DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   One-man-show vs. usko specijalizovani strucnjaci (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6142)

Dejan Topalovic 04. 09. 2008. 11:49

One-man-show vs. usko specijalizovani strucnjaci
 
Mnogo puta sam vidio kako pojedinci pokusavaju sami odraditi neki projekat (npr. neka web aplikacija), koji se bazira na vise tehnologija i podrucja (backend programiranje u PHP-u, graficki dizajn za user interface, modelovanje baze i td.), a da su strucnjaci u samo jednom podrucju (npr. odlicni PHP programeri)...

Isprogramiraju PHP do jaja, ali im dizajn bude katastrofalan. Ili ne osmisle dobro model baze, pa se kasnije pitaju "sto mi je MySQL ovako spor?"...

Ja sam svjestan da ne znam programirati dobro u PHP-u, a jos sam gori za dizajn i zato bih uvijek bio spreman taj dio posla prepustiti strucnijim od mene. :D

Postavlja se pitanje - da li glumiti one-man-show, odnosno tata-matu za sve ili prepustiti odredjeni dio posla strucnjacima specijalizovanima bas za to podrucje?

Milos Vukotic 04. 09. 2008. 12:02

Hehe, "Jack of all trades, master of none" :)

To često zavisi od cijene i veličine projekta koji radiš... Ako si freelancer/plaćenik, desiće se da se nema dovoljno para za angažovanje svih potrebnih stručnjaka, ali desiće se i da to i nije toliko bitno... Što reče McConnell, nije isto ako praviš kućicu za psa i višespratnicu. :)

Ne kažem da je to dobro i da tako treba, ali nekad prosto mora... E jesam ti oči otvorio, haha :D

Milija Veljovic 04. 09. 2008. 12:15

Postoji anegdota u vezi sa cuvenim umetnikom koji je, dok je stvarao svoje remek delo, pozvao lokalnog obucara da mu da savet i ocenu kako je naslikao cipelu, samo jedan element na slici. Obucar je bio zadivljen izgledom i verodostojnoscu cipele ali je imao primedbu na kvaku na vratima:) Umetnik ga je prekinuo i zahvalio mu se. Interesovalo ga je samo misljenje o cipeli:D
Nekad je dovoljno opste znanje, kadgod mogu trazim (pomoc) savet specijaliste.

ivanhoe 04. 09. 2008. 12:16

za velike projekte sa dobrim budzetom nije frka, unajmis najbolje koje mozes da nadjes i super, ali za manje projekte ne mozes da platis experte, vec bi morao da pravis kompromis, da uzimas neke prosecne priucene likove. Iz iskustva sam naucio da oni nista posebno vise ne znaju od tebe, a samo imas problema da ih organizujes da rade, pa moras da ih juris za rokove i plus ih placas. Po meni to jedino ima smisla kad ti sam nemas vremena da sve to uradis, pa ti treba pomoc. A za uspeh projekta ionako nije bitna toliko vrhunska expertiza u svakom segmentu, koliko motivisanost da se uradi posao pristojno, na vreme i bez bagova. Kad projekat poraste dovoljno da je bitna svaka milisekunda, onda vec imas dovoljno kesha da platis experta da popravlja sta si ti zabrljao :)

jablan 04. 09. 2008. 13:20

Citat:

Originalno napisao Dejan Topalovic (Napišite 60000)
Isprogramiraju PHP do jaja, ali im dizajn bude katastrofalan. Ili ne osmisle dobro model baze, pa se kasnije pitaju "sto mi je MySQL ovako spor?"...

Samo treba biti svestan svojih mogućnosti i ne ići preko istih.

Ja i veb i DB dizajn i programiranje znam za toliko da znam u kom trenutku moj dalji trud može da donese više problema nego koristi, tad stajem i cimam nekog.

