DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pretnje na web sajtu (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=5423)

bluesman 22. 05. 2008. 21:25

Pretnje na web sajtu
 
Da li znate da li postoji neka zakonska regulativa koja rešava pretnje upućene preko web sajta?

Pretnje su lične, jedan lik preti jednoj devojci da će je sačekati ispred zgrade gde stanuje (saznao je nekako njen broj telefona pa samim tim i adresu), ona tvrdi da nikada nije pričala sa njim niti ga je ikada videla, a on joj konstatno šalje pretnje u uvrede.

Zvao ju je danas telefonom (naravno, sakriven broj) pa je ona zvala Telenor koji joj je preporučio da promeni broj (?!?!?) i da kontaktira policiju, koja navodno tek onda počinje praćenje poziva, i čak i kada sazna ko je, dužni su da mu prvo pošalju upozorenje (neproverena informacija).

Da li postoji neki način da se ( pravno ) reši ovo pitanje ili jednostavno mora da funkcioniše "brute force"?

degojs 22. 05. 2008. 21:50

Ja ne vidim da je tu bitno kako su pretnje upućene. Ako ona zna ko je taj tip, mislim da je najpametnije kontaktirati policiju, ako se ne oseća bezbedno.

Moja bivša devojka je imala takvih problema, donekle slično. Tip koji je živeo u blizini joj je ostavljao neka pisma i tako.. Kao ono kad Diklić ostavlja Đuri pisma u onom filmu hehe, samo što je ona naravno bila prestravljena. I kad je skontala (uspela čak da ga fotografiše i snimi na delu uz pomoć drugih ljudi u komšiluku) da je to neki tip iz komšiluka u pitanju onda je išla u policiju, čisto da ne čeka da joj se desi šta, pošto je to ionako trajalo.. Pa su oni malo razgovarali sa njim i ono uzeli podatke, itd. I posle nije imala problema.

zira 22. 05. 2008. 21:55

Neka prijavi policiji.

MorenoArdohain 22. 05. 2008. 21:58

Da, jedino resenje je da prijavi policiji.

ivanhoe 22. 05. 2008. 23:12

sakriveni brojevi nisu zaista sakriveni, centrala ih naravno ima sve u logu, ako znate nekog kod provajdera onda moze to relativno lako da se iskopa iz baze. Ako ne, onda moze policija da zahteva da se nadje broj. Nije na odmet ni da se snimi razgovor sledeci put kad bude zvao (mnogi telefoni imaju tu opciju), cak moze i da ga upozori da se razgovor snima, posto sam siguran da joj nece poverovati ionako...

A postoji i stara dobra tehnika "par piva za drugare iz kraja" kojom se problem idiota ponekad moze resiti... ponekad doduse ispadne jos gore...

Vace 22. 05. 2008. 23:31

samo "brute force" rešava problem na duže staze ...

mileusna 22. 05. 2008. 23:51

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 55062)
Da li znate da li postoji neka zakonska regulativa koja rešava pretnje upućene preko web sajta?

Pa pretnja je pretnja, nema veze kako je upućena.

Milos Vukotic 22. 05. 2008. 23:52

Ne lupajte, kakvi drugari iz kraja i 'brute force'...
Samo policija, jer je bolje zvati ih sad nego da sami dolaze kad ovaj zovne svoje drugare da se svete tvojim drugarima, takodje brute force metodom...
Neka veza u policiji, makar u vidu preporuke, bi dobro dosla takodje, koliko da cura izbjegne neprijatna pitanja koja bi neki drotovi postavili...

nixa 22. 05. 2008. 23:57

Jedno veče u 29tom će odraditi posao :) ( naravno uz asistiranje lokalne ekipe interventnih plavaca :D )

bluesman 23. 05. 2008. 00:34

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 55081)
Pa pretnja je pretnja, nema veze kako je upućena.

Jel' to uvod u filozofsku raspavu? :)

Znam šta je pretnja, ali pošto ovde kod nas internet ne samo da nije regulisan nikakvim zakonima već zvanično skoro i "ne postoji", pitanje je prilično konkretno, zar ne? Kod nas zvanično internet nije media.

Pretnja je "pretnja", ali nije isto da li je napisana u dnevnim novinama, izgovorena na TV-u ili Pera rekao Žiki privatno da će da mu iskoči negde iz mraka.

mileusna 23. 05. 2008. 00:52

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 55093)
Jel' to uvod u filozofsku raspavu? :)

Znam šta je pretnja, ali pošto ovde kod nas internet ne samo da nije regulisan nikakvim zakonima već zvanično skoro i "ne postoji", pitanje je prilično konkretno, zar ne? Kod nas zvanično internet nije media.

