DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web Hosting, web serveri i operativni sistemi (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Zablude i zaludjivanja u vezi hostinga (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=954)

bluesman 29. 04. 2006. 04:46

Zablude i zaludjivanja u vezi hostinga
 
Gledam večeras malo bandwidth na serveru, iskreno nisam pogledam bar 3-4 meseca, a povod je bio što sam se malo igrao pretraživanja po terminu "host011", čisto da vidim "š'a ima" :)

Pre svega da se zahvalim (očigledno zadovoljnim) klijentima, pre svega Iliji, Godži i Draganu Babiću, za sve preporuke koje daju za www.host011.com . Sva trojica od mene imaju besplatno po jedan hosting paket, any time.

Ne želim ovo da zloupotrebim za promociju već nešto drugo: na svim onim forumima čitam kako "analiziraju" hosting ponude raznih provajdera i jedina dva zaključka koji mi se nameću je da su većina ljudi ili pretenciozni (precenjuju sebe i svoj sajt) ili nemaju pojma šta pričaju.

Komentariše se najviše bandwith, kao 10 GB im je malo. Ja nudim 10 GB na "najslabijem" paketu, i moram da vam kažem da na celom serveru, od 62 hosting paketa samo 4 sajta idu preko 1 GB mesečno.

1. Romance Cafe sa 140 GB mesečno
2. Devprotalk sa 5,5 GB mesečno
3. Astra Sport Bets ( www.astrasb.com ) sa 5,2 GB mesečno (ovo je prilično uspešno jer je ceo sajt text-only, tako da bi u normalnim uslovima bio verovatno preko 20 GB da sajt ima grafike kao jedan prosečan sajt)
4. dnevnikeklektika.com Dragana Babića, koji je na 1,6 GB mesečno (i on je po meni iznenađenje, nisam verovao da jedan domaći blog ima toliki protok)

Problem sa hostinzima je što većina nudi neke šarene laže, meni je najmanji problem da svima dam 200 GB bandwidth kad ionako niko neće da "potroši" ni 1% toga, ali ono što meni smeta je što ljudi ni malo ne razmišljaju.

Ako postoji plan da se napravi veliki sajt, onda je razumno razmišljati o većem protoku i planirati unapred, ali vidim neke likove koji se raspituju za hosting za sajt koji još i ne postoji, čak i ne znaju šta bi stavili na taj sajt, a već komentariši kako ima je 10 GB malo.

Ja sam išao fair & square logikom, poučen iskustvom, skrojio pakete u kojima mogu svi da se nađu, sa optimalnim "dimenzijama", međutim očigledno da pali sistem štapa i kanapa, navaditi ljude sa nekom ogromnom cifrom iako to realno njima neće trebati. Takvi ljudi su čak spremni pre da daju i veće pare za ono što im ne treba nego optimalne pare za optimalne potrebe.

I onda, naježim se kada vidim one koji traže Free hostinge (zar to još postoji danas kada su cene hostinga tako male?) i kada im ponudi neko jeftin hosting oni su u fazonu "ma neću da dajem pare za hosting". I onda odu da free server i postave sajt "Profesionalna uzrada web prezentacija".

A koliko nemaju pojma šta pričaju, video sam čak nekoliko diskusija u kojima neki tvrde da preko hostinga XXX ne mogu da registruju .co.yu domen. To je osnovno neznanje, i klasična potvrda da oni u stvari nemaju pojma ni kako to sve funkcioniše.

Off Topic: Aj kada već spominjem, spremam i neki "happy hour", koji će trajati jedno 2 nedelje sa superteškim paketom za superlake pare, što bi rekli "stay tuned", a već imam ideju šta bi ljudima privuklo pažnju, pri čemu mi je glavna ciljna grupa developeri, pošto su to ljudi sa kojima se očigledno najlakše i najuspešnije sarađuje.

Denis_Radenkovic 29. 04. 2006. 12:15

Tvoji planovi su OK, ali odnos bandwith/prostor mi deluju mi ne srazmerno.

10GB protoka je, rekao bih, nepotrebno za 100MB prostora. Zakljucak, na osnovu mojih potreba, bi bio da bih kod tebe placao bandwith koji mi nije potreban na racun prostora. Moje iskustvo do sada pokazuje da bi odnos protok/prostor trebalo da bude otprilike, 10GB protoka je za oko 1GB - 1.5GB iskoriscenog prostora.

