DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Google vs. Microsoft vs. Yahoo! (was Google placa milijardu dolara za 5% AOL) (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=440)

Dejan Bizinger 18. 12. 2005. 12:43

Google vs. Microsoft vs. Yahoo! (was Google placa milijardu dolara za 5% AOL)
 
Velike transakcije na Internetu se nastavljaju, Bubble 2.0 je uveliko u toku.

Najnovije po tom pitanju je da je Google spreman da plati milijardu dolara za 5% udela u AOL-u, sto je mnogo bolja ponuda koju je AOL dobio od Microsofta. AOL nije ono sto je nekada bio ali je i pored toga predmet borbe najvecih Internet igraca. Ovim bi AOL nastavio da koristi Google kao pretrazivac narednih 5 godina, imali bi eksluzivno pravo prodaje online banera za Google i zadrzavali 20% prihoda a Google bi dobio milione dolara oglasavanja na AOL za svoju mrezu sajtova.

Iskoristio bih ovu priliku da objavim da sam ponovo pokrenuo moj blog na engleskom eMarketingBlog.com gde sam i objavio ovu vest.

Vise informacija o ovoj transkaciji AOL i Google-a mozete procitati na sajtu Washington Post-a.

srlexic 20. 12. 2005. 22:12

Definitivno, Google pocinje suvereno da vlada. Investitori i dalje kupuju deonice ove kompanije jer se na prolece ocekuje najjaci potez Google-a - ULAZAK NA TRZISTE ONLINE AUKCIJA. eBay vec 1,5 godinu ne stoji bas najbolje, a vec se uveliko govori i o zatvaranju nekih evropskih divizija koje ne proizvode profit.

Sto se tice vesti, Google 11% prihoda ostvaruje putem ugovora sa AOL Network-om tako da se ovo moze smatrati samo logicnim produzenjem odlicnog zajednickog posla. S druge strane, MSN gubi jos jednu bitku i tesko da ce dostici planiranih 15 odsto do kraja godine na trzistu SEO marketinga.

nixa 20. 12. 2005. 22:37

Google Classified Ads (naravno da biti ce se mozda desiti i pre toga...generalno za sta god da se desi u vezi njih oni profitiraju .

Jos nesto Google uskoro izbacuje pandan PayPal-u ( uhm sto li je E-bay kupio Skype :) )

Sve u svemu bura je na pomolu

Dejan Bizinger 21. 12. 2005. 15:59

Vec neko vreme se prica o nameri Google-a da pocne da pruzi servis prodaje oglasavanja i u tradicionalnim ili "offline" casopisima. Google se ukljucuje na sve vise polja posto se gotovo sve uklapa u njihovu misiju "organizovanje svetskih informacija". U svakom slucaju, Microsoft ce imati (i vec ima) velikih problema sa Google-om. Bilo mi je zanimljivo kada sam citao intervju koji je Bill Gates dao New York Times kada ga je novinar pitao da li cete uraditi sa Google-om isto ono sto ste uradili Netscape-u 1995., Gates se nasmejao, malo rasirio ruke i rekao: "Ne njima cemo uraditi nesto drugo".

Cinjenica je da novopostavljeni Microsoft CTO Ray Ozzie ima veliko poverenje Gates-a u razvoju novog nacina poslovanja putem web servisa i njihove Live strategije sa kojom ce pokusati da pariraju Google-u. Cak se spominje da se planira placati korisnicima sto vrse pretragu na pretrazivacima. Zanimljivo je kako Microsoft svakih pet godina donosi velike promene strategije: 1995. odluka da se paznja posveti Internetu, 2000. .Net, a 2005. Live era.

Meni se cini da ovog puta situacija po Microsoft nece biti ista kao sa Netscape-om. Ne znam sta drugi misle o tome...

nixa 21. 12. 2005. 16:37

Lično .. da će da M$ da izgubi ovu trku ,bolje bi im bilo da se usresrede na novu strategiju i da ne gube energiju an nečemu u čemu G ima primat

[nq] 21. 12. 2005. 17:46

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
da li cete uraditi sa Google-om isto ono sto ste uradili Netscape-u 1995., Gates se nasmejao, malo rasirio ruke i rekao: "Ne njima cemo uraditi nesto drugo".

