DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Linkovi (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Zene i startupi (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1677)

Dragana Vukajlovic 22. 10. 2006. 23:15

Zene i startupi
 
Ok, nova tema je tu, :) sad mozemo nasiroko da diskutujemo na pitanje:
Citat:

ppavlovic: E, a zasto ima toliko malo (prakticno nema) zena u startup kompanijama? Razlicita interesovanja, ciljevi?

mungos 22. 10. 2006. 23:25

Ja ću da citiram pametnije i matorije od sebe:

“Forget China, India and the Internet: Economic Growth Is Driven by Women.”
—Headline, Economist, April 15, 2006, Leader, page 14

I ono što kaže Guy Kawasaki kad se priča o startupima, ako vam je stalo da realnog mišljenja, pitajte žene Nikako muškarce.

TAKE THIS QUICK QUIZ: Who manages more things at once? Who puts more effort into their appearance? Who usually takes care of the details? Who finds it easier to meet new people? Who asks more questions in a conversation? Who is a better listener? Who has more interest in communication skills? Who is more inclined to get involved? Who encourages harmony and agreement? Who has better intuition? Who works with a longer ‘to do’ list? Who enjoys a recap to the day’s events? Who is better at keeping in touch with others?”


Btw, zar srpski Pogodak! nije startup :) Treba i Goranu da zovnemu na ovu temu. U sustini, crta kad se povuce, najveca zasluga Varagiceva za srpsko e-poslovanje jeste sto je regrutovao preko faxa u ovaj segment veliki broj zena ;)

zira 22. 10. 2006. 23:27

Pa nije da ih nema uopste :) moja zena Ivana ucestvuje u Donesi.com startapu, u biznis dijelu (vec ranije je radila u drugim startapima u inostranstvu).

Normalno je da ih nema toliko u samoj tehnoloskoj prici, jer su "geek"-ovi vecinom mladji muskarci, a startap je prvenstveno vezan za tehnologiju.

caboom 22. 10. 2006. 23:33

mozda bi trebalo razgraniciti biz/dev deo? u sustini odnos je vise nego nepravedan imho, pogotovo u onom dev delu.

nixa 22. 10. 2006. 23:46

Velika je šteta što u srskom e-poslovanju nema dovoljno žena, ili jednostavno nisu javne ...

Da ne govorim o Startup-u

Ivan 22. 10. 2006. 23:51

Ma daj ... zar nije poenta da mi muskarci radimo a zene da trose nas novac na neku sexi odecu ?

ivanhoe 22. 10. 2006. 23:52

gledajuci moje drugarice sa ETF-a, koje vecinom sad rade kao programeri ili administratori, stekao sam utisak da se devojke radje odlucuju da rade u nekoj vecoj kompaniji ili institutu. Relativno siguran posao, mesecna plata, fixno radno vreme, socijalno, porodiljsko...pretpostavljam da je ovo zenskim osobama izmedju 20-30 mnogo bitnije nego muskarcima, jer je vecina zena tog godista mnogo vise orijentisana ka gradjenju porodice, nego muskarci... nas to strefi malo kasnije... pa smo zato mozda i otvoreniji za preuzimanje rizika oko pokretanja novih poslova, nego zene, koje izgleda mi, radje jure karijeru unutar hijerarhije kompanije, nego da se odluce za solo karijeru..

A naravno imas i cisto kulturoloske razloge, vaspitanje i "tradiciju"... zensko treba da studira psihologiju ili farmaciju, a tehnika je "nezenstvena"... mada ovo se dosta promenilo na bolje, vidim da na ETF-u sad imas dosta devojaka po hodnicima...

ppavlovic 22. 10. 2006. 23:59

Definitivno su zene bolje orijentisane na finansije i upravljanje (trosenje) novcem. A kroz vekove muskarci su oni koji prihvataju rizik, a zene vole sigurne stvari (kao sto ivanohe rece).

Dragana Vukajlovic 23. 10. 2006. 00:09

Citat:

Btw, zar srpski Pogodak! nije startup ... najveca zasluga Varagiceva za srpsko e-poslovanje jeste sto je regrutovao preko faxa u ovaj segment veliki broj zena
Pogodak! je upravo to, i nadam se da ce biti jos bolji sa zenskim clanom u timu! ;)
Za prof. Varagica (meni je jos uvek profesor :)) se slazem u potpunosti i ja sam mu prva zahvalna zbog toga!

