DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Istine i zablude (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=44)
-   -   Wikileaks - zasto je vazan i moze li opstati? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8962)

oksite 09. 08. 2010. 20:56

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87442)
Spariti ih na vlast sta mislis: jedan da bije, a drugi da oslobadja narod. A pa to smo vec imali?

Nema sta da se misli o tome, ja sam vec 3 meseca i zvanicno vlast u ovoj zemlji :) Dobro, salim se malo, deo vlasti. Ali za degojsa sam Gospod Bog ovde. U mojoj zemlji.

degojs 09. 08. 2010. 21:48

^I ja isto bato u svojoj zemlji, znam da je tesko da razumes. U kojoj si ti to svojoj zemlji, necu da komentarisem, ne interesuje me. Dosadan si, idi trazi nekog da ga hvatas za kosu pa udri dok krv ne podje. I slobodno mu budi Gospod bog onda, meni ne.



@bluz, kako god da gledas - koriscenje bombi jeste spaslo mnoge zivote i jedne i druge. Naravno da ih je bilo briga vise za svoje ljude i da su znali sta ih ceka (pomenuo sam pre Iwo Jimu: od oko 18,000 na kraju samo par stotina zarobljeno. Nema predaje kod njih.). Ali indirektno tako su spasli i mnoge Japance. Sto se bankrota tice: mozda, ali ne verujem da bi to zaustavilo rat s obzirom da je rat u Evropi bio gotov. Naslo bi se para nekako da je moralo. Verovatno kombinacija svega zajedno je dovela do odluke.

Mislim, pazi, da nije bila bomba napravljena, sta mislis - da bi se okrenuli? Ne verujem. Mada, ne znam. SBBKBB.

3banchi 09. 08. 2010. 22:15

@Degi

Link & link & link & link...a ako ti je malo link!

Enjoy! ;)

oksite 09. 08. 2010. 22:53

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87450)
Dosadan si, idi trazi nekog da ga hvatas za kosu pa udri dok krv ne podje. I slobodno mu budi Gospod bog onda, meni ne.

Vidi, na stranu sva diskusija, ali zasto si se toliko uhvatio za taj moj komentar? Da li tebi nesto znaci moje objasnjenje, kada je postalo jasno da nisi shvatio poentu, koje sam izneo u 2 ili 3 posta? Ili si sujetan pa se hvatas za sta stignes, kad vec argumenti ne mogu da ti daju dovoljnu satisfakciju u ovoj diskusiji, ili jednostavno nemas kapacitet (bluesman, da li sam sad politicki korektan?) ili uopste i ne citas sta drugi pisu, onako, detaljno, sva slova i reci?

Tvoja zemlja, Kanada, ha? E, sta rade kompleksi, pisi, brisi. I tako vec 3 dana. Sigurno si Bog u Kanadi, bas bih rado proverio, sad sam bas radio sajt za neke uticajne ljude u "tvojoj" Kanadi, ali ne znam ti ime ni gde radis ni sta si radio. Tako, da ostaje da ti verujem da si GB u Kanadi, barem to, za ovo ostalo ne mogu da verujem koliko si...

PS: Da dodam, ako ne verujes meni, veruj Torbici, eno ga, ziv i zdrav. A nije da mu nisam bio blizu, i jednu kancelariju levo od njegove, i jednu kancelariju desno od njegove, i par spratova iznad, i nista. Tako da tek za tebe nema zime, overseas.

PS2: Da ne bude neke zabune, ovo sve je u saljivom i pomirljivom tonu, u poslednje vreme sam se, kao, aktivirao vise i pratim blogove i tviter i par foruma, i skapirao sam da kad neko nekoga jasno i bez ikakve argumentacije pljune i pljuje u lice, to verovatno nije zato sto ima neku losu nameru, vec, sto je sustinski deo ljudske prirode, jednostavno ide linijom manjeg otpora do cilja - licnom diskvalifikacijom i etiketiranjem drugoga ostvariti "pobedu" sopstvenih stavova ili stavova prijatelja ili grupe kojoj se pripada. Ovde bih ja malo generalizovao, ako smem, i rekao bih da smo mi Balkanci svetski majstori u ovoj "tehnici".

degojs 09. 08. 2010. 23:27

Ovaj forum treba da se podeli na mladje i starije :-) Bar kad su ovakve teme u pitanju :-)

Eto.........

oksite 09. 08. 2010. 23:41

^ Sta, eto, sto lepo ne kazes za koju grupu nisu ovakve teme - za mladje ili starije. Kad etiketiras, uradi to lepo, da te ceo svet razume.

degojs 10. 08. 2010. 00:17

Aman-zaman. Nije to bilo ozbiljno......................... a i nisam rekao ko bi mogao gde i sta da pricaju.. nemam pojma :-)

Nemam zivaca, pa sam mislio da sam star mozda, da mi sad objasnjavas sta je Kanada i koja je moja zemlja, sta ja osecam po tom pitanju (Ej, mozda nista? mozda volem svaku gde ima piwo dobro?), radim............

