DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Stanje srpskih web prezentacija (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1482)

bluesman 12. 09. 2006. 03:40

Stanje srpskih web prezentacija
 
Čitam septembarski Svet Kompjutera i ne mogu reći da sam nešto preterano iznenađen, ali čini mi se da situacija sa domaćim internet prezentacijama nije ni malo bolja nego pre 10 godina.

Dakle, većina domaćih firmi drži svoj web sajt gore nego one mušeme na TV-u.... navodno su testirali neke .co.yu sajtove i desetine firmi nisu ni posle 2 meseca primetile (ili ako su primetile nisu zainteresovane da sklone) deface-ovan index od strane nekog šipca koji je prošetao po neobee, beotel i još par domaćih "provajdera" i deface-ovao svima sajtove.

To znači, srpski rečeno, da im jednostavno "puca prsluk" za internet i web prezentaciju.

noviKorisnik 12. 09. 2006. 08:14

Dobro da je neko ipak zaradio burek da im to skocka.

direktor 12. 09. 2006. 10:04

Citat:

Originalno napisao bluesman
Čitam septembarski Svet Kompjutera i ne mogu reći da sam nešto preterano iznenađen, ali čini mi se da situacija sa domaćim internet prezentacijama nije ni malo bolja nego pre 10 godina...

Postoji li taj tekst na netu?

Link?

bluesman 12. 09. 2006. 13:14

Ne znam, obicno ne citam novine na net-u, bar ne one koje mogu da se kupe u trafici :)

Moram da kazem da sam i ja sinoc probao search, i neki sajtovi koji su bili deface-ovani u julu - i dalje stoje tako. Probajte da trazite Search Google: Hacked by Don Cano.

Evo nap rimer ovaj: http://www.natron.co.yu/ , modified: Friday, July 07, 2006 14:20:55, sto znaci pre vise od 2 meseca... 2 meseca ih bas briga da sklone ono?

Ja mislim da je najvise nastradao neobee.net posto vidim da je puno sajtova na madjarskom... ocigledno sipac ne gleda to, bitno je da je server srpski.

Milos Vukotic 12. 09. 2006. 14:08

Brate... :(
http://www.google.com/search?btnG=Go...esearch=.co.yu

LiquidBrain 12. 09. 2006. 15:21

Ljudi, shta se cudite, toliko sajtova ima koji nisu sigurni da je to bruka, pogotovu srpskih :( Imam pun ..... primera, a najjaci je kada je jedan lokalni sajt u sd-u to shvatio tek kada su ga defacovali, pa je onda bila paranoja da ga ne defacuju ponovo, ali..., sajt i dalje ima sigurnosne propuste, i kada to prijavish adminu, on ti na to samo kaze, nece nas niko da hakuje, nemamo mi vrednih podataka?!!!?!?!?

A shta je sa anonimnim shellom koji napadac dobije? Da li je to malo??!?!?

borstale 12. 09. 2006. 15:30

Citat:

Ljudi, shta se cudite, toliko sajtova ima koji nisu sigurni da je to bruka
He, he... kad je defacovan bor030, opštinska uprava (radikali) je odmah ponudila momcima koji sajt drže da to bude zvanična prezentacija grada, ponudili grdne pare... Održali koferenciju za novinare, kao: "eto, napali nas Šiptari..." Bilo i u Blicu :). Jedva se spasiše momci...

direktor 12. 09. 2006. 16:49

Citat:

Originalno napisao Milos Vukotic

Bruka.

mungos 12. 09. 2006. 19:37

Nisam čitao tekst u SK. Ako sam ovdje dobro ukapirao, ovaj šiptarski script kiddie (da je kiddie vidi se po tehnici i po tipičnom dječijem citatu iz fimla Hackers) je difejsovao sve domene koji su hostovani na jednoj Neobee hosting mašini? Ne poznajem nešto posebno hosting biznis, ali zar nije dužnost hosting provajdera, pogotovo ako je njihovim propustom došlo do difejsovanja (a plus ovu su u suštini jednostavni kompanijski sajtovi od par html strana) da isprave propust?

