DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Sva početnička pitanja (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=40)
-   -   Sta se, zapravo, ocekuje od programera pocetnika? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=7735)

Milos Vukotic 03. 08. 2009. 15:55

Off Topic: Majku mu, čovjek bi pomislio da je tržište zasićeno programerima i da poslodavci mogu da biraju i biraju, da prcaju za svaku sitnicu...

nixa 03. 08. 2009. 16:01

Off Topic: puste zelje i pozdravi

jablan 03. 08. 2009. 16:04

Kao prvo, početnik ne može napredno da poznaje te tehnologije, tako da bih rekao da si nešto pogrešno prepisao.

Kao drugo, morao bi da pitaš konkretnu firmu šta podrazumeva pod znanjem CSS-a, pošto je to isključivo do toga ko postavlja oglas. Po meni, PHP programer treba da poznaje osnove CSS-a, da zna šta koja od popularnijih opcija radi, kao i da se brzo snalazi u dokumentaciji.

Betelgeuse 03. 08. 2009. 18:13

Paaaa, mogu reci samo da sam prijatno iznenadjen.
Nisam ocekivao da u nasim firmama postoji razvijen koncept "uvodjenja 'onih novih' u posao".:1086:
Sad, koliko je kome potrebno da nesto usvoji to je valjda individualna stvar, ali ovi okviri o kojima je bilo reci deluju sasvim pristojno da se covek snadje u novim vodama.

kodi 03. 08. 2009. 18:30

Citat:

Originalno napisao Betelgeuse (Napišite 71957)
Paaaa, mogu reci samo da sam prijatno iznenadjen.
Nisam ocekivao da u nasim firmama postoji razvijen koncept "uvodjenja 'onih novih' u posao".:1086:


robi-bobi
Robert Ivanov
Expert
Join Date: 05.10.2005
Location: Sofia, Bulgaria
Posts: 508
Thanks: 42
Thanked 28 Times in 16 Posts

:D

LiquidBrain 03. 08. 2009. 21:23

Ocekuje se da radi :P

robi-bobi 04. 08. 2009. 15:02

Citat:

Originalno napisao mangia (Napišite 71945)
@robi-bobi
...
Tipa nakon 4 mjeseca rada postave ti neko pitanje za koje bi dao bubreg da su naučili..

ne mora on meni da odgovori na NEKO pitanje ;)
nego da pita mene :)
i to lagana pitanja, teza pitanje i ne stignu do njega u pocetku

u toj firmi smo jos i radili samo lagane sajtove
ovde recimo sve je 'tesko programiranje'
tako da uopste i ne uzimamo pocetnike

tamo je sve radilo ok
ono sto sam napisao ne znaci da oni posle 1 meseca rade kao punopravni senior koji kod nas pise 5 godina
znaci da je relativno samostalan, da moze da se snalazi, da zna gde treba da procita info i koje pitanje da postavi

P.S. da, u Bugarskoj sam
ovde NEMA kadrova
IT je jako razvijen, ima nekoliko ogromnih centrova velikih medjunarodnih firmi i to pokupi odjednom 100 ljudi, recimo
sad, u vreme krize, brdo ljudi je otpusteno iz istih
i opet, jako tesko se nalaze dobri strucnjaci (iz iskustva)
za one neiskusnije, mozda je trenutno malo gora situacija

bluesman 04. 08. 2009. 15:53

Ako neko zapošljava početnika onda ne može ni od njega da očekuje više od:

- jasno iskazane volje i želje da nauči i napreduje
- radi u skladu sa svojim mogućnostima
- ponašanje neću da navodim jer se za sve podrazumeva da se ponašaju kako treba

Ako poslodavac očekuje nešto više od toga, onda nije ni trebao da zaposli početnika jer se podrazumeva da planira da uloži vreme i novac u obučavanje početnika. Najveći problem za poslodavca u stvari nastaje kada početnik nauči (ponešto) i onda ode da radi kod nekog drugog (ili kao freelancer) a poslodavac ostanje bez svoje investicije jer je ulaganje u početnika ništa drugo nego investicija za budućnost, a kako smo svi već utvrdili - budućnost je nesigurna pa je tako i zapošljavanje početnika prilično rizična rabota.

Dejan Bizinger 04. 08. 2009. 16:16

Zato u tom slucaju mozes da definises ugovorom koliko je minimalno potrebno da taj pocetnik radi u firmi, sta dobija a koje su njegove obaveze pa ako tako dobije edukaciju u iznosu od par hiljada evra da zna da nece moci da ode cim mu se ukaze prva, naizgled, bolja prilika.

Zig Ziglar je pametno rekao, parafraziracu - Jedina gora stvar da obucite radnika pa da vam posle toga ode je da ga ne obucite a ostane.

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 71963)
Najveći problem za poslodavca u stvari nastaje kada početnik nauči (ponešto) i onda ode da radi kod nekog drugog (ili kao freelancer) a poslodavac ostanje bez svoje investicije jer je ulaganje u početnika ništa drugo nego investicija za budućnost, a kako smo svi već utvrdili - budućnost je nesigurna pa je tako i zapošljavanje početnika prilično rizična rabota.


Dragi Tata 04. 08. 2009. 18:00

Koliko sam uspeo da vidim radeći uglavnom u većim firmama (u poslednjih 10ak godina :1059: ) imaš onih kod koji je visok "attrition rate", tj. radnici stalno dolaze i odlaze i ne zadržavaju se duže od 5 godina i oni u principu ne zapošljavaju početnike. Sa druge strane imaš i sasvim obrnute slučajeve; tako firma u kojoj sad radim najradije regrutuje studente još dok su na fakultetu, mada se na fakultetima skoro uopšte ne uči ono što nama treba i onda ih obučavaju godinu-dve-tri dok postanu korisni. To je isplativo jer je firma u stanju da zadrži zaposlene jako dugo; ima puno ljudi kojima je ovo prvi i jedini posao u karijeri a rade već par decenija.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:58.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.