DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web aplikacije, web servisi i software (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=30)
-   -   CMS za Enterprise trziste (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1726)

Dejan Topalovic 30. 10. 2006. 22:23

CMS za Enterprise trziste
 
U mojoj firmi ( http://www.sparinvest.com/ ) shefovi odlucili da se nabavi neki CMS, koji je zasnovan na Oracle bazi. Kazu da je isplativije kupiti neki komercijalni CMS, nego da mi programiramo i razvijamo "in-house" rjesenje.

Trenutni kandidat je CoreMedia CMS, pa me zanima, da li neko ima iskustva s njim i kakvo misljenje ima o tom CMS-u. Navodno se cijena krece oko 60.000 EUR.

Posto nisam upoznat sa ostalim enterprise CMS-ima, bilo bi lijepo da vi navedete neke koje smatrate kvalitetnim. Cijena nije bitna.

crews_adder 30. 10. 2006. 22:36

Ja imam iskustvo sa CoreMedia CMS, ali samo sa njegovim svakodnevnim koriscenjem: http://www.gmx.net :)

Takodje, znam da http://www.chip.de koristi InterRed CMS, ali on radi samo sa MySQL bazom.

Za kvalitetniji vazi TYPO3, koji moze da bude i isplativije resenje, jer je sam CMS besplatan.

Uostalom, mozes da pogledas http://www.cmsmatrix.org , mozda nadjes jos neki "podoban".

jablan 30. 10. 2006. 23:14

Firma u kojoj radim se upravo bavi razvojem i kastomizacijom enterprise CMS-ova. Naša rešenja se vrte u dosta firmi, pretežno u Skandinaviji. Dva su ASP.NET/MSSQL i o njima znam poprilično. Treći je na Java platformi, ali nisam siguran što se tiče baze. Javi mi se na PP ako si zainteresovan za detaljniju priču...

ppavlovic 31. 10. 2006. 01:38

Bitrix: http://www.bitrixsoft.com/sitemanager/modules/

Dejan Topalovic 31. 10. 2006. 11:28

Kako li se samo nisam sjetio Vignette CMS-a ...

ppavlovic 31. 10. 2006. 11:33

E, dobro sto ga spomenu. Deder neka mi neko kaze sta ima Vignette sto ga cini toliko skupim?

Ilija Studen 31. 10. 2006. 11:55

Citat:

Originalno napisao ppavlovic
Deder neka mi neko kaze sta ima Vignette sto ga cini toliko skupim?

Ponovio bih isto pitanje, ali za celo tržište enterprise CMS-ova ;)

jablan 31. 10. 2006. 12:06

Citat:

Originalno napisao ppavlovic
E, dobro sto ga spomenu. Deder neka mi neko kaze sta ima Vignette sto ga cini toliko skupim?

Kombinacija neke od ili svih sledećih stavki:
  • Kastomizacija i personalizacija za svakog kupca
  • Podrška
  • Skalabilnost
  • Reference
  • Hroničan (i vrlo često opravdan) strah zapadnjaka od jeftinog i besplatnog
  • itd

Dragi Tata 31. 10. 2006. 13:29

Nama su prošle godine hteli da uvale Documentum http://www.documentum.com/ koji je valjda "mercedes CMS-ova" ali nije ispalo ništa od toga.

Bojan Zivanovic 31. 10. 2006. 14:19

Za cenu tog jednog enterprise CMS-a uzecu Drupal i narihtati ga da jede malu decu i trazi lek za rak u slobodno vreme...
Ma moze i od nule da se pravi, nebitno.. Al 60 000 evra, jooj

boccio 31. 10. 2006. 14:29

Pa znas kako... onda isto mozes da kazes zasto bih kupio BMW X5 kad i stojadin ima cetir' tocka i moze da ide :) a za razliku u parama cu da mu nabudzim alufelne i spojler i ima da ide ko zmaj :D

Zezam se, ali nije sve u prostoj matematici... Ja da imam sajt koji vredi ozbiljne pare i pravi ozbiljne pare (da ne spominjemo ogroman traffic), apsolutno bih kupio CMS za $60.000. Znam da za te pare ne dobijam code koji toliko vredi, nego partnera koji ima iskustva sa sistemima koji trpe 100.000 hitova u minuti, koji slusa svaki moj uzdah i reaguje u sekundi... A sajtovi kojima 10 minuta downtime-a zbog raznih softverskih problema prave vecu stetu nego sto mi zaradimo za ceo mesec to mogu i trebaju da plate.

