DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Forumi na MySQL websajtu (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1940)

Dejan Topalovic 29. 11. 2006. 22:29

Forumi na MySQL websajtu
 
Dugo se vec dopisujem sa ljudima iz MySQL tima, pa sam dosao na prijedlog da se postavi i jedan subforum na forums.mysql.com za nase govorno podrucje, a subforum bi bio naslovljen sa "Serbian/Croatian/Bosnian".
Trenutno traze od mene odgovarajuci prijevod za opis foruma, pa bih pitao i vas za misljenje...

Citat iz E-Mail poruke:
"I will file a request to our web team about that. Could you help me with
a proper translation of the Forum description? How would I write the following in your language? "Forum for Serbian/Croatian/Bosnian-speaking MySQL Users"

Thanks!
"

Ja sam ponudio ovaj prijevod:
"Forum za MySQL korisnike iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine"

Mozda bi neko drugacije preveo?

zira 29. 11. 2006. 22:55

Dodaj jos i Crnu Goru i mislim da tako moze.

Pedja 30. 11. 2006. 07:26

Stavi samo Serbian i onda moze, ove druge jezike ne znam.

LiquidBrain 30. 11. 2006. 07:29

Necemo da sirimo nacionalnu mrznju... ali ipak su svi poreklom srbi :)

misk0 30. 11. 2006. 08:15

Forumi za posjetioce iz drzava ex-YU?

Dzordz 30. 11. 2006. 08:40

Ma sad je popularno "Adria region" :)

dinke 30. 11. 2006. 10:16

Forum za ljude zapadnog balkana :)

Aleksandar Marković 30. 11. 2006. 10:27

Citat:

Originalno napisao dinke
Forum za ljude zapadnog balkana :)

Sintagma "Zapadni Balkan" je prije svega politička kategorija. Zapadni Balkan bi bila bivša Jugoslavija bez Slovenije, a sa Albanijom.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zapadni_Balkan

zira 30. 11. 2006. 10:28

Uopste ne kontam zasto je problem nazvati zemlje koje postoje danas svojim imenima, a ne opet smisljati neke nazive koji se nekima svidjaju, a nekima ne svidjaju. Recimo, u Hrvatskoj ne prolazi nista sto ima u nazivu Balkan. Sa druge strane, kakve veze ima Srbija sa Adriatikom? Pogotovo se jezim naziva ex-YU, sto osim sto predstavlja nesto sto ne postoji, obuhvata i Sloveniju i Makedoniju, koje jezicki ne pripadaju necemu sto taj forum treba da obuhvati.

Msilim, meni je dovoljno da stavis Srpski MySQL forum, i da, time jesi obuhvatio i ostale jezike koji su izasli iz srpskog, ali neces zadovoljiti korisnike iz Hrvatske i iz muslimanskog dijela BiH.

Ukratko, (bez obzira na moje privatno misljenje o bosanskom jeziku), za korisnike iz tih zemalja bi najkorektnije bilo:

Srpski/Hrvatski/Bosanski MySQL forum

ivanhoe 30. 11. 2006. 10:36

pa ako cemo da gledamo ko je iz kog jezika izasao i preuzeo koliko reci onda najbolj da stavite Staroslovensko/Nemacko/Turski forum :D

Dzordz 30. 11. 2006. 10:38

Cini mi se da je "nas" jezik tj onaj kojim pricaju u Srbiji, Hrvatskoj i BiH u krugovima lingvista nazva SHB tj Srpsko-Hrvatsko-Bosanski, ajde provericu bas.

Pedja 30. 11. 2006. 10:51

Ne vidim razlog zasto insistirati na nekom ujedinjvanju kada su oni odlkucili da se odjedine i da svoje jezike nazovu drugacije. Ja na Google ne mogu da otvorim nalog za AdWords za sajtove na rpskom jeziku nego samo za one hrvatskom.

Zasto praviti nesto protiv cega su svi, i zbog cega je toliko ljudi pobijeno?