Nije filozofija nego znam iz praktičnog iskustva. B92 podnese prijave protiv NN lica zbog pretnji emailom, zar ne?

Kad je proglašena nezavisnost Kosova i ja sa preko sajta primio neke komentare koji su se mogli okarakterisati kao pretnja jer "puštamo šiptarske komentare". Konsultovao sam advokata (ujaka) da li to treba shvatiti ozbiljno i prijaviti. On je rekao da ne treba shvatiti ozbiljno ali da treba prijaviti. U obe stavke se slažem sa njim, better safe then sorry. On je dugo godina bio i sudija i tužilac pa je primio i podosta pretnji u karijeri i zna kako se prema tome treba postaviti. :)

Doduše, na kraju ne znam šta je sa tim bilo i da li je i prijavio, poslao sam mu IP, email adrese i sl, ali brzo se situacija smirila (frka oko Kosova) i sve je palo u zaborav, pa se ne setim ni da ga pitam da li je tad podneo prijavu.

ppavlovic 23. 05. 2008. 01:21

Recimo, pretnja SMS-om ne moze da se uzme kao dokaz. Ono sto ce policija da uradi po prijavi te devojke, da kada sledeci put bude primila poziv od istog lica, doticni ce biti pozvan na informativni razgovor. Onda ce on to lepo da iskulira, reci ce "casna pionirska rec, vise necu da je uznemiravam", potpisace se ispod izjave i on je cist pred policijom. Za pola sata ce biti van stanice. Kod nas ne postoji ono americko "zabranjen prilaz na 300 feets od osobe". Nazalost, jedini slucaj kada ce da sud / policija da reaguje i tog "ukloni" jeste ako je on fizicki napadne.

Obavezno treba da se podnese prijava da bi se dobili listinzi od provajdera, sta dalje, ne znam.

Mere predostroznosti su: jedna bocica pepper mace u dzepu ili 300 evra pametno ulozenih u posao obrade tri rebra posle cega se "obradjeni" nece setiti da se nasmeje jedno 6-7 meseci.

Paimonia 27. 05. 2008. 03:02

Citat:

Originalno napisao Vace
samo "brute force" rešava problem na duže staze...

Тачно.

Ја сам једном приликом обавестио органе реда о томе да је једна девојка данима злостављана од стране породице, да јој не дозвољавају да напусти стан, користи телефон и сл. Казали су да се они не мешају у породичне несугласице. То, дакле, није имало право дејство. Песница у врата и претње - то јесте.

Једном сам покушао да пријавим украдени мобилни телефон. Прво нису хтели да прихвате пријаву јер, према њиховим схватањима, није био довољно вредан (70 €). После мог урлања на пандуре и објашњавања да ми Телеком другачије неће дати картицу са истим бројем су попустили уз неку опаску у фазону: "Ала овај смара...", али након што сам им објаснио да знам и ко је украо телефон, за њих сам постао нем. Није било силе да они мрдну дупета. Једно је да се попуни образац, али да се суоче са лоповима - не долази у обзир. Ко зна, можда су опасни. Онда сам позвао другаре из интервентне, рекао им да причекају да прво ја видим шта се може и све је решено...

Следећа занимљивост је случај кад су ми неки пробисвети растурили сплав (угоститељски), побацали намештај у воду и сл. Сазнао сам ко је то урадио (на реци се све зна ;)), пријавио надлежним органима реда и опет ништа, с тим што су тада били веома љубазни, узели су отиске и понашали се као да ће нешто бити од њих. Време је пролазило, а ја сам на крају обавештен да су одустали од истраге због следећег: "Маторци би убили ове клинце да знају шта су радили.". То је једини случај у коме нисам употребио brute force јер ни сâм нисам био сигуран докле бих ишао.

Да не набрајам примере којих заиста има много... Последњи је најописнији. Један мој другар је приведен и провео је ноћ иза решетака јер је њему неко украо бицикл. Ово се догодило пре око двадесет година па моје становиште није да полицији данас не треба веровати. Никада није требало.

zira 27. 05. 2008. 10:40

Jel' vi to ozbiljno govorite o "brute force" kao nacinu rjesavanja problema, ili samo se samo malo kur**mo po forumu? :)

Milos Vukotic 27. 05. 2008. 12:06

Ma da, najbrutalnija stvar koju su napravili bilo je pisanje domaceg u skolsku svesku... :D

Blood 27. 05. 2008. 13:31

Ako se prijavi policiji, "brute force" tog trenutka prestaje da bude opcija. Ovde treba dobro razmisliti sta ciniti. Nekad je samo "brute force" opcija, nekad policija, a nekad nesto sasvim trece..

ppavlovic 27. 05. 2008. 13:34

Sa primenom sile treba biti pazljiv jer zavisi o kakvom se ludaku radi. Mozda se povuce, a mozda jos vise krene da pravi sranja.

