DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web aplikacije, web servisi i software (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Kako je nastao activeCollab (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6620)

boccio 03. 11. 2008. 17:24

Kako je nastao activeCollab
 
Inace, na temu same konferencije BizBuzz ja sam bio prisutan samo drugi dan, i mogu reci da je bilo zanimljivih prica. Kao najinteresantniju bih izdvojio pricu Tatjane Lukic - definitivno jedina prica iz "esnafa" koja ima zaista pravu upotrebnu vrednost. Jedva cekam da je Flylord okaci online sa ostalim video materijalom, da odgledam ponovo natenane.

Ostalo je bilo ok - bas mi je bilo drago da cujem pricu @mileusne, Ilija je dao interesantnu retrospektivu aC-a... Jedino mi je usi zaparao jedan detalj, mislim da ipak tu ima more than meets the eye :)

Statement #1 - aC je nastao jer sam bio student i nisam mogao da priustim Basecamp od $10/month
Statement #2 - razvoj aC-a je kostao $20,000

Malo tu mozda ima i poneke kontradiktornosti, ne? :D

godza 03. 11. 2008. 17:39

Kako je nastao activeCollab
 
Nema, kada je rekao da je aC nastao dok je bio student, to je govorio o opensource verziji aC-a. $20.000 je kostao razvoj commercial activecollab-a, koji je medjuostalom 95% rewrite starog. U tu cenu su ukljuceni troskovi smestaja, firme, birokratije, plate coveka koji je radio za nas, troskovi opremanja kancelarije, opreme (3 apple rachunara) i nashi troskovi zivota.

bluesman 03. 11. 2008. 17:45

Mislim da boccio pita odakle tih 20k ako niko nije uleteo sa parama?

Ilija Studen 03. 11. 2008. 17:57

@Boris:

Ti si bio drugi dan kada je net bio OK. Prvi dan, kada smo mi došli uopšte nije radio.

Originalni WiFi komentar zvuči previše dramatično. Naravno da svet neće stati ako par sati ne proverim mail, ali opet - mi pružamo podršku i imamo relativno živ forum. Što pre pomognemo ljudima, to bolje. Pošto postoje neke stvari koje ipak ili ja ili Goran moramo da uradimo i meni je sasvim normalno bilo da očekujem da ću moći bar da pogledam šta se dešava nakon 16h (noć + odmah ujutro put od Zagreba do Niša).

Oba puta u Zagrebu i na Paliću ove godine WiFI je radio jako lepo. Nije bio "zaklan" ceo dan.

A ove priče o bus faktoru i problemima što ipak postoje stvari koje osnivači moraju da urade u firmi sa 5 zaposlenih (jep, osnivači čine 40% firme i oba su bili na putu) - nekom drugom prilikom. Duga je to priča... Stoji da je trebalo da imamo alternativu, ali nije se činilo kao a must. Nauči čovek na greškama. Sada smo pazarili neki Telenorov paket - nisam ni gledao specifikacije. Radi posao...

@bluesman: Uleteli mi.

bluesman 03. 11. 2008. 18:11

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 63152)
@bluesman: Uleteli mi.

Pa da, bas to je interesantno, "odakle?" :) Imali ste 20k u slamarici? Nasli ste u zadnjem dzepu pantalona kada si trebao da ih bacis na pranje? :) I meni je sada interesantna prica, "kako investirati 20k u projekat bez investitora?".

Mozemo da pocnemo drugu temu ako zelis, nadam se da ti nece biti problem, posto nisam bio u nisu, nema nigde video, a mislim da bi bilo interesantno. Nekoliko puta si vec pricao o tome, a ja nikako da se nadjem na istom mestu.

Ilija Studen 03. 11. 2008. 18:30

Stvarno očekuješ da ću da kažem "odakle" na forumu? Prvo, ne sviđa mi se uopšte ideja što se cifra i pomenula na forumu, ali dobro - šta je tu je, sad je tako (osim ako admin ne izmeni na moju molbu - mogu i sam, al' dobro).

Kada se vidimo na nekom okupljanju (OCC, DPT skup etc) - pomeni pa ću ispričati priču. Nije bio jedan izvor, ali nije ništa spektakularno... Ko radi, zaradi. Tebi bar to ne moram da pričam.

godza 03. 11. 2008. 18:33

Ilija ne nerviraj se :) :) :)

Ilija Studen 03. 11. 2008. 18:52

Ma opušteno - ne nerviram se, samo mi je malo čudan inspektorski pristup: "Oklen lova frajeru?"

Kao da nikada niko nije uložio sopstvene pare u posao. Odakle ljudima novci za aute, stanove, otvaranje kafane, letovanja? Ili ih imaju, ili ih pozajme pa vrate. Ako se udružiš sa nekim, još je lakše - troškovi i/ili posao se dele na više ljudi. Ne moraš sve da guraš na svojoj grbači.