Kako samouvereno. :)
Da li ce je izgubiti ? Mozda a mozda i ne, u svakom slucaju 2006 ce biti mnogo zanimljiva ;)

Ilija Studen 22. 12. 2005. 06:20

Citat:

Originalno napisao nixa
Lično .. da će da M$ da izgubi ovu trku ,bolje bi im bilo da se usresrede na novu strategiju i da ne gube energiju an nečemu u čemu G ima primat

Klasičan navijački stav: mali dobri G vs velikog zlog MS.

Da se MS do sad ponašao kao što ti savetuješ nikad ne bi bio ovde gde je. Retko kad je MS bio prvi u nečemu, a vidi gde je sad...

PS: Čisto da spomenem da i G raste... ;)

degojs 22. 12. 2005. 06:29

A šta će to Google da uradi, što već nema?

Mnogo se priča, Google će ovo, Google će ono. Ne znam za vas - ali lično Google i dalje koristim kao pretraživač i ponekad za mail. Da će oni možda da povećaju svoj profit na osnovu reklama i slično, jasno, ali.. šta mi imamo sa tim i šta konkretno osim toga će da urade, a da nije neka daaaaaleka budućnost, a samim tim i puko nagađanje.

Mislim da su ove godine imali toliko provala da je to već smešno:

1. Sun + Google pakt = rezultirao u tome da se sa Javom dobije i Google Toolbar. Fenomenalna i zapanjujuća stvar, zar ne? :) Sad kad skidate Javu, eto vam i Google Toolbar, baš vam je nedostajao, zar ne? Velika stvar.
2. Google će da ponudi OpenOffice. Au, do sad niste znali gde da skinete isti zar ne? Odnosno, ponudiće OpenOffice on-line. Kad to? I gde može da se proba? I šta će mi toliko Open Office on-line, ako već imam jedan na svom kompjuteru?
3. GoogleOS :)
4. Google browser :)

Sve u svemu.. ???

Mislim da su postali gori od Majkrosofta i Longhorn kampanje poslednjih godina. Ako ništa MS je bar dao betu, a i skoro svaki mesec redovno daju novi build istog. Doduše, trebalo im je 5 godina.. i na vr' glave su se popeli valjda svakom živom, isto kao i Google u poslednje vreme.

zextra 22. 12. 2005. 10:44

Kako sta moze da uradi?

Navescu jos dve stvari koje je Google uradio u medjuvremenu, a koje naizgled nemaju veze sa bilo cim sto su oni radili do sada:

- kupili hiljade kilometara nekoriscenog optickog kabla (dark fiber), postavljenog svuda po americi (sto mozda ne znaci nista posebno, nacionalna banka amerike je takodje postavila svoju optiku - ali oni nisu Google :))
- zaposlili Vintona Cerfa, ili kako ga jos zovu "otac Interneta", jednog od tvoraca TCP/IP protokola (interviju mozete procitati ovde)

Ne vidim zasto je ideja online aplikacija losa - dovoljno je da imas internet (i da mozes da platis doticnu aplikaciju, u slucaju da nije besplatna) i mozes da koristis aplikaciju sa bilo kog mesta na zemlji, bez vucaranja diskova i ostatka opreme... OpenOffice je i tako besplatan paket, a posto se vec dobrim delom oslanja na Javu, idealan je kandidat za prebacivanje u Live svet.

Jedina ideja koja mi se javlja kad neko pomene GoogleOS je OS koji u osnovi podrzava njihov koncept pristupa informacijama, verovatno bi to pre bio neki Information OS, nego nesto sto smo do sada navikli. Live koriscenje programa umesto lokalnih instalacija, integrisan GBrowser (o kom ponesto moze da se zakljuci iz nekih dogovaranja Googla i Mozile) i sve ostale aplikacije koje je Google do sada napravio, i to na nivou operativnog sistema... Ali vrlo verovatno debelo gresim ;) Pa, mozda podstaknem nekoga na razmisljanje :D

A to sto je Microsoftov ciklus 5 godina samo znaci da nisu imali adekvatnu konkurenciju, koja bi ih pokrenula da rade malo brze... Google je nastao 1998. i mislim da je za tih 7 godina promenio nacin na koji pristupamo informacijama, a i samo vidjenje interneta. Koliko vremena cekamo M$ Vistu (odnosno Longhorn final)? Sigurno ne toliko koliko cemo cekati na nove Google ludorije.

MS je bar dao betu....? Ispravi me ako gresim, ali vecina Google proizvoda radi i uveliko se koristi bas u beta fazi? MS ne sme ni da pomisli da ce imati koliko-toliko stabilan proizvod bar pre SP1, a ne u beta fazi... Tako je bilo sa XP, pa u nazad, sa 2k, pa sa NT...

