DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Komunikacije (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=34)
-   -   RATEL i BIA protiv Interneta u Srbiji!! (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=5836)

STELLANOVA 25. 07. 2008. 13:37

Citat:

Pa ja sada ne razumem, ti kao da si prespavao zadnjih 20 godina pa ne znas sta je u stanju da uradi DB, da ne pominjemo "sitnije" stvari, samo ona ubistva politickih protivnika ne dozvoljavaju da opusteno gledas na ovo, a poznato je da je to sluzba koja se skoro ni malo nije promenila.
Desavale su se mnoge stvari i Jugoskandik se desio pa ljudi opet daju pare na stednju. Nije zdravo ziveti u strahu prouzrokovanom desavanjima iz proslosti. Ako vecina ljudi misli kao i ti onda je to tuzno jer se Srbija onda nikada nece promeniti vec ce svak u svakoga sa sumnja da nije mozda neki izdajnik, DB-ovac i slicno. Srbija, zemlja Cvorovica.

Citat:

U navedenom pravilniku nigde se ne spominju "sudski nalozi" ni bilo kakva procedura, vec se naprotiv govori o monitoringu kompletnog saobracaj "proizvoljnog" korisnika, preusmeravanju sabracaja na servere "nadleznih", pa cak i periodicnom izvestavanju o SVIM korisnicima. Pored standardnig email i web aktivnosti, prati se i voip, video, IM pa cak i slanje faksova. I nigde se ne spominje da je osoba koja zatrazi te podatke duzna da pokaze sudski nalog ili bilo kakav drugi pravni osnov.
Procitaj post iznad. To sto je RRA donela nije ZAKON vec se ta odluka primenjuje U SKLADU SA ZAKONOM o TELEKOMUNIKACIJAMA koji izricito zabranjuje zloupotrebe, pomenuti clan je i postovan s'moje strane nekoliko postova iznad. Dakle sve je savrseno regulisano Zakonom o telekomunikacijama i nema nikakve preterane brige zbog zloupotrebe istog.

dkurel 25. 07. 2008. 13:47

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57796)
To sto je RRA donela nije ZAKON vec se ta odluka primenjuje U SKLADU SA ZAKONOM o TELEKOMUNIKACIJAMA koji izricito zabranjuje zloupotrebe, pomenuti clan je i postovan s'moje strane nekoliko postova iznad. Dakle sve je savrseno regulisano Zakonom o telekomunikacijama i nema nikakve preterane brige zbog zloupotrebe istog.

A gde u onom dokumentu tacno pise da je "u skladu sa Zakonom o Telekomunikacijama"


Evo ga deo Zakona koji je naveden u dokumentu:

Clan 55.

1. Zabranjene su sve aktivnosti ili koriscenje uredjaja kojima se ugrozava ili narusava privatnost i poverljivost poruka koje se prenose telekomunikacionim mrezama, osim kada postoji saglasnost korisnika ili ako se ove aktivnosti vrse u skladu sa zakonom ili sudskim nalogom izdatim u skladu sa zakonom.

2. Javni telekomunikacioni operator je duzan da kao deo sistema, o sopstvenom trosku, oformi podsisteme, uredjaje, opremu i instalacije za zakonom ovlasceni elektronski nadzor odredjenih telekomunikacija.

3. Tehnicke uslove za podsisteme, uredjaje, opremu i instalacije iz stava 2. ovog clana definise Agencija, u saradnji sa telekomunikacionim operatorima i drzavnim organima nadleznim za neposredno sprovodjenje elektronskog nadzora.


Znaci -
Prvo -- ne moze proizvoljni korisnik, a pogotovu ne svi korisnici i (ne ili !!!)
Drugo -- i za toga za koga treba - mora sudski nalog (ili na drugi nacin u skladu sa zakonom).

LiquidBrain 25. 07. 2008. 13:49

Ovo ne smemo da dopustimo da prodje... Tacno sam se pitao zasto su sada uhapsili Karadzica, a tek sada mi je jasno...

Sve oci uprte u doktora Dabica, a u pozadini nam oduzimaju privatnost... Ovo ce da prodje totalno nezapazeno u medijima...

bluesman 25. 07. 2008. 13:52

Pa naravno da nije zakon, niko ne govori o tome, ali u pravilniku mora da stoji pod kojim uslovom neko moze da zatrazi podatke, tamo pise samo "na zahtev" a ne pise da mora da pokaze sudsko resenje ili nesto slicno. Pri tome se govori o proizvoljnom korisniku i periodicnim izvestajima o SVIM korisnicima a evo sta pise u ustavu, clan 42:

Citat:

Zaštita podataka o ličnosti
Član 42.
Zajemčena je zaštita podataka o ličnosti.