Dejan Topalovic 31. 10. 2006. 14:48

@boccio: Upravo je takav slucaj kod nas. :) Moja firma ne smije sebi dopustiti veliki downtime, jer se radi o velikoj lovi. Prosle godine je bilo par visecasovnih downtimeova, pri kojima su se gubici mjerili u milionima. Dovoljna ce biti informacija da baratamo informacijama o fondovima i akcijama na berzi, cija vrijednost iznosi oko 28 milijardi evra. Tacka.

Shefovi zele unaprijediti trenutni homepage, te omoguciti fleksibilniju kolaboraciju izmedju razlicitih nivoa i struktura u firmi, a vjeruj mi da je 60 000 EUR sitnica u odnosu na ostale stvari (Oracle licence, serveri, storage, externi consulting i td.), a pogotovo je sitnica u odnosu na mogucnost gubitka pri downtimeu.

Upravo diskutujemo o Vignette i CoreMedia CMS-u, tako da ce najvjerovatnije odluka pasti na jednog od ta dva.

Nasem timu se ne isplati da radimo jedan tako kompleksan CMS. Mislim, mogli bismo, ali bi troskovi iznosili visestruko vise, nego da kupimo gotovo rjesenje.

ppavlovic 31. 10. 2006. 15:21

Kolika je cena Vignette, onako Full + kustomizacija + obuka + tehnicka podrska?

ivanhoe 31. 10. 2006. 16:54

Citat:

Originalno napisao boccio
Znam da za te pare ne dobijam code koji toliko vredi, nego partnera koji ima iskustva sa sistemima koji trpe 100.000 hitova u minuti, koji slusa svaki moj uzdah i reaguje u sekundi...

oko ovoga treba biti oprezan, velika cena ne znaci uvek automatski i dobar i pozrtvovan support. Recimo Hyperion prodaje portal/report sistem Brio koji kosta stravicno, ali support uopste nije na tom nivou. Neki moji poznanici koji rade sa njim muku muce oko svakog update-a i instalacije. Posalju ti update koji zahteva da ti rucno editujes registry, jer je nekog mrzelo da napise installer i slicne gluposti. Ili recimo moja devojka radi sa nekom izraelskom telekomunikacionom opremom, vrednost posla je par miliona evra, ali u vreme jevrejskih praznika support ne postoji danima (izraelci naprosto ne rade tada, a tebi ako nesto pukne u to vreme (kao sto se desavalo), mozes da se ubijes..)

boccio 31. 10. 2006. 18:11

Citat:

Originalno napisao ppavlovic
Kolika je cena Vignette, onako Full + kustomizacija + obuka + tehnicka podrska?

ex. StoryServer (sad V7) je oko $200.000...iako ima prica i da je licenca do pola miliona godisnje. Ali Vignette mozda nije dobar primer, imaju jako losu reputaciju... pazite i ovo: http://finance.yahoo.com/q?s=VIGN&d=t
pre pet godina su bili na $100...

sirNemanjapro 21. 11. 2006. 03:14

A da li postoji neki CMS koji je free, a moze da parira ovim azdajama?
I koliko u celoj prici hosting igra ulogu?

boccio 21. 11. 2006. 15:12

Citat:

Originalno napisao sirNemanjapro
A da li postoji neki CMS koji je free, a moze da parira ovim azdajama?

:1074:
Citat:

Originalno napisao sirNemanjapro
I koliko u celoj prici hosting igra ulogu?

igra :)

Ilija Studen 21. 11. 2006. 15:24

^^ Typo3?

S obzirom na nivo na kome si za većine stvari ti je običan Textpattern i više nego dovoljan.

skaarj 21. 11. 2006. 15:26

A niko ne spominje ni Interwoven. Ako bas hoces enterprise evo jos jedne solucije.

Dejan Topalovic 21. 11. 2006. 15:57

Citat:

Originalno napisao Bojan Zivanovic
Za cenu tog jednog enterprise CMS-a uzecu Drupal i narihtati ga da jede malu decu i trazi lek za rak u slobodno vreme...
Ma moze i od nule da se pravi, nebitno.. Al 60 000 evra, jooj

Ejs, ajd pokusaj napraviti jedan enterprise CMs, pa ces vidjeti dokle ces dogurati. :)
Ja bih bio sretan, da neko sa Balkana uradi neki kvalitetan enterprise CMS, jer bih ga iz podrske preporucivao, No, nazalost, nema jos nijednog na vidiku...