Citat:

Ma daj ... zar nije poenta da mi muskarci radimo a zene da trose nas novac na neku sexi odecu ?
U tome i jeste problem, vecina muskaraca tako i misli. Ali ne razumem zasto mislite da je lepse trositi tudj novac, a ne svoj? :)

Ivan 23. 10. 2006. 00:41

Citat:

U tome i jeste problem, vecina muskaraca tako i misli. Ali ne razumem zasto mislite da je lepse trositi tudj novac, a ne svoj?
Hehe ... uglavnom vazno je da se trosi :p

Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...

I da, slazem se sa ivanhoe u pogledu razloga zbog kojih zene traze "sigurniji" posao.

bluesman 23. 10. 2006. 00:46

Ja sam imao zenu, i to svoju zenu u startup-u, ali je odustala posle 6 meseci.

Njen komentar: Ne mogu vise da gubim vreme i zivce sa ovoliko budala.

Slazem se sa onim sto je mungos rekao, ako je citat - slazem se sa onim koga citira.

Dragan Babić 23. 10. 2006. 01:21

Citat:

Originalno napisao Ivan
...moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...

Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.

Off Topic: Ma kasno mi je za ovakva razmišljanja sada - tri dana sam bančio, gazi me neka prehlada, imam upalu mišića grla od previše gutanja kombinacije pivo/vodka/medovača (jedna tura), i šta sam se ja našao tu da njamke o svemu ovome.

ivanhoe 23. 10. 2006. 01:47

Citat:

Originalno napisao Ivan
Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...

hmmm, 100 ljudi, 100 cudi ( i dvesta grudi..)
ja zaista nikad ne bih pristao da budem sa zenom koja bi pristala na takav zivot... u kome ce samo da "uziva" u mrvicama koje ces ti da joj zaradis, pa "poklonis". Prvo to mi nekako ide samo uz glupacicu koja sedi i gleda spanske serije po ceo dan, drugo to da zena treba "samo da uziva" se obicno svede na to da zena treba da rinta po kuci i drnda se sa decom, i da ne sme mnogo da se buni jer nema nikakav posao, pa potpuno zavisi od muza. Ne dopadaju mi se zene koje dobrovoljno pristaju na bilo koju od tih situacija.

Sto bi rekla Pink: I'm so glad that I'll never fit in, that will never be me
Outcasts and girls with ambition, that's what I wanna see

Dragi Tata 23. 10. 2006. 02:18

Znam recimo jednu damu koja vodi prilično uspešan startup, a osim toga je redovni profesor informatike i majka tri sina, a povrh svega toga do nedavno je bila i predsednik crkvene opštine.

Having said that, žene se zaista ređe odlučuju za startupove nego muškarci, a to je po mom mišljenju pre dokaz njhove inteligencije i zrelosti nego ma šta drugo. Startupovi generalno donose 70-satne radne nedelje za malo love i nikakve beneficije; samo pravi workoholici uživaju u tome.

borstale 23. 10. 2006. 07:18

Citat:

Nemam nista protiv toga da zena zapocne svoj biznis ali takodje moj licni stav je da cu ja kao glava buduce porodice morati da snosim sve finansiske troskove a zena ce trebati samo da uziva ...
Ti nemaš razloga da se ikada ženiš. Kod tebe to dođe čist trošak.

Ivan 23. 10. 2006. 09:39

Omg, pogresno ste me shvatili ...

Citat:

Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.
Da, balkanac sam, sta tu ima lose ?
Nisam rekao da cu da joj uskratim mentalne potrebe vec da nece morati da razmilja o novcu ... naprotiv ja sam za to da joj omogucim sve da bi mogla da se bavi onim sto zeli!

