DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web aplikacije, web servisi i software (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=30)
-   -   Multilanguage wordpress site (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=7941)

blackshtef 06. 10. 2009. 18:07

Multilanguage wordpress site
 
Opet ja s tim wordpressom ;)

Kako izvesti multilanguage site u wordpressu?
Znam za xlanguage i qtranslate pluginove, i oni su mi oke riješenje kad se radi o sadržaju, ali što kada trebam imati englesku, njemačku i talijansku verziju cijelog interfacea?

Neke ideje su:
Staviti tri odvojene WP instalacije.
Neka je domena.com root, i prema IP-u onda usmjerava na domena.com/eng ili na domena.com/deu ili domena.com/ita

Druga ideja je imati jednu instalaciju WP-a s tim pluginovima, i tri odvojene teme, odnosno, ista tema prilagođena za određeni jezik. Opet nekako po IP-u odrediti odakle je posjetitelj, i ako postoji tema i sadržaj za njegov jezik, prezentirati taj.

Treća ideja je imati spomenute pluginove, i ne tri odvojene teme, nego jednu koja će imati svoje template fileove raspoređene prema jezicima. Znači index.php će vidjeti odakle je posjetitelj i onda ako je recimo talijan, index.php će includeati header_ita.php, sidebar_ita.php i footer_ita.php

Meni se prvi način čini nekako najlaganijim, ali je nespretno imati 5 loginova za praktički istu stvaru :/

Što vi mislite?

dinke 06. 10. 2009. 18:47

Ne znam kakvi su ti pluginovi koje spominjes, ja sam svoj blog vezao za gengo i to se pokazalo kao greska, obzirom da se gengo plugin odavno ne razvija, nije moguce cak ni nadogratidi WP instalaciju na novu verziju!

Sve u svemu, ja cu verovatno u dogledno vreme ici na varijantu sa odvojenim blogovima na odvojenim pod domenima (naravno uz mod_rew koji ce redirektovati stare linkove). To je mozda najkomplikovanija varijanta ali i najbezbednija ako mene pitas.

Nemanja Avramović 06. 10. 2009. 19:18

Ja koristim xLanguage ali po onome što sam video qTranslate je daleko elegantniji. Gengo nisam probao.

Što se interfejsa tiče, da li misliš na frontend i backend ili samo na frontend?

xLanguage ima template tagove (tj. php funkcije) koje ubaciš u template tako da i njega napraviš višejezičnim (proslediš mu n stringova, gde je n broj jezika koje koristiš, a on prikaže onaj koji treba, na osnovu izabranog jezika).

Takođe, mislim da možeš preko IP adrese (ip2country) da podešavaš odgovarajući define ('WPLANG', 'en_US'); u wp-config.php fajlu. Uz malo dorade može da se namesti i da korisnik bira jezik (ovo ti je za backend).

blackshtef 06. 10. 2009. 20:31

Da, na front end sam mislio, backend uređuje jedna osoba pa je svejedno :)
Hm, znači, xTranslate bi bi mogao odraditi posao skroz, budem se detaljnije poigrao njime onda.

Iako i ovo što dinke kaže, najkompliciranije, ali i najsigurnije. Čak i nije toliko komplicirano koliko je ponavljajuće :)

ivanhoe 06. 10. 2009. 20:31

mozete i wpmu da stavite, to je lakse nego 3 potpuno odvojena wp-a...

robi-bobi 06. 10. 2009. 22:47

ranije: gengo koristio i ja
sad: za multilanguage sajt pisem od mojih biblioteka

jeste da je sporije i bez hiljadu dzidza bidza ali za razliku od WP-a: RADI

( i opet se stigne do one bluesman-ove: u se i u svoje kljuse)

a ne mogu da verujem koliko CMS-ova ima i kako jos uvek ne uspevam da nadjem onaj pravi (iako vise i ne trazim - za manje stvari, WP obicno zavrsi posao ( kao i s9y, koji mi je bolje napisan), dok za ostalo ide pisano "od nule")

robi-bobi 07. 10. 2009. 18:51

da update-ujem

malo pre mi rekoshe da ovaj plugin radi dobro posao:
http://wordpress.org/extend/plugins/zdmultilang/

probajte, pa javite :)

bOkIcA 07. 10. 2009. 19:22

Citat:

Originalno napisao robi-bobi (Napišite 73863)
a ne mogu da verujem koliko CMS-ova ima i kako jos uvek ne uspevam da nadjem onaj pravi

Gotove CMS-ove ne koristim ali pre par meseci drugaru bilo hitno za mikro sajt a prosle godine sam naleteo na Frog CMS koji sam hteo da probam.
To je mali cms pisan vise za programere, a neobicno lak za koriscenje od strane krajnjih korisnika. Uglavnom posle prve upotrebe sam dobio lepih ideja pa iz tog razloga bih preporucio probu.

robi-bobi 07. 10. 2009. 23:09

^ izgleda zanimljivo

pogledao sam demo, features i plugins stranice - ne vidim nista o multilanguage, a to je stvar koja (meni) cesto treba i nije zanemarljiva

sto se WP-a tice, ne mogu da verujem koliko je to (bio) lose napisan projekat a kakvu popularnost ima
tacnije, dizajn projekta je uzasan - plugini imaju licne stilove i mogu da upropaste kod i dizajn, teme imaju funkcionalnosti i barataju bazom, jezici su hack ...
sad je malo bolje, ali opet ... ne svidja mi se

pogledacu opet ovaj frogcms

edit: http://forum.madebyfrog.com/topic/1142

MorenoArdohain 07. 10. 2009. 23:25

@robi-bobi, ne podrzava multilanguage direktno, jedino uz pomoc nekog hacka, bas sam gledao na njihovom forumu. Ali opet, suvise jednostavan CMS.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:55.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.