Ako pitas nekog prosecnog korisnika interneta koliko puta se saplice o te izjave "Google ovo, Google ono" dok surfuje, verovatno ce reci ne bas tako cesto, ako ne nikako. Sa druge strane, Microsoft je pristutan i na nasem trzistu... :)

adelante 22. 12. 2005. 11:46

Google postaje veoma moćan čini mi se, bas da vidimo kako ce iskoristiti tu moc i uopste svoj potencial koji ima, jednostavno kako je poceo postace internet ce biti nezamisliv bez google-a, i sto je najzanimljivije skoro nikad nepravi greske, sve sto izbaci na trziste, bude prvoklasno, gmail recimo koji je jos uvek u beta fazi, a radi besprekorno kad ce m$ tako nesto izvesti?

degojs 22. 12. 2005. 16:07

Citat:

zextra:
Navescu jos dve stvari koje je Google uradio u medjuvremenu, a koje naizgled nemaju veze sa bilo cim sto su oni radili do sada:

- kupili hiljade kilometara nekoriscenog optickog kabla (dark fiber), postavljenog svuda po americi (sto mozda ne znaci nista posebno, nacionalna banka amerike je takodje postavila svoju optiku - ali oni nisu Google )
- zaposlili Vintona Cerfa, ili kako ga jos zovu "otac Interneta", jednog od tvoraca TCP/IP protokola (interviju mozete procitati ovde)
Lepo. I šta sad to tebi i meni znači? Konkretno?

Dobro, pošto nismo tamo, ajd ovako: šta to znači mom kumu u Klivlendu?

Kako rekoh, možda za 10 godina..

Citat:

MS je bar dao betu....? Ispravi me ako gresim, ali vecina Google proizvoda radi i uveliko se koristi bas u beta fazi?
Kojih proizvoda?

Meni je kao pretraživač Google super, ali od ostalog ne vidim ništa posebno, a još manje da će da osvoje svet sa besplatnim mail servisom. Možda grešim..

Citat:

MS ne sme ni da pomisli da ce imati koliko-toliko stabilan proizvod bar pre SP1, a ne u beta fazi... Tako je bilo sa XP, pa u nazad, sa 2k, pa sa NT...
Na ovo neću da odgovaram, ispašće da opet prizivam advocacy :)

crews_adder 22. 12. 2005. 18:16

Ova suma iz topic-a je sitja lova u odnosu na, npr. Vodafone - Mannesmann Arcor deal iz 2000., ali je ipak Time Warner - AOL bio "big deal".

Sto se Google-a i konkurencije tice, ni konkurencija ne sedi skrstenih ruku (narocito ne Y!). Mozda je samo malo... tisa? ;)

zextra 22. 12. 2005. 18:23

Sta to znaci? Indirektno znaci da Google ima malo (ili mnogo) vece planove od onih da ostane naj naj pretrazivac. A videcemo za koliko godina.

Nema potrebe da se ubedjujemo. Podrzavam Google, ne volim M$, nisam objektivan. A da tvoj kum zivi u San Francisku, verovatno bi mu znacilo nesto da ima stalno besplatan wifi internet..? Verovatno ni nema veze sa onim sto su kupili optiku i koga su zaposlili , ali opet...

http://www.google.com/intl/en/options/

A to sto m$ pravi vecinu onoga sto google ne pravi, i obratno, onda ne mogu ni da se porede adekvatno.

Google je nastao kao web servis, poceo od pretrazivanja, a zavrsio opet na pretrazivanju, sa mnogim dodatnim uslugama, i sve to u sluzbi informacija, a bojim se da ce sve sto ikada budu radili imati veze samo sa informacijama, na ovaj ili onaj nacin, i da ce slabo ko uspeti da ih pomeri sa tog mesta, ako jednog dana postanu sinonim za informacije (u slucaju da vec nisu).

(ovde je bilo jos teksta, ali sam ga obrisao, da ne ulazimo u raspravu)

bluesman 22. 12. 2005. 20:05

Jebote, ne razumem te. Mrzis MS a gotivis Google? Koja je tu logika? Posle svega, kada se podvuce crta, koja je razlika izmedju njih?

Ilija Studen 22. 12. 2005. 20:24

Sve što MS izbaci je glomazno i pretrpano, sve što G izbaci je pojednostavljeno i jednostavno funkcionalno. Navedi mi jednu Microsoftovu uslugu ili proizvod koja je jednostavna i (da, to je reč) elegantna? Nasuprot tome sve što G izbaci se uklapa u taj kalup i to korisinicima odgovara.