Prikupljanje, držanje, obrada i korišćenje podataka o ličnosti uređuju se zakonom.
Zabranjena je i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni, u skladu sa zakonom, osim za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.

Svako ima pravo da bude obavešten o prikupljenim podacima o svojoj ličnosti, u skladu sa zakonom, i pravo na sudsku zaštitu zbog njihove zloupotrebe.
Dakle, mene interesuje da li oni prikupalju podatke o SVIMA "za potrebe vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije" i da li ce oni SVE da obaveste "o prikupljenim podacima o svojoj ličnosti"

Osim toga, u prethodnom clanu pise:
Citat:

Tajnost pisama i drugih sredstava opštenja
Član 41.

Tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja je nepovrediva.
Odstupanja su dozvoljena samo na određeno vreme i na osnovu odluke suda, ako su neophodna radi vođenja krivičnog postupka ili zaštite bezbednosti Republike Srbije, na način predviđen zakonom.
Pa ti redovni izvestaji o svim korisnicima ni malo ne lice na izvestaje na odredjeno vreme radi vodjena krivicnog postupka.

LiquidBrain 25. 07. 2008. 13:58

Policijska drzava, nema sta...

Kako mozemo da se borimo protiv ovoga?

STELLANOVA 25. 07. 2008. 14:05

@dkurel

Ne mora da pise to se podrazumeva jer je to podzakonski akt.

Citat:

Pa naravno da nije zakon, niko ne govori o tome, ali u pravilniku mora da stoji pod kojim uslovom neko moze da zatrazi podatke, tamo pise samo "na zahtev" a ne pise da mora da pokaze sudsko resenje ili nesto slicno
Pa pise lepo da vazi za nadlezne sluzbe. Znaci za sluzbe koje su nadlezne da postupaju po zakonu na koji se ovo odnosi a to je Zakon o telekomunikacijama. Zakonom je regulisano da ZAHTEV sluzbenog lica mora biti utemeljen na cinjenicama koje pomazu u obavljanju duznosti tog sluzbenog lica, ako ga neko prekrsi odgovara za to i gotovo.

Citat:

Pružalac Internet usluga je dužan da:

- nadležnim državnim organima omogući pristup ažurnoj bazi podataka o
pretplatnicima i periodično na zahtev dostavlja eksportovanu bazu
podataka u formatu dogovorenom sa nadležnim državnim organima. Baza
treba da sadrži pored ličnih podataka iz ugovora sa pretplatnikom i
vrstu usluga, informaciju o postojanju zaštite prenosa podataka,
način pristupa pretplatnika, maksimalnu brzinu prenosa podataka i
identifikacione adrese;
PERIODICNO NA ZAHTEV. Znaci nije obavezno da salje nego ako je u toku istraga protiv neke osobe a nadlezni procene da je potrebno da svaki dan dobijaju izvestaj to se smatra pod periodicno i na zahtev.


Ja stvarno ne mogu da verujem odsustvo osnovne logike kada se cita to sto je RRA donela kao pravilnik. Pa to postoji u SVIm EU drzavama, USA, Kanadi itd... Stvarno me plasi to o cemu se ovde raspravlja... :(

cvele 25. 07. 2008. 14:06

Privatnim sudskim tuzbama cim se prvi put sprovede, dizanjem prasine po medijima.
Posto nijednu od ove dve stvari kao pojedinac niko nije u mogucnosti da sprovede, sve oci su uprte u vodece internet provajdere. Nazalost, ocekujem mlake, umerene i diplomatske odgovore. Sve u svemu ovo ce da prodje bez vecih problema

ivanhoe 25. 07. 2008. 14:10

@Stella, da se manemo metafizike, evo ti primeri iz zivota:

- Primer 1: Seselj u Hagu zna da je Natasha Kandic poslala SMS svedoku (sto ona nikako nije smela da radi, ali da ne ulazimo sad u to). Kako on to moze da zna? Da mu nije Karadzic bioenergijom to dojavio... tesko...mnogo je verovatnije da neka sluzba prisluskuje Kandickin telefon (sto je jeli ilegalno), i da te informacije onda koriste za politicke spletke(sto je jeli jos vise ilegalno).