Dzordz 27. 05. 2008. 14:04

Pod mogucnoscu da budem izlozen paljbi...

1. Nasilje ne valja
2. Nasilje je nekad neizbezno resenje
3. Nasilje radja nasilje

Stoga...

1. Izbegavajte nasilje
2. Ukoliko morate da pribegnete nasilju potrudite se da to uradi neko umesto vas (po mogucstvu javna sluzba za tako nesto)
3. Ukoliko cete sami da koristite nasilje neka to bude uverljivo (da budete dovoljno strasni da druga strana ne pomisli na osvetu).


Narodna poslovica: Punog pistolja se boji jedan covek, a praznog dva.

Ja sam potpuno ne nasilna osoba i zadnji put kad sam bio u fizickom obracunu imao sam 17-18 godina cisto da ne mislite da pozivam na anarhiju :)

Baic 27. 05. 2008. 14:26

A zar nikada niste culi da lepa rec i gvozdena vrata otvara, to se moze sve resiti jednim nazovimo kulturnim gestom.

Jednostavno neka bude iskrena kad je pozove i neka ga zamoli da je vise neuznemirava.

Ovo oko murije je opste poznato, sve dok neugrozava one koji finansiraju muriju murija nepreduzima nista, kad su meni pre 4 godine neki olosi napravili minus nebitno koliki dzukci su obavili samo informativni razgovor, a posto sam se sa bratom dopisivao mailom i u sali rekao da cu lika da ustojim, kerovi su uspeli da se dokopaju tog maila pa cak iako sam pukao recicu (jer ovde ima par momaka koji znaju pricu) ~70.000$, zato sto se lik koji je za to odgovoran dobro ucepio nacelniku supa, ucenjivali mene da nepokrecem postupak jer cu na osnovu maila ja da najebem.

Tako da ako nemate maksimalni prioritet u policiji uopste se i necimajte sa njima, jer taj ko se neustrucava da proganja ima ledja u to budite sigurni, u krajnjem slucaju potvrdu da ima bagove u glavi.

Nek ipak pokusa lepo, cak i psi znaju da poslusaju kad se kaze molim te, pre desetak dana rot iz komsiluka pokusavao da me napadne 3 dana uzastopno, prve dve veceri sam preskakao ogradu, treci dan odlucio da ga se resim ako se ponovo pojavi, pojavio se i kad sam ga ugledao umesto da ga isprangijam rekao sam mu "zajebi me molim te, ali molim te", samo se okrenuo i otisao i sada kad god naidjem samo me pogleda i nastavi da spava.

Ukoliko molba nepomogne, onda verujem da nije problem ni bez policije saznati identitet osobe koja je proganja, snimanje se podrazumeva, od sada na dalje, posle toga ukoliko policija odbije saradnju pokrenuti gradjansku parnicu, a odstetu koju ce morati potom da joj plati ce ga definitivno smiriti.

bluesman 27. 05. 2008. 15:02

Baic, na žalost ne možeš računati na zdrav razum nekog ko preti ljudima... da ima trunku toga, ne bi ni bilo te situacije.

Kada smo već kod iskustava, meni su pre 2 godine hteli da zovu interventnu brigadu da me hapse jer sam napravio veliku "gužvu" u MUP-u. Naime, ukrali su mi auto ispred zgrade, dan pre nego što sam krenuo na more, kada sam se vratio sa mora otišao sam tamo da pitam da li ima nekih novosti i policajac mi ladno kaže "ma to je negde na Kosovu u delovima, hajde nemoj da smaraš..." na šta sam ja poludeo i onako iznerviran između ostalog optužio ih da su oni u talu sa tim lopovima i da je policija najveća mafija u ovoj zemlji... i tako... :)

Ova devojka mi je javila da ga je "neko" pozvao telefonom (saznala je njegovu adresu i teleofon) i samo mu je rekao da "sada i on zna gde ovaj stanuje", pa su za sada pretnje prestale. Videćemo šta će se desiti, ja iskreno mislim da samo zastrašivanje funkcioniše jer takvi koji prete ženama su običko beskičmenjaci koji ceo život leče neke frustracije.