Investirati svoje pare vs. investirati tuđe nije u potpunosti isto. Stvarno nije lep prizor da otvoriš e-banking i da ti je pola godine, dan za danom crven total (trošiš više nego što zarađuješ).

Što je najveći fazon, baš najsumnjičavija ekipa je ekipa koja bi mogla da finasira sličan projekat. Možda ne ovog trenutka, možda ne odjednom, ali uz par meseci štednje, cimanje veza i prijatelja za pozajmicu, neki zajam... Ako baš žele da ulože u posao i misle da bi bio profitabilan, našli bi način sigurno.

U zadnje vreme sam u par navrata imao prilike da pričam sa nekim investitorima - najmanji problem su pare. Fale muda...

Miloje Sekulic 03. 11. 2008. 19:37

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 63160)
U zadnje vreme sam u par navrata imao prilike da pričam sa nekim investitorima - najmanji problem su pare. Fale muda...

Kao sto kaze legenda o nastanku Amazona: "Roditelji prodali svoje fondove za penziju, dali kes sinu, sin na osnovu toga podigao kredit, itd"

Koliko znate ljudi koji bi rizikovali penzije svojih roditelja za svoj online biznis?
(Da me ne shvati neko pogresno ne pravim se pametan i ne kritikujem nikoga - ja radim za platu - pitanje je hipoteticko)

bluesman 03. 11. 2008. 20:31

Znaš kako Ilija... upravo taj tvoj stav je ono što meni smeta već neko vreme, što si sigurno mogao da primetiš po mom odnosu prema tebi i tvojim postovima.

Pričaš neke stvari na sve strane, a onda je problem što se pojavi na forumu? Šta su trebali ljudi da urade? Pre tvoje prezentacije da potpišu neki NDA da neće nigde da "pisnu" o stvarima koje si im sam ispričao? To nije pitanje "oklen lova, frajeru" već obično pitanje da li si mađioničar ili postoji neka tajna koji mu ne znamo.

Što se tiče "odakle", ja znam odakle, ti znaš da ja znam, znaju još neki ljudi koji ćute sve ovo vreme, zato si se toliko i "cimnuo" kada se potegla ta priča (koju ipak ti sam potenciraš neko vreme, stalno pričaš o tome kako si ti sam svojim snagama to odradio "u slobodno vreme"... što je jako daleko od istine). Tako da i nema mesta "sumnji", jer se sumnja kada u nešto nisi siguran, ja sigurno znam kako si finansirao svoj projekat, bar veći deo vremena. Da bar ne pričaš konstantno o tome - pa da ćutim i ja, ali ti stalno iznova pričaš iste stvari i sve više "kitiš" priču, prosto iritira.

I tvoj poslednji post #110 na ovoj temi, naročito kraj "najmanji problem su pare. Fale muda..." je u istom tom tonu, prosto me provociraš da ti napišem sve što mislim o tebi, a znaš da mi to da kažem otvoreno šta mislim ne predstavlja užitak već potrebu.

Znaš i sam da sam te na nekim sajtovima "branio" odnosno ulazio u konflikt za tebe jer sam mislio da imaš iskrene namere. Takođe znaš da sam ti otvoreno rekao da šta mislim o tvojoj promeni koncepta, u ovom postu sam zažalio što ne mogu da povučem svoju reč (što se inače retko dešava).

Ja na neki čudan način poštujem ljude kao što si ti, beskrupulozne, koji se ne ustručavaju da koriste bilo kakva sredstva da dođu do cilja. Ja to ne umem na taj način i zato poštujem ljude koji od toga ne beže. Opet, strašno mi smeta kada počnu da pričaju neke bajke, odnosno svoje verzije šta se stvarno desilo.

dinke 03. 11. 2008. 20:57

Mislim da rasprava o Ilijinom liku i delu ide van granica ove teme tako da imho tema o IT Seminaru zaista nije pravo mesto za to.

Inace osecam se prozvanim (blues je pominjao one koji cute) posto sam u jednom trenutku radio u istoj kompaniji u kojoj su radili Blues i Ilija (stavise u zaposljavanju obojice sam licno ucestvovao). Svako tu ima svoju verziju istine, ne sumnjam da svi imamo razlicite poglede na to, ali mislim da ce javna rasprava o tome dovesti do svadje i podele DPT-a na klanove, gde ce Ilijin klan napustiti DPT.

Licno ne zelim nikakve klanove ovde, zelim da kao i do sada bezrezervno delimo svoje znanje sa drugima i pomazemo jedni drugima u uvecanju istog.

McKracken 03. 11. 2008. 21:00

Citat:

Licno ne zelim nikakve klanove ovde, zelim da kao i do sada bezrezervno delimo svoje znanje sa drugima i pomazemo jedni drugima u uvecanju istog.
Dinke, mislim da bi mogao da pogledas trendove deljenja znanja.

