DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Hardware (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=38)
-   -   Mobilni telefoni - operativni sistemi i marke (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=2372)

robi-bobi 06. 02. 2007. 00:43

Mobilni telefoni - operativni sistemi i marke
 
DPT nije devPHONEtalk, ali prethodne (2?) teme o telefonima sam sa interesovanjem otpratio, a sudeci po komentarima i ostali

U principu, ja sam skoro pa vec odlucio sta cu uzeti, to ce najverovatnije biti Nokia E. Sad, od para zavisi da li cu ici na E50 ili na E70, uglavnom zbog WiFi-ja.

Ono sto mene interesuje je neko uporedjenje OS-ova. Pretpostavljam da ima i vas koji ne gurate Symbian, te bih molio i jedne i druge neka iskistva.

Recimo, jel ima ko:
http://imcosys.com/html/smartphone1.html
ili mozda neki inside info o http://www.openmoko.com/

Od aplikacija meni bi bio bitan dobar mail client(1), podrska za neki jezik koji znam (php, ajd moze i perl, ako ne onda mozda i nateram sebe da naucim python, ili nedaj boze javu :D ), zatim cron jobs ...
Zasto ne i GPS - uradis aplikaciju koja se startuje svakih 30s i proverava gde si - kad vidi da si u samoposluzi odma' pocne da pisti: "kupi najzad toalet papir!!" :D :D
Inace, u pocetku sam hteo WiFi, ali sam kasnije srezao budzet te cu izgleda morati toga da se odreknem ...

Sto se tice kamere, nije mi bitna i ukoliko je model nema i cena mu je manja zbog toga - bice mi veoma drago (recimo E50 ima modele sa i bez kamere - fino, samo sto svi ovde prodaju model sa kamerom :P )


cena ..
hm, pa poceo sam jednostavno - kupini nesta da zamenim sadashnji koji vise ne radi skroz ok
zatim citao malo DPT i ipak uspeo da sebe odgovorim od fansy phone-a. Ipak, kasnije se vidim sa prjateljem koji ima nokiju 6600 i lepo shvatim da je ipak to vrlo fino imati. I odlucim kupiti takvu, kao najjeftini simbijan. Da, ali ne. Njega nema novog, a stari ne bih.. zato se budzet povecavao, pa zatim zelje i requirements, pa zatim budzet i stigao sam do mini laptopa :D
sleteh na zemlju i resih da ne dam vise od 300E za phone. E50 je verovatno moj buduci phone, ali sam onda video taj imcosys-os phone sa WiFi, touchscreen-om i ostalo za oko 350$.

Zato, resih da pitam opet ovde, mozda ima jos poneki dragulj za koji ne znam.


Ne zamerite, i podelite :)

1) - dobar = slican klasicnim desktop klijentima - mogucnost povezivanja na vise servera, vise akaunta ... (ne znam kakwo je stanje kod telefona pa naglasavam)

edit:
a, da, bitno je da JAKO vibrira - u guzvama, na sastancima, negde drudge, cesto drzim phone na vibracijama i .. ne 'cujem' kad mi neko zvoni
takodje i jaci zvuk ne bi bio na odmet

edit2:
Off Topic:
jesam rekao da me nerviraju custom 'standardi' nokije za kablove. svaki model - razliciti kabal. sto ne stave USB ...
mada, znam (odavno sam u photo sredinama, slicna stvar)
veliki su, moze im se ...


Veljko 06. 02. 2007. 01:26

Ako vec razmisljas o kupovini symbian telefona,uzmi u razmatranje i Nokiu e61 mislim da je u cenovnom rangu sa e70,ali nema kameru,zato ima qwerty tastaturu,ekran 16miliona boja rezolucije 320x240,takodje ima i wi-fi i podrzava umts mreze.Koristio sam i WM i Palm os,ali mi se ipak najvise dopada symbian.Sto se tice email klijenta i fabricki sasvim dobro obavlja posao(Rad sa vise naloga,postavljanje filtera,itd).Znaci e61 je moja preporuka

robi-bobi 06. 02. 2007. 02:07

jos uvek je jeftinija varijanta pprihvatljivija :)
inace, E61 je fin, ali nema bash phone look ;)
E70 takodje ima qwerty, ali manji ekran i rez.
uporedicu ih opet, hvala

Dragan Babić 06. 02. 2007. 02:23

Svaka preporuka za e61. Kad sam se navikao na ovaj ekran sve ostalo mi je smesno. :-)

