DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Marketing i SEO (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Na balkanu Hrvati najbolji SEO majstori (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9056)

trazimcuruzabrak 26. 08. 2010. 12:37

Na balkanu Hrvati najbolji SEO majstori
 
Na osnovu mog iskustva Hrvati su najbolji. Odakle njima toliko masovno znanje? Da li je kod njih pravi SEO ukljucen u neki skolski sistem? Kako oni dolaze do takvih dobrih znanja, jel zna neko????????

mangia 26. 08. 2010. 13:02

Znam da Slovenci prave najbolji parizer... Srbi mogu popiti najviše, Hrvati opet imaju najveći dug...

Bosanci imaju zato najtvrđu glavu...

webarto 26. 08. 2010. 13:09

Po čemu to zaključuješ? Po kojim pojmovima?

Peca 26. 08. 2010. 13:09

na osnovu neke statistike to kazes?

ako je neka statistika, imaj na umu sledece:
- kada iz hrvatske odes na google.com - on te redirektuje na google.hr - i hrvatski sajtovi imaju prioritet
- kada iz srbije odes na google.com - nista se ne desi - a ljudi dobijaju rezultate iz globalne pretrage - pa cesto u prva dva-tri rezultata ulete i hrvatski i bosanski sajtovi [ako se trazi neki termin iz srpskohrvatskog jezika]

na taj nacin:
- hrvatski sajtovi dobijaju posetu od hrvatskih surfera [preko google.hr] - sto je OK
- hrvatski sajtovi dobijaju posetu i od srpskih surfera [preko google.com]

po mom misljenju - vrlo nepravedno prema srpskim sajtovima.

popricao sam jednom prilikom sa Varagicem o ovoj cinjenici - on reche "tako treba..."
nikad mi nece biti jasno zasto...

ivanhoe 26. 08. 2010. 13:11

Imaju u vrticu Osnove SEO i internet marketinga kao predmet... :)

3banchi 26. 08. 2010. 13:28

Citat:

Originalno napisao Peca (Napišite 88189)
- kada iz hrvatske odes na google.com - on te redirektuje na google.hr - i hrvatski sajtovi imaju prioritet
- kada iz srbije odes na google.com - nista se ne desi - a ljudi dobijaju rezultate iz globalne pretrage - pa cesto u prva dva-tri rezultata ulete i hrvatski i bosanski sajtovi [ako se trazi neki termin iz srpskohrvatskog jezika]

na taj nacin:
- hrvatski sajtovi dobijaju posetu od hrvatskih surfera [preko google.hr] - sto je OK
- hrvatski sajtovi dobijaju posetu i od srpskih surfera [preko google.com]

po mom misljenju - vrlo nepravedno prema srpskim sajtovima.

popricao sam jednom prilikom sa Varagicem o ovoj cinjenici - on reche "tako treba..."
nikad mi nece biti jasno zasto...

Verovatno je nepravedno prema srpskim sajtovima narocito oglasivacima, ali je po meni bolje sa stanovista onoga koji nesto trazi...pretraga mu je sira, nije lokalno suzena. Ako bas hocu pretragu srpskih sajtova pozvacu pretragu samo na srpskom.
Bez zle namere, mislim da je kod njih tradicionalno izrazena ta samosvojnost (u smislu kompleksa) na mnogim poljima pa tako i na Googlu sto mozda ima pozitivne efekte na njihove oglasivace, ali generalno je to ipak neko ogranicenje pristupu informacijama.

Peca 26. 08. 2010. 13:32

onda neko gresi - ili oni ili mi.
- mi sto to isto ne uradimo
- oni jer su to uradili

btw, lokalna pretraga ne suzava pretragu, vec samo daje prioritet domacem sajtu tamo gde je relevantnost jednaka kao kod nekog stranog sajta.
primer kako se engleski sajt pojavi kao prvi ako je najrelevantniji, iako si na google.rs:

tako da lokalna pretraga uopste ne ometa relevantnost pretrage.

trazimcuruzabrak 26. 08. 2010. 13:40

Citat:

Originalno napisao webarto (Napišite 88188)
Po čemu to zaključuješ? Po kojim pojmovima?

