DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Pitanje o administraciji foruma (ne DPT, vec generalno) (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=601)

Milos Vukotic 05. 02. 2006. 00:30

Pitanje o administraciji foruma (ne DPT, vec generalno)
 
Ima par godina kako me je "zapala nezahvalna duznost" :) da budem administrator foruma na kojem se uglavnom govori o politici. Posto je u EXYU, nazalost, politika = nacionalno pitanje = nacionalizam, tu bude svasta. Svako malo napadaju sovinisti, psovaci, onano-filozofi, korisnici cesto vrijedjaju jedni druge i sve u svemu, govore stvari koje u stvarnom svijetu nebi mogli reci bez posljedica... Postoje moderatori, ali i oni tu i tamo padaju u vatru, tako da je ponekad i njihov sud diskutabilan...
Prvo sam ekstremiste upozoravao i brisao poruke, onda sam poceo da ih iskljucujem s foruma (posle cega se, misleci da su jako pametni, uredno ponovo registruju sa drugim username-om koji se od starog razlikuje u npr. jednom underscore-u)...
Sad mi je palo na pamet da ima gomila foruma na kojima se moze diskutovati sa korisnickim imenima tipa "IceCoolChetnikMadafaka" a da bih 'ladno mogao postaviti uslov da na ovom "mojem" mogu diskutovati samo korisnici koji za username odaberu upravo svoje ime i prezime... To je, zasad, u eksperimentalnoj fazi ali mislim da nije losa ideja...

Kakva su vasa iskustva u vezi s administracijom foruma i odrzavanjem javnog reda i mira na njima?

ivanhoe 05. 02. 2006. 03:30

nisu me nikad jos zeznuli da preuzmem ulogu admina na sebe, vise volim da budem igrac iz senke :) , ali posto sam bio na dosta foruma/BBS/news grupa i sl. mogu odmah da ti kazem da ti je moderacija toga prilicno "chorav pos'o"...

jedina fora za koju ja znam da radi je da admini telefonom zovu ljude i proveravaju im identitet (to se radilo na nekim BBS-ovima ranije), ali to ima smisla samo za lokalne stvari i mali broj ljudi. Ili da ih nateras da plate, i da ih brises ako se ne drze pravila, mada i to je diskutabilno, verovatno ima luzera koji ce da placaju da bi svadjali sa nekim...

Jer kako planiras da ljude nateras da pisu prava imena? Mozes u najboljem slucaju da ih nateras da izmisljaju imena koja zvuce kako da su prava..

bluesman 05. 02. 2006. 03:43

Generalno zavisi od "ekipe". Ovde je "kein problem" ali zato vecina je "cojones" (šp.)

Što je diverzitet članova veći, mislim na obrazovanje, sredinu, kulturu, civilizacijske tekovine... tekovine NOR-a i NOB-a :)... sve je teže.

nixa 05. 02. 2006. 03:52

Najudja fora koju sam cuo je forum krstarice ... neki lik stalno smarao tipa 50 tema na sat .. i oni naprave cron da trazi njegov id na minut i ako ima bilo sta novo da brise .. mucenik odustao nakon 5 sati ... :)

dinke 05. 02. 2006. 10:02

Slazem se sa ivanhoe-om, kao ex moderator advocacy-a mogu da potvrdim da je moderacija takvog foruma zaludan posao (za one sa mnooogo slobodnog vremena).

Na ES-u smo imali problem sa Pandorom. Kada su mu nakon 1000-te rasprave na esmods banovali nick, lik je jednostavno registrovao drugi, i nastavio po starom. Slicno su radili i neki drugi "pacijenti", tako da smatram da institucija "bana" jednostavno ne pomaze. Pomaze cvrsta moderacija, ali koliko god da moderator ima vremena i entuzijazma, vremenom ce odustati (been there, done that).

zextra 05. 02. 2006. 11:20

....ili da jednostavno nadjes jos 20 (?!) savesnih ljudi koji ce biti ti samo da brisu postove uvredljivog sadrzaja (tipa na prvu psovku ode post)? Nisam nikad bio u slicnoj situaciji, ali sto rece Dinke, ne vredi da radis sam...

Dragan Babić 05. 02. 2006. 11:39

ma trazi im JMBG :)

Milos Vukotic 05. 02. 2006. 11:41

E, zaludan je posao u svakom slucaju. Dugo vremena sam forum drzao "pod samokontrolom" tj. bilo je 3-4 moderatora koji su -kao- radili posao, a ja samo brinuo o backup-u, update-u i slicno ali... Najvise me nervira sto se tu desava da jedna budala na kraju rastjera nekoliko pametnih ljudi... To je, kad razmislim, sudbina cijele drzave a ne samo foruma... Jednom cu se iznervirati i izbrisati cio forum. I svirati violinu kao Neron :D
Znam da nije problem izmisliti ime, ali mislim da ce username tipa Ime Prezime imati makar malo psiholoskog efekta, narocito zato sto se tamo 'muva' nekoliko poznatih imena...

Pedja 05. 02. 2006. 11:57

Sve dok omogucavas anonimnost na forumuiamces taj problem. Kao sto rece Ivanhoe, mi smo ranije na BBS-ovima proveravali svakog prijavljenog korisnika i tek nakon toga mu davali pristup. Tako, kada nekoga banujes, nema sansi da dodje ponovo.

Na Internetu, anonimnost polako ali sigurno urusava mnogo toga. Ja sam smislio sledeci metod, registrovani korsinici (dakle oni koje nikako ne mogu da proverim) imaju odredjeni pristup ali ogranicen. Ako se posle nekog vremena korisnik pokaze kao OK, on upada u user grupu koja ima sve potrebne privilegije. Ako se desi da neko pocne dapravi probleme, dovoljno je da ga izbacim iz te grupe i resim problem u nekoj meri.

E sad, kada imas forum sa nekom normalnom ekipom sv eje lako, cak i ako se povremeno pojavi neko otkacen. Problem je sa forumima kao sto je taj tvoj, gde je otkacenost normalna pojava.

Jedno vreme sam na svom forumu ugostio ekipu ljudi slicnu toj koju imas na forumu, i gadno sam se opekao. Posto su se stalno svadjali, a ja morao da smirujem uvek sam u stvari ja bio taj koji je ispadao negativac. Resenje je bilo u tome da su oni napravili svoj forum i preselili se tamo. Eto proslo je ihaj godina od tada, mene glava vise ne boli a oni se jos uvek svadjaju :)

Ilija Studen 05. 02. 2006. 12:34

Real name je politika koju Amazon gura zadnjih par godina kako bi povećao kvalitet recenzija koje korisnici pišu. Niko neće uz svoje ime postvati apsolutno sranje. Ili hoće? :)

Problem je kako korisnike naterati da se tako registruju? Mislim, imaćeš gomilu ljudi sa nickom Petar Petrović... Ne može čovek tu biti mnogo pametan. Čim imaš posla sa ljudima oprosti se od strogih pravila i poštovanja istih.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:10.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.