DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   PHP (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Који развојно окружење користите? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10581)

biske 07. 12. 2011. 20:38

Који развојно окружење користите?
 
Не бих да се зезам са нотпедом, већ ми треба неко развојно окружење које има могућност дебаговања.

За Јаву користим Еклипсу, и она ми је супер. Знам да постоји фора да се скине Pdt за Еклипсу али нисам сигуран колико је Еклипса добра за Php, тј. има ли нешто боље на тржишту?

Шта ви користите, тј. шта би сте ми препоручили?

-----

Edit by bluesman: Imali smo temu Koji tekst editor koristite i zašto? koja je započeta još 2005. godine, poslednji post je iz 2009. tako da je ovo možda interesantno da vidimo šta se promenilo :)

Djuki 07. 12. 2011. 20:47

Off Topic: Eklipsa :) Podsetio si me na jednog kolegu koji Eclipse zove Eklipsa :)


Eclipse je odlicno razvojno okruženje za PHP, možda ima i boljih ali od besplatnih IDE-a po meni najbolji.

Za debug se lako konfiguriše sa xdebug-om i na win i linux-u

Ali isklučivo Helios verzija, jer poslednja verzija Indigo ne radi dobro sa DPT-om, tačnije debug ne radi.

ivanhoe 07. 12. 2011. 21:09

ja koristim Komodo IDE, on ima integrisanu podrsku za xdebuger (ima i besplatni Komodo Edit, ali bez integrisanog debugera, mada postoje extenzija koje dodaju podrsku i u Edit verziju)

Komodo je spoj Mozille (podrska za extenzije, makroe u javascriptu i pythonu) i Scientille, sto je editor komponenta na osnovu koje je pravljen poznati SciEdit... sve u svemu jako dobri lexeri, prepoznavanje vise jezika u istom fajlu (html, css, js, php), code intelligence radi za svaki jezik posebno, ne gresi, ima sve osnovne f-je koje se danas ocekuju od naprednog okruzenja: regexp search & replace, pretraga fajlova, pomocne panele za sve zivo (lista funkcija, varijabli, projekti, snippeti, makroi, abbrivations, itd..). Ima cak mogucnost i za vim mod, gde radi slicno kao gvim, ko je navikao na to... i pored php-a podrzava jos milion jezika, uglavnom prilicno dobro...

webarto 07. 12. 2011. 21:52

Zend Studio
http://www.zend.com/en/products/studio/

phpDesigner
http://www.mpsoftware.dk/phpdesigner.php

Notepad++ (editor)
http://notepad-plus-plus.org/

misk0 07. 12. 2011. 22:46

Bila je vec tema, pisali smo svasta..
Nije dzaba, ali se moze dobiti dzaba (OS predavanja, OS projekti) - Intellij Idea

3banchi 07. 12. 2011. 22:49

+1 Komodo

dinke 07. 12. 2011. 23:36

Ja koristim Eclipse Indigo (poslednja verzija) sa instaliranim PDT plugin-om i radi odlicno sa XDebugom, stavise cak sam napisao i upustvo za debile kako se instalira :)

http://www.dinke.net/blog/en/2011/10...clipse-on-mac/

kickloop 07. 12. 2011. 23:55

E-text editor (zbog ugrađenog FTP klijenta) ali češće Dreamweaver. Probao razna okruženja itd, itd... ali sam zakucao na DW. Navika valjda.

Jest, bila i stara tema o ovome ali mi je malo već matora. Ja sam skoro nešto čituckao tu temu i ima dosta preporuka za alate koji se odavno ne koriste.

mangia 08. 12. 2011. 00:00

Aptana 3.x

Obožavam Eclipse ali mi se čini da PHP kolektiv u Aptani agilniji u uvođenju novih stvari. Aktivno učestvujem i u testiranju i prijavi bugova....

scamp 08. 12. 2011. 08:59

phpStorm

robi-bobi 08. 12. 2011. 09:09

^ +1 phpStorm,
takodje koristio: stariji Zend (5.*) NetBeans, Eclipse i Aptana - sve su to lepi alati

za male edite: notepad++/textedit

DakiPro 08. 12. 2011. 10:07

trenutno samo NetBeans, ranije zend (5.*), probao sam novi zend ali nekako mi uopste nije po meri, neke stvari su mi bile previse komplikovane ili ne znam intuitivno da ih koristim a mrzi me da ih ucim. A i bio mi je prilicno bagovit, iako svi kazu da je stable, meni to nikad nije bio slucaj a probao sam nekoliko verzija i uvek nesto glupo baguje.
za male quick izmene, UltraEdit (po staroj navici) i notepad++

ivanhoe 08. 12. 2011. 11:28

ovaj storm deluje zanimljivo, probacemo... :)