Citat:

ja zaista nikad ne bih pristao da budem sa zenom koja bi pristala na takav zivot... u kome ce samo da "uziva" u mrvicama koje ces ti da joj zaradis, pa "poklonis". Prvo to mi nekako ide samo uz glupacicu koja sedi i gleda spanske serije po ceo dan, drugo to da zena treba "samo da uziva" se obicno svede na to da zena treba da rinta po kuci i drnda se sa decom, i da ne sme mnogo da se buni jer nema nikakav posao, pa potpuno zavisi od muza. Ne dopadaju mi se zene koje dobrovoljno pristaju na bilo koju od tih situacija.
Prvo, odakle ti to da ce to biti mrvice ? I tvoja je greska ako nadjes neku glupu ribu koja ce da gleda spanske serije. Takodje, ovo sto sam izjavio prvo ne znaci da ce samo ona da radi po kuci ...
Pogresno si me shvatio ... ja sam za to da budemo jednaki tj da ona ima sva prava kao i ja + da ona ima olaksicu da ne mora da brine o novcu!

Citat:

Ti nemaš razloga da se ikada ženiš. Kod tebe to dođe čist trošak.
Pa vidis, imao sam dovoljno prilika da gledam kako se raspadaju porodice, prijateljstva i ljubavi zbog novca ... tako da nisam od onih kojima je "trosak" mnogo bitna stvar, prvo zdravlje pa ljubav ... a tek onda novac.


Da sumiram, imam devojku vec 2ipo godine, koju volim i trudim se da joj olaksam zivot sto vise mogu. I ona takodje ima velike ambicije u zivotu, kao i ja, i veoma je uspesna za svoje godine.
Znam da je mnogo tesko u danasnje vreme zaraditi novac, ali ako ste pravi lik, uvek cete imati prijatelje koji su tu da vam pomognu, i uvek cete ulagati u sebe sto ce vam se uvek na kraju isplatiti.

... kao sto rece ivanhoe: 100 ljudi, 100 cudi ...

Dragan Babić 23. 10. 2006. 10:29

@ ivan:
Nemoj pogrešno da me shvatiš, nisam osudio tvoj stav (a sada kad pročitam kako sam sročio komentar vidim zašto si ga tako protumačio). Nema ništa loše u tome što si blakanac, i ja sam, ali ne u svim sferama života. :)
Izvini što sam se izrazio na pogrešan način.

Dakle shvatam i odakle tvoj stav dolazi, ali bojim se da to nije moguće (iz razloga koje sam naveo u prvoj poruci).

Dragana Vukajlovic 23. 10. 2006. 10:56

Zanimljivo je kako se siri diskusija. :)

Citat:

Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja.
Veoma dobra "definicija", slazem se!

Evo, npr. Gorana je veoma dobar primer kako zena moze veoma dobro da sledi svoje ideje i da napravi nesto od toga. Da udje u tematiku koja je zanima i da pretekne veliki broj muskaraca.
Nadam se da cemo uskoro imati jos neko znacajno zensko misljenje, npr. Goranino! :)

conica 23. 10. 2006. 10:58

Citat:

Originalno napisao Dragi Tata
...Having said that, žene se zaista ređe odlučuju za startupove nego muškarci, a to je po mom mišljenju pre dokaz njhove inteligencije i zrelosti nego ma šta drugo. Startupovi generalno donose 70-satne radne nedelje za malo love i nikakve beneficije; samo pravi workoholici uživaju u tome.

Ima istine u ovome..dosta istine.
Cinjenica je da prilikom sturtup-a zene mnogo vise analiziraju situaciju i moguce tokove poslovanja, PRE no sto iskrsnu razne situacije, kao i da mnogo detaljnije organizuju celu pricu - to bi recimo bila direktna posledica strukture zenskog mozga koji se razlikuje od muskog upravo u tome da se kod zena mnogo vise faktora ukljucuje u donosenje odluka (nazovimo to mrezastom strukturom :) ) te je samim tim i analiza detaljnija i podrobnija.

To da sturtupovi generalno donose 70 ... itd (da ne citiram opet celu recenicu) hm...ako je kolicina faktor generalizacije, opet se slazem. Od silnih poslova koji pokrenu muskarci bez mnogo razmisljanja i sa parolom "Ma bice to super - ne znam kako ali bice" nije ni cudo :)

Salu na stranu - definitivno su se zene uljuljkale u svoju poziciju izdrzavanih lica i to mi se ne dopada ni malo. Da li je genetski ili ne, necu da ulazim u to, ali je konacno vreme da se i one malo pokrenu i pokazu da (nadam se) zaista nesto umeju da urade.

