DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   IT događaji (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=43)
-   -   NiiT biZbuZZ: Najveci IT dogadjaj juzno od Save i Dunava, po drugi put (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=2803)

Peca 24. 10. 2007. 20:50

Marko je odrzao mozda jedino predavanje koje je moju budnost odrzalo do kraja, jednostavno uneo zivost u salu, na nekim predavanjima sam hteo da se uspavam, a kod Marka je bilo bas zivlje :)
dobio je najveci aplauz za pojedine izjave :)

Ocekivao sam bluesmene da ces doci...
Nema ni Bizingera, a i njega sam ocekivao.

bluesman 24. 10. 2007. 21:13

Sto ja? Mislis da pricam? Samo sam vam ja falio pa da bude ko Torbica sto kaze "recycled" :)

Peca 24. 10. 2007. 21:16

ma onako, u publici da budes, ko i vecina nas...
bar kao predstavnik DPT-a :)
nije Nis bas tako daleko :)

bluesman 24. 10. 2007. 21:54

Pa eto nixa je tu, on ima vise preduzetnickog duha od mene, ja sam samo crnac koji outsourceuje :)

Dejan Bizinger 24. 10. 2007. 23:10

Citat:

Originalno napisao Peca (Napišite 45235)
Ocekivao sam bluesmene da ces doci...
Nema ni Bizingera, a i njega sam ocekivao.

Dosao bih vrlo rado, cak i pored toga sto je u toku radne nedelje, da nemam jednu obavezu koja mi traje do juna :-). Dolazim na Blogopen. Nadam se da ce dosta vas iz Nisa da bude i u NS pa da se vidimo.

Eniac 25. 10. 2007. 15:40

cao ljudi evo i ja da se javim, utisak je da je sve dosta kvalitetnije od prosle godine, predavanja i rakija su na nivou... opsirnije cu kasnije na blogu, sad sam se tek probudio zvanicno

Eniac 26. 10. 2007. 13:37

posle jako puno vremena, otvorile su mi se oci, shvatio sam da je Telekom zapravo dobar...

andrej 26. 10. 2007. 13:45

nastavi da spavas...

nixa 26. 10. 2007. 15:49

Telekom do no evil ...

Peca 26. 10. 2007. 20:14

ja sam na tom predavanju zaspao... cak me i slikali, okacicu kad mi drugarica posalje sliku.
znaci stvarno sam naslonio glavu od smorenosti.
smorili su me za desetku.

da sumiram...
mislim da je seminar bio vrlo dobar, samo sto je ciljna grupa bila drugacija od ocekivane... nisam video preduzetnike kojima treba objasniti prednosti interneta - video sam samo ljude koji su vec profesionalno u internet vodama.
meni najkorisnije predavanje je odrzao Istok Pavlovic, a i Varagicevo prvo predavanje je verujem mnogima bilo korisno, on je izabrao onako bas zanimljivu temu za mnoge.
Vladimir Zivaljevic je takodje imao upecatljiv nastup, a ne bi izostavio ni Milojevo predavanje... imao sam sta da cujem i naucim.
Marka Bijelica necu izostaviti, kultni nastup koji ce se pamtiti :)

neka predavanja su mi bila dosadna, ali boze moj, ne moze se svima ugoditi, bilo je za sve po malo.

sve u svemu, vrlo dobro.

ako nista - skup je tu i da se ljudi upoznaju i dogovore buduce saradnje :)

Veki 26. 10. 2007. 23:22

Zaboravih pitati ljude iz telekoma: Ko je odgovoran za mali broj korisnika interneta u Sribji (iz a nas u kraju su samo Albanija i BiH)?

Da li ce biti, kada i gde da se skinu power point prezentacije predavaca?

Aleksandar.Ilic 26. 10. 2007. 23:28

aj cisto da kazem jednu bitnu stvar za telekom. Vlasnik Telekoma je DRZAVA. Ako drzava ne bi htela da se telekom tako ponasa, on se ne bi ponasao. Vrlo prosto.

Bice prezentacije na netu

bluesman 27. 10. 2007. 00:17

Jel?

Kakva izjava, Bog te... :)

Eniac 27. 10. 2007. 01:31

http://www.eniax.net/2007/10/26/ofisli-bizbazd/

evo izveštaja iz mog ugla, izvinjavam se za spam i korišćenje trenutne situacije u cilju promocije mog bloga... ali tako mora :).

