DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Linkovi (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Secate li se projekta Egdios? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8018)

LiquidBrain 02. 11. 2009. 00:00

Blues, OpenSource nije sam po sebi altruisticka ideja... Ideja je imati "slobodan" kod, ne biti dobrotvor...

3banchi 02. 11. 2009. 00:09

Ma da...batalimo sad elaboriranje o sigurnosti, poverenju, korisnosti itd ...umesao nam se odnekud Open Source...
Meni jedino deluje logicki da u konkretnom slucaju Wowd ,postane OpS samo u dve situacije:
1. Wowd se nije uspeo prodati kao StartUp nekom vecem igracu,
2. Wowd nije uspeo svojom idejom uzeti kriticni deo Search industrije koji bi mu omogucio profitabilnost.

Dakle u gore pomenute dve situacije kod postaje beskoristan sa stajalista investitora i njegova je dobra volja predati ga zajednici.

bluesman 02. 11. 2009. 00:37

Citat:

Originalno napisao LiquidBrain (Napišite 75185)
Blues, OpenSource nije sam po sebi altruisticka ideja... Ideja je imati "slobodan" kod, ne biti dobrotvor...

A "ideja imati slobodan kod" je... šta? Kome i čemu služi taj slobodan kod?

nn.nn 02. 11. 2009. 08:49

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 75184)
Hajde samo na brzaka da razrešim nedoumice, da se ova tema ne pretvori u "to be or not to be open source". Može ali neka bude nova tema.

Možda može neko i da podeli temu, samo nisam siguran da bi se diskusija razvila kao što je to običaj kada se diskutuje o nečem ne mnogo vezanom za temu. ;)

Citat:

Tačno. "liči", ali nije :) Pa šta sam ja rekao? Motivi. Samo što su ti motivi uvek lična dobit a ne dobrobit za community. Kada kažem "dobit" ne mislim samo na meterijalnu (pare).
Šta znam, ako dobijem nešto što nisam imao, što mi je potrebno, to je za mene win, zar ne? Ako ja nekako doprinesem da to nešto postane bolje, onda je to win i za nekog drugog. Dakle, win-win. Naravno, teško da će baš svako dati doprinos, ali tu se ide sa idejom da kvantitet rađa kvalitet. A to je moguće čak i kada samo dvoje ljudi koristi neki software. A, da, možda suviše široko gledam, ali meni je win čak i ako zbog open source projekata i oni drugi (closed source) moraju malo više da se potrude.

Istina, raspodela dobiti nije uniformna, neko tu dobije više, a neko manje. Pa šta, i komunizam je propagirao "prema potrebama", a ne svi isto. ;)

Citat:

Ne znam zašto sada mešaš "ekonomsku aktivnost", zar open source nije po ideji "altruistička aktivnost"? Zašto uopšte stvrstavaš OS u "svaku ekonomsku aktivnost".
Čini mi se da je to jedna od čestih zabluda (altruizam kao pokretač open source pokreta, mada to ne isključuje takav motiv) i da se cela naša priča vrti oko ovoga. I sam si rekao, nije sve u novcu. E, pa, ja bih da istaknem da ima nešto i u mogućnostima koje ti daje open source, a closed source ne. Ponavljam, ali... sloboda da razvijaš dalje, da ispravljaš, da koristiš kako hoćeš, čak i da prodaješ (ako neko hoće da plati), sloboda da se uveriš da je to stvarno ono što se nudi (evo ti kod, pa sam kompajliraj, ako meni ne veruješ) itd. Termin open source se često slobodno shvata, ali većinom se misli na ono kako ga definiše Open source Initiative. Nigde ne vidim da se pominje altruizam. :)

Ekonomsku aktivnost sam pomenuo više da bih istakao da to nije vezano samo za open source - više za ljudsku prirodu. Uostalom, i tzv. altruizam može imati takve primese.

nn.nn 02. 11. 2009. 08:50

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 75182)
U kontekstu ove teme oko Wowda koji je zatvorenog koda i to na samom pocetku, izneo sam stav da se ni jedan Open Source nije razvio od nule kao Open Source...uvek mu je prethodila neka verzija zatvorenog koda. Dakle, nije realno ocekivati da se slicni projekti u samom startu pocnu razvijati u zajednici.

Torrent?

3banchi 02. 11. 2009. 09:42

Ok...premda je to protokol, a ja sam bio neopravdano explicitan kada sam naveo "ni jedan OpS..."

jablan 02. 11. 2009. 11:11

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 75150)
Uh, uh...mozda sam nesto propustio svih ovih godina!? A koji je to danas "vidjeniji" open source razvijan od starta kao open source?

Nebitno, jer nije moguće poređenje wowd-a sa bilo kojim postojećim softverom, osim eventualno BitTorrentom, koji je, kao što nn reče, i počeo kao OSS.

Poenta je ta što se wowd u potpunosti oslanja na poverenje korisnika, što znači da korisnik mora da bude u svakom momentu siguran da se tu ne događa ama baš ništa iza kulisa. Nikakvi ugovori, EULA-e i sl. tu ne pomažu. Sors je sors.

3banchi 02. 11. 2009. 13:53

Potpuno se slazem da je pitanje poverenja krucijalno...pratim i vidim da publika sirom sveta tome takodje daju veliki znacaj. A vide to i ljudi iz razvoja...e sad, kako ce taj problem poverenja da rese, da li tako sto ce otvoriti kod i dovijati se kako na takvoj platformi da zarade...ili na neki drugi nacin, pokazace vreme.
Ja samo mogu da kazem moje iskustvo i to sam iznosio potpuno svestan da ni izbliza nisam prosecni korisnik Interneta.
Wowd koristim jer mi je interesantna ideja...svesno sam preuzeo svaki bezbednosni rizik i inace se ponasam promiskuitetno na webu, da ne kazem "volim sve da probam kao @".
Shodno tome tako se i stitim...na Windowsu vise nivoa zastite a kao poslednji mi je HIPS koji motri duboko u svaki sistemski fajl...na Macu malo jednstavnije jer pruza velike mogucnosti File permisson podesavanja i monitoringa itd, itd.
Za sada nisam primetio nikakve neregularnosti izuzev nekih zakucavanja na samom pocetku dok se klijent jos zvao Edgios i to na malo slabijoj Win konfiguraciji.
Dakle ponavljam...iznosim svoja iskustva a u isto vreme slazem se sa svima vama koji ste izrazavali skepsu po pitanju bezbednosti i poverenja.

LiquidBrain 02. 11. 2009. 17:03

Jedna mala opaska...

S'obzirom da je edgios (sada wowd) pisan u javi, ako su mislili da tako zastite kod, zajebali su se, jer postoje veoma dobri dekompajleri za javu, i ako neko hoce moze veoma lako da izmeni funkcionalnost...

ssijak 30. 10. 2010. 22:12

A isto tako postoje i veoma dobri obfuskatori za Javu :)
Elem, probajte nove Wowd featurse, Social, smart feeds...


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:57.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.