Nedavno sam imala sastanak u jednoj domacoj IT firmi vezano za ispomoc koja im je potrebna oko zavrsetka jednog projekta - na razgovor sam otisla posto su me preporucili, tako da naglasavam da se od pocetka znalo da moj nivo znanja nikako ne dolazi u pitanje. Direktor mi je predstavljao projekat kao nesto do sada nevidjeno na ovim prostorima i zahtevao potpuno angazovanje (sto je ok). Rekla sam mu da mogu da ispomognem onoliko i samo toliko koliko mi to vreme dozvoljava s obzirom na druge vec preuzete obaveze, ali i s obzirom na posao koji planiram, pripremam i pokrecem uskoro, te da je najbolje da nadju nekoga ko bi imao mnogo vise vremena.
Na takvu moju reakciju, pogledao me je sa mogu slobodno da kazem odredjenom kolicinom nipodastavanja i skepticizma, uz komentar kako ja ne bih trebala da se zaludjujem takvim stvarima....da li je to bio komentar vezan za pol ili ne, ne znam, ali sam sigurna da ga ne bi uputio da je ispred sebe imao muskarca mojih godina koji se bavi ovim poslom.

jablan 23. 10. 2006. 11:15

Citat:

Originalno napisao conica
konacno vreme da se i one malo pokrenu i pokazu da (nadam se) zaista nesto umeju da urade.

Konačno vreme? Pa do devedesetih godina žene su (barem u urbanim sredinama) bile potpuno ravnopravne. Tek dizelaška kultura devedesetih uvodi ženu kao lutku sa velikim materijalnim apetitima čija je životna misija da bude lepa i negovana.

conica 23. 10. 2006. 11:18

Jeste, ali ekspanzija IT-ja o kojoj je rec, bum kod nas dozivljava upravo devedesetih.

Gorana Tomanović 23. 10. 2006. 14:12

Pa kada me već spominjete...
 
Smatram da žene i startupi baš idu jedno uz drugo! ;)

Ako važi ono "žena je stub kuće", onda može biti i firme! Ne vidim neku veliku razliku!

Istina je kada kažete da su žene uljuljkale i da im je lepo kada muškarac dođe kuću i donese novac a ona troši na ženske gluposti!

Meni moj mentalni sklop jednostavno ne bi dozvolio tako nesto!!!

Za nas nekoliko u elektronskom poslovanju možete da zahvalite profesoru Varagiću!
Napredovala sam zahvaljujućui tome što me terao da uključim mozak :)
Međutim, da nije bilo ličnih napora svake od nas mislim da bi i njegov veliki trud bio uzaludan!

Imala sam mnogo prilika da budem počastvovana muškom sujetom doktora nauka, direktora i sl. Naravno bilo je i neprijatnih situacija kada pokušavaju da sve što radite i znate obezvrijede pa i komentara "Vidi žensko i još mi pametuje" , a ostalo pretpostavite! Ipak sam sa njima izašla na kraj!

:) Naravno bilo je i onih koji su u potpunosti poštovali sve što radim i pomogli mi!

Na žalost u početku nisam htela da priznam činjenicu da mnogi miškarci u poslu ne žele žene koje imaju imalo mozga i smelosti,a kamoli da su još bezobrazno iskrene!
Sada sam je postala svesna i baš me briga :) jer smatram da noramalan poslovan muškarac nikada neće razmišljati na taj način već ukolko ste imalo bolji od njega iskoristiće priliku da našto od vas nauči i ukoliko ima šansu na karju krajeva pomogne vam, usmeri vas ukoliko grešite!
Uz ovakve normalne se može i raditi!

Uskoro planiram da pokrenem Startup i posmatrajući ljude oko sebe smatram da bi upravo žene i starup bili idelana kombinacija, međutim žene su same krive zašto nisu više zastupljane u svim oblastima!

Lično smatram, ;) još nisam na svojoj koži iskusila, ali imam primer moje porodice, da žena može da bude uspešna u isto vreme i u poslovnom i u privatnom životu kada osnuje porodicu!
Potreban je veliki trud, uz normalnog muškarca se sve može, muškarca koji ne posmatra život kroz novac, koji se zalaže za porodicu i njeno mentalno zdravlje, zalaže se za podelu poslova, pa i finansija, ne tretira ženu kao objekat ili ne daj Bože sa mišljenjem "Da mi je lepa i glupa i ne progovara"!

Svi imamo potrebu da iskažemo pažnju i svi imamo različite načine za to!