Naravno o qwertyju da ne pricam, a ni o podrsci za wlan. Evo bas ovo pisem s telefona.

robi-bobi 06. 02. 2007. 02:36

Citat:

Originalno napisao Dragan
wlan. Evo bas ovo pisem s telefona.

ne radi mi to :D

edit: kad smo vec kod E61
kako nosite taj telefon, ja sam navikao da mi je phone u dzepu pantalona - 70 x 117 x 14 mm ??? (vs 43.5 x 113 x 15.5 kod A50, a ni on nije bash malen)
kako podnosi mucenje taj screen?
edit2 (al danas editujem):
nisu li ta slova premala!

robi-bobi 06. 02. 2007. 03:18

sto vise gledam skuplje nokije, shvatam da onaj smartfone iz prvog linka mog prvog posta, vec sve to ima (i to jeftino)

salu na stranu GPS ce mi dobro doci ukoliko uspem da sinhronizujem podatke iz GPS-a i podatke iz EXIF-a fotki (cesto fotkam u prirodi, citaj planine i sl)
ukoliko nisam bio jasan, evo sta 'ocu: http://www.dpreview.com/news/0608/06...sonygpscs1.asp

Veljko 06. 02. 2007. 03:19

sto se tice nosenja,moze i u dzep ali ipak zasluzuje neku futrolu za nosenje:),Tastatura je ok,tek poneki put se promasi slovo,kad se naviknes na nju,krece zabava(idealna je za kucanje dugih postova po forumima).Jedina steta je sto ekran nije touchscreen,onda bi dozivljaj bio potpun.Imao sam Palm zire 72 i bas sam se navikao na olovcicu i bockanje po ekranu,i mislim da je najbolje resenje za ovakve uredjaje,sto se tic e upotrebljivosti i kretanja kroz meni-e

Dragan Babić 06. 02. 2007. 10:23

Touchscreen bi na e61 legao k'o budali šamar, ali hebiga... Inače ja ba furam u prednjem/zadnjem džepu farmerica, prednost mu je to to je vrlo tanak, pa ne smeta uopšte koliko bi čovek pomislio.

Inače meni je već ispao, onako pošteno sam ga "krstio" o pločice u ulazu zgrade, ni ogrebotinu nema (metalno kućište), a ni ekranu nije ništa iako sam se toga najviše plašio, mislio sam da će on da strada na neki način pri prvom ispadanju. Zgodna je to spravica... ;)

Dušan Dželebdžić 06. 02. 2007. 11:59

GPS jeste korisna stvarčica, ali obrati pažnju na ovo:
  • Čak i najboljem SirfStar3 čipsetu treba najmanje pola minuta da uhvati signal, a iz mog iskustva, ako se krećeš po gradu u trenutku uključivanja GPSa, može da potraje i do dva minuta... nije baš korisno za spontane fotografije
  • GPS ne radi u zatvorenom prostoru. Zamisli samo kakav bi prijem imao kad bi satelitsku antenu stavio u dnevnu sobu :)

Ja sam mislio da može da 'uhvati nešto' kroz prozor kad sam ga prvi put uključio... dosta sam se načekao dok se nisam setio da ga iznesem na terasu.

Ako mene pitaš, i sa finansijske strane, a i sa strane usability-ja ti se više više isplati da kupiš PDA i 'priglup' telefon, nego smartphone.

Telefoni obično nemaju touchscreen, imaju slabije procesore, i manje ekrane od PDA uređaja. PDA-ovi sa GSM modulom su suviše glomazni za priču, a pošto većina nema tastaturu, moraš da mrljaš po ekranu ako te mrzi da vadiš stylus.

Ah da, i dok ugovaraš sastanak preko mobilnog, da te vidim kako bi radije preturao po kalendaru u toku razgovora ;)

I dok neki namunjeni QTEK (sa sporim procesorom i malim ekranom) košta oko 700€, ti možeš da kupiš SE K750 (150€) ili Nokiu 6233 (200€) i npr Asus A632/636 (WM5, IR, BT, GPS, SD a na 636 i WI-FI - 370-400€), sve zajedno za 500-600€.

Ne reklamiram ništa, samo prenosim kako sam razmišljao, pošto sam se i ja skoro ponovio :1074:

robi-bobi 06. 02. 2007. 14:48

^
sve to stoji

ima samo dva problema
1) vise para (mada zavisi sta ko kupuje)
2) vise dzidza bidza za nosenje

inace, hvala za info o GPS, vrlo korisno


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:13.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.