@skaarj: Ne vidim tamo nigdje na njihovom websajtu, da se spominje Oracle kao background database engine...

@Ilija Studen: Ma najbolje da se isprogramira in-house rjesenje. :) Cak i da se uzme Typo 3, znas li koliko se vremena mora utrositi na customizaciju, savladjivanje typo3 sintakse i td.

jablan je spomenuo da zapadnjaci imaju hronican strah od jeftinog i besplatnog, a ja to mogu samo potvrditi. Moji shefovi ce radije platiti 100 000 EUR za neko rjesenje, nego da uzimaju neko jeftino ili besplatno rjesenje...

ppavlovic 21. 11. 2006. 16:14

Koliko sam negde cuo, Vignette je u ranijim verzijama koristio TCL za kustomizaciju. Deder mi nadji nekog programera koji zna TCL (osim nekih linux admina).

Bilo bi lepo da se negde vidi spisak zahteva koji jedan enterprize cms treba da sadrzi.

Ilija Studen 21. 11. 2006. 16:17

Citat:

Originalno napisao Dejan Topalovic
@Ilija Studen: Ma najbolje da se isprogramira in-house rjesenje. :) Cak i da se uzme Typo 3, znas li koliko se vremena mora utrositi na customizaciju, savladjivanje typo3 sintakse i td.

Čovek je pitao da li postoji FLOSS verzija CMS-a u enterprise klasi. Meni na pamet padaju samo Typo3 i eZ. Nikad ih nisam koristio jer nisam imao potrebu, ali znam da su prilično moćne platforme sa prilično jakim zajednicama i komercijalnim uslugama (podrška, prilagođavanje, integracija...)

misk0 21. 11. 2006. 18:52

60.000E je fakat usteda ako kontas koliko bi ti trebalo da razvijes svoje rjesenje. Recimo da je plata za godinu dana jednog clana tima (db admin, programer, whatever) u AT recimo 40.000E. Racunaj da ti trebaju za takvo rjesenje bar 5 osoba slicne 'klase' plate to ti je 200.000E.

Jeste, imas svoje rjesenje, ali trebas cekati godinu dana, a opet ne mozes ocekivati da ces napraviti istu funkcionalnost kao proizvod koji se razvija 3 godine recimo.

ylodi 21. 11. 2006. 18:53

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Čovek je pitao da li postoji FLOSS verzija CMS-a u enterprise klasi. Meni na pamet padaju samo Typo3 i eZ. Nikad ih nisam koristio jer nisam imao potrebu, ali znam da su prilično moćne platforme sa prilično jakim zajednicama i komercijalnim uslugama (podrška, prilagođavanje, integracija...)

I Django ima svoju enterprise inačicu: http://www.ellingtoncms.com/ .

ivanhoe 22. 11. 2006. 05:49

Citat:

Originalno napisao misk0
60.000E je fakat usteda ako kontas koliko bi ti trebalo da razvijes svoje rjesenje. Recimo da je plata za godinu dana jednog clana tima (db admin, programer, whatever) u AT recimo 40.000E. Racunaj da ti trebaju za takvo rjesenje bar 5 osoba slicne 'klase' plate to ti je 200.000E.

Jeste, imas svoje rjesenje, ali trebas cekati godinu dana, a opet ne mozes ocekivati da ces napraviti istu funkcionalnost kao proizvod koji se razvija 3 godine recimo.

ali imaces 100% funkcionalnost koja tebi treba (jer oni su za te 3 godine pravili resenja za razne stvari, plus mozes da im pokrades dobre ideje, ne kreces od nule)... a ako outsourceujes u Indiju ili Srbiju kostace te 4-5 puta manje (a da ti ljudi pritom budu zadovoljni platom)... i takodje dobijas proizvod koji moze eventualno i da se dalje prodaje..

mada stoji da gubis minimum 6 meseci na razvoj (za neku verziju 1.0 koja ce dalje da se sredjuje), i da postoji citav niz rizika oko bugova, problema sa timom i slicno...

skaarj 22. 11. 2006. 08:42

@Dejan Topalovic
Koliko ja znam za vecinu stvari Teamsite ne koristi bazu uopste nego fajl sistem. Nisam siguran za ove nove verzije ali ranije je dobar deo skriptova koje je koristio bio napisan u Perlu.