- Primer 2: mediji objavljuju snimak privatnog razgovora Zorana Lilića i Žarka Obradovića o pravljenju vlade. Otkud to njima? Ko to snima i sa kojim pravom? Dali postoje "akti" koji, kako ti to kazes, to regulisu?

I da se razumemo, i u mnogo organizovanijim i uredjenijim zemljama se desavaju zloupotrebe informacija, seti se samo Watergate-a ili afere oko AirBusa kad je CIA vrsila industrijsku spijunazu u korist Boinga. Postoje mnoge takve price i za Mosad koji vrlo cesto podrzava Izraelske kompanije svojim podacima ( i ne samo podacima).. A kod nas je to sve na mnogo mracnijem nivou..

STELLANOVA 25. 07. 2008. 14:15

Sve to stoji ali vecina ovde diskutuje pod pretpostavkom da ce se zakon krsiti. To je apsurdno i jako me rastuzuje da vidim da ljudi razmisljaju u tom pravcu... :(

cvele 25. 07. 2008. 14:19

Ne nego cu da razmisljam kao generacije pre moje i da dozvolim da moja deca setaju po ulici 10godina samo da bi videli svinju na raznju.

STELLANOVA 25. 07. 2008. 14:26

Nista onda, zivi u proslosti...sta da ti kazem. Tuzno je cuti da neko tako razmislja. jbg.. :(

LiquidBrain 25. 07. 2008. 14:28

@stellanova, ocigledno sada mozes da se pravish pametan, s' obzirom da si otisao iz srbije... Dodji da zivish ovde pa se onda pravi pametan!!!

cvele 25. 07. 2008. 14:30

Ono sto ti mislis da je istorija, ustvari jos uvek traje. To sto ti imas neku "optimisticnu" viziju je tvoj problem.

historia magistra vitae

ivanhoe 25. 07. 2008. 14:31

Inace, Krivicni zakon kaze (citat sa http://www.politika.co.yu/rubrike/Hr...kuje.lt.html):
Citat:

Prema članu 146. prisluškivanje je podvedeno pod „posebne dokazne radnje” i označeno je kao „tajni zvučni i optički nadzor osumnjičenog”. Naredbu o primeni ove mere može izdati isključivo istražni sudija, na pismeni i obrazloženi predlog javnog tužioca. U naredbi moraju da budu navedeni svi podaci o osobi i zbog čega se protiv nje primenjuju ove mere. Prisluškivanje i snimanje može da traje najduže tri meseca, a „zbog važnih razloga može da bude produženo za još tri meseca”.
snimanje elektronske komunikacije je de fakto forma prisluskivanje, zar ne? Samo sto tu nema govora o 3 meseca, nego se planira permanentno prikupljanje podataka..

Takodje, mada o tome jos zvanicno nije bilo reci, sushka se vec neko vreme da se priprema slican sistem i za permanentno pracenje i data mining poziva mobilne i fixne telefonije, sto verovatno necemo ni znati da je uvedeno..

dkurel 25. 07. 2008. 14:39

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57806)
Nista onda, zivi u proslosti...sta da ti kazem. Tuzno je cuti da neko tako razmislja. jbg.. :(

... i tuzno je znati da je bilo dovoljno da neko ode odavde i da se pokondiri brze bolje.

Lupetas kao maksim po diviziji. Ako je to sve tako divno i idilicno kako ti tvrdis - ja zaista ne vidim zasto ti je lokacija EU i zasto tvrdis u nekim drugim temama i postovima kako se za bilo sta u Srbiji ne vredi ni boriti nego treba bezati napolje.

Barem budi dosledan.

STELLANOVA 25. 07. 2008. 14:45

@dkurel

Citat:

Lupetas kao maksim po diviziji. Ako je to sve tako divno i idilicno kako ti tvrdis - ja zaista ne vidim zasto ti je lokacija EU i zasto tvrdis u nekim drugim temama i postovima kako se za bilo sta u Srbiji ne vredi ni boriti nego treba bezati napolje.
To sto pricas najvise govori o tebi...nemam nameru da odgovaram na izlive gluposti...


@LiquidBrain

Navikao sam na te prozivke, ali dobro. Ti sam dopustas da okolina utice na tebe. Jos samo fali da me neko nazove izdajnikom i super...

@cvele

Rekoh ti, to sto ti mislis da je ova odluka RRA losa samo govori o tome koliko ljudi u Srbiji zaista zele promene. Ljude je nemoguce promeniti tj. napraviti nove ali zakone i pravila jeste a ako nastavimo da se pravimo pametni i sve i malo dobro odmah proglasavamo za lose zbog prostosti samo ce zadrzati Srbiju u istoj...