Drago mi je što postoje ovi "normalni muškarci" koji stvari posmatraju drugačije i što se neslažu sa pojmom "žene barbike", ali i što se trude da svojim lepšim polovinama obezbede lakši život! Ovo drugo pokazuje pažnju i poštovanje prema najvećoj ulozi žene da bude majka i supruga!
Na žalost to žene po nekada zaborave!

Najveći problem je u ženama i njihovoj želji da budu barbike, za šta je delimično krivo okruženje i medijsko maltretiranje ženskog mozga! :mad:
Na žalost ni muškarci nisu pošteđeni!

Drago mi je što razmišlajte pozitivno o "ženama i strtupu", i još samo treba da se pokrenu, da rade bez straha i odluče da budu uspešne!

U nekim stavrima im i vi muškarci možete pomoći, lično tvrdim da tada žene imaju više elana za rad i napredak, a time i šanse za uspeh njihovog startupa!

E da, posle Vas žene mnogo cene!
;) Iskoristite to!

nixa 23. 10. 2006. 14:30

Prava je greška što muškarci izbegavaju da ženu imaju rame uz rame,jer kao u životu tako i u biznisu žene su te koje mogu da dođu do rešenja koja su out of the box,jer jednostavno mozak nam funcioniše drugačije.
Retki su primeri žena koji se bore za svoje mesto u svetu muškaraca,jer je ta borba jako teška ... skoro nemoguća .

Lokalna problematika se sastoji i u tome kao što je Gorana napomenula, da ovde jednostavno je lepše lakirati nokte ili puderisati nos,nego iskoristiti sivu masu za neke konstruktivne stvari.Naravno druga problematika je što ne postoji dovoljno interesovanja za ovo polje kod žena,a ni znanja ( lakše je biti Avon/Oriflame whatever prodavac ) da bi mogli da se sa promila predje u procente(at) zastupljenosti žena u IT biznisu.

mungos 23. 10. 2006. 14:49

Citat:

Originalno napisao Dragan
Ovo je tipični balkanski stereotip. Ja sam više iz fazona da svako ima svoj "thing" u braku/porodici - ne zbog keša, već više zbog mentalnog zdravlja. Mnogo bi mi draže bilo da mi je žena uspešna u nečemu što radi nego da je neka brutalna maca "blejačica" koja kafeniše po ceo dan. Kapiram da kada svako radi to svoje "nešto" da se razvija i osećanje zadovoljstva samim sobom, samostalnosti (u smislu da nisi na ulici bukvalno ako nešto krene po zlu u vezi), itd.

Odlično rečeno. Ne postoji na svijetu gora stvar od nezaposlene žene. Moje neko razmišljanje o izboru saputnice za iole duži period jeste svakako bitna stavka da je okupirana nečim barem četvrtinu dana. Da li će da studira, radi kao maserka, vodi IBM ili se bavi humanitarnim radom, bukvalno svejedno dok god to nju okupira i ispunjava. Da li će ona tu da zarađuje nešto mizerno ili duplo veću kintu od mene, sekundarna je stvar.

Ono što je bitno reći da su žene decision makeri u kući, bez obzira da li se radi o kupovini hljeba i mlijeka ili nekretnina. Samim tim, u trgovini post-modernog doba je primarna stvar ubijediti ženu da kupi. Da ne pričam sad anegdotu kako sam dobio jedan Web-related posao, tako što sam ubijedio ženu od lika kome sam prodavao uslugu. Sjedili smo sve troje, i kad sam ja ukapirao da žena sve pozorno prati i upija, bilo je potrebno samo par puta se u razgovoru fokusirati na nju i odgovorati na par njenih konstatacija. Momentalno sam znao po njenom pogledu, iako je muž još djelovao neodlučno, da je priča prodana :)

Što se tiče žena i startupa, kao što ljudi rekoše prije mene, žene su po prirodu proračunate i igraju na sigurno. Odatle činjenica da je manje žena spremno da se kocka sa rizičnim startup poslovima. S druge strane ono što je manje poznato jeste da postoji veliki broj startup kompanija koje su pokrenule žene, koje nisu dostigle planetarnu slavu, ali sasvim stabilno posluju godinama. Upravo zahvaljujući ženskoj proračunatosti i sposobnosti da se fokusiraju na mjesečni gotivinski priliv i stabilnost posla.

borstale 23. 10. 2006. 15:17

Citat:

Originalno napisao mungos
Da ne pričam sad anegdotu kako sam dobio jedan Web-related posao, tako što sam ubijedio ženu od lika kome sam prodavao uslugu.