Veoma jednosmerno, nazalost.

bluesman 03. 11. 2008. 21:13

Da, slažem se sa dinketom zato i nisam hteo da se nastavljam, samo sam mu "ovlaš" rekao da je bolje da ne ulazimo u detalje i kada priča nešto javno, neka se seti da neki ljudi znaju celu priču pa ne može tek tako da priča javno bilo šta i da to ostane nedorečeno.

Ako je neko koristio ovaj forum da se ljudski izreklamira, sigurno je ilija bio u prvih 10, i ja nemam ništa protiv toga, kako za druge tako i za njega, prema tome ne želim nikakve podele u klanove ni bilo kakve gluposti, jednostavno sam rekao čoveku da smanji malo doživljaj, naročito u svojim stavovima ko ima muda a ko nema muda. Meni je godža super lik, ostale koji rade tamo i ne poznajem (tačnije ne znam ko još radi tamo), tako da nemam ništa protiv njih lično, i bilo bi mi glupo da zbog mog mišljenja o Iliji neko mora da se svrsta na neku stranu. Ne znam kako druge, ali mene to iritira. Ja pa ja, mi u kombinatu, mi u activecollab, mi koji imamo biznise, a u activecollab je to ovako, ja direktor, ja programer, ja business, ja muda... aman bre više.

A baš oko ovih para me najviše dotiče jer su posledice toga došle meni u ruke, zato i ne mogu da ćutim. Ali eto, zarad mira na forumu, ja ću da ćutim, zadržaći svoje mišljenje za sebe (bar na forumu).

Ilija Studen 04. 11. 2008. 12:13

Nije bajka i nije kitnjasto. Što je rečeno se i desilo. Overi snimak iz Zagreba.

Nisam odmah skontao na šta pucaš. Optužba da je activeCollab 1.0 nastao dok sam radio u pomenutoj firmi nije na mestu - nastao je nakon toga, ali stoji da je deo novca uloženog u razvoj ono što sam uštedeo radeći u toj firmi. Drugi bitan revenue stream je bio AdSense - www.activecollab.com je zarađivao $300 - $500 mesečno u tom periodu. Lep džeparac, ali nedovoljno da bi se od toga moglo živeti. Treći, i najmanji, je neki mali freelance projekat koji je u tom periodu naplaćen.

Open source activeCollab je platio dobar deo razvoja komercijalnog, plus ušteđevina, plus partner sa svojim delom tereta. To je tih famoznih $20K o kojima ne volim da se priča jer je ovo ipak Srbija gde bi te neko drage volje odrobijao za te pare. Kako bi se ti osećao da prodaš RC recimo i da ceo web zna da si dobar za $100K? Cozy feeling...

I kratak history...

Projekat je uglavnom idleovao te zime. 0.7 je bio u RC fazi od septembra, a final je objavljen u novembru. 0.7.1 je nastao oko Božića, kada sam seo i pokrpio neke bugove. Ono što je trebalo da bude sledeće, verzija 0.7.5 je napuštena par meseci kasnije, kada je bilo očigledno da posao + open source projekat + jedan ozbiljan freelance projekat + vojska (u početku su cimali) definitivno ne idu zajedno (constant overtime i burnout) i imao izbor - ili posao ili activeCollab.

Na moju (ne)sreću firma je tu odluku presekla za mene. To je inače jedna od najboljih loših stvari koja mi se desila - moment spoznaje "Bratac, upravo si popušio otkaz" i pitanje "Šta dalje?"

TAD se pritislo i tada je počeo da nastaje "kombinat" i activeCollab 1.0. Sve pre toga je bila samo priča koja zbog nedostavka vremena i konstantnog komešanja u zajedinici nije nimalo napredovala.

Od tada pa naovamo nikada nisam uzeo ni jedan projekat za druge iako je bilo dosta prilika, activeCollab nema javan roadmap, ne dajemo obećanja (ćuti se dok se softver ne shipuje), izdajemo nove verzije na dva meseca, plus malo veći upgrade na 6 - 9 meseci, radimo na 3 nova proizvoda, polako rastemo itd.

@blues:

Baš zbog svega ovoga su mi ozbiljnost, fokus i "muda" zanimljive teme. Sve što je na neki način bilo kompromis (open source za početak, full time job + projekat, pokušaj da se smire strasti i nađe neko kompromisno rešenje pri promeni modela itd) je uvek završavalo loše. Na kraju su dovele ovde gde sam, ali po cenu da vodimo ovu diskusiju.

