DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Prodaja domena (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=553)

Dejan Bizinger 26. 01. 2006. 17:35

Prodaja domena
 
U slucaju da ima ljudi na forumu koji su prodali neke svoje domene voleo bih da cujem iskustva. Tematikom oko domena se bavim vec duze vreme, imam portofolio od nekoliko dobrih domena koji su na prodaju. Domene sam registrovao zbog daljih planova u buducnosti, da ih registrujem na vreme a neki mi nisu u planu pa sam odlucio da ih prodam.

Od nedavno sam aktivnije poceo sa angazovanjem oko procesa prodaje. Drugim recima, poceo sam da placam za usluge prodaje. Do sada sam platio uslugu na SitePoint-u, Afternicu i na Sedo.

Inace, planiram da uskoro platim novih $39 za Featured listing na Sedo pa bi me zanimalo vase misljenje koji od ovih domena je po vama najbolji izbor:

moblogz.com
dstud.com
privatefoto.com
theinterviewer.com
astromagazin.com
emigrator.com
touristforums.com
imagingphones.com

Upravo sam objavio na mom blogu vest da je najkontroverzniji domen na svetu sex.com prodat za $14 miliona a neko prenosi za $12 miliona jednoj firmi u Bostonu. Zaista neverovatna cifra za jedan domen.

MorenoArdohain 26. 01. 2006. 17:39

Po mom misljenu, nijedan nije bogzna sta.. U danasnje vreme je tesko naci relativno pristojan domain name, a da je free.. Edit: ili po nekoj pristojnoj ceni..

Dejan Bizinger 26. 01. 2006. 17:47

Slazem se da nije lako nacin slobodan a dobar domen.

Sto se tice mojih domena, to nisu domeni od kojih ocekujem 4-5 cifara u evrima, ali sam siguran da vrede do 1000 eura. Na primer, mnogi proizvodjaci novijih mobilnih telefona svoje telefone nazivaju "imaging phones".

ivanhoe 26. 01. 2006. 21:03

po meni su astro magazin i private foto favoriti, mada bi bilo bolje da je photo, ali i ovako je mozda interesantan evropljanima.. touristsforum nije los, jedino sto, koliko cujem, forum je postala no-no rec na velikim pretrazivacima (tzv. poison word, odnosno (kazu ljudi da) lose utice na rating sajta..)

Ajd ako prodas neki od ovih za neku pristojnu sumu, pohvali se ovde sa detaljima, posto imam i ja par domena koji mi skupljaju prasinu, pa me interesuju prakticna iskustva...

i polu-offtopic: a sta mislite da li je pametnije juriti domene gde su reci razdvojene povlakom ili gde su spojene sve u jednu rec? Mislim pre svega zbog google-a, ali i zbog korisnika koji slucajno nalete na sajt, pa da lakse procitaju ( i zapamte) naziv? Ako trazite sajt za npr. foto peru, kako cete prvo probati da otkucate kao fotopera.com ili kao foto-pera.com ???

dinke 26. 01. 2006. 22:42

Izmedju ostalog, vrednost domena možeš proceniti njegovim provlačenjem kroz servise tipa overture, keyworddiscovery (što veći count, to je domen vredniji), zatim za expired domene linkbackom, postojanjem u wayback arhivi i sl.

vukan 26. 01. 2006. 22:48

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
i polu-offtopic: a sta mislite da li je pametnije juriti domene gde su reci razdvojene povlakom ili gde su spojene sve u jednu rec? Mislim pre svega zbog google-a, ali i zbog korisnika koji slucajno nalete na sajt, pa da lakse procitaju ( i zapamte) naziv? Ako trazite sajt za npr. foto peru, kako cete prvo probati da otkucate kao fotopera.com ili kao foto-pera.com ???

Sto se googla tice, nekad je bilo bitno (da bude hyphenated). Danas, vise ne.

vukan 26. 01. 2006. 23:47

A i sto se tice korisnika, mislim da je daleko bolje, cesce, ... standardnije bez crtica.

jasmanac 27. 01. 2006. 12:53

Odgovor na pitanje da li prilikom registrovanja domena registrovati keyword1-keyword2.com ili keyword1keyword2.com lezi u nacinu promovisanja samog domena odnosno sajta.