Off Topic: e da sad sam se setio, dosta ljudi me pitalo gde mi je kosa, aludirajući na prethodni avatar. Otkriću vam tajnu nemam je, kao što ni nemam ovoliki stomak ali na dobrom sam putu

misk0 27. 10. 2007. 11:48

Citat:

Originalno napisao Eniac (Napišite 45420)
Off Topic: e da sad sam se setio, dosta ljudi me pitalo gde mi je kosa, aludirajući na prethodni avatar. Otkriću vam tajnu nemam je, kao što ni nemam ovoliki stomak ali na dobrom sam putu

Off Topic: nemas kose, nemas stomaka..... a sta ti je ostalo? :D

Miloje Sekulic 27. 10. 2007. 15:39

Meni je bas bilo lepo. Cuo sam mnogo stvari iz oblasti kojom se ne bavim a zanima me (kontekstualno oglasavanje) a cuo sam i ponesto novo i zanimljivo iz stvari kojima se bavim koje poznajam. Na kraju krajeva dobro je ponekad obnoviti gradimo i cuti iskustva.

Video sam se sa drugarima sa kojima se nisam video godinama a i veliko je pitanje gde bi se i kada sreli (npr. Jan Jilek iz Zagreba). Upozna sam neke nove ljude, sa nekim beogradjanima se video posle par meseci. Lepo sam se i proveo, steta sto nisam mogao da ostanem i u petak.

Super mi je bilo da vidim punu salu. Bas me raduje sto je bilo mnogo studenata i sto su sa paznjom pratili i ucestvovali u disksijama. Zbog njih je dobro sto je program bio tako pun, dug i raznovrstan. Mi stariji smo se lepo druzili u kaficu a pun pogodak je snimanje predavanja. Meni je jako zao sto nisam slusao Istoka, Stevu Majstorovica i Zvonka Sosevica pa cu se bas obradovati DVD-u. Super je i sto ce se prezentacije okacit na net.

Aca i Vita, i par ljudi sto su im pomagali, su definitivno heroji i zelim im da se jos dugo skupljamo u Nisu.

Eniac 27. 10. 2007. 15:47

Steva nazalost nije mogao da dodje u Nis pa je i predavanje izostalo, ali opet ima tu sta da se vidi :)

Jelena Mickic 27. 10. 2007. 19:42

Evo i mene da se javim i kazem par reci o seminaru.
Hajde da ne preterujem pa da ne kazem da sam se registrovala samo da bih mogla da “ostavim svoj trag’, do sada sam bila pazljivi silent witness DPT-a.

Prvo, pohvale organizatorima. Sa Vitom sam licno i razgovarala i saznala za neke probleme koje su imali u poslednjem trenutku, narocito otkazivanje kao i zamena termina predavanja, sto je bilo do predavaca, kao i povlacenje kafe sponzora u poslednjem momentu, pa otud tople vode u “fontanicama”, a kesica kafe niotkud.

Saznala sam od dovitljivih studenata da su svoje kesice poneli sa sobom od kuce. Dobra ideja generalno za ubuduce.

Sto se predavanja tice, bila sam samo u cetvrtak, bila su korisna i informativna. E sad, neki predavaci su imali zaista dosta toga da kazu, i rekli su, a neki su imali sta da kazu, ali su podbacili u prezentaciji, ali dobro.

Meni licno najkvalitetnija prezentacija Jan Jilek, veoma samopouzdano i informativno.
Korisna za IT zajednicu je bila prezentacija Istoka Pavlovica, koji je pomerio malo ugao gledanja sa tehnickog na korisnicki nivo.

Generalno mislim da je neophodno da se uvede korisnicki (klijentski) pogled na celu IT pricu i elektronsko poslovanje, jer ako se ne prica jazikom koji klijent razume, (Miloje Sekulic je plasticno objasnio to u svom japanskom primeru), nece se nista prodati. (ja konkretno ne dolazim iz IT background-a, vec iz humanistikih nauka i marketinga.

Takodje, nase trziste je ne samo malo, vec je i nerazvijeno, i klijenti nisu prepoznali da imaju potrebu za izlaskom na internet ili elektronskim poslovanjem ,tako da je u ovim pionirskim godinama razvoja naseg trzista, pored stpljenja, pojednostavljenja price da je svako razume, potrebno i edukovati klijente.
Za sada ce ta edukacije morati da bude besplatna.

I za kraj, da li ima neko da mi posalje link na neki dobar source za web statistics? Nesto na relativno pocetnickom nivou, a opet ne suvise tehnicki pisano.

Hvala.

Tane 27. 10. 2007. 20:26

Evo, red je da se javim.