Ovo je klasika, ne verujem da ovde ima nekom kome se slična stvar nije desila :)

mungos 23. 10. 2006. 15:23

Da, dobro kaže Borstale da je riječ o klasičnoj sceni, ali svakako zanimljivo, bez obzira da li prodajete Kirby usisavače ili sajtove.


Citat:

Ivan:
Jos jednom da razjasnim moj stav:
Moja zena mora biti pametna a ne neka barbika. Stim sto cu ja maximalno da se potrudim da ono sto ona zeli se i ostvari. Posto je u svim tim stvarima prepreka novac to znaci da cu da napravim novac.
Stim se naravno podrazumeva da ce biti okupirane necim, mislim cim je pametna i ambiciozna. Btw, moja devojka ima velike planove na polju molekularne biologije (mislim da se tako zove ono oko dnk
Mislim da se često povlači jedna totalno pogrešna paralela: ako je neko lijen da je ujedno i glup. Čak naprotiv :)

Odnosno da žena koja sjedi kući, odlično izgleda, ne radi ništa i uživa u plodovima njegovog konjskog rada da je glupača. Mislim... :)

bluesman 23. 10. 2006. 15:28

Ja ne bih imao ni jedan problem da moja žena zarađuje za sve, a ja da se posvetim kući, deci i sebi. U stvari, uživao bih... zavidim jednom mom ortaku koji se "udao" za italijanku iz ambasade, sada recimo živi u Barseloni, prima naknadu kao izdržavana osoba, i zabranjeno mu je da radi. Svaki dan mi šalje jedno desetak "smešnih slika" ili neki interesantan video, link... čisto da vam dočaram koliko slobodnog vremena ima :)

Čak je i zastranio, počeo je da se pali na neke joge i gluposti, to je čist sindrom "žena uspešnog muža koja ne zna šta će sa sobom", samo što je on okrenuo uloge. Šta reći? ...

noviKorisnik 23. 10. 2006. 15:44

Dolazi era emancipovanih muškaraca?

kerot 23. 10. 2006. 15:46

ja mislim...
 
kad nesto radis, i kad uopste pristupas ljudima zasto moras pristupiti sa svesnom razlikom u polovima i seksulanom tenzijom? ako je neko dobar u tome sto radi (ne ogranicavam se ni na jednu poslovnu sferu) moglo bi se bar na trenutak njemu pristupiti kao prema "bespolnom" i salusati ga. objektivnost je nesto sto se najteze postize, a o predrasudama i njihovom ukidanju makar i na sekundu i da ne pricamo... zbog ideje nastanka sveta i ukljucenosti oba pola u tu ideju, zbog njihove neophodnosti i razlicitosti, neke razlike nikada nece prestati da postoje. a sto je najbolje, i ne treba! ne mogu ja da se busam da radim na gradjevini kad moja konstitucija to ne podrzava.... ovo je samo primer, a ima ih i jos hiljadu. naravno da podrzavam zene da guraju sto vise mogu i sto dalje, ali to ne znaci po svaku cenu. feminizam je nesto skroz nepotrebno sto se pojavilo kroz istoriju. to je bio skroz pogresan nacin borbe, na taj nacin je navucena beda na vrat svim zenama koje hoce nekako, bilo kako, da se ostvare. u tom pokretu pristup je bio pogresan i suvise agresivan. ja ipak mislim da sve to treba ljudski resiti, a ne ja tarzan, a ti dzejn...to sto volis da radis i sto ti lezi je nesto sto je svojstveno tebi i samo tebi, bez obzira kako si upakovan. to je bitno... to je esencija tvog postojanja, tvoja svrha. a, to sto je danas sve iskomercijalizovano i sto se uspeh racuna samo ako ti donosi profit i sto te samo novcana nagrada zadovoljava, to je vec problem danasnjice i njenog potrosackog drustva, koje je ne zaboravimo stvorio covek i niko drugi. poenta je: glavu gore i napred svi smo isti. znam da sve ovo zvuci preterano utopisticki, ali opet kakvi snovi i ciljevi treba da budu...? a, sto se pak tice tehnologije i bilo kakvog ucestvovanja u njenom razvoju..to je stvar kreativne inteligencije. to je nesto sto je neopipljivo i apstraktno, pa ga ti zamisljaj i barataj njime ako znas... (kad kazem apstraktno mislim na sustinu tehna, energiju i njen protok, a ne pc.) tako da eto opet dokaza da ne mora samo jedan pol drzati monopol nad odredjenom naukom. bitno je i vreme u kom si rodjen, ako si dete tehnologhije, poznavaces je bio musko ili zensko...