I da sumiramo, tj. da kazem ono sto je moj zakljucak.

Ovo je cisto pravilnik koji TEHNICKI omogucava rad nadleznih organa i kao takav je vrlo pohvalan i inovativan na podruciju Srbije gde jos mali milion stvari stoji neregulisan. Kada sam se ukljucio u temu mislio sam da komentarisemo zakone i odluke a ne ljude koji treba da iste sprovode... Ali kao i u vecini rasprava u Srbiji sve za zavrsava guslanjem o proslosti i zlokovcima, podelama na izdajnike i patriote i slicno...

Milija Veljovic 25. 07. 2008. 15:07

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57804)
Sve to stoji ali vecina ovde diskutuje pod pretpostavkom da ce se zakon krsiti. To je apsurdno i jako me rastuzuje da vidim da ljudi razmisljaju u tom pravcu... :(

Ovde je vecina naucila da je dovoljno da budes pesimista i najcesce si u pravu.Stvar je u tome sto se zakoni ne primenjuju a ako se neki striktno primenjuje obicno je nelogican (prepoznaju se i po tome sto u tom slucaju nema kompromisa,neko ima stetu ali takav je zakon??!!!).
Za drustvo je neophodno poverenje ali je i jasno zasto ga medju onima koji imaju bolje pamcenje od lika iz filma Memento,ima vrlo malo.Mi smo ionako zajednica ljudi koji zive jedni s drugima(nismo drustvo) i uglavnom protiv drugih.Imali smo razloga da budemo paranoicni a ni drzava nas nije stedela da nas nahrani raznim paranojama,xyz fobijama(doduse plitkim, ali uz stalno ponavljanje na "urodjenim" kanalima, poput rts, vrlo efektnim)
Nase je da se bunimo kad god je neko ugrozen.Nije vazno ni ako pogresimo. Koju stetu su stvorili oni koji su se bunili a koju drzave?
Nisam za anarhiju ili nered,bas suprotno.Ali ne dozvoljavam da mi razni mracnjaci pod plastom "tako se to radi u svetu" poturaju kukavicja jaja!!!Ma ajde, molim te!Svakodnevno nam sole pamet razni prefarbani likovi, o evropskim vrednostima(sto li samo evropskim??!) pricaju razni partijski klonovi i samo nanose stetu i zbunjuju ljude.Najbolji reality show koji sam ja ovde gledao, kad uklonis par umetnickih preterivanja:), je Mile protiv tranzicije!
Sto ne znaci da necemo jednog dana biti normalna, uredjena zemlja. I tada ce biti podvala, samo bice i vise onih koji su wide eyes open@@ @@ :)
Nadam se :)

xippi 25. 07. 2008. 15:08

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA
Sve to stoji ali vecina ovde diskutuje pod pretpostavkom da ce se zakon krsiti. To je apsurdno i jako me rastuzuje da vidim da ljudi razmisljaju u tom pravcu...

zivimo u zemlji gde se prisluskuju cak i razgovori izmedju advokata i njihovih klijenata (vidi ovde)

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA
Nista onda, zivi u proslosti...sta da ti kazem. Tuzno je cuti da neko tako razmislja. jbg.. :(

od ove proslost-buducnost floskule dobijam ospice (iako nije bilo namenjeno meni). ne bih da pominjem druge fizioloske reakcije

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA
Ali kao i u vecini rasprava u Srbiji sve za zavrsava guslanjem o proslosti i zlokovcima, podelama na izdajnike i patriote i slicno...

iskreno vise mi smeta guslanje eu/usa o svetloj buducnosti, dok ljudi trunu po gvantanamu bez podizanja optuznice. kakvo je sadasnje stanje, kroz neko vreme ce biti dovoljno samo upreti prstom i eto teroriste, islamskog fundamentaliste, srbina odgovornog za genocid... sta god da ti padne na pamet. za sad koliko - toliko postoji neki pravni postupak, al s' obzirom na pravac u kom je krenulo ne mislim da je buducnost tako sjajna. pitanje je dana kada ce sve to da se okrene protiv obicnih gradjana

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:12

@xippi & Milija Veljovic

Koja je alternativa? Mislim lepo je pljuvati, pricati da ne valja, razapinjati ljude na kolac i slicno ali to i dalje ne daje neku alternativu...

cvele 25. 07. 2008. 15:17

Ok, sad stvarno moram da te pitam: DA LI SI TI NORMALAN?

