DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Marketing i SEO (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Kako agregatori uspevaju da preteknu originalni sajt? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=9532)

ajankovic 08. 01. 2011. 17:54

Kako agregatori uspevaju da preteknu originalni sajt?
 
Siguran sam da dobro poznajete priču oko Stakoverflow-a ili ste bar čuli za njega. E pa prošle godine su se pojavili agregatori sadržaja sa Stackoverflow-a. I za veoma kratko vreme počeli dobro da se kotiraju u pretragama. Čak su u poslednje vreme počeli da prestižu originalni sajt u Google pretrazi.

Čak je i jedan od kreatora Stackoverlfow-a, Jeff Atwood, odlučio da prokomentariše ovakavu pojavu na svom blogu.

E sada svestan sam toga da niko ne poznaje kako tačno funkcioniše Google algoritam. I svestan sam da se pravila menjaju svakoga dana.

Ali mene interesuje kako je moguće da dubler pretekne original sajt?

Pre svega me interesuje da li se može pronaći neka zakonitost iz ove pojave imajući u vidu dosadašnje praktikovanje SEO optimizacije?

ivanhoe 08. 01. 2011. 21:13

Po meni je to sasvim ok... uzmi kao primer da recimo ja programiram u php-u i ne zanima me c#, python, ruby i ostale stackoverflow teme. Onda ako, primera radi, imas agregator koji skuplja samo php sadrzaj, pa jos ako ima neko dodatno filtriranje, kategorizaciju ili tako neki korisni feature koji originalni stackoverflow ne nudi, onda dolazimo do zakljucka da je taj sajt zapravo korisniji i bolje optimizovan za moje potrebe od originalnog sajta... i zato i treba da bude ispred...

to ti je otprilike i objasnjenje kako se to radi, napravi se sadrzaj koji googlu izgleda kao bolje targetovan za trazeni keyword od gomile nabacanog sadrzaja na originalnom sajtu, i naravno tu je i link kampanja da ga progura na gore...

jablan 08. 01. 2011. 22:49

^ Pročitaj Etvudov članak, odličan je. Poenta je baš sa sajtovima koji ne nude nikakav dodatni benefit. Čini se da u poslednje vreme SEO pobeđuje content.

ajankovic 08. 01. 2011. 23:11

@ivanhoe ima logike to što pišeš. To se može nazvati i specijalizacija.

Na osnovu tvoje priče prvu zakonitost koju mogu da izvučem jeste da SEO optimizovanost pobeđuje autoritet domena?

ppavlovic 09. 01. 2011. 01:28

A sta bi sa onom pricom o "duplicate content" i onome ko je izvor informacije?

ivanhoe 09. 01. 2011. 05:07

iz licnog iskustva kad mi je Brothersoft (imaju PR 7 ili 8) iskopirao sadrzaj sajta mogu 100% pouzdano da tvrdim da to ko je izvor informacije nema mnogo veze. Ako je jaci sajt (za taj keyword), ispred tebe je u rezultatima, iako sam ja taj sadrzaj dodao 2006-te, a oni ga maznuli pre 2 nedelje i imaju (nofollow) link na mene...

ali to opet ima nekog smisla, ako pretpostavimo da ces ti na tom sajtu naci vise podataka na temu koju trazis nego na originalnom sajtu. Vrlo su male sanse da se napravi sajt koji ce da u SERP prestigne originalne tekstove, a da nije vrlo fokusiran i optimizovan za tu jednu nishu (nikad nece biti jedan tekst ukraden o npr golfu, a drugi o zidarstvu, a na izvornim sajtovima je vrlo cesto slucaj da se pominju razne stvari)

ppavlovic 09. 01. 2011. 17:42

Sa sličnim problemom koji spominješ kao što si imao sa BrotherSoft srećemo se svake godine kada Paprikari (www.paprikari.com) objave novu igricu. Iako je najava igrice na matičnom sajtu dobrih pola godine pre svih ostalih, onog momenta kad neki od jačih gaming sajtova izbaci vest, ide ispred na google-u. Tek posle par meseci se slegnu stvari i Paprikari isplivaju na vrh. Mada, tad i nije toliko bitno jer zanos oko novog izdanja traje prvih mesec dana i ko zna koliko prodaja se izgubi zbog nižeg pozicioniranja.

ivanhoe 09. 01. 2011. 19:30

jbga, google nije zainteresovan da ugodi vlasnicima sajtova, samo oglasavacima i userima, oni su im musterije od kojih zive... to ti je kao u supermarketima, ne odlucuje proizvodjac zvaka koja ce zvaka da bude pored kase, nego vlasnik prodavnice... a proizvodjaci moraju da cute i budu srecni sto su uopste usli u veliku prodavnicu...

ppavlovic 09. 01. 2011. 20:51

Da li neko može da potvrdi da se posle adwords kampanje na Google znatno popravila organic poseta sa Google pretraživača ? Jedan moj prijatelj tvrdi da je bilo tako. Ima li još neko iskustva?

mileusna 09. 01. 2011. 21:46

Citat:

Originalno napisao ppavlovic (Napišite 93770)
Da li neko može da potvrdi da se posle adwords kampanje na Google znatno popravila organic poseta sa Google pretraživača ? Jedan moj prijatelj tvrdi da je bilo tako. Ima li još neko iskustva?

Teško. Kada bi u tome bilo zrno istine Google bi puko kao lajsna jer bi ih progutao negativan PR na netu. Oduvek su jasno naglašavali da paid search i organic search nemaju ama baš nikakve veze i verujem da je tako.

Moguće da je tvoj prijatelj imao dobru kampanju i da je dobio nove koristnike i backlinkove u tom nekom vremenskom periodu pa je stekao takav utisak nakon prestanka kampanje. Ne verujem da bi mogao da ponovi to X puta kako bi zaista i dokazao tu pretpostavku.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:23.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.