robi-bobi 23. 10. 2006. 15:47

^
[edit]al ste brzi, moj odgovor sam napisao posle bluesa[/edit]

potpuno slican slucaj sa mojim friend-om
tip se okrenuo knjigama i sad pomalo pise :)
vise za sebe i zbog sebe

ne vidim nikakav problem u tome da zena izdrzava muskarca
ali, molim odgovor od zena ovde na forumu:
"da li biste izdrzavali muza da mozete i ako vam se pruzi prilika"
imam utisak da zene (jos uvek) ne vole to i da vole da rade, ali ne i da izdrzavaju

po meni ravnopravnost polova vec odavno nije fakt
zene su povlascene :D


inace, zenama je mesto svuda gde pozele da ih ima :)

ppavlovic 23. 10. 2006. 15:53

Zene treba definitivno da budu zaposlene. U suprotnom ce poceti da idu na kurseve grncarstva ili na fitness... A onda cete se zapitati sta neki Pedro ili Karlo radi u vasem zivotu. :)

Malo smo skrenuli od price sa startupima. I bas bih voleo da vidim kako bi uspeo startup sacinjen samo od zena ("Models", "Spice girls" i druge su imale uspeha :)). Znate one izreke "dve zene svadja, tri zene pijaca". Ovde cu da stanem sa pisanjem inace cete da me proglasite za balkanca-sovinistu.

LiquidBrain 23. 10. 2006. 15:59

Naravno da zene mogu pokretati celu pricu, ali da se prisetimo kako su zavrshile grupe Models, Spice Girls... Raspale su se :) Dakle, ja sam ipak za varijantu da iza svakog uspeshnog mushkarca stoji zena, ili ako je moguce josh bolje vishe zena ;)

ppavlovic 23. 10. 2006. 16:01

Ma daj... Spice Girls i Models su bili uspesni startupi. Spajsice su zaradile po 5 miliona funti od prvog albuma i mozda jos toliko od drugog. Posh se udala za Bekama, a Mel B se sad udaje za Eddie Murphy-ja. Sandra "Models" se udala za onog Rusa... :) Na svom trzistu, one su bile jako uspesne.

Dragana Vukajlovic 23. 10. 2006. 16:13

Nije problem izdrzavati nekoga u odredjenim situacijama, ali ne razumem osobe, sto muske sto zenske, koje zele da ih neko izdrzava, a da su pri tom fizicki i psihicki zdrave. Zapravo, ako su takve, onda je pitanje da li je sa psihom sve u redu. :)

Inace, prva priznajem da ima dosta glupih ljudi, a posebno zena, ali isto tako smatram da ona zena, koja resi da uradi nesto sto zeli, da ce uraditi mnogo, mnogo bolje od bilo kog muskarca. Ali, nazalost, jos uvek nas je malo! ;)

I na jos vecu zalost, vecina onih zena (npr. da se okrenemo ITu posto smo vec ovde gde se nalazimo) lici na sve samo ne na zenu, i to je obicno "brat" u drustvu. I onda dolazimo do raznih predrasuda da, ako zena iole pristojno izgleda, prosto se svi pitaju sta ce ona tu?! Da nije samo u necijoj pratnji?!

Ili mozda gresim?

BluesRocker 23. 10. 2006. 16:13

Citat:

Originalno napisao bluesman
...zavidim jednom mom ortaku koji se "udao" za italijanku iz ambasade, sada recimo živi u Barseloni, prima naknadu kao izdržavana osoba, i zabranjeno mu je da radi. Svaki dan mi šalje jedno desetak "smešnih slika" ili neki interesantan video, link...

Da nije svirao bas u jednoj domacoj grupi?