Ukoliko domen/sajt promovises offline onda je neuporedivo bolje registrovati keyword1keyword2.com. Razlozi su ti da je mnogo jednostavnije izgovoriti keyword1keyword2.com umesto keyword1 crtica keyword2.com ili ukoliko se ime domena sastoji iz tri ili vise kljucnih reci keyword1 crtica keyword2 crtica keyword3.com. Mnogo je lakse zapamtiti keyword1keyword2.com umesto nagadjati iza kojih reci dolazi crtica.

Sto se tice online promocije domena/sajta naravno da keyword1-keyword2.com ima vecu tezinu nego keyword1keyword2.com. Prilikom pretrazivanja, korisnici klikcu na linkove tako da ih ne zanima naziv domena vec informacija koja se nalazi na istom.

marinowski 27. 01. 2006. 13:21

Ne razumem baš zašto kod online promocije link sa crticom ima vecu težinu ... Zašto bi dev-pro-talk.com bilo bolje ime nego devprotalk.com?

Mislim da je manje/više svejedno da li je sa crticom ili ne. Veliki problem može ispasti ako registruješ sa crticom ono što već ima bez crtice. Zamisli da registruješ dev-pro-talk.com i počneš na njemu da praviš forum za prave-prave profesionalce. Da li bi to imalo implikacije ili ne?

Dejan Bizinger 27. 01. 2006. 14:13

@ivanhoa: Hvala na preporuci favorita. Voleo bih da cujem i misljenja drugih, moze i na private.

@dinke: Jos bi dodao da se popularnost domena vidi i po broju rezultata za izraz na Google-u.

Sto se tice crtica, meni se nikad nisu svidjali takvi domeni. Sto se tice prodaje takvih domena, mislim da se neke pare na njima ne mogu uzeti. Ne secam se da sam video prodaju nekog domena sa crticom za neku pristojnu cifru. Domeni sa crticom su dobri ako mislis da bas pravis redovan sajt, da imas posetioce. Ako se napravi sajt sa dobrim sadrzajem tada postoje realni izgledi za dobru rangiranost ovakvog tipa domena.

Ja znam da bi moje domene najlakse (i za najbolje pare) prodao kada bi posvetio neko vreme postavljanju relevatnog sadrzaja na iste, kako bi imao solidan broj posetilaca. Ali trenutno nemam vremena za tako nesto pa prodajem domene bez sadrzaja.

Domene koje sam napisao su ciljani za inostrano trziste. Uskoro cu da krenem sa prodajom i sa domenima koji mogu biti veoma interesantni za domace i regionalno trziste kao sto su bankarstvo.com, brending.com aktuelnosti.com blogovi.com studije.com Mislim da su to vrlo kvalitetni domeni.

boccio 27. 01. 2006. 15:02

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
moblogz.com
dstud.com
privatefoto.com
theinterviewer.com
astromagazin.com
emigrator.com
touristforums.com
imagingphones.com

Sorry, ali mislim da nijedan od ovih nije bogzna koliko vredan... Tacnije, rekao bih da tesko da se moze izvuci preko $100-200 po komadu. Domain broker trziste je i dalje solidno bias-ovano, kao posledica buma od pre par godina kad su Sedo, Afternic i ostali namlatili jezive pare jer su se domeni kupovali sakom i kapom... Pa se i sad cesto mogu videti abnornalne cifre, ali su prodaje vrlo retke. Jedini domeni koji i dalje imaju neku znacajniju vrednost su three/four letter domeni i single word domeni. Naravno .COM iskljucivo...

Problem je u tome sto stvarno treba da te ukaki da neko hoce bas to ime da kupi, i ne pita za cenu... Primera radi, ja sam razvio servis na JustSMS.net, i drage volje bih se docepao i .com domena, tako da sam spreman odvojiti i 500 dolara (pa i vise) za njega, ali to je upravo taj specificni slucaj o kom pricam. Da nemam postojeci servis na JustSMS.net, apsolutno me ne bi interesovalo da platim $500 za domen...

Meni je, recimo, vrlo interesantan ovaj AstroMagazin.com ali zasto bi iko dao pare za njega kad moze da registruje 2451 slicne varijante? Ako je taj domen aktivan od recimo 1998, i ako nikad na njemu nije bio ilegalan sadrzaj, onda mozda i moze da se razmisli, ali ovako... brown hat (iliti mrka kapa :)) Stvarno ne vidim zasto te mrzi da postavis neki content i dovuces traffic, digao bi mu vrednost bar 3-4 puta...

jasmanac 27. 01. 2006. 15:18

Citat:

Originalno napisao zigor
Zamisli da registruješ dev-pro-talk.com i počneš na njemu da praviš forum za prave-prave profesionalce. Da li bi to imalo implikacije ili ne?

