DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Koliki je iznos paušalnog poreza za Internet marketing/web dizajn/programiranjem (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10646)

buksula 30. 12. 2011. 11:16

Koliki je iznos paušalnog poreza za Internet marketing/web dizajn/programiranjem
 
Zanima me koja je prosecna visina pausalnog poreza za ljude koji se bave internet marketingom/web dizajnom/programiranjem. Ili u koju kategoriju su vas smestili i da li su povecavali porez zbog nekih nerazumenih ostalih faktora. Npr da povecaju porez 100% zbog dobrih uslova na trzistu i slicnoh gluposti.

Kod mene je - sifra 74402, 10 000 poreza, druga grupa za pausalno
oporezivanje (odnosno 50%).

Pitam jer nisam siguran koliko ce mi biti porez tokom 2012, a deluje mi kao da ce biti dosta veci nego 2011. svakako da mogu da pitam u poreskoj upravi, ali njih nista ne sprecava da iako mi kazu jedno sada, da posle u junu napisu nesto drugo. I da mozda cak ispadne da mi porez budu veci od prometa.

To retroaktivno placanje poreza je nesto sto mi se opste ne svidja u nasoj ekonomiji. Logicno je da mi prvo kazu koliko treba da placam pa tek onda da odlucim da li mi to odgovara. A ne da budem prinudjen da placam 6 meseci skoro random odabranog iznosa koj moze da varira uzmedju 10 000 i 70 000 dinara.

Ako odlucim da pauziram sa radom, a i dalje imam neke poslove koje sam odradio ranije (dakle pre pocetka pauze) a jos mi nisu isplaceni, da li onda imam pravo da to primimm na racun firme iako je pauzirana u to vreme. Konkretno se radi o adsense/affiliate cekovima za koje treba 2-3 meeca od dana izvrsene usluge da legnu na racun.

ivanbj 30. 12. 2011. 11:55

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 103930)
Zanima me koja je prosecna visina pausalnog poreza za ljude koji se bave internet marketingom/web dizajnom/programiranjem. Ili u koju kategoriju su vas smestili i da li su povecavali porez zbog nekih nerazumenih ostalih faktora. Npr da povecaju porez 100% zbog dobrih uslova na trzistu i slicnoh gluposti.

Kod mene je - sifra 74402, 10 000 poreza, druga grupa za pausalno
oporezivanje (odnosno 50%).

Pitam jer nisam siguran koliko ce mi biti porez tokom 2012, a deluje mi kao da ce biti dosta veci nego 2011. svakako da mogu da pitam u poreskoj upravi, ali njih nista ne sprecava da iako mi kazu jedno sada, da posle u junu napisu nesto drugo. I da mozda cak ispadne da mi porez budu veci od prometa.

To retroaktivno placanje poreza je nesto sto mi se opste ne svidja u nasoj ekonomiji. Logicno je da mi prvo kazu koliko treba da placam pa tek onda da odlucim da li mi to odgovara. A ne da budem prinudjen da placam 6 meseci skoro random odabranog iznosa koj moze da varira uzmedju 10 000 i 70 000 dinara.

Ako odlucim da pauziram sa radom, a i dalje imam neke poslove koje sam odradio ranije (dakle pre pocetka pauze) a jos mi nisu isplaceni, da li onda imam pravo da to primimm na racun firme iako je pauzirana u to vreme. Konkretno se radi o adsense/affiliate cekovima za koje treba 2-3 meeca od dana izvrsene usluge da legnu na racun.

kapiram da poresku ne zanima kada si primio pare nego kada si fakturisao. neces moci da izdas fakturu za period u kome je firma u mirovanju.
kako ti je tacno reseno to sa adsense i affiliate i izdavanjem racuna?

nisam pausalac pa ne znam za prvi deo

agvozden 30. 12. 2011. 13:33

Prvo, naslovi se ne pišu početnim velikim slovom u svakoj reči.

Drugo, važi novi šifarnik delatnosti grupa 60, ja imam 60.02.

Za paušalno oporezivanje podnosiš zahtev nakon otvaranja radnje. Da li će ti odobriti zavisi od mnogo faktora, a neki variraju od opštine do opštine.