Nemanja Avramović 08. 12. 2011. 11:37

PHPEdit (dobio licencu) za PHP, Notepad++ za sitne izmene (podešen kao default editor za txt, php, js, css, ... fajlove) i u poslednje vreme Eclipse za Javu (Android app dev)

mileusna 08. 12. 2011. 12:11

PhpEd na Windowsu, za Mac OSX još kuburim šta da koristim, tu sam uglavnom na editorima, trenutno TextMate.

biske 08. 12. 2011. 12:53

Пробао сам да претражим форум са Php Ide али ми се појавила позната порука да претрага мора имати речи дуже од 3 карактера :1007:

Хвала на препорукама, пробаћу све алате.

Узгред, ако се одлучим за Еклипсу, да ли препоручујете да имам две одвојене Еклипсе, једну за Јаву/Андроид и другу за Php, или само једноставно да инсталирам додатак за Php у већ постојећу Еклипсу коју користим за Јаву?

squirll 08. 12. 2011. 13:43

Ja koristim NetBeans a za sitan edit koristim Krusader Editor ili nekad Scite

salebab 08. 12. 2011. 19:10

NetBeans i PhpStorm. Za brzi edit Notepad++.

cvele 08. 12. 2011. 19:23

http://www.sublimetext.com/

McKracken 08. 12. 2011. 20:15

Ovaj Sublime izgleda kao idealan dodatni editor za mene uz NetBeans. Do sada sam koristio TextWrangler za puretext i quickedit.

xippi 08. 12. 2011. 21:03

sublime2 ftw!

bluesman 08. 12. 2011. 23:07

Samo da dodam da sam u prvom postu stavio ovaj edit:

Edit by bluesman: Imali smo temu Koji tekst editor koristite i zašto? koja je započeta još 2005. godine, poslednji post je iz 2009. tako da je ovo možda interesantno da vidimo šta se promenilo :)

srdjan 08. 12. 2011. 23:10

Citat:

Originalno napisao biske (Napišite 103384)
Узгред, ако се одлучим за Еклипсу, да ли препоручујете да имам две одвојене Еклипсе, једну за Јаву/Андроид и другу за Php, или само једноставно да инсталирам додатак за Php у већ постојећу Еклипсу коју користим за Јаву?

Ja koristim 5 Eclipsa (nisu iste verzije) za 5 različitih platformi.

Uvek imam neki funny osećaj da će se sve zajedno raspasti. Npr. uradiš update Android tools sa v14 na v15 i prestane da otvara XML fajlove, ali samo ponekad. Dok ne klikneš na opciju menija "Fix project". :seljak:

A kad podesiš ideš po onoj "ako radi ne diraj".:1059:

dinke 08. 12. 2011. 23:27

^Apsolutno. Dakle Eclipse jednom instaliras i dok radi nikakav update nista nista ne diras. Meni se Helios PDT raspadao, svakih 5 sekundi DLTK Indexing, krenem da kucam i slova se pojave sa lag-om od 5 sekundi i sl sranja, gomila problema sa svn pluginom itd. Onda lepo sve obrisem, install od nule, namestis da radi i vise ne diras :)

Dobra strana je sto kad se pojavi update mozes to lepo da testiras u zasebnom diru, ako radi super, ako ne natrag na staru verziju :)

Inace ne znam da li tripujem ali meni Eclipse Classic + Rucno Instaliran PDT brze radi od onih "All in One" PDT package-a (npr. na zend.com moze da se skine "all in one" posto su oni contributori).

xippi 09. 12. 2011. 01:14

ne koristim eklipsu vec neko vreme ali dok sam je koristio (u periodu gore linkovanog topika :) ) uvek je najstabilnije radila kada sam na najgoliju eklipsu instalirao jedno po jedno. I obavezno 512+ rama :)

btw ne pratim vec neko vreme sta se desava na ide sceni ali je netbeans prosle godine sio eklipsu za 2 koplja

conica 09. 12. 2011. 11:16

Ja na poslu na zalost ne mogu da koristim HomeSite (ne postoji mogucnost kupovine licence) tako da sam presla na WeBuilder 2011
Dobra podrska, prilicno je brz...ali nije to to

bluesman 09. 12. 2011. 17:51

@conica, kao kolega ex-homesajtista mogu da ti kažem da sam ja uspešno našao zamenu i koristim NuSphere PhpED :)

Doduše i dalje neke kompleksnije search/replace blokove radim u homesite - tu jednostavno ne može niko da mu priđe ni blizu, ali moram priznati da je PhpED jako dobra zamena i neke stvari su bolje nego u HS

ppavlovic 09. 12. 2011. 18:47

Zend Studio 8, mada polagano bežim na Netbeans. Editplus za brze izmene.