Krivo mi je da napomenem da nisam bas bas sve ljude upoznao koje sam zeleo, ali dobro, uvek ima sledeca godina. Veoma mi je drago sto sam uspeo da dodjem ove godine, jer je ovo pravi pogodak

Aci i Vitu respect stvarno. Seminar je bio na nivou. Znam da je neko prokomentarisao da su se skupile sve web ajkule na jednom mestu ;)

Vrlo bitna stvar, za nas manje afirmisane freelancere, jeste da na ovakvim seminarima mozemo upoznati/ popricati sa ljudima iz vrha web scene bez da se pomucimo. Jer iskreno do nekih ljudi je stvarno tesko doci :(

Rezime:
Za svaku pohvalu je da ima jos ovakvih ljudi, pocev od organizatora koji su nas sve spojili, pa preko predavaca, a i freelancera. Respect flajku i hvala na pozivu!

Miloje Sekulic 27. 10. 2007. 21:08

ideja
 
Citat:

Originalno napisao Tane (Napišite 45463)
Za svaku pohvalu je da ima jos ovakvih ljudi, pocev od organizatora koji su nas sve spojili

Ako se vec posetioci registruju mogao bi da se napravi neki micro Linkeld (ili kako se vec zove taj business SN). Da se dodaju i predavaci i ostali koji ucestvuju na IT seminaru (i koji zele tu da se nadju). Jedna od koristi bi bila npr. da se unapred iskaze zelja za upoznavanjem i bukiraju termini. Na primer da na svom "IT seminar SN nalogu" mogu da pravim raspored predavanja koja slusam ili necu i sastanaka sa ljudima za koje vidim da ce biti prisutni i da im saljem pozive. Mislim, super je spontanost, a o extra druzenju u kafani "Kod čiče" da ne pricamo, ali ima nesto i u oganizaciji.

Ne zezam se uopste, koliko je god bitan edukativni toliko je isto ili jos bitniji networking deo ovakvih dogadjaja. Kad smo vec kod toga obavezno bi naredne godine morala da se napravi varijanta 2x45 min predavanja i diskusije pa onda da ide 30 min pis+pus+meeting pauze.

torbica 27. 10. 2007. 21:36

dakle flayko sto pre
spisak ucesnika sa kontaktima
prezentacije
fotke
i sta bese cetvrto?

Miloje Sekulic 27. 10. 2007. 21:56

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 45470)
spisak ucesnika sa kontaktima

Mozda bi kontakti ipak trebali da idu u zatvoreni deo IT seminar sajta/SN/cegagod a da ucesnici bilo da su slusaoci, pedavaci ili sponzori imaju pristup. Pa da se omoguci pristup putem uclanjenja i drugim zainteresovanim za ove teme.

Ovo je naravno samo predlog, na organizatorma je da odluce kojim ce putem ici

conica 27. 10. 2007. 22:23

partibrejkeru

istok 28. 10. 2007. 02:09

Facebook grupa je najbolje rešenje. Koliko vidim, više od 50% ljudi je već na Facebooku. Ionako će osvojiti svet, kako su krenuli... pokupovaće i Google i Microsoft i Koka Kolu i naše žene... tako da bolje da im se što pre pridružimo :)

Btw. meni je Srđanovo predavanja bilo najkorisnije, a i Nixa me prijatno iznenadio, šteta što je već bio kraj pa nikom nije bilo do diskusije. Kvalitet predavanja generalno dosta jači nego prethodne godine. Inače, skromno mislim da je i moje predavanje bilo jedno od najkorisnijih :)

Ono sa Telekomom me smorilo žešće, pogotovo što sam pokušao da održim ljude na temi (poboljšanje domaćeg web sadržaja), a ispao sam magare koje brani ljude iz Telekoma.

Sledeće godine bih voleo da vidim i još devojaka da predaju. Zovite Branislavu iz Infostuda obavezno.

Dragan Varagić 28. 10. 2007. 08:42

Dobar broj kvalitetnih predavanja i slažem se sa Milojem za pitanja networkinga. Moje detaljnije mišljenje možete pročitati na mom blogu.

Miloje Sekulic 28. 10. 2007. 10:44

Bedacenje na blogu B92 i IT seminar kao dobar primer da stvari nisu takve kako ih tamo predstavljaju

Peca 28. 10. 2007. 14:40

Citat:

Originalno napisao istok (Napišite 45494)
Ono sa Telekomom me smorilo žešće

Za vreme dvosatne rasprave sa Telekomom:


[to sam ja]

bluesman 28. 10. 2007. 14:43

Ne znam o čemu se pričali, ali sama priča o telekomu je kao priča o "miru u svetu". Svi znaju šta je dobro, šta je loše, šta može da se popravi... ali nikada se ništa neće promeniti.