Ubacujem neke svoje stranice na google.hr i "obracunavam" se sa njihovim stranicama. Za neke fraze na srpskom google sam lakse doso do dobre pozicije nego na hrvackom google iako su te fraze u hrvatskoj mnogo manje popularne sto se tice pretrazivaca. A otprilike slican SEO marketing sam odradio i tamo i ovamo.

Po meni Bosanci su najslabiji sto se tice SEO ali i sto se tice uopste i interneta (imaju najmanje sajtova po glavi stanovnika po mojoj proceni).

Kakva li je tek konkurencija u Hrvatsakoj za jake fraze ako se za slabije toliko natezu?

3banchi 26. 08. 2010. 13:51

Citat:

Originalno napisao Peca (Napišite 88192)

btw, lokalna pretraga ne suzava pretragu, vec samo daje prioritet domacem sajtu tamo gde je relevantnost jednaka kao kod nekog stranog sajta.
primer kako se engleski sajt pojavi kao prvi ako je najrelevantniji, iako si na google.rs:

tako da lokalna pretraga uopste ne ometa relevantnost pretrage.

Tacno, ali samo kad je engleska ili ovakva opsta fraza u pitanju.

mileusna 26. 08. 2010. 13:55

Sve si sam rekao, više sajtova = teže pozicioniranje. Predpostavljam da bi u Makedoniji prošao još lakše, ne vidim da treba praviti naučnu teoriju o genetskom kodu naroda sa prostora bivše SFRJ da bi se objasnio SEO.

agvozden 26. 08. 2010. 13:56

Када тражим нешто на ћирилици уопште ми не излазе хрватски сајтови... шалим се, наравно, али, да, ја користим ћирилицу.

Тачно је да су хрвати технолошки напреднији, у комуникацијама каснимо најмање годину дана.

Али када је СЕО у питању, мислим да има много фактора који утичу на то.

Један од разлога јесте управо правопис, који Гугл поштује више него срби.

Затим, сама структура тржишта је у хрватској другачија. Одређене ствари се више траже.

Не заборавимо, најпопуларније речи у србији и даљу су:
секс, клађење, цеца, фарма...

webarto 26. 08. 2010. 13:57

Mislim da žestoko griješiš (pogotovo ovo za Bosance :D), evo uzeću za primjer jedan site koji sam radio, firma je sa sjedištem u Bosni.

GOOGLE.BA



GOOGLE.RS



GOOGLE.HR




Ništa nije nemoguće a velika je borba bila sa .BA, .HR, .RS domenima...

Daj neki hot keyword?

Peca 26. 08. 2010. 14:06

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 88194)
Tacno, ali samo kad je engleska ili ovakva opsta fraza u pitanju.

pa... kada nije u pitanju strana rec - vec rec iz naseg jezika - onda bi i logicno bilo da izbaci srpski sajt koji je relevantan.
kad trazis "sport" logicno bi bilo da ti da domace sportske sajtove, a ne da prvo izadje www.bbc.co.uk/sport - sto se [sto je najcrnje] i desi kada iz Srbije trazis 'sport' na google.com - a tamo odu ljudi ili iz navike ili jer ne znaju da postoji Google na srpskom.

Peca 26. 08. 2010. 14:15

Citat:

Originalno napisao webarto (Napišite 88197)
Mislim da žestoko griješiš (pogotovo ovo za Bosance :D), evo uzeću za primjer jedan site koji sam radio, firma je sa sjedištem u Bosni.

zato sto si odabrao .com, pa sajt prosto nije ni bosanski ni srpski ni hrvatski... vec globalni [a mozda imaju i 'ex-yu' klasifikovanje]... pa se dobro pozicionira svuda :)

webarto 26. 08. 2010. 14:23

Zato i jeste .com :D Ali da se bilo koji lokalni site sa sličnim imenom malo potrudi bio bi bez muke na prvom mjestu. Zato ja tražim ove ključne riječi, ako ne postoji konkurencija, normalno da će biti prvi..

Dragan Varagić 26. 08. 2010. 16:40

Tačno, rekao sam da je dobro da imamo varijantu Google.com zbog mnogo širih mogućnosti pretraživanja.