Less is more, bar u ovom konkretnom slučaju.

Jako bitna stvar u celoj priči, a koju očigledno nisi povezao: kada pitaš korisnike da obaderu neki proizvod / uslugu njihova će odluka uglavnom biti donesena na osnovu emocija, ne razuma. Upravo zbog toga će korisnici uglavnom odabrati Google, a ne Microsoft čak i kad je logika na strani ovog drugog. Klasična priča o strasvenim korisnicima ;)

bluesman 22. 12. 2005. 20:37

Citat:

Sve što MS izbaci je glomazno i pretrpano, sve što G izbaci je pojednostavljeno i jednostavno funkcionalno. Navedi mi jednu Microsoftovu uslugu ili proizvod koja je jednostavna i (da, to je reč) elegantna? Nasuprot tome sve što G izbaci se uklapa u taj kalup i to korisinicima odgovara.

Less is more, bar u ovom konkretnom slučaju.
Ilija, prijatelju... pa ovo sve sto si napisao je jednostavno besmisleno. Nemoguće je i komentarisati tako nešto.

nixa 22. 12. 2005. 20:38

Ilija je moj idol :)) ali stvarno...

zextra 22. 12. 2005. 21:20

@bluesman: poenta je u tome sto se porede babe i zabe.

M$ pravi ribolovacku opremu, a Google mamce. Pecanje im je zajednicka stvar, ali niko ne kaze da obavezno morate koristiti jedno sa drugim! U ovom slucaju, ja ne volim M$ stapove i masinice; jako su teski, lako se kvare, i ne mogu sam da ih modifikujem (bar ne tako lako, a i kad mogu, trud se retko kad isplati). Sa druge strane, Google mamci su po meni idealna stvar, posebno kad ides u lov na sarane (sto ja redovno radim), iako nisu tako idealni za druge vrste riba. Dakle, lepo se vidi da M$ i Google ne mogu da se porede (iako M$ pocinje da proizvodi mamace, problematicno je da li su u stanju da rade obe stvari istovremeno). Valjda sam bio dovoljno slikovit. ;)

........
Dobro, ako ovako ne ide, ajde da gledamo sa druge strane - sta to toliko valja kod M$-a i ne valja kod G-a?

Ilija Studen 22. 12. 2005. 22:02

Kako god. Koje je onda tvoje objašnjenje?

Pogledaj oko sebe i vidi kakve sve besmislene stvari ljudi rade. Doduše, ti si čovek koji je izjavio da ne konta zašto ljudi stavljaju Get Firefox, Get Thunderbird, Made with Mac i slične stickere na svoje sajtove / u svoje potpise tako da me tvoj stav nimalo ne čudi. I pored toga ljudi to i dalje RADE bez obzira koliko se to tebi besmisleno činilo ;)

Gomila maloumnika tera inat zdravom razumu? Yea, right!

Petar Marić 22. 12. 2005. 22:53

I ja bih vam se priključio, ali moje vatrostalno odelo je još uvek na hemijskom ;)

zextra 22. 12. 2005. 23:03

mislim da je onaj sticker "hand-coded" najjaci.

Pero, shame on you.

...and while you're waiting, you can try out our new fishing equipment and bites... :)

bluesman 23. 12. 2005. 00:47

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Kako god. Koje je onda tvoje objašnjenje?

Pogledaj oko sebe i vidi kakve sve besmislene stvari ljudi rade. Doduše, ti si čovek koji je izjavio da ne konta zašto ljudi stavljaju Get Firefox, Get Thunderbird, Made with Mac i slične stickere na svoje sajtove / u svoje potpise tako da me tvoj stav nimalo ne čudi. I pored toga ljudi to i dalje RADE bez obzira koliko se to tebi besmisleno činilo ;)

Gomila maloumnika tera inat zdravom razumu? Yea, right!

Ilija, na žalost (ili na sreću) svet se ne sastoji od web developera.

99,99% ljudi na ovoj planeti baš zabole za "get firefox" i ostale stvari. Ti malo živiš u nekom svom svetu i misliš da je svima vrhunac zadovoljstva da kodiraju celu noć u nekom studentskom centru ili nešto slično.... Pitanje je šta je tu maloumno a šta je zdrav razum na koji se pozivaš?