McKracken 04. 11. 2008. 12:40

Kako je nastao activeCollab
 
Citat:

$20K o kojima ne volim da se priča jer je ovo ipak Srbija gde bi te neko drage volje odrobijao za te pare
Blag offtopic, ali mislim da ce biti koristan bar nekome:

$20k nije nikakva posebna suma u Srbiji, odavno. Ni $100k nije neka suma za koju bi te neko "odrobijao". Mnogo vise ljudi barata takvim sumama na dnevnoj bazi nego sto ti se cini, pa ti je paranoja nepotrebna :)

godza 04. 11. 2008. 14:41

Off Topic: @McKracken
Brate, odrobijace te za 100eur, a ne za pomenutu cifru

McKracken 04. 11. 2008. 15:06

Off Topic:
Ja sam najiskrenije fasciniran ovakvim izjavama. :)


bluesman 04. 11. 2008. 15:11

Pre nego što napišem šta sam hteo, moram da dam jedan mali uvod, pošto znam u kakvu se potencijalno opasnu situaciju uvlačim. Zašto potencijalno opasnu? Pa zato što znam da će ekipa da skoči da "brani" Iliju, i to je sasvim normalno i očekivano. Znam takođe da mnogi koji su u Iliji prepoznali genuine proizvod sa ovih prostora, neće razumeti zašto se ovo dešava i mogo pogrešno da protumače moje motive.

A koji je moj motiv? Zašto imam potrebu da kažem ono što planiram da kažem? Stvar je vrlo jednostavna, čovek je napravio nešto, nas nekoliko znamo čitav background, ali svi ćutimo već više od godinu dana. Nismo želeli da pričamo o nekim stvarim javno da ne bude da ne podnosimo njegov uspeh ili da smo zavidni jer to je i sada opasnost koje sam svestan.

Međutim Ilija, kako prolazi vreme, sve više priča neke stvari koje jednostavno nisu istina, ili najblaže rečeno - to je njegova interpretacija istine, a najveća neistina je kako je finansiran njegov projekat i kako je isti nastao. Povod za ovo je priča sa nedavno završene konferencije u Nišu gde je on ponovo izrekao neke stvari koje nisu istina, pa povrh toga i deli lekcije okolo. I to je ono što mene iritira.

Mi možemo da pričamo o Iliji na 2 načina. O Iliji kao programeru, i o Iliji kao biznismenu. Želim prvo da kažem da o Iliji kao biznismenu mislim sve najbolje, jednostavno čovek ima sve ono što je potrebno za to, beskrupulozan, ne bira sredstva da dođe do cilja i to je ono što poštujem. Ja to ne umem, ali to je moj problem a ne njegov. Možemo da pričamo i o Iliji kao programeru, a moje mišljenje je totalno drugačije nego kao biznismenu, ali ne bih o tome ako baš nema potrebe.

Takođe, za zapisnik, da se zna da nemam ništa protiv bilo koga drugog ko je učestvovao u tom projektu, pa ni protiv samog projekta. Ja bih napisao nešto o njemu lično kao čoveku koji se na putu do onoga šta ima danas nije puno obazirao na ljude oko sebe, pa na kraju deli lekcije o tome kako treba imati muda ... i to će biti ono o čemu više ne želim da ćutim. Žao mi je, trenutno sam jako zauzet pa ne mogu dalje da pišem, ali napisaću kasnije šta sam hteo, pa da rešimo već jednom taj mit.

ivanhoe 04. 11. 2008. 15:28

Off Topic: slaszem se sa Godzom, dovoljno da krene gossip kako imas u steku na gajbi desetak soma, bez problema mozes da ocekujes ekipu sa fantomkama na vratima, nista se tu nije promenilo.. fora je sto cak ti i ne moras da imas te pare, dovoljno je da neko utripuje da imas..

pogledaj recimo Pukanovicevo ubistvo, koje je navodno placeno 150K, ali to se delilo na celu ekipu, i to je visoko rizicna operacija, pa ti vidi koliko vredi zivot u ovim krajevama ako si regular Joe..

srdjan 04. 11. 2008. 16:00

-----------------
Off Topic: http://www.nskriminal.net/krivicna_dela/razbojnistva ... plen u novembru: 500 din, 400 din, mobilni telefon, 100 din, 6000 din
-----------------

boccio 04. 11. 2008. 16:05

Posto sam ja prvi pomenuo tu cifru ovde na forumu, osecam se duznim da se oglasim po tom pitanju.

Ilija je tih $20k spomenuo kao odgovor na jedno pitanje iz publike, i mene je zaista iznenadilo da je on uopste odgovorio konkretnom cifrom. A posto je vec izneo tu cifru pred cca. 100 ljudi i kamerom koja to snima live, nisam pomislio da ce se sad stvoriti problem sto se to spoemnulo na forumu. Nema mi bas neke logike, nisam video na ulazu da se potpisuje NDA...

McKracken 04. 11. 2008. 16:25

Off Topic: Da ne smaram vise offtopicom, imam prilike da radim sa zemljama gde je zivot za par redova velicine nenormalniji i opasniji, pa i dalje nema potrebe za strahom. Srbija je jedno od bezbednijih mesta gde mozes biti :D

over and out

bluesman 05. 11. 2008. 12:39

Dakle, kao što sam obećao, da napišem zašto me toliko iritira popovanje o tome ko ima muda a ko nema muda. Sve što imam da napišem su samo činjenice i moj zaključak, a ostali neka sami izvode svoje zaključke.