Nije tačno da se ne zna za Google.rs, prema Alexi on je 4. najposećeniji sajt u Srbiji http://www.alexa.com/topsites/countries/CS. Čak i da nije to veoma precizno, sigurno je ova verzija sajta među najposećenijim u SR. Ako ste u poslednjih 2-3 godine koristiti različite (tuđe) kompjutere koji su namešteni na Srpski jezik, po default-u im iskače Google.rs, ne Google.com.

Meni savršeno odgovara da za pretraživanje na engleskom koristim google.com, a na srpskom google.rs. To će sigurno biti tako do momenta dok google.rs ne prevaziđe posećenost ovog drugog. Posle ćemo videti šta će se desiti...

Što se tiče SEO i Hrvatske, tamo je ova oblast značajnije razvijenija od Srbije, dovoljno je samo pogledati koje tehnike ovde koriste oni koji prodaju ovu uslugu http://www.google.rs/#q=seo&num=100&...1sr&lr=lang_sr

U Hrvatskoj je SEO razvila Gemius lista sajtova, kada su određeni sajtovi počeli da gube pare od oglašavanja kada im je pao rejting na ovoj listi pa su počeli da plaćaju ozbiljne pare za bolje SEO pozicioniranje.

Poznajem dobro oba najbolja igrača na tom tržištu (ubedljivo je najozbiljniji Bruno Šarić - http://www.seo.hr/ ) i znam šta se kod njih dešava, a to je daleko ispred ovdašnjeg tržišta.

dacha 26. 08. 2010. 21:05

Sa stanovišta webmastera Peca je u pravu, sa stanovišta korisnika interneta nije. Pitanje je kome je Google prevashodno namenjen? Mislim da ćete se složiti da je namenjen pre svega surferima, a to znači da je bolje da se ponaša ovako kako je kod nas.

Peca je opet donekle u pravu za ove zajedničke pojmove koji su uglavnom lokalnog značaja, kao na primer "vesti" (mada je većina ljudi već naučila ili da ode na google.rs ili da kuca "vesti srbija"). Ali, za većinu drugih pojmova je mnogo korisnije da se svi sajtovi sa traženom temom prikažu po relevantnosti. Recimo, ako neko traži "toplotna izolacija", "ishrana beba" ili bilo šta osim lokalnih tema, nije mu bitno da li je sajt hrvatski ili srpski već samo da pruža što relevantnije informacije.

Ta priča ko je bolji u SEO, Hrvati ili Srbi, je vrlo neozbiljna. Možda neko (Dragan Varagić) može, na osnovu dobre upućenosti, da kaže da je nekoliko hrvatskih vodećih SEO firmi (stručnjaka) ispred naših vodećih firmi (stručnjaka) u toj oblasti. Ali konstatacija sa početka teme da Hrvati poseduju masovno SEO znanje, do te mere da izaziva sumnju da uče SEO kroz školski sistem... To je u najmanju ruku neozbiljno.

Peca 26. 08. 2010. 21:35

kako god - hrvatski webmasteri imaju jako povoljan vetar sa istoka od googla :)
mozda je to tajna njihovih SEO uspeha ;)

vidim da google.rs ima alexa rating slican blic.rs domenu - a to je oko 200-300k poseta dnevno.
nesto mi govori da na google.com ode mozda cak i duplo vise...

Citat:

Originalno napisao dacha (Napišite 88222)
Sa stanovišta webmastera Peca je u pravu, sa stanovišta korisnika interneta nije. Pitanje je kome je Google prevashodno namenjen? Mislim da ćete se složiti da je namenjen pre svega surferima, a to znači da je bolje da se ponaša ovako kako je kod nas.

onda su hrvatski i bosanski surferi osteceni ;)
odnosno - google.com ne bi trebao hrvate da redirektuje na google.hr.

Ekvador 26. 08. 2010. 22:03

Ne razumem zasto uzimate Alexu , cak i za grubo merenje, najveci promasaj merenja internet statistike. Ima toliko primera velikih gresaka kod rangiranja, pa samo kod mene jedan sajt koji ima 13x manju posetu je bolje rangiran od tog drugog. Inace postoje i programi za nasilno nabijanje statistike, par sam ih i isprobao.

mileusna 26. 08. 2010. 22:08

^ A koja je alternativa Alexi za grubo merenje?! Nije idealan, ali nije ni toliko loš, neke trendove sasvim lepo prikazuje. Uz to, što su sajtovi posećeniji manja je i greška, a naravno da mnogo oscilira na sajtovima nižeg ranga.