Po meni, ti koji to rade su geekovi prvoklasni ako nisu plaćeni za to. Google na primer to radi iz čiste računice, što bi on bio bolji od Microsofta.

Ne razumem uopšte (komunističku) filozofiju: oni rade, imaju pare, bolji su od konkurencije na razne načine, - zaključak: oni su zli. Pa to je sama definicija kapitalizma. I šta to Google radi drugačije? I oni kupuju druge (manje ili veće) firme, i oni guraju svoje proizvode agresivno, i oni žele da dominiraju planetom, i oni rade za pare koje ti i ja ne možemo ni da zamislimo. Zašto je tu neko dobar a neko zao? Samo nam još "ugly" fali pa da snimimo film...

Ti ne shvataš priču. Ja nisam za Microsoft, još manje sam protiv Google, međutim ne mogu uopšte da svarim priču da se Google razlikuje od MS i kao Google su good guys a MS su bad guys. Zašto uopšte praviti razliku među njima, svako radi na svoj način, prave proizvode koji se prodaju, reklamiraju se najagresivinije moguće, uzimaju što veći deo kolača mogu i zarađuju ogromne pare.

Pa opet, šta sve ovo što si rekao ima veze sa onim što si napisao? Ono je definitivno nebuloza.

degojs 23. 12. 2005. 02:50

Citat:

zextra
A da tvoj kum zivi u San Francisku, verovatno bi mu znacilo nesto da ima stalno besplatan wifi internet..?
Ali pazi kad ne živi u SF :)

Ni ja, a čini mi se ni ti. A ni ostatak sveta, zar ne? Jedino da to ponude i ostatku planete, ali nešto nisam siguran kada i da li će se to desiti?

Mene lično ne interesuje toliko da pričam o MS (pošto i nije tema), već da mi neko pojasni kako će to Google da osvoji svet a da mi to konkretno vidimo (da se nešto bitno promeni u načinu kako koristimo kompjutere, koje servise i slično..) i koji su to sve fenomenalni proizvodi koje nudi danas ili u skorijoj budućnosti?

Evo ja ću da krenem, a ti nastavi: Google nudi odličan, najbolji i skoro nezamenjiv..

1. pretraživač


Dalje? Šta propuštam?

zextra 23. 12. 2005. 04:04

2. web mail klijent

Aj sad ti.

...samo mi nije jasno cemu ova konverzacija?

degojs 23. 12. 2005. 06:27

Pa ne znam, zato i pitam - u čemu je toliki fazon sa Google da se toliko komentariše sve što urade.

Web mail klijent? Klijent? Koji klijent?

Što se web mail servisa tiče (Gmail) - big deal, naložili ljude sa onim pozivnicama, a to je fazon star koliko i prevara - tipa imaš pozivnicu pa si sad nešto poseban.

Osvojiše svet i razbiše MS (i sve ostale) jer imaju besplatan mail servis?

Ja svoj Yahoo nalog ne bi menjao za 10 Gmail naloga :)

Ilija Studen 23. 12. 2005. 08:47

Citat:

Originalno napisao bluesman
Ilija, na žalost (ili na sreću) svet se ne sastoji od web developera.

Ono o čemu sam pričao je znatno šire od web dev sveta, samo sam naveo primere iz istog jer se sećam tvojih reakcija na to (iste kao i sad). Jedan drugi primer: ljubitelji BMWa (Mercedesa, Poršea...). Jesi probao da se uhvatiš sa njima u raspravu? Posle 5 minuta frka panika. S druge strane, svi proizvođači automobila teže ka profitu, procentima i brojkama i tim istim ljudima ne daju ni dinara da ih onako reklamiraju i brane. Zašto to rade? Najverovatnije zato što su prvoklasni geekovi!

Kupci jednostavno vole neke stvari više, a neke manje iako im zdrav razum govori da su te stvari manje više iste. I to NEMA veze sa parama!

Citat:

Originalno napisao bluesman
Pitanje je šta je tu maloumno a šta je zdrav razum na koji se pozivaš?

Ne pozivam se na zdrav razum, čak naprotiv: tvrdim da razum često nema mnogo veze sa odlukama koje donosimo.

Citat:

Originalno napisao bluesman
Google na primer to radi iz čiste računice, što bi on bio bolji od Microsofta.

I opet nisi naveo svoje mišljenje zašto korisnici uglavnom vole Google, a ne vole Microsoft. Baš bih to voleo da ga čujem...