Sve počinje još pre prve verzije activecollab. U to vreme aplikacije se nije zvala tako i bila je prilično neupotrebljiva. Jedan od članova foruma (ako želi može da se javi da potvrdi to, ja ga neću prozivati javno) video je tu aplikaciju, i našao neki interes da komunicira sa Ilijom da se od toga napravi proizvod, i jurio klijente koji traže slične projekte da bi se isfinansirao dodatni razvoj. Našao je jednog, i platio Iliji neke pare, nije bitno koliko, da bi se ta bezimena aplikacija iz stanja poluupotrebljivog skripta dovela do nečega što može da se nazove web aplikacija.

Posle 2-3 meseca, Ilija izlazi online sa svojom prvom verzijom ac, a cimne čoveka koji mu je platio sa porukom "e, iskoristio sam deo koda za tvog klijenta, nadam se da se ne ljutiš?". Dakle, bio je plaćen da po narudžbini napravi proizvod za klijekta, on od tih para napravi proizvod koji lansira kao svoj. Ja ne znam gde su tu "muda" u kontekstu koji Ilija spominje? Čovek koji je dao pare nije dobio ništa zauzvrat, pa me zbog toga još više čudi njegov odgovor "ma radi kako hoćeš". Generalno, ne razumem reakciju ni jedne ni druge strane.

Zatim ilija ulazi u svoju open-source fazu, diže buzz i privlači veliku pažnju. Pojavljuju se neki ljudi koji pišu da je taj open-source obično foliranje, da će tip vrlo brzo da se promeni čim skapira da može da zaradi neke pare. Pošto sam verovao da je Ilija iskren u svojim namerama jer je u to vreme na sve strane glorifikovao open-source, na par mesta sam (kao i jos neki ljudi odavde) komentarisao kao to nije tačno i slično... Formira se ceo community oko toga, kasnije se ispostavilo da je open-source faza koristila samo da se uz besplatnu pomoć drugih ispegla softver.

Onda sledi deo koji se tiče mene direktno. Naime, zahvaljujući buzz-u koji se digao oko toga, Ilija dobija posao u istoj US firmi u kojoj sam i ja radio. Znajući od ranije (moja iskustva i iskustva drugih) Ilijine radne navike i čudne odnose prema projektima i klijentima, kada je znao bukvalno da "nestane" pa čak i napusti projekat na pola, nisam baš bio previše radostan zbog toga, samo sam prokomentarisao u fazonu "whatever, samo da se ne završi tako što ću ja morati da završavam njegove projekte".

Dobio je jedan projekat srednje težine, u stvari prilično standardan projekat koji ima 1 ozbiljan feature, ostalo su sve standardne stvari za jedan web site. Već posle nekoliko nedelja, project manager je počeo da me cima "šta je sa ovim čovekom? Nema ga po 7 dana da se javi, a ne vidi se nikakav progres". Šta da mu odgovorim? Ništa, ja sam samo "slegao ramenima"... prošlo je 5 meseci, Ilija je tu i tamo po nešto odradio tek da može da se kaže da nešto radi, a project manager je tada već tražio od vlasnika kompanije da zamene Iliju. PM se žalio kako pošalje spisak od 50 stvari koje treba da se uradi, dobije mail nazad "urađeno" a ono završeno 7 od tih 50 stavki, čovek je padao u očaj jer po 3-4 puta mora da piše istu stvar da se uradi (pričam ovo zato što je meni non stop kukao). Vlasnik je bio u fazonu "pa čovek ima dobre preporuke, a i gde sada posle 5 meseci da dajemo projekat nekom drugom". I tako se to vuklo skoro 9 meseci dok na kraju project manager nije postavio uslov "ili ja ili on" (to mi je nedavno rekao kada je bio u Beogradu). Vlasnik je bio u fazonu "pa ok, ako je već tako loša situacija - daj mu otkaz". Ilija o toj situaciji priča kao "sreća u nesreći" a u stvari je sve vreme odugovlačio koliko god je mogao, da mu je bilo stalo do posla - uradio bi bar 3 takva sajta za to vreme, i to laganim tempom.

Desilo se upravo ono čega sam se najviše plašio - taj projekat sam pored svih tekućih projekata dobio ja da završim. Ko god je bio u toj situaciji, zna koliko je lepo da dobiješ tuđi projekat koji treba da "završiš" a povrh svega probijeni svi iole razumni rokovi. Vlasnik je već bio u fazonu "daj, kada ćete da završite to - toliko dugo traje?", znači morao sam i sa te strane da trpim veliki pritisak da to završim što pre. Nisam nikako mogao da razumem šta se dešava sa Ilijom i da li je moguće da ne može da završi jedan projekat za toliko vremena, a bio je sasvim solidno plaćen. Ipak očekivao sam da je to samo finalizacija, posle 9 meseci na projektu šta drugo očekivati, ispostavilo se da je uopšte malo stvari bilo urađeno kako treba, dosta je bilo nezavršeno, a ono što je urađeno, moralo je da se prepravlja, neke stvari čak da se pišu ponovo (uključujući i taj alrgoritam za taj jedini ozbiljni feature na sajtu). Kada se postavi live, sajt je rezbijao server jer je ždrao svu memoriju, pošto je kod bio očajno koncipiran (tako može za localhost, ali za live site - nikada). Za ilustraciju koliko je komplikovan projekat, isti je završen za nekoliko nedelja i to uradio ga je (uz moju pomoć) čovek koji je u to vreme bio tek malo napredniji početnik.