Uglavnom, dosta toga nećeš znati unapred...

centaur 30. 12. 2011. 13:36

Citat:

Originalno napisao agvozden (Napišite 103933)
Za paušalno oporezivanje podnosiš zahtev nakon otvaranja radnje. Da li će ti odobriti zavisi od mnogo faktora, a neki variraju od opštine do opštine

Ne plasi ljude bez razloga.
Mozda je u teoriji tako, ali prakticno se to odobrava s'pola snage.

buksula 30. 12. 2011. 13:44

Citat:

Originalno napisao ivanbj (Napišite 103931)
kapiram da poresku ne zanima kada si primio pare nego kada si fakturisao. neces moci da izdas fakturu za period u kome je firma u mirovanju.

Ali ja sam radio i zaradio novac pre nego sto sam se prebacio u stanje mirovanja. samo sto mi ne isplacuju odmah nego nakon 2-3 meseca.


Citat:

Originalno napisao ivanbj (Napišite 103931)
kako ti je tacno reseno to sa adsense i affiliate i izdavanjem racuna?

Fakture se normalno izdaju, samo naravno nemam mogucnosti da posaljem google-u samu fakturu nego su tu za gogle ako nekada svrati :). Tako svi rade koliko mi je poznato.

cvele 30. 12. 2011. 14:24

Delatnost 6201 (racunarsko programiranje), Novi Beograd, ukupni iznos poreza je oko 15000. To ukljucuje i davanja za socijalno, penziono i zdravstveno.

buksula 30. 12. 2011. 14:30

Citat:

Originalno napisao agvozden (Napišite 103933)
Prvo, naslovi se ne pišu početnim velikim slovom u svakoj reči.

Ti izgleda ne radis previse internet marketinga :) Naslovi se obavezno pisu ovako.

Citat:

Originalno napisao agvozden (Napišite 103933)
Drugo, važi novi šifarnik delatnosti grupa 60, ja imam 60.02.

I koliko onda placas poreza ako si pausalac?

Hvala nasao sam. Ja sam 73.11 sto mi izgleda skoro odgovarajuce sa obzirom da je adsense reklama. Medjutim izgleda da bi moje sifre trebalo da budu i 62.01 i 63.12

3banchi 30. 12. 2011. 14:41

Citat:

Originalno napisao buksula (Napišite 103939)
Ti izgleda ne radis previse internet marketinga :) Naslovi se obavezno pisu ovako.

A zasto?

buksula 30. 12. 2011. 14:46

Citat:

Originalno napisao cvele (Napišite 103938)
Delatnost 6201 (racunarsko programiranje), Novi Beograd, ukupni iznos poreza je oko 15000. To ukljucuje i davanja za socijalno, penziono i zdravstveno.

Zasto vecina ljudi sa ovog foruma odabira oblast 62 .Da li tebi npr uglavnom placaju za programiranje izradu websajtova i software, Ili zaradjujes od npr adsensea i affiliate programa kao npr clickbank.

Cini mi se da jedino ja i Peca imamo sifre 73.11 tj usluge reklamnih agencija. A ne verujem da samo nas dvojica koristimo adsense.

da li je mozda manji porez za 62 nego za 73?

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 103940)
A zasto?

Ovde navika :)

acca 30. 12. 2011. 16:47

Citat:

Originalno napisao cvele (Napišite 103938)
Delatnost 6201 (racunarsko programiranje), Novi Beograd, ukupni iznos poreza je oko 15000. To ukljucuje i davanja za socijalno, penziono i zdravstveno.

Potpuno isto je i u Jagodini.

Btw, pridružujem se kritikama za velika slova. Da je forum na engleskom, ne bih ni gledao o čemu se radi već bih po naslovu pretpostavio da je neki spam, i preskočio temu. :1005: (smajli je čisto da ga isprobam :) )

mileusna 30. 12. 2011. 16:52

Off Topic: Evo da se ne svađate, preslovio sam naziv teme u normalna slova.

mLAN 30. 12. 2011. 22:58

Novi Sad takođe oko 15000. Tokom 2011. godine sam plaćao 13200 ali sam sad dobio neku razliku da doplatim... Za sledeću godinu moram plaćati 15000 po novom rešenju.