Lepo napraviti srpski Mysql forum, a ako oni hoce da dolaze nek dolaze, ako nece, neka naprave forume na svojim jezicima.

dinke 30. 11. 2006. 11:14

<irony>Da, i to po mogustvu na cirilici kako Hrvati i Bosnjaci ne bi mogli slucajno da procitaju o cemu mi to tamo pisemo. Ili jos bolje na glagoljici? Az, Buki, Vjedi, Glagolj, Dobro, Jest, Zivjete, Zjelo ... svi znamo i glagoljicu zar ne?</irony>
Ja sam mislio da su barem developeri iznad tih nacionalistickih sr*a, ali izgleda da sam se prevario. :(

cvele 30. 11. 2006. 11:15

sha bate kak ti to bosanski vamo tamo munze konza
sha hos da kazes da mi sa zemunkama nishmo dobri a!
dodaj josh tu i munze konza pa kao ono moz i dobijesh nashu podrshku
---

ste se bre koji moj glupirate svi ovde ?
sta koga boli k. sta tamo pise?! ako budu korisne informacije svima ce odgovarati i svi ce biti zadovoljni.

Mislis da nekom hrvatu, bosancu itd smeta sto je dtp na srpskom? a nigde nepise da tu ima i bosanaca i hrvata? boli ga ona stvar... ako je procitao nesto sto mu je bilo korisno/zanimljivo bice vise nego happy

STOP POLITIKANSTVU, POSEBNO NA NETU!

napisi sta god hoces i ja ti garantujem da ukoliko bude bilo dobrih informacija niko nece ni procitati taj opis...

nixa 30. 11. 2006. 11:35

@Pedja : moja rodjaka upravo prevodi adsense i adwords na srpski .. :) , a sto se tice ovog ... Stavite svakog ko se oseca da ima svoj jezik a potice sa ovog govornog podrucija

Dejan Topalovic 30. 11. 2006. 12:15

Neozbiljni ste. :)
Ako ista na ovom svijetu mrzim, onda je to klasifikacija ljudi po nacionalnosti ili religiji. Boli me dupe ko je odakle i kojim jezikom prica, dok god je kao osoba ok. I nemojmo biti offtopic. :)

Razmisljao sam i ja o "skracenom" nazivu ex-Yu, pa sam razmisljao o nazivu "Forum za MySQL korisnike sa srpsko-hrvatskog govornog podrucja", a cak sam razmisljao i predloziti kreiranje podforuma za svaki jezik/drzavu odvojeno ("Forum za MySQL korisnike srpskog govornog podrucja" i sl.).

Pretpostavljao sam da ce biti sukoba u misljenju oko koristenog jezika, ali dajte da budemo konstruktivni i pozitivni, a ne da se ponasamo kao primitivni Balkanci, koje cesto pljujemo po forumu.

@dinke: Isto tako i ja mislim...

Pedja 30. 11. 2006. 13:16

Daleko od toga da sam nacionalista, ali na svakom koraku na web-u me upravo sacekuju kojekakva hrvatsko bosanska podmetanja. Sit sam toga da me tretiraju kao osobu treceg reda zato sto nisam Hrvat ili Musliman.

bluesman 30. 11. 2006. 13:34

Taj jezik koji se govori u svim ex-yu državama osim Slovenije i Makedonije se zvao srpsko-hrvatski (i to je bilo političko rešenje). Koja je razlika između Bosanskog i tog jezika? Više se razlikuje crnogorski dijalekat nego bosanski, ali to je opet samo politička kvalifikacija, više kao dokaz državnosti: evo, mi imamo i svoj jezik.

Meni je bez veze poturati bilo gde "bosanski" (ili bošnjački, whatever) jezik jer takav i ne postoji.

zextra 30. 11. 2006. 13:49

Ne vidim sta fali da se forum oznaci kao ex-YU jezici (svi vrlo dobro znaju koje podrucje je pokriveno tim terminom) - ko ima averziju prema tome, siroko mu polje, eno ga Google, neka trazi resurse na drugom mestu...

Mene savrseno zabole uvo na kom jeziku je resenje za problem koji imam - sve dokle predstavlja resenje problema.