Nedugo posle otkaza Ilija izbacuje svoju komercijalnu verziju, što je bilo još veće iznenađenje za mene. Pored toga, pošto za toliko vremena nije uradio ono što je trebalo da uradi, nameće se pitanje šta je radio onda tih 8-9 meseci, a logičan zaključak je da je to vreme uglavnom proveo na svom proizvodu, bilo da je "poglao" open-source verziju ili pripremao komercijalnu verziju, šta god od ta dva. To i ne bi bio problem da je on to stvarno radio kako je pričao "posle radnog vremena", da je radio svoje ali i završavao ono za šta je bio plaćen. Zbog svega ovoga gore, priče o "ličnom ulaganju" vremena, para, resursa zvuče kao priče za malu decu. Našao je na neki čudan način svog "sponzora" od koga je izvukao šta je mogao dok god je mogao.

I tako sam ćutao, šta drugo da radim? Ako kažem nešto, protumačiće se pogrešno. Ćutali su i drugi koji su znali celu priču, verovatno iz istog razloga. I verovatno bi i dalje ćutali o tome da Ilija u međuvremenu ne počinje da ide po konferencijama i drži predavanja i konstantno protura priču kako je on to sve sam svojim resursima napravio i to "u slobodno vreme, u pauzama između projekata" i uložio 20k USD. To je najblaže rečeno vrlo iskrivljena istina, ali i dalje svi izbegavamo da javno govorimo o tome iz gore pomenutih razloga.

Međutim, najviše zbog njegove nedavne reakcije na forumu, kada je prosto pitanje pretvorio u priču kako je on "uspeo jer je imao muda", odlučio sam da kažem šta ja mislim o njegovim "mudima". Ako si radio kako si radio - čak ni to nije sporno, ima i drugih ljudi koji funkcionišu na taj način ali ne pričaju o tome i ne prave urbane legende. Ti si takav, to je tvoja stvar, ali bar ćuti, nemoj da popuješ o tome kako si uspeo jer si imao muda - uspeo si jer si iskoristio koga god si mogao. Zbog svega toga, mislim da takav čovek ima najmanje prava da morališe i objašnjava šta treba za uspeh i ja o tome više neću da ćutim. Da, trebaju muda, to i nije neka mudrost, ali ono što je on pokazao nisu muda već beskrupuloznost.

Xpirit 05. 11. 2008. 19:33

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 63298)
Da, trebaju muda, to i nije neka mudrost, ali ono što je on pokazao nisu muda već beskrupuloznost.

Mislis kao kad je Jobs maznuo GUI Xerox-u, ili kad je Gates maznuo GUI Jobsu ili kad je Tramiel maznuo Amigu Atariu ili kad je Commodore sutnuo Tramiela otprilike u isto vreme kad i Apple Jobsa....

Sve to postaje deo urbane legende kao sto si rekao...

ivanhoe 05. 11. 2008. 20:09

mislim da je ovo vise kao kad je Dafina uzela devize, pa krenula da zida na Slaviji.. :)

Dzordz 05. 11. 2008. 20:23

Citat:

Za prvi milion ne pitajte, posle pitajte sta hocete. (Narodna mudrost!)
...

Peca 05. 11. 2008. 20:45

hahaha...
nije zavera, Ilija nam je dao AC a mi njemu baner :)

centaur 05. 11. 2008. 20:47

Interesantno je da prvi odgovor na ovaj Goranov topic, posle vise sati, daje covek koji se upravo registrovao. Jos ako mu je IP iz Kine, Pakistana, Indije, USA....?!
Ima li to neke veze sa u ovoj temi cesto spominjanim mudima?!
Ako gresim u vezi ovog zapazanja, izvinjavam se novoregistrovanom korisniku :)

@Gorane
Pre svega moje postovanje.
Nadam se da neces pogresno da protumacis ovaj moj odgovor.

Da predjem konacno na ono sto hocu da kazem.
Pratim ovu temu od samog pocetka, i nije jasno sta je to toliko sporno u Ilijinom liku i delu da bi na ovom forumu dobio ovakvu "reklamu".
Covek se malo "kurci" svojim uspehom, verovatno malo oblikuje "istoriju" onako kako njemu odgovara, sto je po meni OK. Istoriju pisu pobednici a i dozvolimo mu malo da se "kurci", ipak je napravio nesvakidanji rezultat.