PS: Moj mali sebični svet nije predmet ove diskusije. Trudim se da budem realna osoba tako da ne smatram da je svima uživanje da u 3AM programiraju. Čisto da se zna, da ne dođe do zabune ;)

zextra 23. 12. 2005. 11:39

I onda ti komentarises Gmail klijent, a zalepio si se za Y! :)

Y! nalog? Y!? Koji Y!?

Ne mogu da izdrzim a da ne spomenem Google Earth. Sta mislis, koja bi bila cena istog proizvoda, da je napravljen od strane M$? Svakako je to jedna od stvari bez koje smo i do sada ziveli, ali ima svoju upotrebnu vrednost.

MorenoArdohain 23. 12. 2005. 12:38

Cisto informativno, vecina ljudi koje znam, a nisu geekovi, koriste GMail pre nego neki drugi web based mail. Cak bih rekao da je to velika vecina.

Vecina subscribera na jednoj mojoj mailing listi dolazi sa emailom od provajdera, zatim ide Gmail, pa tek onda ostali..
Zakljucak izvucite sami.

Dodatak: Yahoo sprema odgovor na Gmail, vise o tome na:
http://jeremy.zawodny.com/blog/archives/005401.html
Tako da se moze ocekivati da Y!Mail povrati prednost.. ali je sigurno i da momci iz Google-a nece sedeti skrstenih ruku :)

degojs 23. 12. 2005. 14:43

Citat:

zextra
I onda ti komentarises Gmail klijent, a zalepio si se za Y!
Opet moram da te pitam - koji klijent?

(Da li ti uopšte razumeš šta označava reč "klijent"?)

Zalepio sam se za Yahoo? Pa da, ima jedno 7-8 godina da koristim isti i velik je broj ljudi koji imaju tu moju mail adresu, čemu da menjam? Da bih bio u fazonu, a ono ništa posebno?

Citat:

Ne mogu da izdrzim a da ne spomenem Google Earth. Sta mislis, koja bi bila cena istog proizvoda, da je napravljen od strane M$? Svakako je to jedna od stvari bez koje smo i do sada ziveli, ali ima svoju upotrebnu vrednost.
I tako će da osvoje svet, besplatnim mailom i Google Earthom :)

Ti ćeš i Google Toolbar da proglasiš za čudo neviđeno, kako si krenuo..

Citat:

Moreno
Vecina subscribera na jednoj mojoj mailing listi dolazi sa emailom od provajdera, zatim ide Gmail, pa tek onda ostali..
Odnosno hteo si da kažeš: većina dolazi sa emailom od provajdera, pa onda svi ostali...

Dakle, kao što vidiš, ljudi i dalje primarno koriste email od provajdera.

MorenoArdohain 23. 12. 2005. 14:53

Citat:

Originalno napisao degojs
Odnosno hteo si da kažeš: većina dolazi sa emailom od provajdera, pa onda svi ostali...

Dakle, kao što vidiš, ljudi i dalje primarno koriste email od provajdera.

Nije u tome poenta, poenta je da je Gmail na drugom mestu po popularnosti, yahoo i hotmail su daleko ispod, mislim da ni zajedno nemaju koliko Gmail ima.

bluesman 23. 12. 2005. 15:55

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Ono o čemu sam pričao je znatno šire od web dev sveta, samo sam naveo primere iz istog jer se sećam tvojih reakcija na to (iste kao i sad). Jedan drugi primer: ljubitelji BMWa (Mercedesa, Poršea...). Jesi probao da se uhvatiš sa njima u raspravu? Posle 5 minuta frka panika. S druge strane, svi proizvođači automobila teže ka profitu, procentima i brojkama i tim istim ljudima ne daju ni dinara da ih onako reklamiraju i brane. Zašto to rade? Najverovatnije zato što su prvoklasni geekovi!

Opet totalno besmisleno i nema veze sa pričom. Ti govoriš o subjektivnim stavovima ljudi... pa to je kao da pitaš svog Tatu: Koje je najpametnije dete na svetu? Naravno da će reći da si ti - njegov si, on te je napravio. A ja, ako sam dao 100 000 eur za auto, ne može niko na svetu da me ubedi da postoji bolji auto od moga. Ali si opet pobrkao lončiće. Ili ne znaš šta hoćeš da kažeš ili ne znaš to da objasniš.

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Ne pozivam se na zdrav razum, čak naprotiv: tvrdim da razum često nema mnogo veze sa odlukama koje donosimo.