Ali, ako su tvoji planovi pravljeni da zadovolje one koji, kao sto si rekao, smatraju da je 10GB protoka malo bez obzira na prostor kojim raspolazu, onda sve ovo moje nema smisla :)

btw, ovo je samo na osnovu mog iskustva i potreba do sada :)

godza 29. 04. 2006. 12:21

Opuseno care, stojim iza svojih preporuka (citaj: ne uvlachim ti se u bulju :) ).

Shta fali host011 da ne bude "domaci" i da postane "sveCki" (po meni)
- josh par servera pod sobom,
- load balancing,
- promena ensima (extra smara ljude, iz vishe razloga), ili makar na neki nachin da ga customizujesh, da ne lichi na njega, i da ga uklopish u dizajn host011. Znaaaam da to nema direktne veze sa kvalitetom usluga, ali time pokazujesh strancima, kako si zaeban lik :)) (citaj: pokazujesh, da si ozbiljno shvatio posao hosting providera)
- mnoooogo para :(
- zavisno od ovoga gore, mozesh da u pruzash korisnicima extra stvari, (vishestruki bekap, astronomske hosting ponude, vezano za hosting prostor i bandwidth)
- kontam, da ako bi dao neke specijalne ponude tipa ROR i Django, mogao bi sigurno da privuces entuzijaste, koji bi dalje privukli ostale entuzijaste, i imao bi citav copor entuzijasta na serveru :)). Znaaaam, da to extra, extra komplikuje stvari, lighthttpd i ostala sra...., ali u buducnosti, ko zna ....
- fali ti "godina postojanja", jer koliko sad imash zadovoljnih korisnika, logaritamski ce rasti iz godine u godinu, naravno ako nastavish da odrzavash kvalitet usluga (shto ne sumnjam).
- treba ti para para para para
- ako imash ovo gore, onda mozes i da se reklamiras reklamiras reklamiras.

No, siguran sam kako vreme bude prolazilo da ces ove stavke jednu po jednu, "otkacinjati", i da cu se za par godina moci hvaliti "ma da bluesman, znam ga sto godina, hostovao sam kod njega od samog pocetka" :))))

Aje, uzrdravlje.

Ilija Studen 29. 04. 2006. 12:33

Kod nas se ljudi frljaju ciframa. Tipa 300GB protoka za 300MB prostora i slične varijante. Onda dođu ljudi, vide par ponuda sa 100, 200GB protoka pa im se 10GB učini premalo (10X manje bre!). Iako ne znaju ni u kojim okvirnim ciframa se kreće prženje protoka idu onom varijantom da je bolje da imaju više, neće se baciti.

Ja sam samo jednom imao priliku da radim na sajtu koji apsolutno prži protok. U svojim počecima je skidao 100GB bez ikakvih problema. U pitanju je 100% Flash sajt sa gomilom videa i download sekcijom namenjenem američkom tržištu i ljudima sa brzim konekcijama. Gomila hitova gde je većina zahteva usluživana i sa po par MB sadržaja.

Da li u Srbiji postoji neko kome treba tako nešto? Ne verujem.

Btw, šta te sprečava da utrostručiš protok pa da ne moraš više da im objašnjavaš? Ionako sam kažeš da niko ne prekoračuje ni trenutni limit. Digneš limit, pošalješ kružni mail, ispadneš dobrica i svi srećni.

Citat:

Originalno napisao bluesman
Sva trojica od mene imaju besplatno po jedan hosting paket, any time.

A sad još samo da smislimo šta tu da smestimo ;)

godza 29. 04. 2006. 12:44

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen
Btw, šta te sprečava da utrostručiš protok pa da ne moraš više da im objašnjavaš? Ionako sam kažeš da niko ne prekoračuje ni trenutni limit. Digneš limit, pošalješ kružni mail, ispadneš dobrica i svi srećni.

paaa brate, nisam siguran da je to bash pametan potez, to moze da uradi jedino ako ima prostora za to, a to podrazumeva da ne radi overselling. Veruj mi naci ce se neki fan madonne, britney, christine i okacice tonu klipova....