@dinke: ti reče jednom da je definicija superkompjutera onaj koji uspe da potera Eclipse. Kakva je situacija sa novijim verzijama?

dinke 09. 12. 2011. 19:24

^U mom slucaju mnogo bolje sa Indigom. Kljucna stvar je kao sto sam objasnio gore je da sve instaliras od nule, dakle ne All in one package nego skines Eclipse Indigo Classic, rucno instaliras PHP Dev API itd. Nije uopste komplikovano (imam ceo postupak objasnjen na blogu) i kad jednom namestis da radi kako treba ne klikces nikada na "Check for Updates" ;) Ako ti je do testiranja novih verzija, radis to u odvojenom diru.

Inace nikada ne bih dao 300 USD (ili koliko bese kosta Zend8) za Eclipse + par beskorisnih featurea.

webarto 09. 12. 2011. 19:41

Dobiješ gratis Zend Studio i Zend Server license kada položiš za Zend Certified Engineer, znači za 195$.

mileusna 11. 01. 2012. 19:30

Moram priznati da je ovaj phpStorm baš gotivan. Možda mu čak i PhpEd ustupi tron na Win kompu, videćemo. :)

IvanS 15. 01. 2012. 15:52

vi/vim, pico, nano...

misk0 15. 01. 2012. 17:02

Citat:

Originalno napisao IvanS (Napišite 104353)
vi/vim, pico, nano...

koliko ja znam, to su text editori a ne bas 'razvojna okruzenja'.

IvanS 15. 01. 2012. 23:21

Citat:

Originalno napisao misk0 (Napišite 104357)
koliko ja znam, to su text editori a ne bas 'razvojna okruzenja'.

Jesu, ali uz malo "budzenja", VIM-a recimo, dobijas sasvim solidno okruzenje u koje mozes da ukljucis i xdebug i time zaokruzis celu pricu.

ref: http://www.koch.ro/blog/index.php?/a...a-PHP-IDE.html

misk0 16. 01. 2012. 22:47

Vim is a text editor

Eclipse Platform is a multi-language software development environment comprising an integrated development environment (IDE).

Masa ljudi koristi notepad++, sublime i slicne ali to su editori a ne IDE-i.

cvele 17. 01. 2012. 20:11

Misko, da si instalirao Sublime 2 shvatio bi da gresis.

misk0 17. 01. 2012. 21:40

Citat:

Originalno napisao cvele (Napišite 104403)
Misko, da si instalirao Sublime 2 shvatio bi da gresis.

Odakle ti ideja da nisam? Treba da navodim listu feature-a koje ima Eclipse, VisualStudio ili Intellij Idea pored liste Sublime-a da bi uvidio razliku?

cvele 18. 01. 2012. 02:01

Debug? Compile? Terminal? Pracenje postojecih paketa/klasa itd?

bluesman 18. 01. 2012. 02:02

Kôd:

die('sisa')

degojs 18. 01. 2012. 02:56

Citat:

Debug? Compile? Terminal? Pracenje postojecih paketa/klasa itd?
Refactoring? Dizajner za izvestaje? Remote debugging (ukljucujuci stored procs)? Dizajner za npr. desktop ili mob. apps? UML designer (model first, database first)? XML/XSLT/XSD (npr. dizajneri, generisanje schema na osnovu XML fajla, XSLT debugger, autocomplete)? Profajler?

Takodje npr. dibagovanje i autocomplete moze jako da se razlikuje od okruzenja do okruzenja, od editora do editora. Mislim, to sto ce neki editor da mi nakon sto otkucam . ili -> da mi izbaci nekakvu poduzu listu bez mnogo razumevanja sta bi zaista treblo da pokaze, nije mi nesto kvalitetno okruzenje, a opet svi kazu ima autocomplete i slicno. Pa ima, ali.. :( Ili kako ide dibagovanje kod visenitnih aplikacija, itd?

Naravno, editori su uglavnom mnogo laksi i brzi, a cesto sasvim dovoljni.

Zavisi sta radis, sta ti treba..


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:59.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.