Pa ja ne znam kako ti donosis odluke i zašto isključuješ "zdrav razum" iz procesa odlučivanja.

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
I opet nisi naveo svoje mišljenje zašto korisnici uglavnom vole Google, a ne vole Microsoft. Baš bih to voleo da ga čujem...

Eto vidiš zašto kažem da je besmisleno to što pričaš. Prvo pitaš me da li su bolje babe ili žabe. Zatim navodiš neke tvrdnje koje nemaju veze sa životom. Na kraju mi inputiraš da je mrzim google.

Ti me pitaš da li je bolji Mercedes ili Boing? Odlični su i jedni i drugi, samo što jedni lete a drugo voze po putevima, ne mogu da ti kažem koji je bolji niti mogu da ih poredim, niti mogu da mrzim jedne a volim druge. Ne znam odakle ti ideja da korisnici više vole Google od MS? Pogledaj samo MSN Messanger. Misliš da će prosečnom korisniku više da se svidi ultra-jednostavan i gotovo ne-kreativni Google Talk u odnosu na okićen MSN? Ti opet pričaš o subjektivnim stvarima: šta se tebi više sviđa, i onda poturaš to kao "globalni stav".

Kladim se da će 90% korisnika reći da im je prijatniji MSN od Google Talk.

Totalno pogrešno postavljaš stvari i to uopšte nije tema. Ja samo hoću da pitam javno zašto bi neko voleo google a mrzeo MS? Ne mogu da pronađem ni jedno razumno objašnjenje osim:

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Ne pozivam se na zdrav razum, čak naprotiv: tvrdim da razum često nema mnogo veze sa odlukama koje donosimo.

pa ako je tako, onda to treba shvatati krajnje neozbiljno i nezrelo.

zextra 23. 12. 2005. 16:08

(Savrseno dobro razumem znacenje te reci.)

Evo da se ispravim, da ne dovodim ljude do zabune. Mislice da je Google napravio stvarno neki svoj desktop mail klijent, a samo su napravili vrlo dobar webmail, koji je brzo pokupio simpatije mnogih.

Dakle:
s/klijent/webmail/g

Nego, vidi li neko neki smisao ove rasprave? Svi su tvrdoglavi, svi brane svoj stav, i nista se nece promeniti ni da mesec dana ovako besciljno trabunjamo.

Ilija Studen 23. 12. 2005. 17:13

Hehe. Whatever ;) Očigleno ne radimo na istim talasnim dužinama.

Citat:

Originalno napisao bluesman
Ti govoriš o subjektivnim stavovima ljudi...

Upravo tako. Ako ljudima odgovara proizvod / usluga (radi posao), ako imaju osećaš da nešto znače i da su cenjeni, imaju osećaj da su posebni i da pripadaju uskom krugu odabranih (npr Apple, Gmail u početku itd), ako imaju preporuku prijatelja / osobe čije mišljenje cene itd (faktora je jako mnogo) oni će odabrati upravo taj proizvod bez obzira što si ti objektivno pokazao da je taj proizvod / usluga lošiji od nekog drugog ili da kompanija koja stoji iza njega nije ništa posebno već samo još jedna kompanija željna para.

Ako sve svoje odluke donosiš potpuno objektivno onda si unikat u univerzumu. Btw, danas si rekao kako si napao sirotu KDS službenicu iako znaš (sigurno!) da ona nije kriva zato što kablovskog neta neće biti do daljnjeg. Zašto si to uradio? Razum ti govori drugačije! ;)

---

Samo jedno pitanje: gde sam te pitao da li je bolji Google ili Microsoft? Nigde! Napisao sam:

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
I opet nisi naveo svoje mišljenje zašto korisnici uglavnom vole Google, a ne vole Microsoft. Baš bih to voleo da ga čujem...

Mislim da je ovo sasvim logično pitanje (zašto većina korisnika voli Google, a ne voli Microsoft) i nije mešanje baba i žaba. Delatnost obe kompanije su različite u mnogim tačkama, ali one i njihovi proizvodi na sličan način utiču na korisnike: svakodnevno ih koriste, vole ih, mrze ih...

degojs 23. 12. 2005. 17:34

@zextra:

ne kažem da Gmail nije dobar, ali --- to je to "oružje" kojim će Google da razbije sve ostale, uključujući i MS? Kako?

zextra 23. 12. 2005. 17:47

Kad vec pitas, meni nije jasno odakle je uopste i dosla ta polemika? Do sada je bar 5 puta receno da Google i MS idu u razlicitim pravcima...

