DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Programiranje (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Ilija aka Ruby (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=336)

Petar Marić 07. 11. 2005. 07:44

O Bogovi, sad ćemo još pokrenuti flame o tome koji je jezik lepši, bolji, more sexy :)

bluesman 07. 11. 2005. 12:16

Zaboravio si "cistiji" i "prljaviji"... :))

Šalim se, nemi je čist onaj jezik u kojem mogu da uradim brzo ono što mi treba, da budem kompatibilan i da uzmem pare za to...

A ako ću da se divim lepoti svoga koda... uradiću nešto za sebe, odštapaću i uramiti ga. To je zadovoljstvo a ne "business" (kako kažu ex-Koza Nostra) :)

bluesman 07. 11. 2005. 12:24

Citat:

Originalno napisao godza
Iskreno i ja imam neke predrasude prema novinama i alternativama, ali kontam da treba dati sansu i isprobati. Sledeci Ilijin primer, i ja sam skontao da cu radije dati 50e iz svog dzepa (tj. od projekta) da uplatim php5 hosting u kom mogu da razvijam aplikacije bez glupog cimanja u php4 i relativno glupog objektnog modela.

Ko zna Gorane, mozda bash mi uspemo tebe da nagovorimo da instalirash rails na host011 pa samim time imamo i gde da distribuiramo rails aplikacije. :p

Ma instaliraćemo i Lusy (in the sky with diamonds) ako treba, samo da radimo i zarađujemo. :)

Nego, ako ćemo iskreno, 95% zahteva može bez problema da se odradi i sa tim "PHP4 glupim objektnim modelom", a što se tiče 50e iz svog džepa, većina mojih klijenata ima server koji mi diktira tehnologiju, pa mogu da izvadim i 500 eur iz svog džepa ali ću i dalje morati da uradim u PHP4 :)

Goran Aničić 07. 11. 2005. 12:39

Citat:

Ruby, Rails frameworka, namespace pathc, enterprise tržišta, Monopol zenda, Razbijanje backward compatibility-ja, symphony framework, Lusy ...
Citat:

Originalno napisao bluesman
Nego, ako ćemo iskreno, 95% zahteva može bez problema da se odradi i sa tim "PHP4 glupim objektnim modelom", a što se tiče 50e iz svog džepa, većina mojih klijenata ima server koji mi diktira tehnologiju, pa mogu da izvadim i 500 eur iz svog džepa ali ću i dalje morati da uradim u PHP4

Uufufu previše buzz reči, a veoma malo suštine. Složio bih se sa bluesmanom po pitanju pomenute "egzotike"; možeš ti sve da odradiš i u COBOL-u ;) ako hoćeš (i postoje uslovi), ali ako to "ne radi posao" - "džaba ga bilo". Još jedan važan momenat su troškovi, budžet iliti "koliko para toliko i muzike". Isplati li se sve to?

godza 07. 11. 2005. 15:15

Citat:

Uufufu previše buzz reči, a veoma malo suštine. Složio bih se sa bluesmanom po pitanju pomenute "egzotike"; možeš ti sve da odradiš i u COBOL-u ako hoćeš (i postoje uslovi), ali ako to "ne radi posao" - "džaba ga bilo". Još jedan važan momenat su troškovi, budžet iliti "koliko para toliko i muzike". Isplati li se sve to?
Da li su buzz ili ne zavisi od mesta gde su spomenute. U programerskim krugovima to ne treba da budu buzz reci. Mozda ti nisi izvukao sustinu, ali definitivno poruka je postojala.

Definitivno se isplati

- lepsi kod,
- prostiji kod, usteda ljudskih resursa,
- extra brzo (rapidno) razvijanje aplikacija, usteda ljudskih resursa i vremena,
su neke od najbitnijih prednosti ovog jezika.

nixa 07. 11. 2005. 17:36

Citat:

Originalno napisao Petar Marić
O Bogovi, sad ćemo još pokrenuti flame o tome koji je jezik lepši, bolji, more sexy :)


Nista od toga kolko se meni :)

Ilija Studen 07. 11. 2005. 17:47

Nego stvarno, ko je od vas video kako izgleda Rails aplikacija? Pogledajte Typo recimo, to je jedna od rasporstranjenijih Rails aplikacija.

Citat:

Nego, ako ćemo iskreno, 95% zahteva može bez problema da se odradi i sa tim "PHP4 glupim objektnim modelom"
Nije poenta da može, poenta je kako je nešto napravljeno. Možeš da pišeš web aplikacije i u C-u, niko ti ne brani. U krajnjem slučaju većinu stvari možeš da odradiš i u PHP3, mada ne vidim da to iko radi samo zato što može. Što se već klijenata tiče, ako već imaju dedicated server onda u većini slučajeva nije nikakav problem izbor platforme. Potrebno je samo malo napomenuti ;)

PS: To što nekima zvuči kao buzz drugima je svakodnevica ;)

PPS: NIXA, ako si mislio da koristiš C# za web razvoj samo napred :p Samo ćeš nasmejati ljude koji bar malo znaju o .NET platformi. ASP.NET? Ring any bells?

degojs 07. 11. 2005. 18:56

Citat:

Ilija
Samo ćeš nasmejati ljude koji bar malo znaju o .NET platformi. ASP.NET? Ring any bells?
Ne znam koliko sam merodavan da ocenjujem samog sebe, ali rekao bih da znam ponešto o .NET platformi, pa bi možda mogao da pojasniš sa više detalja koja su to zvona koja bi trebala da se oglase ako nam neko pomene ASP.NET, pošto na poslu radim kombinaciju Java/JSP/ASP.NET/C# i nije mi nikako jasno šta hoćeš da kažeš? Šta propuštam?

Ilija, pričati o tome kako C# (ili VB.NET) i ASP.NET nasmejava, a u isto vreme pričati kako je Ruby vrlo pametan izbor.. ne znam.

Pozdrav :)

Ilija Studen 07. 11. 2005. 19:02

Citat:

Ilija, pričati o tome kako C# (ili VB.NET) i ASP.NET nasmejava, a u isto vreme pričati kako je Ruby vrlo pametan izbor.. ne znam.
Nisam rekao da je C# smešan. Čak naprotiv! Ne znam samo zašto si mislio da se podsmevam .NETu? Nije valjda da je prethodna poruka tako zazvučala? :roll:

EDIT: Evo, sad sam zbunjen. Rekoše mi da ASP.NET nije jezik, već framework koji je sastvani deo .NET platforme. Istina?

dinke 07. 11. 2005. 19:35

Eto sta se desi kad svi prestanu da posecuju es (advocacy) forum :)

Ajd da otvorimo ovde jedan "advocacy" forum pa da mozemo da raspravljamo na temu "ciji je veci" i sl do mile volje :) ?

Inace, iako sam php guru (skromnost mi nikad nije bila jaca strana) ne znam ama bas nista o Ruby-u, ali mogu da tvrdim da mi niko nije trazio isti za 5 godina koliko se bavim Web-om. Skoro isto vazi i za python, mnogi ljudi (Bruce Eckel anyone) kazu da je to najbolji programski jezik ikad izmisljen, pa opet, ne vidim da se njegova upotreba uopste rasirila u poslednjih par godina.

E sad, znam da ce Degojs ovde da izvuce paralelu sa Linux-om, ali can't help about that ;)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:06.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.