Naziv devprotalk sam po sebi ne predstavlja nijednu kljucnu rec jer je sastavljen od skracenica za developers professional talk. Pa samim tim dev-pro-talk.com nikako ne moze da se navede kao relevantan primer.

Uzmimo recimo na primer klucnu rec "cheap hosting". Ako zanemarimo placene ad-ove prvi domen koji je izlistan jeste cheap-web-hosting-directory.com dok iza njega dolazi cheaphostingdirectory.com. Mislim da je ovo dovoljno ocigledan i relevantan primer zasto naziv domena koji sadrzi crticu izmedju kljucnih reci ima vecu tezinu od spojenih kljucnih reci. Naravno da naziv domena nije presudan u pozicioniranju ali doprinosi boljem pozicioniranju.

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
Domeni sa crticom su dobri ako mislis da bas pravis redovan sajt, da imas posetioce. Ako se napravi sajt sa dobrim sadrzajem tada postoje realni izgledi za dobru rangiranost ovakvog tipa domena.



Pa zar nije to cilj svih onih koji kupuju pomenute domene?

U sustini prodaja pomenutih domena za basnoslovne svote novca nije nista drugo do "
Creating a buzz using the right story". Uzmimo samo primer mladog studenta iz Britanije i dobro poznatog Million Dollar Home Page. Ako imas dobru pricu prodajes ako ne gubis i to je to.

Iskreno, mislim da neces zaraditi nesto na tim domenima ali hajde neka vreme pokaze...

Dejan Bizinger 27. 01. 2006. 16:36

@boccio: Slazem se sa tobom, ali konkretno ako nekom treba .com i kombinacija reci astro i magazin(e) nece imati previse kombinacija :).

Problem sa domenima je sto ne postoje jasni kriterijumi za odredjivanje njihove cene. Pravilo da "roba vredi onoliko koliko je kupac spreman da plati" veoma je primenljivo kod kupovine domena.

Citat:

Originalno napisao jasmanac
Pa zar nije to cilj svih onih koji kupuju pomenute domene?

Nije cilj svakog ko kupi domen da izgradi redovan sajt na njemu i da ima solidan broj poseta. Pod "redovan sajt" mislim da sajt nije od onih sajtova koji kao imaju sadrzaj ali je to ubacen kod od neke sponzorske kompanije pa sajt izgleda kao direktorijum.

Mnogi kupuju domen jer im cena odgovara pa ga kupe i preprodaju.

dinke 27. 01. 2006. 18:16

Provukao sam tvoje domene kroz moj "domain evaluation" software i evo šta sam dobio:
Kôd:

Keyword,KD,KD Together,KD EXT,WT,WT Together,WT Ext,OT,OT Together,OT Ext
moblogz,0,0,0,0,0,0,0,0,0
dstud,0,0,0,0,0,0,0,0,0
privatefoto,438,438,0,0,0,0,38,38,0
theinterviewer,4,4,0,0,0,0,0,0,0
astromagazin,8,8,0,0,0,0,0,0,0
emigrator,4,4,0,8,8,0,0,0,0
touristforums,0,0,0,0,0,0,0,0,0
imagingphones,0,0,0,0,0,0,0,0,0

(KD = Keyword Discovery, WT = Word Tracker, OT = Overture).

Dakle, po ovome što vidim privatefoto ti je najvredniji, ovo ostalo, slabo.

marinowski 27. 01. 2006. 18:24

Citat:

Mislim da je ovo dovoljno ocigledan i relevantan primer zasto naziv domena koji sadrzi crticu izmedju kljucnih reci ima vecu tezinu od spojenih kljucnih reci.
Hm, na osnovu jednog primera izvoditi zaključak nad nečim tako komplikovanim kao što su Google rezultati? Što ne dokažeš svoju tvrdnju tako što tražiš npr. 'free images'? Zašto free-images.nešto nije među prvim rezultatima, a freeimages.com i .co.uk jeste?

I dalje tvrdim da je za ime domena svejedno da li je spojeno ili nije, video sam na prvim mestima i one sa crticom, i one bez crtice. Druga je priča URL dokumenta. Ima razloga zašto se u blogovima, forumima i dokumentima sajta stavlja kao URL nešto tipa /blog/17362/Prodaja-domena ...