Citat:

Ovo je cisto pravilnik koji TEHNICKI omogucava rad nadleznih organa i kao takav je vrlo pohvalan i inovativan na podruciju Srbije gde jos mali milion stvari stoji neregulisan. Kada sam se ukljucio u temu mislio sam da komentarisemo zakone i odluke a ne ljude koji treba da iste sprovode... Ali kao i u vecini rasprava u Srbiji sve za zavrsava guslanjem o proslosti i zlokovcima, podelama na izdajnike i patriote i slicno...
Brate mili o cemu ti pricas ?!

Osnova svega je, ako neko hoce da me prisluskuje MORA da ima dozvolu suda za to, NALOG.

Kojoj firmi u inostranstvu ce pasti napamet da svoju kompletnu bazu klijenata, sa kontaktima, istorijom kupovina... kompletnim profilom da nekome...

Ako je BIA ekvivalent CIA, onda se seti afere Airbus vs CIA + Boing.

Nemoze niko bez razloga da odluci da preusmerava moje mailove u svoj "akvizicaoni" centar, a ovaj pravilnik to omogucava. Nije bitno da li ce da se desi, vec moze da se desi ako nekome dune.

Nije potrebno nabrajati primere mogucnosti krsenja privatnosti, zato sto i maloumna osoba moze da smisli dovoljno da napise 3 x rat i mir.

Sta je sledece ? da nam svakome dodele po pratilju koja ce da ide iza nas i da belezi koliko cm3 smo ispisali zadnji put ?

cvele 25. 07. 2008. 15:19

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57815)
@xippi & Milija Veljovic

Koja je alternativa? Mislim lepo je pljuvati, pricati da ne valja, razapinjati ljude na kolac i slicno ali to i dalje ne daje neku alternativu...

Hoces da prisluskujes, fine, neka drzava placa link do provajdera, a ne obrnuto.

Hoce bazu klijenata, fine, idi kod sudije da ti da nalog.

Hoces da me prisluskujes, fine, idi kod sudije da ti da nalog.

Dovoljno prosta alternativa ?!

xippi 25. 07. 2008. 15:21

poenta je da je ovo resenje za problem koji ne postoji i da ovako nesto NIKAKO nije potrebno/nuzno/whatever. ako postoji sumnja i potreba da se otvori istraga i sada postoje pravni kanali preko kojih sve ovo moze da se dobije. postavljanje sistema koji belezi aktivnost svih korisnika je cista budalastina, a mislim da je cak i protivustavno

sumnjati da je svaki gradjanin potencijalni t4erorista je po meni jos veca paranoja

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:22

:) Fine a sad ti lepo konsultuj nekoga ko se bavi pravom posto ti ocigledno ne razumes neke stvari pa mi kaze gde se to u ovome sto je RRA donela kao akt propisuje da se radnje opisane tamo mogu raditi bez naloga suda?

Citat:

poenta je da je ovo resenje za problem koji ne postoji i da ovako nesto NIKAKO nije potrebno/nuzno/whatever. ako postoji sumnja i potreba da se otvori istraga i sada postoje pravni kanali preko kojih sve ovo moze da se dobije.
A kako da nadlezni organ dobije logove nekog pedofila od pre 6 meseci ako oni nisu negde skladisteni i zacuvani? Kako da dokaze na sudu podvodjenje maloletnih lica putem interneta ako ne postoje dokazi u vidu chat logova, email poruka i slicno?

cvele 25. 07. 2008. 15:23

ctrl+f < "proizvoljno"

sledeci put procitaj tekst.

dkurel 25. 07. 2008. 15:23

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57812)
@dkurel
To sto pricas najvise govori o tebi...nemam nameru da odgovaram na izlive gluposti...

... ili odgovora ustvari i nema. Tvoji postovi takodje govore o tebi, a ono sto sam ja zakljucio iz njih jeste da si nedosledan a pomalo i bezobrazan misleci, valjda, da smo svi mi sto smo (jos) ovde budaletine koje se bore protiv vetrenjaca i nemaju pametnija posla u zivotu nego da pljuju po dobrohotnim drzavnim kontrolorima, politicarima i slicnima.

U tome gresis - svi mi imamo svoje poslove, zivote, decu (ko ima) i upravo radi svega toga (pa makar gde ziveo) mislim da treba da se boris za unapredjenje kvaliteta zivota u svojoj sredini. Nije svako stvoren da vodi, svakako - ali svaki mali zupcanik cini da masina radi (ili stane).