Da elaboriram malo i ovo sto je Goran rekao.
Covek je dobio novac da odradi neki software. Odradio ga je (ili nije, to ne mogu da zakljucim iz ovog sto je napisano) i posle je na delu tog koda nastavio da radi i napravio kompletnu aplikaciju.
Stvarno ne vidim nista toliko sporno u svemu tome.
Da li to znaci da svaki put kada se pocinje rad na nekom projektu mora da se krene od nule. Zabranjeno je koristiti kod iz ranijih projekata za koje je neko platio?
Mislim da to ne stoji.
Takodje, zar vam se nikad nije desilo da vam naleti projekat slican nekom koji ste vec ranije radili i da za par dana napravite aplikaciju i naplatite to ponovo?
Ja sam relativno kratko u svemu ovome i meni se to desavalo, a verujem da je i vama.

Druga stvar je vezana za Ilijin posao u toj americkoj firmi i rad na njegovom licnom projektu.
Ok, slazem se, nije bas za pohvalu, ali opet ne vidim nista toliko sporno.
Pretpostavljam da je Ilija znao sta ce da se desi i da je svesno odabrao takav put. On je jedino "zajebao" tu firmu za koju radi, popio konsekvence za to (otkaz) i tu je kraj.
To sto je taj projekat posle zapao Goranu, to je vise bad luck nego da je Ilija nesto nekog zajebao.

Ilijin uspeh je evidentan i veoma merljiv. Covek je sa 24 godine napravio aplikaciju koja ima globalnu publiku. Mozda sam ja neupucen, ali nemam utisak da takvih ljudi ima puno u nasem okruzenju.
Sto se mene tice, RESPECT.

Miloje Sekulic 05. 11. 2008. 20:56

Informisan ovaj Xpirit
 
Citat:

Originalno napisao Xpirit (Napišite 63329)
Sve to postaje deo urbane legende kao sto si rekao...

Ko li je taj covek, da nisam pred njim nesto pricao ... :)

BluesRocker 05. 11. 2008. 21:07

Citat:

Originalno napisao centaur (Napišite 63339)
Druga stvar je vezana za Ilijin posao u toj americkoj firmi i rad na njegovom licnom projektu.
Ok, slazem se, nije bas za pohvalu, ali opet ne vidim nista toliko sporno.
Pretpostavljam da je Ilija znao sta ce da se desi i da je svesno odabrao takav put. On je jedino "zajebao" tu firmu za koju radi, popio konsekvence za to (otkaz) i tu je kraj.
To sto je taj projekat posle zapao Goranu, to je vise bad luck nego da je Ilija nesto nekog zajebao.

Gazda te firme će dobro razmisliti da li će da zaposli ponovo nekog iz Srbije na nečiju preporuku.

jablan 05. 11. 2008. 21:07

Off Topic: Ovo postaje zabavno gotovo kao ES-mods arhive...

centaur 05. 11. 2008. 21:11

Citat:

Originalno napisao BluesRocker (Napišite 63342)
Gazda te firme će dobro razmisliti da li će da zaposli ponovo nekog iz Srbije na nečiju preporuku.

Ne verujem da se to moze tako grubo generalizovati.

BluesRocker 05. 11. 2008. 21:26

^ Naravno da ne može. Ali nema kod nas 100 000 developera koji outsourcuju već vrlo ograničen broj, i svaki pojedinačni slučaj utiče na kompletnu sliku o svima nama. Nisam neko ko će se oduševljavati time što je neko naš za.... nekog Amera na takav način.

centaur 05. 11. 2008. 21:32

Ja nigde nisam spomenuo odusevljenje, rekao sam da to svakako nije za primer.
Generalno, slazem se sa tobom, ali i dalje tu ne vidim nista toliko sporno.

mileusna 05. 11. 2008. 21:33

Citat:

Originalno napisao centaur (Napišite 63339)
Covek je dobio novac da odradi neki software. Odradio ga je (ili nije, to ne mogu da zakljucim iz ovog sto je napisano) i posle je na delu tog koda nastavio da radi i napravio kompletnu aplikaciju.
Stvarno ne vidim nista toliko sporno u svemu tome.
Da li to znaci da svaki put kada se pocinje rad na nekom projektu mora da se krene od nule. Zabranjeno je koristiti kod iz ranijih projekata za koje je neko platio?
Mislim da to ne stoji.

Bez namere da se upetljavam u priču o Iliji i aC-u, moram samo da prokomentarišem gornji citat.