Blood 30. 11. 2006. 14:09

Ja stvarno ne vidim razlog za dizanje tenzije, covek je pitao za jednostavan prevod ove recenice:
"Forum for Serbian/Croatian/Bosnian-speaking MySQL Users"
Pored toga sto je dao sasvim ok prevod, ne vidim razlog za dalju diskusiju...
Mozda moze i ovako, ali mislim da je tvoj prevod bolji:
"Diskusno mesto za korisnike MySQL-a sa Srpskog, Hrvatskog i Bosanskog govornog područja.."

zextra 30. 11. 2006. 14:29

Mislim da se na listi stvari koje odgovaraju celom svetu nalazi jedino WC sholja. Sve druge stvari ne odgovaraju najmanje jednoj osobi. Kako god bude nazvan forum, bice u redu.

ivanhoe 30. 11. 2006. 14:35

jezik bi trebalo da sluzi za komunikaciju, a ne za ispravljanje politickih i ostalih frustracija... dok god osoba A razume osobu B koga briga kako se zove taj jezik..

Dejan Topalovic 30. 11. 2006. 14:38

Ne bih da ovo postane prepucavanje i diskusija o nacionalizmu i sl., vec da pokusamo naci konstruktivan pr(ij)evod opisa za TEHNICKI forum.
Ko zeli pos(j)ecivati te forume, razum(ij)ece o cemu se prica, bez obzira da li se radilo o ekavici ili ijekavici.

Ako neko ne razum(ij)e, rado cu mu "prevesti" na srpski, hrvatski, bosanski, crnski ili gorski.

@Pedja: Mislio sam da si razumniji i zreliji...

@bluesman: Zato se i nisam htio ogranicavati striktno na jezik, nego na drzave. Mada, priznaces, zaista je tesko naci neko idealno rjesenje za slucaj nase nam drage ex-yu. :)

dee 30. 11. 2006. 15:11

evo da ti i ja viknem koju iz Zagreba ;)

Pisi: Forum za MySQL korisnike na srpskom jeziku (i one koji ga razumiju)

Jesi li Srbin?
-jesi. (pretpostavljam)

Jesi li ti taj koji pokrece ideju?
-jesi.

Razumije li te na tom jeziku svak ko sa ex-yu prostora dolazi?
-razumije.

Bil taj potencijalni koji (odakle god) dolazi trebo imat problem sa cinjenicom da je Srbin voljan pomoc/diskutirat o common problems na svom jeziku otvorio podforum?
- ne bi.

Sta ako ima problem s tim?
- sirok mu svijet.

Koji je argument za to?
- stvar je, ko sto rece, TEHNICKE prirode i samim tim pitanje postaje izlisno. da pises na svahiliju, ako se na njemu konta, to nije problem.

time pada u vodu i problem potencijalnog posjetioca koji ne moze vidjet rijec 'srpsko' cak ni tamo gdje mu je itekako mjesto kao i onog koji misli da je svijet poceo sa srpstvom. u svakom slucaju za nijednoga nema smisla radit takvo mjesto.

Moja poanta je, mozda samo tvoje razmisljanje (bez obzira sto je najdobronamjernije moguce) otvara mogucnost politickim glupostima. Teraj brate onako kako je normalno, najnormalnije nazovi to kako se i zove i sa tim nitko normalan niti treba niti ce imat problem. a kako vec rekoh, ako ce imat, nisi lud time se opterecivat.

Dejan Topalovic 16. 12. 2006. 17:59

Posto niko nije konkretno predlozio neki drugi opis za ovaj podforum, kreiran je podforum sa mojim prijedlogom.

Link: http://forums.mysql.com/list.php?131

ivanhoe 17. 12. 2006. 17:21

ma super, svidja mi se... jos samo da krene neka zanimljiva prica :)

Sasa 10. 01. 2007. 12:43

Citat:

Originalno napisao Dejan Topalovic
Posto niko nije konkretno predlozio neki drugi opis za ovaj podforum, kreiran je podforum sa mojim prijedlogom.
Link: http://forums.mysql.com/list.php?131

Verujem da tebi i nije bilo bitno ko će šta da predloži, jer je na predhodne tri strane bilo mnogo predloga, a ipak je ostala prva opcija...

U svakom slučaju, mislim da je ovo što si izabrao ok.
Bolje je: "Serbian", ali i ovako je ok.