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57812)
I da sumiramo, tj. da kazem ono sto je moj zakljucak.

Ovo je cisto pravilnik koji TEHNICKI omogucava rad nadleznih organa i kao takav je vrlo pohvalan i inovativan na podruciju Srbije gde jos mali milion stvari stoji neregulisan. Kada sam se ukljucio u temu mislio sam da komentarisemo zakone i odluke a ne ljude koji treba da iste sprovode... Ali kao i u vecini rasprava u Srbiji sve za zavrsava guslanjem o proslosti i zlokovcima, podelama na izdajnike i patriote i slicno...

Apsolutno!

TEHNICKI pravilnik koji ce (zlo)upotrebljavati i tumaciti LJUDI. Da nije tih ljudi, ne verujem da bi postojala potreba za donosenjem ikakvog pravilnika tehnickog ili ne.
Ukoliko zakon ili pravilnik moze da se zloupotrebi (a ovaj pravilnik moze) -- onda taj zakon ili pravilnik nije dovoljno dobar i duznost je svakog svesnog gradjanina da ukaze na propust.
Hvala ti lepo, ali je ne zelim da budem broj u potrosackom drustvu. Ti samo izvoli...

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:26

@dkurel

Sta da ti kazem, nastavi da se boris umesto da uzivas u zivotu neobaziruci se na stvari koje NE MOZES da promenis....

@cvele

A da lepo savetujes nekog pravnika? :)
Podzakonski akti moraju da budu u skladu sa zakonima a zakoni sa ustavom. Moze Pera sutra da donese zakon po kom ljudi sa plavim ocima mogu samo parnim danima da izlaze iz kuce ali to je protivustavno i takav zakon ne moze da bude usvojen...

To sto pise u tom aktu RRA mora da bude u skladu sa zakonom a ako nije onda se ne primenjuje. ;)

dkurel 25. 07. 2008. 15:28

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57819)
:) Fine a sad ti lepo konsultuj nekoga ko se bavi pravom posto ti ocigledno ne razumes neke stvari pa mi kaze gde se to u ovome sto je RRA donela kao akt propisuje da se radnje opisane tamo mogu raditi bez naloga suda?

A kako da nadlezni organ dobije logove nekog pedofila od pre 6 meseci ako oni nisu negde skladisteni i zacuvani? Kako da dokaze na sudu podvodjenje maloletnih lica putem interneta ako ne postoje dokazi u vidu chat logova, email poruka i slicno?

Ne propisuje se.
Medjutim, znajuci da se u Srbiji puno toga radi mimo propisa, ahem... ne vidim ko ce onom tamo ciki u crnom da zabrani da prisluskuje koga god hoce i kad god hoce (pasivni monitoring) bez da to iko otkrije.
Isto tako ne vidim dovoljno visok stepen eticke svesti kod istih cika.

Ne od pre 6 meseci. Ali, ako postoji sumnja,onda istrazni sudija izda nalog za pracenje, pa onda neko prati i tako sve to ide svojim tokom.

Ovako - posto postoji mogucnost za konstantno pracenje... pametnom dosta.

nixa 25. 07. 2008. 15:28

Što je najcrnje kada je donešen Patriot Act , u Americi se iako je fokusiran sam na terorizam ne na proizvoljne individue bila digla halabuka.

Ovde jednostavno ništa se ne dešava, iako ovim rešenjem postoji mogućnost da će kao što cvele reče, kad god im prdne da čitaju sve to.

Ono što mi realno nije jasno je sledeće, šta će da se desi ako provajderi odbiju da ovo izvrše, pored svega ovo što RATEL traži je trošak čist za provajdera,i recimo da je u svakom interesu da se to ne desi.

generalno BIA i sada obilazi provajdere ako im treba nešto od informacija, ali u tim slučajevima imaju vrlo jasan cilj koga traže i šta traže.

smarkovic 25. 07. 2008. 15:30

@STELLANOVA
Ako misliš da je ovaj dokument RATEL-a sasvim OK, kako onda tumačiš činjenicu da prilikom njegovog donošenja RATEL NIJE POŠTOVAO odredbe člana 55. Zakona o telekomunikacijama, koji eksplicitno kaže da se svaki nadzor odnosi samo na tačno "određene telekomunikacije" (a ne SVE komunikacije), kao i da se taj dokument donosi u konsultacijama operatora i službi bezbednosti (čega nije bilo ni u najavi).