Ekvador 26. 08. 2010. 22:22

Voleo bih da mi kazes neki primer na osnovu koga si dosao do zakljucka,da "sasvim lepo prikazuje trendove" . I ne znam sta je za tebe sajt "niskog ranga", ali recimo jedan moj sajt koji ima dnevno 10.000 unikata nije ni medju prvih 200 prema alexi.

MorenoArdohain 26. 08. 2010. 22:23

Ekvador, nije dovoljno 10.000 unikata da bi bio medju prvih 200 :)

Ekvador 26. 08. 2010. 22:30

Ovo treba proveriti, koliko sam shvatio clan Mladjo drzi sajt www.erotskeprice.ws , a on je na 190 mestu, pa bi on bio kompetentan da kaze koliko ima dnevno unikata, ako nije tajni podatak.

MorenoArdohain 26. 08. 2010. 22:32

Jesi siguran? Traffic Rank in CS: 961

webarto 26. 08. 2010. 22:33

http://www.alexa-ba.com/ isto posjeta, a po ovome, nekad sam 20i nekada 100i...
http://www.alexa-rs.com/
http://www.alexa-hr.com/

MorenoArdohain 26. 08. 2010. 22:35

Po meni relevantan podatak je onaj koji daje sama Alexa, a ne ti sajtovi:
http://www.alexa.com/topsites/countries/CS

mileusna 26. 08. 2010. 22:44

Citat:

Originalno napisao webarto (Napišite 88235)
http://www.alexa-ba.com/ isto posjeta, a po ovome, nekad sam 20i nekada 100i...
http://www.alexa-rs.com/
http://www.alexa-hr.com/

Ovi servisi rangiraju navedene sajtove prema dnevnom Alexa rejtingu koji ume da varira dosta. Takođe prikazuju rangiranja za ceo svet, dok ona Alexa rang lista po zemljama prikazuje samo posete iz zemlje. Uz to, rang koji se navodi za sr.wikipedia.org je u stvari rang za celu wikipedia.org jer za taj domen Alexa ne deli rang po poddomenima itd. itd. Kamo sreće da je sr.wikipedia.org najposećeniji sajt u Srbiji :)

Kome ne valjda Alexa, nek napravi nešto bolje pa nek zaradi velike pare, ja samo kažem da nije toliko loš koliko ga neki pljuju.

Ekvador 26. 08. 2010. 22:50

Hvala na poslovnoj ideji, ali nema meni nesto da "valja " ili "ne valja" , samo kazem da je Alexa izuzetno los cak i za grube procene i to nije subjektivno misljenje niti ostrasceno, vec cinjenica .

edit: Ne znam da li sam dobro video, ali po snajperu, odnosno analitici, svet je ispred bureka, a po alexi je burek za 10 mesta ispred. To je ogromna razlika, i jos je pitanje, koliko svet ima vise poseta.

dacha 27. 08. 2010. 01:16

Citat:

Originalno napisao Peca (Napišite 88223)
kako god - hrvatski webmasteri imaju jako povoljan vetar sa istoka od googla :)
...
onda su hrvatski i bosanski surferi osteceni ;)
odnosno - google.com ne bi trebao hrvate da redirektuje na google.hr.

Baš tako. :)

A o Alexi se toliko pričalo, a priča je uvek ista...

dragansta 29. 09. 2010. 12:05

Citat:

Originalno napisao trazimcuruzabrak (Napišite 88186)
Na osnovu mog iskustva Hrvati su najbolji. Odakle njima toliko masovno znanje? Da li je kod njih pravi SEO ukljucen u neki skolski sistem? Kako oni dolaze do takvih dobrih znanja, jel zna neko????????