In-house Vs Entreprise CMS

Ima jedna izreka koja kaze da nikad neces biti otpusten ako kupujes IBM. Ljudi koji rade u IT odeljenjima kompanija (ne zaboravite da 90% IT strucnjaka radi u kompanijama kojima IT nije primarna delatnost) u slucaju neuspeha projekta uvek igraju ono sto bih ja nazvao Blame Game tj. za neuspeh okrivi drugoga. Kada imaju dobavljaca uvek mogu sefu da predstave da je isti kriv za neki problem (ovde uopste nije bitno ko je zaista kriv). Sada vam je jasno zasto niko nece preterano da rizikuje da razvija in-house i da uzima OSS resenja, onda ne moze da pokaze prstom na nekoga i da ga okrivi za neuspeh. A relanost je da veliki procenat IT projekata u najblazem slucaju ne ispuni postavljene ciljeve.

Dejan Topalovic 22. 11. 2006. 11:19

@skaarj: Ako TeamSite radi iskljucivo sa spremanjem podataka na fajl sistem, onda otpada odmah u startu...

Ja sam trazio neki Enterprise CMS zasnovan na Oracle bazi, sto sam naveo i u prvoj poruci, ali nema veze, dobro je saznati i za druge CMS-e, namijenjene drugim platformama...

Btw. odustalo se od Vignette, a u uzem izboru su trenutno CoreMedia i Oracle Portal, dok se jos planira razgledati Documentum od EMC2.

Dejan Topalovic 22. 11. 2006. 11:24

Zaboravih dodati komentar na poredjenje "in-house vs gotovo rjesenje" - misk0 je lijepo naveo koliko bi nas izaslo da mi sami razvijamo jedan takav CMS. Prognoza ide cak i preko 300 000 EUR za period od 6 mjeseci do godinu dana. Za to vrijeme bi ostali projekti stajali na cekanju, a da ne spominjem koliko bi prekida bilo zbog hitnijih i prioritetnijih zadataka...

Zato je za nas jeftinije, a vjerujem i bolje u smislu kvaliteta, da kupimo vec gotovo rjesenje.

Dejan Topalovic 28. 03. 2007. 20:03

Evo sjetih se danas da napisem, koje je rjesenje odabrano.

Nakon pregovora i testiranja enterprise CMS-a od EMC (Documentum), CoreMedia i td., odluka je pala na Oracle Portal. Nije jeftino, ali je zato jako mocno. Za mene je cak i prekomplikovano, jer svaki korisnik, koji zeli da radi s tim, morace proci visednevno obucavanje. Java programeri se polako vec navikavaju na programiranje portleta...

Vrijeme ce pokazati, koliko je ta odluka da se uzme Oracle Portal bila dobra ... ili losa ...

direktor 28. 11. 2007. 09:21

Citat:

Originalno napisao ppavlovic (Napišite 22508)
Bilo bi lepo da se negde vidi spisak zahteva koji jedan enterprize cms treba da sadrzi.

Prema Gartneru, koji na kraju svake godine objavljuje svoja istraživanja ECM tržišta (Magic Quadrant for Enterprise Content Management), ECM sistem treba da uključuje sledeće komponente:
1.Document Management
2.Web Content Management
3.Records Management
4.Document Imaging
5.Document-Centric Collaboration
6.Workflow

Citat:

Originalno napisao Dejan Topalovic
Vrijeme ce pokazati, koliko je ta odluka da se uzme Oracle Portal bila dobra ... ili losa ...

I šta je vreme pokazalo? :)

Dejan Topalovic 28. 11. 2007. 10:51

Za sada je sve u redu i nadam se da ce tako ostati. :)

Upravo portiramo jednu Delphi desktop aplikaciju i jednu C# desktop aplikaciju u Oracle Portal, a u planu su i mnogi drugi projekti, npr. integracija poslovanja filijala iz CEE zemalja, tj. iz Austrije, Madjarske, Srbije, Hrvatske, Ukrajine, Ceske, Rumunije i td., tako da cemo mi ovdje u centrali moci sve odrzavati i dalje razvijati, a rastrkani korisnici ce jednostavno preko browsera moci unositi nove podatke (dokumente, obavjestenja, novosti i td.)... Znaci, kompletnu administraciju i razvoj obavljamo na jednom mjestu, tako da se na tome planira ustediti puno vremena i love...

Dobra stvar je to, sto je Oracle Portal prilicno fleksibilan, pa se moze dosta toga prilagoditi...

Lose je to sto zahtjeva puno resursa (ljudskih i finansijskih), ali ako lova nije bitna, onda se Oracle Portal moze vrlo efikasno iskoristiti.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:23.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.