Pozdrav,
Sloba

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:33

Citat:

Ne od pre 6 meseci. Ali, ako postoji sumnja,onda istrazni sudija izda nalog za pracenje, pa onda neko prati i tako sve to ide svojim tokom.
Lepo, znaci ako te niko ne dira jedan odredjeni vremenski period nema sanse nista da se dokaze. Ovaj pravilnik je odlican i podrzavam ga jer ce doprineti sigurnosti.

Ja sam zavrsio na ovu temu a vi slobodno izigravajte sitan zupcanik za iluzijom da ce bilo sta promeniti... Over and out.

Samo Slobi da odgovorim.

Ako je stvarno tako onda nemas obavezu da postupas po tom pravilniku. Ako te tuze neka ih, postoji Evropski sud pa ti tuzi drzavu, dobijes odstetu kao mnogi do sada i mirna backa...

cvele 25. 07. 2008. 15:37

Ih... dok se razresi tuzba, tebi vec RATEL oduze dozvolu za rad i cime ces da ih tuzis? cmon...

Najlepse je kada neko mudruje od pravilnicima i drzavnim zakonima, a pritom je ocigledno doziveo tesku haludzu da poznaje drustvo koje sacinjava tu drzavu.

Milija Veljovic 25. 07. 2008. 15:40

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57815)
@xippi & Milija Veljovic

Koja je alternativa? Mislim lepo je pljuvati, pricati da ne valja, razapinjati ljude na kolac i slicno ali to i dalje ne daje neku alternativu...

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57815)
@xippi & Milija Veljovic

Koja je alternativa? Mislim lepo je pljuvati, pricati da ne valja, razapinjati ljude na kolac i slicno ali to i dalje ne daje neku alternativu...

Nisam mislio u postu na Stellanovu kad sam pominjao mracnjake:)Cim ih covek pomene ispadne glupost:)
Nema razloga za licno prozivanje i hejt, ja sam temu doziveo kao priliku da ukazemo na problem.
Sta da radimo? I ovi rasprave ovde su dobre ma koliko bile u nisi:)
Potrebno je organizovati se i boriti se pojedinacno i u grupama. Boriti se protiv nakaznog nacina razmisljana proisteklog iz gubitka i konfuzije u sistemu vrednosti
Uvek nesto moze da se preduzme.Za pocetak je potrebno obavestiti sto vise ljudi da problem postoji.Ja ne bih znao za to da ne posecujem ovaj forum

dkurel 25. 07. 2008. 15:43

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57823)
@dkurel

Sta da ti kazem, nastavi da se boris umesto da uzivas u zivotu neobaziruci se na stvari koje NE MOZES da promenis....

E, vidis... sad si dosledan.

Mozda ne mogu da promenim sam - ali ako dovoljan broj ljudi krene da mi pomaze, a sto mislim da je i bio cilj teme od samog pocetka - da se prica siri i da ne prodje nezapazeno, mozda i uspe da ovo ne prodje.

Nije li i ovo (makar mali) doprinos sirenju informacije ?

Verovatno si, doduse, u pravu da je bitka jalova, ali tesim se mislju da se na ovom svetu nikada ni jedan veliki skok nije postigao zahvaljujuci masi mediokriteta, vec zahvaljujuci kreativnim i buntovnim pojedincima.

A sto se uzivanja u zivotu tice - uzivam, hvala, gde god bio. Problemi su tu da se resavaju i da se iz njihovog resavanja (ili neresavanja) nesto nauci. Mislim da svaki inzenjer tako razmislja.

dkurel 25. 07. 2008. 15:49

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57828)
Ja sam zavrsio na ovu temu a vi slobodno izigravajte sitan zupcanik za iluzijom da ce bilo sta promeniti... Over and out.

Eto... ode Stella da uziva u zivotu.
Ne moze da nama, tupadzijama i paranoicima da promeni misljenje da ovo nije u redu, pa zasto se boriti.

E finita la comedia.

Naravno da hocemo. Hvala na dozvoli.

Milija Veljovic 25. 07. 2008. 15:49

Ne treba sve svaljivati na provajdere nisu samo oni ugrozeni ai nisam primetio da se jos neko od njih bunio.Gledace moje,tvoje, nebitno cije, licne podatke, poslovnu prepisku NADLEZNI ORGANI od kojih me hvata mucnina ne strah.Zivim u Srbiji ali to ne znaci da mislim da ne mogu nista da promenim.Koliko god to izgledalo kao iluzija.