MorenoArdohain 12. 09. 2006. 19:44

Neobee je neozbiljan hosting provajder, to zna svako ko je uopste radio sa njima. A ni ostali domaci ISP-ovi nisu nista bolji.

jablan 12. 09. 2006. 19:51

Citat:

Originalno napisao mungos
Ne poznajem nešto posebno hosting biznis, ali zar nije dužnost hosting provajdera, pogotovo ako je njihovim propustom došlo do difejsovanja (a plus ovu su u suštini jednostavni kompanijski sajtovi od par html strana) da isprave propust?

Čak i da jeste njihova dužnost, poenta je da firme nisu preterano zainteresovane šta im stoji na sajtovima jer bi u suprotnom smesta promenile hosting provajdera. Doduše, pojam "smesta" treba uzeti uslovno, imajući u vidu ažurnost YUNIC-a. ;)

Ivan 12. 09. 2006. 19:57

Smesno je sto vecina tih provajdera cak i ne pravi backup, a jos smesnije je to da na tim serverima jos postoje nezeljene scripte a moguce i procesi jer cim nisu skinuli deface stranice znaci (pretpostavljam) da nisu ni dovoljno dobro "ocistili" svoj sistem tj nisu se dovoljno potrudli da pregledaju sve. Verovatno su samo instalirali patch, blokirali koji port, ubili par procesa koji koriste te ocigledne portove ... a ko zna sta se jos krije iza :p

ivanhoe 12. 09. 2006. 21:05

a ocigledno su ti sajtovi toliko poseceni da niko sem autora iz SK nije ni primetio da se nesto desilo :))))))))

bluesman 13. 09. 2006. 01:32

Ma to ko je kriv i čiji je posao da ispravi deface, to je manji problem... veći problem je što ni vlasnike domena ne interesuje ... pitanje je da li su ove godine i pogledali jednom svoj sajt? Da li uopšte i znaju da imaju sajt?

A 100% sam siguran da im na vizit karti piše nešto.co.yu...

To samo govori o stanju svesti ovde, ponekad se ponadam da se nešto menja na bolje, međutim to su samo "izolovani incidenti" :)

Ilija Studen 13. 09. 2006. 09:06

Ja se ne bih brinuo zbog toga. Ako ljudi ne mogu da vide dalje od reklame na RTV Pink to je njihov problem, ne moj. Ljudi ne umeju da vide mogućnost da izvuku masne pare (ili neki drugi oblik vrednosti) iz nekih mnogo očiglednijih izvora... To je njihov problem.

Edukacija? Ne isplati se kad sa one strane bare već ima mnogo obrazovanije ekipe koja mnogo bolje plaća :D

Ivan 13. 09. 2006. 10:20

Citat:

... veći problem je što ni vlasnike domena ne interesuje ...
Da, upravo je to glavni problem ...

ivanhoe 13. 09. 2006. 16:05

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Edukacija? Ne isplati se kad sa one strane bare već ima mnogo obrazovanije ekipe koja mnogo bolje plaća :D

Ma edukacija dolazi sa konkurencijom. Kad Pera shvati da Zika dobija posao preko neta, ima odmah i on da se posveti tome.. svi vole pare...

Nego je kod nas net jos "u povoju", kako se to obicno kaze... mada evo moji drugari sa svezakucu.co.yu fino rade posao, posle par godina stagnacije, zadnjih 2 godine imaju posla (i para dovoljno da se isplati raditi samo to..). Ali shire narodne mase nisu jos nanjusile lovu u tome, tek nas ceka dot-com bum ovde..

mungos 13. 09. 2006. 16:22

U suštini kada se zagrebe ispod površine ni prosječni kompanijski sajtovi u drugim zemljama nisu nešto razvijeniji od naših. Npr. pročačkajte sajtove pod .de domenom...