Peca 28. 10. 2007. 14:56

pa to je upravo i razlog padanja moje glave [plus sam bio umoran od prethodna 2 dana, po 8h predavanja], jer 2h slusam pitanja i odgovore koje sam cuo milion puta do sada... i sve sami ocekivani odgovori, mogao sam umesto njih da izadjem i pricam jer sam znao njihove odgovore.

a NISTA ta rasprava nece da promeni... oni ce i dalje da budu to sto jesu, da rade to sto su i do sada...
prakticno bacena 2-3h...

na kraju su svi jedva odslusali Nixu [a decko imao dobro predavanje], niko nije hteo da mu postavi pitanje, svi su jedva cekali da odu kuci da se bace u krevet...

jbg, ali rasprava sa telekomom je za mene bila bacanje vremena.
predavanje im je bilo ok, to ne sporim.
ali 2h fighta sa njima - totalno bacanje vremena, a cenu su platili poslednji predavaci i umorna publika.

Miloje Sekulic 28. 10. 2007. 15:39

Citat:

Originalno napisao Peca (Napišite 45521)
jbg, ali rasprava sa telekomom je za mene bila bacanje vremena.
predavanje im je bilo ok, to ne sporim.
ali 2h fighta sa njima - totalno bacanje vremena, a cenu su platili

Raspravi o poslovnoj politici Telekoma nije bilo mesta na seminaru koji kao temu ima internet marketing. Em nije tema em ljudi koji su tu dosli nisu kompetentni da o tome pricaju. Niti je za tu pricu odgovarajuci sagovornik, pa skoro, niko u Telekomu. Poslovno ponasanje Telekoma je stvar drzave koja ga drzi kao javno preduzece. Ovde su tema bile Zute strane i iskustva sa njima i moguci uticaj Telekoma na razvoj sadrzaja na netu. Pretpostavljam u sta se rasprava pretvorila, slusam ih godinama, bez ikakve koristi (mada mozda neko od tih jalovih rasprava o Telekomu i ima koristi)

Cenu necijeg prevelikog ega i nekontrole mogu jako lako da plate organizatori konferencije. Nisam bio ali valjda postoji snimak. Bojim se da znam ko ce se na njemu u kakvim ulogama naci.

Berislav Lopac 28. 10. 2007. 16:31

Ajde da se i ja javim i ispričam što nisam bio, iako me Aco onako lijepo najavio s ogromnom fotografijom. Nadam se da se broj prijava malo povećao nakon što ju je maknuo. ;)

MrSteel 28. 10. 2007. 16:54

toliko ozbiljno bilo?
sta kazu privrednici koji su tu sedeli ?

bluesman 28. 10. 2007. 21:26

Citat:

Originalno napisao Dragan Varagić (Napišite 45545)
Što se tiče Telekoma.. (a sve je i snimljeno)

Sada možeš da ih ucenjuješ :) ... mislim kada ponovo shvatimo da smo verovali praznim obecanjima.

Ali, ček, ček, ček... meni nije nešto jasno (možda sam ipak trebao da odem u Niš?)
Citat:

sistem odabira online projekata koji bi konkurisali za podršku Telekoma, Telekom će u takvim slučajevima "pozitivno reagovati".
Prvi nisam hteo da komentariše flajkovu izjavu, samo sam bio malo sarkastičan, ali za ovo moram da zapitam: A ko je od njih to tražio? Kakvu oni podršku nude, i šta će nekome njihova podrška? Šta znači "pozitivno reagovati"? U telekomovom rečniku to znači "nećemo ga blokirati, oteti sve, zabraniti poslovanje..."

Aman, bre, telekomovci... radite bre svoj posao i da vidite kako će da se razvije net ovde bez vaših "pozitivnih lista" i ostalih komunističkih budalaština. Daj bre, ne umem 2 godine već da objasnim nekim ljudima šta znači "dvojnik", da ne pričamo dalje...

To pozivanje na činjenicu da je telekom državana firma pa su im time na neki način vezane ruke da omoguće razvoj telekomunikacija je pesak u oči, evo ja sam zaplakao koliko mi ih je žao.

Ne vređajte moju inteligenciju, ja nisam toliko glup kao što izgledam.

Da ne dužim dalje ovde i ne kvarim temu, preseći ćemo ovo i početi novu temu.