(a taman se zakuvalo... :))

Ilija Studen 23. 12. 2005. 18:02

Citat:

Originalno napisao zextra
Do sada je bar 5 puta receno da Google i MS idu u razlicitim pravcima...

Da li? Delatnosti obe kompanije su prilično široke, ali ono gde se sudaraju i što je osnov svih GvsMS priča je nova platforma i web aplikacije.

Dokaz potencijala weba (i browsera) kao platforme je GMail: znam tuce ljudi koji više ne koriste desktop email klijent već su se prebacili na GMail. Ja sam se prebacio opet na desktop klijent tek kad mi je počela trebati arhiva mailova dok sam offline. A evo i još primera kvalitetnih web aplikacija...

degojs 23. 12. 2005. 18:10

Pazi Ilija, web mail naravno ima svoje prednosti, međutim.. i svoje mane, kao što si i sam ustanovio. Ako još možeš iz klijenta da se povežeš na Yahoo Mail/Gmail, postavlja se pitanje koliko ti web servis uopšte znači? Vrlo malo, rekao bih. Možda malo više ako nemaš laptop, nisi na poslu ni kod kuće, a baš MORAŠ tog trena da proveriš mail.

E sad, u firmama gde se **intenzivno** koristi npr. Outlook/Exchange kombinacija (ima li firme gde se tako nešto ne koristi max?), web mail tipa GMail ili Yahoo jednostavno zaboravi. Ono što nude danas je smešno u poređenju sa istim, a i mnogi su tu drugi problemi oko toga da li komunikacija treba da ide preko servisa van firme, timova, kalendara, dostupnosti servisa..

Doduše, MS se uveliko sprema (http://www.winsupersite.com/reviews/...na_preview.asp), ali ne vidim ni da je to baš konkurencija pomenutom Outlook/Exchange rešenju..

bluesman 23. 12. 2005. 22:31

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Ako sve svoje odluke donosiš potpuno objektivno onda si unikat u univerzumu. Btw, danas si rekao kako si napao sirotu KDS službenicu iako znaš (sigurno!) da ona nije kriva zato što kablovskog neta neće biti do daljnjeg. Zašto si to uradio? Razum ti govori drugačije! ;)

Moj Ilija, opet mešaš babe i žabe. Kao primer navodiš o jednom događaju u afektu, a govoriš o (ne)objektivnom odlučivanju. Tu se ne radi ni o kakvom odlučivanju ili strategiji.

Da, ja svoje odluke donosim potpuno objektivno, u skladu sa situacijom, i mislim da ne samo da nisam unikat nego je to (osim verovatno u slučaju zaljubljenog, čitaj poluludog, čoveka) princip po kojem funkcioniše većina ljudi.

Ne mogu više da polemišem sa tobom, jednostavno si tvrdoglav previše, što si dokazivao i ranije, čak i slučajevima kada si znao da nisi u pravu.

degojs 24. 12. 2005. 06:44

Citat:

Ilija
Pogledaj oko sebe i vidi kakve sve besmislene stvari ljudi rade. Doduše, ti si čovek koji je izjavio da ne konta zašto ljudi stavljaju Get Firefox, Get Thunderbird, Made with Mac i slične stickere na svoje sajtove / u svoje potpise tako da me tvoj stav nimalo ne čudi. I pored toga ljudi to i dalje RADE bez obzira koliko se to tebi besmisleno činilo
Da pitam ja mog šefa da stavimo i mi "Get Firefox" ili tako nešto na ovo što radimo?

Jedino pa ako smo ludi i on i ja, pa ću ja da pitam, a on da kaže: "Super ideja! Kako se niko nije pre setio?"

Kojim to klijentima si ti stavio "Get Firefox" na web sajt?

Ilija Studen 24. 12. 2005. 07:19

Klijentu? Otkud vam ideja da sam to uradio?

Dejane, online ima gomila blogova, ličnih sajtova, zajednica itd i na njih ljudi kače šta god im padne na pamet. Na webu nisu sve komercijalni projekti iza kojih stoje ljudi sa šefovima već sasvim obična raja :)

Znaš ono, koristim Firefox i podržavam projekta - stavim stiker, Mac zealot sam - stavim stiker itd itd itd. Opet mi nije jasno kako si to povezao sa klijentima.

@blues: Rekoh da ne radimo na istim talasnim dužinama. I opet nisi odogovorio na dva puta postavljeno pitanje ;) No nije ni bitno...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:18.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.