Što kaže Ivanhoe, konkurencija će izmjeniti stvari najbolje. Opet nema mi tu šta da se uzbuđujemo, imamo čitav svijet kao otvoreno tržište :)

artur_dent 13. 09. 2006. 21:16

Po mom skromnom misljenju srpskom internet nebu ce krenuti onoga trenutka kada tu dodje novac. Znaci bez banaka koje omogucavaju online placanje nema nista. Pogledajte koji je samo bum nastao, nazalost veci deo su XXX sajtovi, posle uvodjenja mogucnosti placanja sadrzaja-pretplate SMS-om.

Tosaxxx 30. 09. 2006. 13:10

Raduje me samo sto sa ovog spiska samo jedan sajt se povratio u zive i to www.beodom.co.yu/

Baic 30. 09. 2006. 17:38

Ko je imao iskustva sa domacim bizinesto, moze odmah da zakljuci da su oni ovo videli kao dar sa neba koji ima je otvorio oci da nebacaju par stotina eura na neku tamo internet glupost, i da im tek sada nije jasno kako je njihova konkurencija toliko glupa da ulaze nekoliko desetina puta vise od njih u tu istu glupost.

Izvsno zapazanje bluesman.

Ali sta vredi nekima nevredi ni crtati, nebi to shvatili, za njih je to samo bazanje para, ono sto kantar nemeri to za njih nevredi.

STELLANOVA 01. 10. 2006. 20:08

Nema napretka bez masovnosti interneta u Srbiji. Sta vam vrede auto skole ako 20% ljudi ima novca za automobil...a samo 10% ih poseduje...

Niko nece ni uloziti u Srpski internet bez masovnosti upotrebe istog...jako malo ljudi uopste ima racunicu da nesto ozbiljno radi preko interneta a da vreme ulozeno u razvijanje takvih aplikacija i servisa bude profitabilnije od vremena ulozenog na nekom drugom polju tj. okruzenju poslovanja.

Sve dok procenat porodica koje imaju kompjuter ne bude velik i sve dok ne bude dostupna kvalitetna infrastruktura za koriscenje interneta nece biti bolje...

A pre svega toga narod treba da ima zelju za edukacijom u IT svetu i ucenjem osnovnih stvari u vezi sa koriscenjem i prednostima interneta.

Lightman 03. 10. 2006. 02:01

Ja bih samo dodao da pored Neobee-a i Verat bio skeniran od strane Siptarskih hakera pa su deface-ovali sve sto su nasli na toj masini (pre skoro dve godine).
Kad su nam provajderi takvi, kako mozemo da ocekujemo napredak interneta, ili mozda da se hostujemo u inostranstvu!?

nixa 03. 10. 2006. 02:20

Za razliku od Vas ja delim neki optimizam, za neku buducnost .. .trenutno stanje je strasno ...ali setite se kako je bilo pre samo par godina ... www je bio prestiz retkih firmi,danas je jednostavno potreba ...

Telekom ce uskoro da izbaci 240 000 adsl prikljucaka , uskoro ce ovi krediti pre telefonskog racuna ... moguce da ce jos neke akcije to da pokrene ... sve u svemu hteli to ili ne ... market se kreira .. to je zelja svih .

Ilija Studen 03. 10. 2006. 12:13

Citat:

Originalno napisao Lightman
ili mozda da se hostujemo u inostranstvu!?

Čemu znak pitanja? Ne verujem mašini koja se nalazi u Srbiji. Našim administratorima u izvesnim slučajevima da, ali infrastrukturi nikad.

Lightman 03. 10. 2006. 23:31

Vise bih rekao znak "cudjenja" ;). Imam teoriju da se situacija u domacem webu moze popraviti uzajamnim pomaganjem (naravno to ne ukljucuje da po svaku cenu treba da se hostujemo kod "popularnih" domacih provajdera i ako znamo da si manjkavi samo zato sto su nasi).

ivanhoe 04. 10. 2006. 03:33

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Čemu znak pitanja? Ne verujem mašini koja se nalazi u Srbiji. Našim administratorima u izvesnim slučajevima da, ali infrastrukturi nikad.