LiquidBrain 27. 05. 2008. 15:05

To po kratkom postupku treba resiti... Stangla pa udri... nema pretnji i zastrasivanja, odma akcija... Dok ti njega zastarsujesh on moze da napravi neko jako sranje... Tako da imobilishesh ga (slomish noge,ruke) taman toliko da nije u ozbiljnoj opasnosti po zivot...

ivanhoe 27. 05. 2008. 16:51

^ al' su programeri zajebana ekipa, nisam ni znao :)

sve je stvar (dobre ili lose) procene, ako je neki zeznut lik onda naravno da ne, ali ako je u pitanju obican smarac (a 90% njih su bas to), treba pokazati zube jer oni nista drugo ne cene, bilo da ga sacekas sa drugarima iz kraja ispred gajbe, ili mu tvoj advokat posalje pismo pred tuzbu, princip je isti, da shvati da ce da najebe... znaci da se ogradim, nisam mislio da neko nekom treba da lomi kolena, jer ionako retko za to ima potrebe u ovakvim slucajevima, sve se zavrsi na malo vikanja, a i glupo je jer onda on ima osnova da tebe drnda sa policijom..

LiquidBrain 27. 05. 2008. 16:56

Pa to sam i ja rekao... imobilishesh ga, tako da ne moze da te drnda sa policijom, a i nikako drugacije...

bluesman 27. 05. 2008. 17:23

Uh, neko te je iznervirao danas opasno? :)

"Vadio si eksere? ... Pokvarila su ti se kolica pa si besan?" :)

LiquidBrain 27. 05. 2008. 17:28

Ne, vec je bilo par situacija u mom okruzenju gde je neki kreten pretio tako i maltretirao neku osobu, pa kada mu je zapreceno on su povukao prvi potez i napravio josh vece sranje tako sto je fizicki napao osobu kojoj je prethodno pretio... Naravno nije izashlo na dobro...

Sa takvim ljudima nema zajebavanja, policija uglavnom ne moze da uradi nista dok se krivicno delo ne pocini... A posle iako tuzi, bar si siguran da nece nista ozbiljnije od tuzbe da se desi...

Paimonia 27. 05. 2008. 23:56

Citat:

Originalno napisao Dzordz
Ukoliko cete sami da koristite nasilje neka to bude uverljivo (da budete dovoljno strasni da druga strana ne pomisli na osvetu).

Морам признати да сам се благо зачудио да је једна ненасилна особа свесна овако важне иситне. ;) Шалим се мало. Вероватно наук из тих школских дана...

Citat:

Originalno napisao bluesman
Baic, na žalost ne možeš računati na zdrav razum nekog ko preti ljudima... da ima trunku toga, ne bi ni bilo te situacije.

Тако некако.

duca 28. 05. 2008. 01:01

Pa ko još veruje da policija može(hoće) nekome u ovakvoj situaciji da pruži zaštitu. Ako se ne izderu i izbace vas iz stanice kada dođete sa ovakvom prijavom, onda će u najboljem slučaju da se smeju. Policija nije tu da štiti, već da dođe da konstatuje stvar(ovako oni misle, ne ja), a onda je nažalost kasno...

znači +1 za brute force. pre toga, zarad onih koji zagovaraju nenasilne metode, treba pokušati da ga neko treće lice lepo "zamoli". one seljačke fore "brate hadje da popijemo piće, da rešimo to kao ljudi" ili ono "daj da vidimo lepo ovo, da ne praviš sebi probleme" i sl. ovakav kompromisni pristup obično pali, pošto neko ko preti devojci sigurno nije nekakav tough gaj. ako ne pomaže, onda jedino ostaje brute force.

Baic 28. 05. 2008. 15:50

Bluesman:
Secam se price za auto sa tvog bloga, i sve to sto se izdesavalo zvuci neverovatno ali tek kad se sami opecemo to i shvatimo.

E sad kad smo kod toga da policija radi samo na konstatovanju i nije bas tako, posle "Sabljarke" i "Sece knezova", dobili su i mogucnost da se zblizavaju sa potencijalnim prekrsiocima i da ih cak nagovaraju na izvrsenje krivicnog dela kako bi ih sto pre skembali. Ali istina je takva da policija reaguje samo kad je ugrozen sistem, i tada deluje preventivno, a svi ostali smo za njih samo kolateralna steta koja se nasvrlja u zapisnik.

Iskreno se nadam da je to zavrsena prica i da nece biti potrebe za necim vise.

A sto se tice nas programera, pa zar svi mi nismo Makiavelisti, cilj uvek opravdava sredstva, pa zar po nekad ne napisemo nesto zasta moraju i nova sredstva da se smisle :1014:


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:07.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.