alfaunits 31. 12. 2011. 04:09

Ja sam za porez i PIO (zaposlen) u Nisu dobio oko 77.000 godisnje. Jos nekih.. 25-30.000 bi bila ostala dva doprinosa ako se ne varam. Sifra 6201. Mislim da je razlika prosla/ova mizerna, a sledece je isto nesto mizerno veca ukupna akontacija (zajedno ispod 1000 razlike)

buksula 31. 12. 2011. 07:49

Da li bi i za 73.11 - ostale usluge reklamnih agencija iznos trebao da bude slican?

alfaunits 31. 12. 2011. 19:43

Mislim da za strikno usluzne delatnosti dodju veci porezi i doprinosi po logici da tu nema ulaznih robnih troskova.

buksula 01. 01. 2012. 03:49

Zapravo tacno se zove:Делатност рекламних агенција :).

Zar nije i programiranje je usluzna delatnost. Odnosno nema mnogo troskova. Osim nekih softwarskh paketa i sl. A za npr reklamne delatnosti treba uraditi i dizajn, programiranje, content i seo sajta pa se tek onda mogu prodavati reklame/banere na sajtu. A ako sve osim prodavanja reklama outsourcujem, onda su troskovi ogromni. Dok je za programiranje ima dosta manje troskova.

Izgleda da se pod "Делатност рекламних агенција" iskljucivo podrazumeva delatnost ubedjivanja ljudi da nesto kupe. A ne i reklamiranja samog mesta na kome ubedjujete ljude da nesto kupe, odnosno svog sajta. A to je deo koji (kao i samo kreiranje sajta) pravi najvise troskova. Dakle mnogo vise nego

alfaunits 01. 01. 2012. 21:14

Ti tako mislis, ja bas mislim obratno - tj. da 6201 ima mnogo vise troskova ;) Hardver, softver, reklama.
Nema teoretske sanse da neki poreznik zna ovo sto si ti pomenuo - tj. njemu je reklamiranje "prodavanje magle", gde nema ulaznih troskova.
I ja ne kapiram zasto ti dizajn, programiranje, content i SEO smatras ulaznim troskovima? To je sve nesto sto tvoja firma treba da uradi, znaci to nije ulazni trosak.
Ako ga ti outsourcujes, to je druga stvar.

Mislim da najvecu ulogu igraju u stvari firme koje nisu pausalne a imaju iste delatnosti (tj. koliko one zarade).

Markok 01. 01. 2012. 21:38

moze biti od koristi

uredba o pausalnom oporezivanju

buksula 01. 01. 2012. 23:13

Citat:

Originalno napisao alfaunits (Napišite 103973)
Ti tako mislis, ja bas mislim obratno - tj. da 6201 ima mnogo vise troskova ;) Hardver, softver, reklama.
Nema teoretske sanse da neki poreznik zna ovo sto si ti pomenuo - tj. njemu je reklamiranje "prodavanje magle", gde nema ulaznih troskova.
I ja ne kapiram zasto ti dizajn, programiranje, content i SEO smatras ulaznim troskovima? To je sve nesto sto tvoja firma treba da uradi, znaci to nije ulazni trosak.
Ako ga ti outsourcujes, to je druga stvar.

Mislim da najvecu ulogu igraju u stvari firme koje nisu pausalne a imaju iste delatnosti (tj. koliko one zarade).

Svakako da tako mislim, zato to i pisem. Ali to ne znaci da ja jedini tako mislim.

Verujem da poreznicima i marketing i programiranje predstavljaju stvari koje nemaju nikakvih troskova. A to je jedino tacno ako ima dovoljno klijenata. Onda za njih pravis reklame ili pises programe i nemas dugih troskova.

Sto se tice internet marketinga ima tu dosta troskova. Npr ako radim marketing ja u osnovi treba samo da ubedim osobu koja se nadje na odredjenoj web strani da nesto kupi. znaci samo ad copy -sto je 5% contenta strane. Medjutim nisam obavezn i da napravim i sam sajt, nit da napisem sav content za njega. To je posao za neke druge firme, npr za firme za web dizajn, pravljenje sajtova i pisanje content-a kao i za hosting. Kada kazem content ne mislim na adcopy, nego na informacioni content.