Mislim da je ovo mesanje baba i zaba. A sta ako Hrvati nemaju vise znanja, ali imaju vise svesti o znacaju dobrog pozicioniranja, spremni su da uloze veci rad i naravno da plate za dobru poziciju?

bane06 06. 10. 2010. 01:08

Po meni na Balkanu su Bugari najbolji SEO majstori, i mnogobrojniji od Sprskih i Hrvatskih. I sto mi je najzanimljivije mladi se jos u srednjim skolama pocinju interesovati za SEO, blogove, affiliate...
Imaju dva velika foruma webmasterbg.org i predpriemach.com.
Konkurencije su ogromne i za manju nichu.
Svake godine se organizuju SEO takmichenja sa nagradama vrednih nekolika hiljada leva (1 lev ~ 50 dinara).
Ne zivim u Beogradu i ne znam kakvih SEO konferencija ima ali u Bugarskoj ih ima svake godina sa vrlo iskusnim i poznatim SEO specijalistima, pre 5-6 dana je bila konferencija posvecena samo Wordpress-u.
Na sajtovima za oglase stalno izlaze oglasi gde se traze seo specijalisti (a koliko chesto izlaze takvi u SR i HR?) bar 1 novi ogas nedeljno...
Ima jos razloga koji me teraju da mislim da su Bugari na vrlo zavidnom nivou znanja i iskustva.

Leftfield 07. 10. 2010. 00:17

Bane06,

Znam neke nase koji pobjedjuju na stranim (engleskim) SEO takmicenjima sa finim cetvorocifrenim nagradama ali se ne eskponiraju na nasem govornom podrucju. Jedan od takvih je i clan na ovom forumu (doduse ima samo 4 poruke).

bane06 07. 10. 2010. 00:29

Ne sumnjam, samo što ja govorim generalno.

To što je Rafael Nadal prvak sveta u tenisu, ne znači da su Španci bolji teniseri od ostalih.

Leftfield 08. 10. 2010. 00:17

Pa zna se ko su najbolji u tenisu! :D

Znam da nam neke komšije gledaju pod prozor ali vidiš i sam kakav generalan utisak o sebi imamo. Za razliku od komšiluka manje smo bučni. Oni nekako znaju mnogo bolje da se organizuju, svakog ko vani napravi ama bilo kakav uspjeh u zvijezde kuju.

Zato i ne možeš imati osjećaj da kod nas postoji jaka zajednica. Pogledaj Italijane. To je šou što se čini, hiljade ljudi na jednom seminaru a nijedan čovjek nema da se baš nešto izdvaja van Italije (grubo rečeno).

adriatichr 19. 10. 2010. 09:52

Generalno, hrvatski sajtovi su dosta ispred nasih. I po dizajnu i po sadrzaju. A seo ne znam ko je ovde merio i po kojim kriterijumima.

3banchi 19. 10. 2010. 10:26

Sad vise ne znam ni ko su nasi, ni vasi...
Najbolje da se tema spusti na gradski nivo :)

mangia 19. 10. 2010. 10:35

Napišite dobar sadržaj i sjedite i uživajte... dalje se sve odradi samo...

robi-bobi 19. 10. 2010. 11:05

^ pa jeste
ali i nije
;)

sve zavisi na sta pucas
ukoliko sad kreces u jako konkurentnu nisu, ne vredi ti nijedan nobelovac kao content writer

bane06 19. 10. 2010. 16:09

Najbolje da se sve zemlje na Balkanu probaju u nekom seo takmicenju, onda cemo videti koji su najbolji seo majstori. Problem je sigurno sto najjaci seo majstori ne gube vreme na takmicenja nego na pravljenje i trosenje dolara :D

fotosasa 08. 02. 2011. 22:07

Nema vise postova, a?
Pa da nastavimo..
generalno mislim da je u Hrvatskoj veliki broj vlasnika sajtova pismeniji po pogledu optimizacije nego u Srbiji.
Narvno da su za to zasluzni ljudi koji se bave optimizacijom i izradom web-a.
U Srbiji se jos uvek web sajt tretira kao nesto sto treba imati, ali za njega ne treba mnogo platiti, tako da je resenje od 30-50 eura jedino prihvatljivo.
U taj novac se ne moze smestiti ni kulturan PSD dizajn bez kodiranja, a o optimizaciji da ne govorimo.
Sa mog stanovista treba malo vise baciti akcenat na SEO u Srbiji... dizajn je relativna stvar, da li je nesto zuto ili zeleno nije mnogo bitno jer se o bojama ne raspravlja puno, sem ako nisu neke nove boje za koje sam cuo ovih dana bas..kao.. pink roze... lila crvena.. i tako :1010:

Pozz


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:45.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.