Kakav komentar... :) Po tome bi svako iz Googla mogao da da otkaz i ponese nešto malo koda sa sobom i onda pokrene svoj search engine sa komentarom "pa neću valjda search engine da krenem od nule". :)

dinke 05. 11. 2008. 21:36

^^Nema generalizacije. Iz Srbije za pomenutu firmu radi vise od 20-tak programera sada (mrzi me da gledam listu zaposlenih). Ja sam prvi usao 2005 godine kao prvi stranac, posle mene na moju preporuku neki ljudi koje ja znam (izmedju ostalog Blues, kasnije i Ilija). Broj zaposlenih iz Srbije stalno raste i ljudi su generalno zadovoljni.

Inace nije Ilija ni prvi a verovatno ni poslednji koji je popio otkaz zbog slicne stvari.

Ja Iliji ne zameram preterano sto je tako postupio (valjda zato sto nisam ja morao da preuzmem njegove projekte lol). Stavise, slazem se sa centaurom u delu koji kaze da je super da je makar neko postao globalno popularan (mada nemojte mi zameriti, ja activecolab nisam ni video ali verujem na rec da je popularan). Da budem krajnje precizan, Ilija je uradio odlicnu stvar jer ima svoj proizvod, za razliku od mene koji posle svih ovih godina nemam nista svoje (osim sto sam ostvario srpski san da mogu da zaradim vise nego sto moja zena moze da potrosi). Doduse, ja se trudim i da postujem svoj NDA, cak i onda kada bih samo koriscenjem nekih informacija koje znam povecao konto na svom racunu za par tisuca dolara. No to se mom klijentu ne bi svidelo, a nekako mi je oduvek vise prijalo da mirno spavam i da me se bivsi klijenti rado secaju :))

cvele 05. 11. 2008. 21:41

necu nista drugo da kazem... samo sam ovde da potvucem
Citat:

osim sto sam ostvario srpski san da mogu da zaradim vise nego sto moja zena moze da potrosi
:thumbsup: ovo ima sanse da preraste u legendarnu izjavu :D

mangia 05. 11. 2008. 21:53

Ja sam 2004. godine iz sasvim plemenitih ideja ušao u jedan projekat. Tu je pored mene bilo još 3 čovjeka i vremenom smo postali robovi ostalih "učesnika" koji su tražili podršku 24/7/365, džabne usluge, zarađivali su na plodovima našeg rada i zalaganja....

To je moglo odvesti samo na jednu stranu a to je komercijalizacija samog projekta i to se do sada pokazalo kao pametan potez. Od tada je prošlo dvije godine i mora se reći da smo koliko toliko stali na svoje noge. Imam da platim sve račune, vozim auto staro 4 godine, nikome nisam dužan, niko me ne psuje kad prođem gradom, itd... Niko od stare garde nije imao obraza da nas osuđuje jer su dobro znali šta su radili...

... Neko je ubio nekog inita i neki kernel paniči...

bluesman 05. 11. 2008. 21:53

Vidi, baš me briga za Iliju i njegov način rada, to je njegova stvar. Ovde se uopšte ne radi o tome. Nije ni prvi ni poslednji put da sam dobio da završavam nešto tuđe, i nisam nigde rekao da je on mene zajebao. Ja sam tu priču iskoristio da bih samo pokazao da nije istina ta priča o 20k njegovih para iz šteka koje je on uložio za razvoj.

Čak i kada to priča - baš me briga, ali problem nastaje kada taj isti čovek posle drži moralne lekcije. Odakle pravo? Ja to ne želim da slušam od njega. To može da mi priča zira, eniac, boccio, peca ... i još nekoliko ljudi - Ilija ne.

Što se tiče generalizacije, mogu da vam ispričam priču i o tome kako me je jedan klijent sa kojim sam bio na ivici dogovora, kada je saznao da sam iz Srbije - odbio jer "ne želi više da ima posla sa bilo kim iz Srbije" ali to uopšte nije tema ovoga. Ako to niste razumeli, onda ja nemam stvarno više šta da kažem.

centaur 05. 11. 2008. 21:59

@mileusna
Poredjenje nije na mestu.
Moze da se prica o tome do sutra jer, izmedju ostalog, nije bas objasnjen tok celog tog projekta.
Kako sam ja shvatio, Ilija je svoju postojecu (spominjenje se i neupotrebljivu) aplikaciju krenuo da dogradjuje za tog klijenta. Sta je bilo posle, neznam. Jel zavrsena? Jel predata tom ko je za nju platio? Jel se odustalo od toga? To ovde ne pise, a mislim da je vazno da bi se stekla kompletna slika o svemu tome.
Jednostavno nema dovoljno podataka da se o tome stekne kompletan utisak.


@dinke
Nisam ni ja nikad video taj Ilijin AC, ali sam pre nego sto sam odlucio da napisem post (posto spadam u "citace") prosao forum na AC sajtu i pogledao ovu temu,
Veoma malo ljudi je dalo Ilijii neku podrsku u svemu tome i smatram da je to lose, po SVE nas.
To je i jedini motiv mog oglasavanja na ovoj temi.
PS Iliju ne poznajem i nikad ga u zivotu nisam ni video.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:57.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.