McKracken 04. 09. 2008. 18:44

Citat:

li prepustiti odredjeni dio posla strucnjacima specijalizovanima bas za to podrucje?
Nazalost, jako je malo zaista pravih specijalizovanih strucnjaka. Vecina onih koji se tako predstavljaju su mnogo jaci u upotrebi KRUPNIH reci i izraza koje njihovi rezultati ne opravdavaju :)

(cast izuzecima)

pRED 04. 09. 2008. 19:08

ahh ... dobar!

Mislim da je to stvar licnih afiniteta i osobenosti svakog od nas. Neko je jednostavno multidisciplinaran, sputava ga jednolicnost i voli da istrazuje. Neko se pronalazi totalno u jednoj oblasti i usavrsavajuci je do kraja nalazi svoje potpuno zadovljstvo.

Stoga, mislim da je ipak na tebi da se opredelis da li zelis biti 'Jack of all trades' ili 'master of one'. I jedno i drugo je OK!

Licno, kao web dizajner, mislim da me nikako ne sputava sto sam ucio i radio 3D ili motion design. U poslednjih godinu dana intezino se bavim ActionScript-om i OOP vezanim za flash. S druge strane, sigurno nikad necu biti expert niti u jednoj navedenoj oblasti ali zato veoma dobro znam koliko toga ne znam (uff :)) i kako/kuda traziti pravo resenje, koje su moje mogucnosti, kada traziti pomoc itd. Ali opet, to sam ja.

I poslodavci se razlikuju ... neki traze 'jackove' neki 'specijalce' sto opet pretpostavljam da je do poslodvcovog licnog dozivljaja sebe i svoje firme i organizacije iste.

mangia 04. 09. 2008. 21:21

Jako interesantno pitanje..

Problem nastaje kada zelis da angazujes ljude a njih nema... Onda nemas izbora nego da sam zavratis rukave....

Ono sto mene nikako ne interesuje i ne zelim da se petljam (osim ako ne moram) je dizajn. Svaka fela zna pronaci primjedbu a ja ni volje ni zelje a ni znanja da je peglam...

Ilija Studen 04. 09. 2008. 22:21

Da li pričamo o individualcima ili timovima?

Kada su timovi u pitanju mislim da je izuzetno bitno da svi članovi imaju dodira sa što više različitih stvari. Programiranje, interfejs, biznis, fotografija, muzika, gluma, psihologija, jezici, književnost...

Tim sklopljen od više ljudi koje intersuje više disciplina od njihove uske specijalnost (brutalan programer sa okom za dobar interfejs, biz lik koji ume i lepo da piše, prenosi ideje i od običnog posetioca napravi fanboy-a, dizajner kome nije problem da se zavuče u editor i skucka sav CSS i JS za projekat, a posle toga svoja iskustva prenese na blogu itd) ima velike šanse da baš razbija.

Specijalci žive u svojim malim svetovima i često im nedostaje druga perspektiva kada gledaju na određeni problem.

degojs 04. 09. 2008. 22:54

Citat:

Originalno napisao McKracken (Napišite 60036)
Nazalost, jako je malo zaista pravih specijalizovanih strucnjaka.

Paaa... možda, ali mislim da je to samo rezultat onog što se traži - te specijalizovane stručnjake retko ko treba više.

Može li neko da bude npr. stručnjak za neki jezik (npr. C# ili PHP), a da ne zna i SQL? Teško. Da ne pominjem ostale stvari, ima primera koliko hoćeš.

A i kad zna taj SQL, postoji dobra verovatnoća da će trebati da poznaje više od jednog RDBMS-a (osim ako baš sam hoće i mogućnost da se sam ograniči na jednu tehnologiju, itd).

Uglavnom se traži da znaš svašta, a posle onda može da se pegla, kako ljudi već primetiše.

Možda nije loše imati neku oblast gde si, onako, "jači," ali moraš da imaš i bar osnovno znanje ostalog, kao opšte obrazovanje, otprilike.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:05.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.