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:50

Ovo sto je doneseno uopste ne pogadja korisnike i ne treba oni da se nesto ujedinjuju i prave udruzenja (koja su btw cisto gubljenje vremena) vec to treba da urade ISP-i. Ostalo je sve popuna vremena dokonog coveka...

Milija Veljovic 25. 07. 2008. 15:53

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA (Napišite 57834)
Ovo sto je doneseno uopste ne pogadja korisnike i ne treba oni da se nesto ujedinjuju i prave udruzenja (koja su btw cisto gubljenje vremena) vec to treba da urade ISP-i. Ostalo je sve popuna vremena dokonog coveka...

:):):) ma ne njih interesuje Sloba...:):):)

LiquidBrain 25. 07. 2008. 15:53

Kako ne pogadja korisnike?!?

Provajderi moraju da potrose pare, tako ih pogadja, a korisnike pogadja tako sto gube svoju privatnost...

STELLANOVA 25. 07. 2008. 15:54

@ dkurel

KOliko god se trudio ne mogu da shvatim poentu tvojih prozivki na licnom nivou :) nije valjda da se toliko opterecen mojim zivotom :) :1039:

bluesman 25. 07. 2008. 15:54

U suštini svakog režima, pa i onih koji tvrde da su najdemokratskiji, je da kontroliše maksimalno one kojima vladaju. Kako će to da urade zavisi od stepena demokratičnosti samog društva. Da ne idemo dalje u istoriju, od 50-ih godina ovog veka pod plaštom zaštite od komunista McCarthy je sa svojom čuvenom komisijom radio šta je hteo, bilo je dovoljno upreti prstom u nekoga i proglasiti ga komunistom.

Potpirivanje anti-komunističke paranoje uspešno je služilo režimima skoro pola veka, od ratniha Panama, Koreja pa i Vijetnama sve do pretposlednje decenije 20. veka. Kada je pretnja komunizmom prestala bio je potreban novi izgovor i tada je nastala takozvana "osovina zla", "evil empire", "etnička čišćenja" (reče Richard Holbrooke pre neki dan kao reakciju na hapšenje Dabića "Pao je Osama Bin Laden Evrope" što je samo neznatno proširenje raznih asocijacija koje su se čule u to vreme kada su Srbe upoređivali sa nacistima). I to se nekako završilo, pa je bilo potrebno redefinisanje "pretnje" tako da su danas u americi pod velom patriotskog akta, ljudska prava na najnižoj tački još od Kastera i Bika Koji Sedi.

Ljudi su namerno zaplašeni da bi bili lakše kontrolisani, pa je tako i reakcija na mučenja u bazi Guantanamo prilično kilava. Zatim kada se oni koji su "slepi" napokon shvatili da je uvlačenje u rat u Iraku zbog navodnog oružja za masovno uništavanje bio samo izgovor za enormno bogaćenje male grupe ljudi i totalnu kontrolu tržišta nafte, takođe je reakcija bila kilava jer je nepatriotski nepodržavati svoju zemlju.

Uvek je izgovor da se prava ograničavaju ili ukidaju da bi se zaštitili oni koji ostaju uskraćeni za ta prava. To je vrlo slično vaspitanju batinama kada roditelju tuku dete uglavnom za njegovo dobro.

Pošto ne verujem u slučajnosti u Srbiji, mislim da je i zaoštravanje priče o opasnostima sa interneta koje se sve češće i žešće provlači kroz novine i TV jedna "artiljerijska priprema" za napad koji sledi. Iskreno mislim, koliko god pedofilija i sve ostalo što je zlo interneta bilo grozno, ipak nema ni malo uticaja na bezbednost države. Prvi bih se pobunio kada bih saznao da se DB bavi borbom protiv pedofilije na internetu jer to i nije njen posao već posao policije, i sigurno u ovakvoj državi imaju mnogo važnijih stvari za bezbednost države.

Isto tako, ne verujem da je slučajno i preuzimanje RATEL-a zbog navodnih nepravilnosti u radu i dodele 069 broja bez tendera. To su banalne stvari i ako je to samo bio povod, takva odluka može jednostavno da se poništi a ne da se obrazuje maltene krizni štab.

Ja mislim da se naša kilava i uspavana DB pomalo probudila (izgubili su do sada sve bitke sa agencijama drugih država, čak i onih tek u povoju) pa je shvatila mogućnosti i važnost interneta. Sada je potrebno potpuno kontrolisati sve to, kao što se kontrolišu (prisluškuju) telefoni i drugi vidovi klasične komunikacije.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:13.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.