Nekada treba imati pravu informaciju u pravo vreme da bi prodao domen. Prijatelj je registrovao domen, i u roku mesec dana ga je prodao za više od deset hiljada dolara. Bilo je to prošle godine. Nije loše ulaganje od pet dolara :)

mlackea 24. 04. 2008. 23:46

rs domeni
 
Imam par interesantnih rs domena, kao:

link.rs
panorama.rs
staraplanina.rs

Sta mislite da li vrede nesto, koliko i gde ih prodati ?

thx!
:1014:

Milija Veljovic 17. 08. 2008. 23:19

Evo ga zanimljiv sajt koji bi nam svima mogao biti od koristi www.kupisajt.com

borstale 17. 08. 2008. 23:26

Majke ti, javi kad se nešto od ovoga proda.

Milija Veljovic 17. 08. 2008. 23:29

Citat:

Originalno napisao borstale (Napišite 58823)
Majke ti, javi kad se nešto od ovoga proda.

Još jedan autentični srpski junak:D:D:D

stecko 24. 10. 2008. 07:51

Mozda nije lose da ozivimo malko ovu temu!!!!

Evo nekolicine mojih domena:

011.co.rs
018.co.rs
018.rs
988.rs
arhitekta.rs
aukcija.co.rs
autokredit.rs
automoto.rs
autoplac.net
autoplac.rs
bluetooth.rs
caffe.rs
divx.rs
ducan.me
dvd.rs
eberza.rs
eshop.rs
f1.rs
general-solution.com
grejanje.rs
hostingcentar.co.rs
hostingcentar.rs
kapital.rs
katalog.co.rs
kopaonik.me
kupisajt.rs
kupistan.rs
lekar.rs
magazin.rs
majstor.me
majstor.rs
malioglasi.co.rs
malioglasi.rs
mobi.co.rs
mobi.rs
mojakuca.rs
mojdomen.rs
mojhost.rs
mojmarket.rs
mojodmor.com
mojpoklon.rs
mojportal.rs
mojposao.info
mojsajt.rs
muzickiradio.rs
poklon.rs
rotary.rs
sexshop.co.rs
skystar.rs
spa.rs
spedicija.rs
surf.rs
wifi.co.rs


Vise info: http://www.kupiprodaj.info/user_info.php?user_id=182

Zdravko Jankovic 24. 10. 2008. 10:08

a da li je to uopste bitno?

Zdravko Jankovic 24. 10. 2008. 10:12

cini mi se da ce domen biznis baziran na TLD-jevima egzistirati joj relativno krakto vreme - odnosno do Q4 2009 s obzirom na to da je ICANN usvojio odluku o slobodnom formiranju TLD-jeva, kao i do toga da domeni ne moraju da budu nuzno kodirani u 26-oj abecedi.

krstin 05. 02. 2009. 19:44

Kad je vec otvorena tema, da i ja pitam... Sta mislite o domenu jerkarea.com
imam ga, a mrzi me nesto da ga razvijam, pa sam razmisljao o prodaji...
I koja bi bila po vama vrednost sajta dlcentar.net? (njega ne bih prodavao, cisto me interesuje koliko vredi)
hvala unapred na odgovorima :)

djole1989 08. 02. 2009. 01:58

Prodajem piraterija.info kontakt PM ili mail piraterija.info@gmail.com

memart 08. 02. 2009. 12:31

Citat:

Originalno napisao mlackea (Napišite 54053)
Imam par interesantnih rs domena, kao:

link.rs
panorama.rs
staraplanina.rs

Sta mislite da li vrede nesto, koliko i gde ih prodati ?

thx!
:1014:

Hm, meni se sve 3 veoma svidjaju i mogu da imaju lepu vrednost. Ale jos ne poznajem srpsko trziste. Stara planina je hit i treba ti samo mudar kupac :)

memart 08. 02. 2009. 12:51

Koj sajt preporucujete?
 
Pozdrav!

Da li imate informacije koji su nasi i crnogorski sajtovi trenutno najjaci u prodaji i kupovini .RS i .ME domena?

Zanimalo bi me gde mogu da kupujem .RS domene iz inostranstva? Ima li i nekih poznatih svetskih sajtova sto prodaju .RS domene?