Edit: nestala je draganova poruka, ako sam je ja izbrisao izvinjavam se, pokušavao sam da "split-ujem" temu, a ako je dragan izbrisao, voleo bih da znam zašto.

Dejan Bizinger 28. 10. 2007. 23:15

Sad nevezano za ovu konferenciju, iako po porukama vidim da se ova moja konstatacija odnosi i na ovu konferenciju.

Konferencije za popularisanje Interneta u Srbiji ce ispuniti svrhu u ovim slucajevima:

1) Kada najveci broj okupljenih ljudi na konferenciji nisu zapravo i sami manje ili vise Internet profesionalci kojima ne treba da se objasnjava znacaj Interneta, jer sami to vrlo dobro znaju. Kada kazem "profesionalci" ne mislim samo na stepen poznavanja Internet poslovanja vec i kolicine posla koji im je vezan za Internet i gde je Internet najveci generator prihoda.

2) Iz prvog stava proizilazi da na konferencijama za popularisanje Interneta treba da u publici sede poslovni ljudi koji o Internetu znaju nimalo, malo ili ga koriste u poslovne svrhe kao prosecni korisnici a zele da postanu u nekim oblastima eksperti a to zele da cuju upravo od eksperata u datoj oblasti.

3) Bice dobro da organizatori konferencija za popularianje Interneta budu u plusu bez potrebe pravljenja kompromisa u smislu da sponzori moraju da budu zastupljeni u vidu predavanja ili okruglih stolova koje nikog ne zanimaju ali jednostavno moraju da budu zastupljeni.

Cini mi se da se u najvecoj meri i dalje konferencije ovog tipa prave zbog samih profesionalaca a ne zbog ciljnog trzista kojima bi trebale da se prvenstveno obracaju. Profesionalci treba da odu na takve konferencije da odrze predavanje, ugovore neki posao sa publikom (rekao sam da tamo treba da bi tamo trebalo da sede poslovni ljudi a dobro bi bilo i oni koji donose odluke) i zezaju se u kafani dok ciljna grupa treba da visi u sali za predavanja i da im je JEDINI CILJ NESTO DA NAUCE.

Aleksandar.Ilic 28. 10. 2007. 23:42

To je lako reci :(
To sam ja i hteo da pravim, ali dzaba kad nece niko da dodje od firmi kojima to nije primarni posao (sem ako mi nisu poslovni prijatelji: Tagor i Mediana su dosli, i za jedne i druge sam radio)

ITSeminar BizBuzz ce definitivno da preraste u konferenciju za ITevce, pa cu da smisljam novu konferenciju za one druge :( Samo sto jos nemam ideju kako da njih privucem. Ali otom potom.

bluesman 29. 10. 2007. 00:01

"nemaš ideju"? Pa tu i jeste problem... niko nema ideju, ne postoji plan, sve se radi stihijski, samo kukamo i žalimo se. Hajde da jednom na nekom od tih seminara pričamo o tome? Kakav je plan? Šta uraditi? Ko će to da uradi.... pa ako gospoda iz telekoma stvarno žele da pomognu, dati im mogućnost da pomognu a oni mogu to najlakše, zar ne? Samo kada bi hteli da se promeni status quo.

Što reče torbica. umesto da se recikliramo svaki put, daj da nešto promenimo. Pa ćemo onda da vidimo da li ti što nude pomoć stvarno žele da pomognu ili nas samo foliraju.

Dejan Bizinger 29. 10. 2007. 00:01

Aleksandre, znam da nije lako.

Najbitnije za dobru konferenciju su: znanje, puno slobodnog vremena za organizovanje konferencije i jako dobri kontakti koji su spremni da podrze ideju a da pritom ne bude dara veca od mere. Ja (jos) nisam organizovao svoju konferenciju jer (jos) nemam slobodnog vremena da se posvetim tome.

Tebi i tvom kolegi svaka cast na upustanju u ovu pricu, na entuzijazmu i aktivnostima oko toga.

Aleksandar.Ilic 29. 10. 2007. 00:17

@bluesman: bas i nisam od onih koji samo kukaju i nista ne rade . Barem se nadam

torbica 29. 10. 2007. 01:14

Ja sam sedeo u kafani Bizi :)

torbica 29. 10. 2007. 01:19

Blues, Nixa,
hocete li da otvorite temu IT dogadjaji (namerno ne eventi)
sa tri pod teme
Najava
Mreza Internet zajednice u pripremi dogadjaja
Kako organizovati IT dogadjaj?

da ne bude tresla se gora (torbica pricao) a rodio se missssss.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:04.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.