treba se uvek orijentisati prema ciljnoj grupi... ako imas domacu publiku, pa jos uracunas u (ne)jednacinu da ljudi kod nas koriste modeme, onda je domaci hosting sasvim fino resenje... mislim da nema potrebe za preteranom paranojom, odnosno ima, ali isto tako je i as serverima napolju... sem ako uzmes dedicated pa da sam brines o masini, ti generalno nemas pojma ko je admin i sta se desava u firmi, dok nesto ne crkne...

bojan_bozovic 04. 10. 2006. 16:26

Mnogo domacih ISP-ova vrlo lose odrzava kompove. Kakvi oni da apgrejd izvrse ako im je nesto busno! Ima i dobrih primera, medjutim.

Verat, busan ko reseto
Citat:

Apache/1.3.29 Unix PHP/4.3.6 mod_ssl/2.8.16 OpenSSL/0.9.7b
O RLY? Treba covek usranom motkom da ih bije. Na serverima za hosting drze 2.0 apache, ali takodje staru i busnu verziju

SBB

2.0.54 ima exploite, npr.

Package apache-2.0.58 has a remote-code-execution vulnerability, see http://secunia.com/advisories/21197/

I resenje je uvek najnovija verzija, sa secunie
Solution:
Update to version 1.3.37, 2.0.59, or 2.2.3.

Hint: nemojte meni da pricate da je moj lokalni server busan. NAT-ovan sam.

Dalje, ni na zapadu nije bolje. http://toolbar.netcraft.com/site_rep.../www.apple.com

PHP 4.3.10? http://secunia.com/advisories/14792/

Vec godinu dana admin nije taknuo server.

Ivan 04. 10. 2006. 17:52

Citat:

Vec godinu dana admin nije taknuo server.
Ne mora da znaci (svi se nadamo tome :p ) da je tako. Baneri mogu lako da se laziraju a i moguce je da je svaka aplikacija rucno krpljena pa je ostao baner stare verzije.

bojan_bozovic 04. 10. 2006. 18:41

Apache ServerSignature moze da se izmeni ako se promeni sors (izuzev uklanjanja ili prod vrednosti sto daje samo "Apache"), tako da to valja iskljuciti.

Znas vec kako se kaze, nece grom u koprive, jel tako?

Alkion 12. 10. 2006. 10:05

Ako dozvolite, primeticu da je problem u opstoj internet kulturi.
Ne postoji zelja da se nesto prezentuje preko interneta kao ni zelja da se informacije preuzimaju na taj nacin, barem ne u pristojnoj kolicini.
Secam se, pre tri godine smo supruga i ja u google ukucali pojam "kuhinje"
Svi ponudjeni linkovi poticali su iz hrvatske i bili su, moram priznati sjajni. Cak sam naisao na program za projektovanje istih, i to 3d.
Naravno projekat i idejno resenje sam pokupio od nekog lika iz Rijeke
Nesto smo skoro cimali neke pedagoske teme (vaspitanje dece i obrazovni proces) kroz google i situacija je bila identicna.
Posle tri godine nista se nije promenilo.

A to je sve povezano sa monopolom Telekoma i ocajnim nacinima pristupa internetu, nezasitom gladju vlasti koja se ogleda kroz PDV za nabavku racunarske opreme ...
Sto bi se reklo, ne postoji neka strategija razvoja interneta u Srbiji, ma koliko postojalo ukoricenih spisa sa tim naslovom, a ukratko ne zna se ko puca a ko skuplja caure. PA sve do onog NIC-a i proceduri dobijanja domena ...
Sve su to stvari koje utica na to da nam je internet "scena" blago receno ocajna.

artur_dent 12. 10. 2006. 16:52

Jos na to bih dodao, kao glavnu stvar koja koci razvoj interneta, nedostatak "novca" na srpskom internetu, sto je posledica ne postojanja nacina online placanja, sto je opet posledica nedostatka zakonske regulative...
Nedostatak novca u kombinaciji sa svim gore navedenim rezultuje to da mozemo da srpski internet mozemo da uporedimo sa stanjem interneta u drzavama afrike.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:48.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.