Gorana Tomanović 23. 10. 2006. 16:16

:)
Naravno da bih izdražavala muža ako imam mogućnosti i priliku!!!

Brak <> Novac, Brak=Ljubav

Obaveze bih tako uskladila da ni u jednom trenutku porodica ne trpi, ali mu ne bih dozvolila da ne izvršava svoje porodične obaveze, a da ide na razna putovanja i u zezanje dok se ja uništavam od rada!

Pitanje za vas muškarce:
"Da li biste to mogli psihički da podnesete?".

Negde sam pročitala u nekom istraživanju, pre godinu dana, da muškarci to psihički nikako ne bi mogli da podnesu!
Ja se iskreno nadam da to nije tačno!

Imam nekoliko poznanika koji jednostavno to ne bi mogli ni da zamisle, a drugi pak jedva čekaju!

Dragan Babić 23. 10. 2006. 16:30

Citat:

Originalno napisao Dragana Vukajlovic
I na jos vecu zalost, vecina onih zena (npr. da se okrenemo ITu posto smo vec ovde gde se nalazimo) lici na sve samo ne na zenu, i to je obicno "brat" u drustvu. I onda dolazimo do raznih predrasuda da, ako zena iole pristojno izgleda, prosto se svi pitaju sta ce ona tu?!

Carski :)

nixa 23. 10. 2006. 16:30

Vrlo je tačno .... osim ako taj muškarac ima problem sa samim sobom.

Jednostavno je prirodno da je muškarac taj koji stavlja hranu na sto ( figuratativno rečeno). Muškarci koji bi mogli da to da prihvate su muškarci pored kojih takva žena jednostavno ne treba da bude.

Logikom stvari jedino je moguće rešenje u toj relaciji da i muškarac i žena budu uspešni u onom što rade,ali nikako da rade istu stvar.
Kompeticija u braku i vezi nije baš zdrava,što može da rezultuje kao problem pre ili kasnije.

Gorana Tomanović 23. 10. 2006. 16:33

U potpunosti se slažem Draganom!

Par puta mi je bilo neprijatno jer su ljudi mislili da će videti nekog malog miša, koji uopšte ne liči na ženu, odnosno ima samo žensko ime!
Jedan je čak mislio da sam sekretarica... :) To me tako nasmejalo!
Isto to je iskusila i Drgana!
Nadam se da će taj mit nestati i da će žene sve više pokretati IT strtup i postajati lideri u ovoj oblasti!

Slažem se i sa mojim zemljakom Markom Bjelićem da "prijatna za oči" ne znači glupa i "manje prijatna" pametna!
Po nekad pomislim da su ove što lakiraju nokte mnogo vešte i lukave! :)

Ali biti lukav je mana...

mungos 23. 10. 2006. 16:52

Citat:

Originalno napisao ppavlovic
Ma daj... Spice Girls i Models su bili uspesni startupi. Spajsice su zaradile po 5 miliona funti od prvog albuma i mozda jos toliko od drugog. Posh se udala za Bekama, a Mel B se sad udaje za Eddie Murphy-ja. Sandra "Models" se udala za onog Rusa... :) Na svom trzistu, one su bile jako uspesne.

Spajsice (članice grupe Spice Girls) nisu startup sa aspekta ljudi, spajsice su konkretan proizvod startupa. Ljudi u Spice Girls su menadžeri, producenti, lovci na talente, tekstopisci, kompozitori, kereografi koji su u suštini kreirali konkretan proizvod. Billy Idol (upravo mi ide u Winampu) je recimo isto poznat kao producentski proizvod.

Kako se radi o grupi do tada anonimnih djevojaka, vrlo je jasno da su one u čitavoj priči dobile najmanji dio kolača (i to taj dio koliko god malen podjelili na 4 kriške), dok izdavačke kuće, država, menadžer, producent, i svi ostali redom uzmu svoj procenat njima je na kraju tek ostao manji dio kolača. Ono što je bitno jeste aspekt slave i izgrađeni brend grupe i pojedinačnih članica (najkarakterističniji primjer utapanja Posh Spice u Bekam femili brend), što su one bolje ili lošije unovčile. Da li je to snimanje reklama ili dobra udaja, svejedno -- zavisi samo od licnih afiniteta i sposobnosti :-)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:42.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.