Znaci u ovom slucaju za sifru 73.xx , ja moram da outsourcujem 60 i cini se 61 i 62. A ti za 60.xx moras da outsourcujes 73 i 62. Mada relno placamo isto, osim sto meni je meni neophodno da potrosim jedno 500E za sajt solidne velicine, ali koji ce mozda da izgubi ranking mozda i za 3 meseca, posle novog google update-a.

Znaci u zbiru, to je isto ili bar slicno ko i programiranje u nasim slucajevima. Sto se tice zadnje recenice, da mozda je tacno da marketinske firme u generalnom slucaju vise zaradjuju po jedinici vremena, medjutim zbog toga je i mnogo veca konkurencija, tao da je verovatno slicno za malu marketinsku agenciju i za agenciju za programiranje. Zato je iposlovni ugled jedan faktor za odredjivanje poreza.

Ali je bitan i kontekst. Dakle samo 73 nije isto kao 60.61.62 i 73. Najmanje vremna provodim na 73, stavim adsense ili npr neki cjplugin i to je to. A najvise vremena na ostalim stavkama. Medjutim sva je zarada od 73 pa zato i stavljam da je delatnost 73.

Nisam siguran da li je pravilnije da za delatnost odaberem ono sto najvise radim, ili ono od cega najvise (direktno) zaradjujem?

alfaunits 01. 01. 2012. 23:54

Sta je pravilno? Uzmi nesto gde je najnizi porez a poklapa se sa onim sto radis. Nemas razloga da gledas sta je "pretezna" delatnost ovde, sve moze da prodje kao sve maltene.

Ne znam koliko tebe izadje i u kom si gradu, ali vidim da u Nisu nije neka razlika izmedju taksiste, programera, radionice, perionice i jos po nesto.. (ne znam nikoga ko ima neku marketing sifru ili adovatsku agenciju).

buksula 02. 01. 2012. 08:11

Imam 2 primera za unutrasnjost za marketing. Isto je ko sve ostalo - npr 10- 15 000. Jedan primer u beogradu za istu sifru je 16 000. A programiranje i ostalo is threada je uglavnom 15 000 koliko ima vecina njih iz threada - zanaci trebalo bi da bude isto.

Kod mene je iznos uglavnom 10- 13 000 takodje za skoro sve vrste pausalaca.

Da li je nekome stigla akontacija za 2012 godinu. I ako ne da li onda kod svih standardno stize u maju/junu?

buksula 02. 01. 2012. 09:00

Stavio bih mozda i drugu siru medjutim za naplate sam do sada upisivao sifru 300 (ostale usluge marketinga) pa bi bilo cudno da to menjam na 302 tj ostale usluge u vezi sa kompjuterima. Nadam se da taj sifrarnik nisu menjali.

alfaunits 02. 01. 2012. 10:23

302 je IZRADA softvera ako se ne varam?

Meni je stiglo resenje za akontaciju za 2012. sada zajedno sa finalnim za 2011. Ne znam da li si na to mislio? (cifra se od 2010. mizerno promenila)

buksula 02. 01. 2012. 11:00

Bas na to. Zato sto to kod mene stize tek u junu sto nije mnogo zgodno. Trazicu da mi daju ranije jer je tako u drugim opstinama :)

buksula 04. 01. 2012. 13:04

Od poreznika nisam dobio nikakvu razumnu informaciju. Npr nisam dobio okvirnu cifru za pausalni porez. Niti u koju kategoriju spadam.Oni kazu da to odredjuje vlada.

Ne znaju niti razumeju zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji, a takodje su odbili i da prihvate sve uslove za pausalno oporezivanje iz uredbe o pausalnom oporezivanju.

Tako da cu ovo sigurno da zatvaram, a mozda otvorim doo kasnije - posto bi tu imao neku predstavu koliko treba da platim. I to unapred. Naravno pod uslovom da mi se isplati, tj da fiksni troskovi u toku meseca za knjigovodju - (50E) + porez i doprinosi na minimalnu platu od 17 000 din - (valjda 9 000 din) i 10% poreza na pretpostavljeni prihod od 200 000 dinara a to je 2 000 dinara mesecno.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:14.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.