagić 07. 02. 2008. 09:01

Imao sam prilike da vidim statistike za http://auto.blog.co.yu/ i imaju oko 1.600 jedinstvenih posetilaca dnevno na blogu (napisao sam i prikaz ovog bloga kod mene). U komentarima je vlasnik http://yumanija.com bloga izjavio da ima sličnu posećenost.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:28.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.