DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Plaćanje poreza za freelance poslove? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=11744)

Dzonny 22. 12. 2013. 15:09

Plaćanje poreza za freelance poslove?
 
Pozdrav svima,

Već duže vreme preko nekoliko freelance sajtova radim honorarno, uglavnom preko elance platforme. Iz Srbije sam, imam devizni račun u komercijalnoj banci na koji primam sve uplate.
Prilikom prve uplate koju sam imao iz banke su me zvali da se izjasnim o izvoru priliva što sam i uradio, rekavši da je u pitanju "honorarna uplata". Potpisao sam i generalno ovlašćenje kako ne bi morao pri svakom prilivu od istog uplatioca da trčkaram u banku.

Moje pitanje je vezano za to da li ja moram da plaćam državi porez (ako se ne varam to je 20%) na taj novac? Da li me možete uputiti na takav zakon, i da li me možete savetovati u vezi toga? Ne bih želeo da imam problem sa zakonom, a opet - nije to neki astronomski novac, plus država nema veze sa mojim radom ni malo, i koliko znam velika većina ne plaća porez već se izjasni kako je uplata od porodice iz inostranstva i svi su srećni.

Nadam se da ste razumeli moje pitanje, oni mi u banci nisu ništa rekli o porezu niti su ga spomenuli, ali se plašim da se promenama zakona tu nešto ne desi pa "provale" kako godinama nisam plaćao ništa, a trebao sam jelte...

mileusna 22. 12. 2013. 20:54

Ako se o nečemu pričalo ovde to je o tome. :) Pretraži malo forum sa "devizni priliv" pa pogledaj.

Ukratko, ako bi da bude 100% legalno a radiš kao fizičko lice bez agencije, u obavezi si da za svaki taj honorar podneseš formular poreskoj upravi i platiš porez. Banka nije poreska uprava već privatna firma, tako da nije njihov posao da vode računa da li si ti u poreskom prekršaju.

alfaunits 23. 12. 2013. 08:30

Da je samo porez, bilo bi super - trebaju i doprinosi :)
Ovo je malo stariji tekst, ali je i dalje primenljiv u globalu:
http://www.mena.rs/kakopoceti/sadrzaj.html
(cifre su izmenjene u vecini slucajeva, ali to je to)

miki83 24. 12. 2013. 16:03

@Dzonny

Ako hoces da bude sve legalno i ako si fizicko lice ili preduzetnik imas na ovom linku lepo objasnjeno cak i sa primerom.
Srecno ako ostanes "citav" posle citanja sta i kako treba ;)

http://www.kakopedija.com/5039/kako-...-inostranstva/

Dzonny 01. 07. 2014. 19:37

Evo posle dužeg vremena opet ja :)

Danas nam Ministar izlagao predlog o izmenama ovog zakona, pa će banke biti obavezne da svaku deviznu uplatu fizičkim i pravnim licima prijavljuju poreskoj upravi koja će proveravati da li su te uplate evidentirate, te uredno plaćeni porezi. U prevodu: više nema izvlačenja (I guess ;) ).

Link sa kakopedije lepo je objasnio čitav proces za plaćanje poreza, ali nisam siguran koliko je još uvek aktuelan obzirom da je prošlo došta vremena od njegovog objavljivanja.

Mene zanima da li neko ovde primenjuje u praksi (u Srbiji) ovakvo plaćanje poreza i doprinosa, i da li mi može reći tačne procente za konkretno freelance poslove (programiranje i menadžerisanje trenutno)? Da li to spada pod autorsko pravo? Negde pročitah kako je za autorsko pravo potreban bar VI stepen stručne spreme što ja (još uvek, pošto studiram) nemam?
Normirani troškovi u ovom slučaju su koliki?

Izvinjavam se na gomili pitanja, ali nadam se da neko ko se već bavi freelance poslovima može da se javi sa konkretnijim podacima, a verujem da će zanimati još ljudi obzirom na to da će predlog koji je danas ministar iznosio biti jako brzo usvojen.

Pozdrav svima! :)

ivanhoe 01. 07. 2014. 22:38

Ne znam kako ide za fizicka lica bez firme, ali preduzetnici ne moraju da rade sve ove stvari, zapravo je prilicno jednostavno: Uplata ti legne na devizni racun firme, duzan si da to pretvoris u dinare koji legnu na dinarski racuna firme i to je to, dalje se knjizi kao bilo koja uplata. Doprinose placas pausalno dobijao pare ili ne. Koliko znam obaveza prijavljivanja deviznom inspektoratu vise ne postoji, mada ni ranije to nije bio neki ogroman problem jer si mogao preko njihovog sajta to da uradis. Ugovor verovatno treba da imas, a u svakom slucaju je to pametno i zbog tebe samog ne toliko zbog naplate koliko sto bi u ugovoru trebalo da precizno definises koje su tvoje obaveze (i sve sto nema u ugovoru je dodatni posao koji se dodatno placa). Mana usmenih ugovora i dogovora u 50 emailova je sto ces uvek zavrsiti radeci "jos samo ovo, tebi je to 5 minuta da dodas", rak rana svih freelancera.

I da, ako ces da radis legalno i ako imas dovoljno poslova da pokrijes troskove godisnjeg poreza za agenciju, onda ti se apsolutno ne isplati da radis kao fizicko lice, samo poklanjas drzavi gomilu para...

mileusna 02. 07. 2014. 21:02

^Jeste sve tako za firme, s tim što nisi dužan ništa da pretvaraš u dinare, mogu da ti stoje i devize na računu firme.

Ono jedino što paušalci slobodno podižu novac, pa moraju da prebace u dinare jer ne mogu evri da se podignu iz banke sa firminog računa tek tako, ali nisi dužan da prebaciš novac u dinare na samom računu firme.

Peca 02. 07. 2014. 22:27

ja čitah negde da si obavezan po zakonu da ih konvertuješ u dinare i to odmah...

... mada me iz Intese nikad nisu napinjali da požurim :)

mileusna 02. 07. 2014. 22:49

Ja ne menjam devize od priliva nikad a dva puta sam za DOO imao finansijsku inspekciju i nije konstatovan nikakav problem oko toga (niti bilo čega drugog :)).

Znam da ima neka fora ako radiš onu naplatu kartica, kao što je Blogowski imao za WTF Jeans, jer onda fizičko lice kupuje proizvod pa se nešto razlikuje pa onda valjda mora da se prebacuje u dinare, ali ne za ove prilive od firmi.

Gruja 02. 07. 2014. 23:22

Nisam ni ja nikad prebacivao devize u dinare odmah, ni kao preduzetnik ni kao doo. Uz konsultaciju sa knjigovodjom.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:56.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.