Dragan Babić 29. 04. 2006. 13:45

Gorane od mene uvek imaš preporuku, to znaš. Sviđa mi se kako vodiš svoje hosting preduzeće i nastaviću da nosim posao kod tebe. Odoh sada da se otreznim. ;)

PS

Godža je spot on sa komentarom za ensim.

sirNemanjapro 29. 04. 2006. 14:05

Kao patriota i poštovalac proizvoda domaće radinosti (sem Zastave) raduje me što jedan domaći privatni hosting radi tako lepo. Svaka čast.

Ja svoj posao o hostingu za sada obavljam u Ex-Yu prostorima. Radi se o ABS Hostu i Monoblue host.

Prvi je zanimljiv iz razloga što imam vrlo lep hosting paket. 1GB prostora i 20GB transfera. Ja sam po sebi znam da ja neću nakucati više od 300MB prostora pa da ne znam šta da se desi. Ali bandwith je vrlo lep. :) Još nešto, oni daju 1GB + 20GB besplatno! za specijalne stvari (kao što je ČaKućica.Net). Znači ako imate neku zanimljivu web prezentaciju. Pravac tamo i verovatno će Vam odobriti.
Drugi je stabilan i tu imam izvanrednu saradnju sa administratorom. Tako da mi je uvek, izlazio u susret.

Plum TS Inc. je u potrazi tj. već smo našli jedan reseller paket koji bi nama odgovarao. Pošto bih hteo da sve bude kako treba, volim da pitam ljude koji znaju svoj posao. Pa me interesuje Goranovo profesionalno mišljenje o ovom paketu.
Evo linka.
http://monoblue.org/reseller.php

andrej 29. 04. 2006. 14:12

Off Topic: Aj' da pitam, nije na odmet.

Da li možda imaš u planu u nekoj bližoj budućnosti da držiš u ponudi javu ili asp.net?

bluesman 29. 04. 2006. 19:03

Ni ja ne volim ensim, odnosno vise volim CPanel, ali bilo je nekoliko razloga za ensim: 1. server koji sam uzeo pre 2 godine je bio celeron i administrator mi je preporucio Ensim posto navodno cPanel strasno dize load servera, pa sam iz tog razloga odustao od cPanel.

Kasnije kada sam uzeo mnogo jaci server, pojavio se novi problem: kako prebaciti sve na novi server a da korisnici to i ne primete. Kada kazem "ne primete" ne mislim bukvalno, jer sam ionako svima javio mailom, vec da se ne pojavi ni jedna potreba da zbog mog prebacivanja korisnik mora da ponovu uploaduje sajt, vadi bazu iz backup-a ili ne daj boze nesto gore oko toga. Zato smo odlucili da zadrzimo ensim jer je bilo najbezbolnije.

E sada, plan je da ne pretrpavamo server. Ja lagano mogu da stavim bar 300-400 domena na postojeci server i da load ne predje 1, medjutim zbog nekog "fer odnosa" ne zelim to da radim. Cim se popuni ovaj server, kupujem jos jedan na koji cu da stavim sve "from the scratch". A onda cu da ponudim, naravno besplatno, svima koji su na starom serveru - da predju na novi ili ostanu na starom.

Ko zna, jednog dana, zavisi kojom se brzinom sve razvija, mozda i stavim windows server, pa hostujemo sve Microsoftove tehnologije. Vec sam i razmisljao o tome, ali sam odlucio da se ne zalecem, posto se server placa za godinu dana unapred i nije uopste mala kinta, narocito ako moras od jednom da das.

Ali, stvarno necu da pretvorim ovu temu u samo-promociju, jer najiskrenije to nije bila ideja. Ideja je bila samo da "prokomentarisem komentare" na koje sam naleteo na drugim forumima - posto su stvarno odraz nerealnih stavova pa cak u vecini slucajeva i potpunog neznanja.

Ja na serveru imam dozvoljeno 4 Terabajta, tako da bandwidth nije nikada ni bio problem (kao sto rekoh, samo 4 sajta prelaze 1GB mesecno), ali stvarno nisam hteo da palim ljude glupostima, medjutim mislim da cu povecati svima bandwidth pa da vidimo da li ce biti zadovoljni razni "znalci".

godza 29. 04. 2006. 20:20

bash sam danas pitao poznanika koji drzhi fansajt madoni, i reche mi da ima 400-500GB mesecnog prometa (ouch!!!)

inache podrzavam akciju za novu farmu servera :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:51.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.