Hvala, N

lurker 09. 02. 2009. 19:37

Ostao sam bez teksta, video ja ovde neki domen koji bi mi pomogao ili na koji bi eventualno preselio aktivni sajt sa 2000 UV/D...
Prosto sam zabezeknut koliko ljudi u Srbiji nemaju spoja sa realnoscu.
5000 evra za .rs domen!
Nemam reci, bez teksta sam, ne mogu da verujem....
Pa treba krv prop....ti da bi na srpskom internetu zaradio 5000 evra.
U svakom slucaju, dugo ce takvi domeni biti parkirani..I biti samo trosak vlasnicima od 1500din godisnje...

quality 10. 02. 2009. 01:02

Sta mislite za ova 3 domena, ima li sta zanimljivo

ukbet.org
4the4.com
xcompany.org

crews_adder 10. 02. 2009. 22:05

Citat:

Originalno napisao lurker (Napišite 66067)
Ostao sam bez teksta, video ja ovde neki domen koji bi mi pomogao ili na koji bi eventualno preselio aktivni sajt sa 2000 UV/D...
Prosto sam zabezeknut koliko ljudi u Srbiji nemaju spoja sa realnoscu.
5000 evra za .rs domen!
Nemam reci, bez teksta sam, ne mogu da verujem....
Pa treba krv prop....ti da bi na srpskom internetu zaradio 5000 evra.
U svakom slucaju, dugo ce takvi domeni biti parkirani..I biti samo trosak vlasnicima od 1500din godisnje...

Nema pravila. Bilo je domena koji su vlasnicima u pocetku bili samo trosak, ali nista naspram onoga sto su zaradili. Drugima su, pak, domeni ostali samo trosak...

BTW, ja imam .rs domen koji ne bih prodao ni za te pare. :) Nisam ga registrovao da bih ga prodao, ali mozda bude na prodaju, nikad se ne zna.

mileusna 10. 02. 2009. 22:31

Citat:

Originalno napisao lurker (Napišite 66067)
5000 evra za .rs domen!
Nemam reci, bez teksta sam, ne mogu da verujem....
Pa treba krv prop....ti da bi na srpskom internetu zaradio 5000 evra.

Zaista nema pravila... "Knjigovodstveno" gledano 5000 EUR jeste mnogo za .rs domen, ali ima ljudi spremnih da je plate. Ja znam za jedan .rs domen za koji se nudi 5000 EUR ali ga vlasnik ne prodaje. :)

artur_dent 11. 02. 2009. 10:47

@mileusna ali na tom sajtu verovatno vec postoji izgradjen sajt sa solidnom posetom a ne samo domen.

mileusna 11. 02. 2009. 12:16

Ne, samo domen i piše da je sajt u izradi a ako neko hoće da kupi domen početna cena je 10.000 :D

_eW 11. 02. 2009. 15:04

Ako je neko za zainteresovan za VestiDana.rs, prodajem!
Check it out: http://www.vestidana.rs

Page Rank 2.
Indexiran u Googlu:
http://www.google.com/search?q=site:...idana.rs&hl=sr

Odlicno ime, vrlo "pamtljivo"!
Straight up: 6990 dinara.

Javite se mailom ili PM-om.

_eW 11. 02. 2009. 19:22

Bas nesto gledam ovu temu...

Onako, "odokativno" ucinilo se da je ova tema neka vrsta berze domena, pa sam brzopleto ostavio oglas... Jesam mi pogresio?

Ako moderator smatra da ne pripada tu predlazem brisanje posta... Ok? Ok.

bluesman 11. 02. 2009. 22:10

^ Ma opusteno :) To je korektna ponuda, mene samo nerviraju ovi koji stavljaju ref linkove, prave budale od svih nas.

Ekvador 12. 02. 2009. 01:37

A sta mislite o domenu Novosadjani.com ?

Noe 12. 02. 2009. 03:20

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 66162)
Ne, samo domen i piše da je sajt u izradi a ako neko hoće da kupi domen početna cena je 10.000 :D

Mogu da potvrdim da je ovo tacno.

twix 12. 02. 2009. 19:12

@mileusna: koji je naziv domena?

twisted 06. 03. 2009. 21:16

ja prodajem domen pokreni.me, ukoliko ima zainteresovanih možete poslati neki mail na bojan@alfatim.rs

u slučaju da sam promašio temu, molim admina da je removira. hvala!

Deusdies 21. 03. 2009. 04:32

Da se nadovežem na temu.

Moja kompanija se, između ostalog, bavi prodajom/kupovinom domena (kao i sajtova).

Nažalost, trenutno ne prihvatamo domene koje nisu na engelskom.

Što se tiče astronomskih cena domena, ako se dobro sećam, svojevremeno je business.com prodat za više stotina miliona dolara.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:36.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.