Čisto da primetim da, da je neko iz Hrvatske ili BiH imao priliku kao ti, teško da bi se bilo kakva reč koja počinje na "srb" pojavila...

ivanhoe 10. 01. 2007. 13:07

Citat:

Originalno napisao Sasa
Čisto da primetim da, da je neko iz Hrvatske ili BiH imao priliku kao ti, teško da bi se bilo kakva reč koja počinje na "srb" pojavila...

generalizacije su jako glupa stvar...
da si se ti pitao, verovatno ne bi stavio hrvatski ili bosanski, ali to ne znaci da neki hrvat ima prava da kaze "da su se oni srbi pitali ne bi nikad stavili..." jer ima nas puno ovde koji ne mislimo tako...

to sto ima tu i tamo po neka budala, ne znaci da nema i normalnih ljudi, kako medju hrvatima i bosancima, tako i medju nama ovde.. a srecom odnos jednih i drugih se menja nabolje...

sirNemanjapro 10. 01. 2007. 13:39

Citam ovu raspravu pa se dvoumim da li bilo sta da kazem.
Ali moram da pohvalim "dee" ( dao sam ti +rep ) za njegov odgovor.

Iznenadio me je Pedja koji se stalno nesto busa u srpstvo, a ne zna ni pravilno da napise sta je hteo
Citat:

Originalno napisao Pedja
sajtove na rpskom jeziku nego samo za one hrvatskom.

i cini mi se da je dobio kompleks od toga da je, osoba 3 reda. Ako ce da ti bude bolje, ja mislim da nisi, ali ako nastavis tako da komentarises, svakako ces postati.

Svakako se slazem da na netu nema mesta politici i ovakvim, offtopik, temama.

Pedja 10. 01. 2007. 16:05

Aj' ako vec pljujes, pljuni pod svojim pravim imenom :)

Dejan Topalovic 10. 01. 2007. 17:23

Citat:

Originalno napisao Sasa
Verujem da tebi i nije bilo bitno ko će šta da predloži, jer je na predhodne tri strane bilo mnogo predloga, a ipak je ostala prva opcija...

U svakom slučaju, mislim da je ovo što si izabrao ok.
Bolje je: "Serbian", ali i ovako je ok.

Čisto da primetim da, da je neko iz Hrvatske ili BiH imao priliku kao ti, teško da bi se bilo kakva reč koja počinje na "srb" pojavila...

Varas se. :) Da nisam htio cuti i druga misljenja, mislis li da bih se uopste obratio ovdje u potrazi za drugim prijedlozima?

Ja sam ovdje mogao procitati uglavnom offtopic prepucavanja, zbog cega mi je veoma krivo, jer se time gusi konstruktivna diskusija.

Sasa 11. 01. 2007. 12:35

Ma jasno je ko dan da si ti hteo i druga misljenja, ali doslo je puno misljenja koja su po meni bila skroz konstruktivna, a na kraju kao i da ih nije bilo...

Ali ej, nema veze, OK je i onaj naslov. Mozda ce tako privuci i ljude iz Bosne i Hrvatske da se prikljuce...

Nego, obicno ne bude tako... Obicno oni posle recimo ovakvog fer gesta koji si ti uradio, naprave totalno posebnu sobu koja se zove lokalnim imenom, a mi Srbi glumimo "bratstvo i jedinstvo". Nego da ne ulazim u politicke teme previse... OK JE NAZIV! Na prvom mestu mi je drago da si uspeo da budes u takvom kontaktu sa njima... :)

A neko spomenu malopre generalizaciju ili tako nesto. Mačak, meni je uvek drago da slušam pubertelijske diskusije, ali u njima ne učestvujem. Ovaj put ću ipak reći da je kontekst u kome si spomenuo generalizaciju, van ovog o čemu pričamo. NARAVNO, da ima svuda skotova, i po mom misljenju najvise je skotova upravo u Srbiji. Ali, kvarilo ti ovo zabavu ili ne, u Hrvatskoj i Bosni su oni uvazeni gradjani, ovde... i dalje uplasena "jos jedna zalutala duša". Tvoj komentar da neko generalizuje je totalna glupost...

ivanhoe 12. 01. 2007. 06:31

hmm, nit mi se svidja da me neka muska osoba zove macak, nit sam pubertetlija (nazalost odavno, verovatno sam stariji od tebe).. a ono sto si ti napisao je generalizacija by the book, etiketiras gomilu ljudi da su ovakvi ili onakvi, a to je cista glupost... bas zato sto mene kao srbina cesto etiketiraju drugi, apsolutno mi se to ne svidja...

a da mi kvaris zabavu, kvaris, sto jest jest...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:07.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.