Kraj.

dacha 10. 08. 2010. 01:03

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87450)
...Ali indirektno tako su spasli i mnoge Japance.

Kako je ovo cinično reći, tužno, nemam reči. I to za najveći zločin u istoriji ove planete. Procenjuje se da je u prva 4 meseca u oba grada umrlo oko 246,000 ljudi, CIVILA, žena, dece... Pa i da je nastavljen rat, pa i da je poginulo toliko Japanaca, ali to bi bili vojnici a ne deca!

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87438)
A sta ima veze sto potezem Srebrenicu? Cisto da uporedimo. Prvo mi je palo na pamet. Ali vec sam rekao ako smeta, mozemo neki drugi rat da uzmemo pa uporedimo.

Ali opet, sto smeta?

Smeta samo zato što ti to radiš provokativnim tonom, a ne znam koga misliš time da isprovociraš? Srebrenica je strašan zločin, za mene najstrašniji na svetu jer su ga počinili pripadnici mog naroda, nadam se ne i moja država (što bi bilo mnogo gore), ali ko zna. Ali, ja kažem da je to zločin i osuđejem ga, svi ljudi koje poznajem osuđuju taj i svaki drugi zločin pripadnika našeg naroda, naša država je zvanično osudila taj zločin. A reci ti meni, koji svoj masovni zločin je priznala Amerika? A, ne, oni su uvek imali razlog za zločin, uvek su nekome pomagali, pa i Japancima dok su im pržili decu. Zamisli da smo mi odmah na početku rata avionima i artiljerijom (sve je ostalo kod nas, u JNA) sravnili Zagreb, pobili 100,000 civila, okončali rat i rekli "spasli smo naše vojnike i mnoge Hrvate koji bi izginuli u predstojećem ratu, opravdano je". Strašno.

oksite 10. 08. 2010. 01:15

Kazem ja, ultra-desnicar i provokator, ali niko nece da ga banuje barem nedelju dana zbog najgore propagande.

LiquidBrain 10. 08. 2010. 01:24

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87450)
@bluz, kako god da gledas - koriscenje bombi jeste spaslo mnoge zivote i jedne i druge.

Sem onih par stotina hiljada ljudi koje su iste te bombe ubile... :1044: :1002:

Milos Vukotic 10. 08. 2010. 01:30

Off Topic: Kad čovjek pažljivije pročita, zanimljivo je da gotovo svaka poruka u ovoj "vatrenoj diskusiji" ne polemiše s prethodnom, već svi jedni drugima stavljate u usta ono što zapravo i nije rečeno.
Vjerovatno postoji i neki termin koji opisuje takav način rasprave, ali ja ga ne znam :)

degojs 10. 08. 2010. 01:48

@oksite: LOL Ti si toliko simpatican momak, da ja ostajem bez teksta. Hvala ti sto si me postedeo da mi objasnjavas o Kanadi, koja je moja drzava i slicne stvari.

E kada bi jos mogao da preskocis i da mi objasnjavas koja je moja politicka orijentacija bio bih zahvalan jer je isto tako bespotrebno. Koga briga.. ??




@dacha (jesi ti stvarno taj neki dacha ili jedan od ove dvojice? Ma nema veze :-)

Dobro sad ima svakakvih brojeva, od-do, itd. Al ajd.

Nego da vidimo: koji je tvoj plan za zavrsetak rata na Pacifiku uz manje zrtve ljudske? Da cujemo?

Aj ti izvrsi invaziju Japana i pacifikuj ih uz manje zrtve. Ja sam negde citao oko 500K Amera i 1.5-2M Japanaca mrtvih.

Ali evo bluz gore kaze vise: oko 1M Amera i ko zna onda koliko Japanaca?

Pa sta je gore???

Vojnici vs civili? Rekoh, u Tokiju je vec 300K bilo mrtvih. Mislis da su to bili ko vojnici? Pa koliko bi bilo jos da se nastavilo tih 3 ili 5 godina?

A i to "vojnici" --- pa to su bili civili juce, neko im obukao uniformu. Pa sad mogu da ginu ladno a?

I zasto? Zato sto neko nece da se preda iako je rat vec izgubljen fakat, sram ga od cara? :-)

Dakle? Da cujem taj alternativni plan?

Citat:

Zamisli da smo mi odmah na početku rata avionima i artiljerijom (sve je ostalo kod nas, u JNA) sravnili Zagreb, pobili 100,000 civila, okončali rat i rekli "spasli smo naše vojnike i mnoge Hrvate koji bi izginuli u predstojećem ratu, opravdano je". Strašno.
(A da nije ostalo skoro sve, rata mozda ne bi ni bilo? Jer kad bi ti opalio jednu, a oni bi vratili jednu. Ti drugu, a oni drugu. I onda bi verovatno bilo stop, ne ide, pa ovi nisu slabiji od nas. I kraj.)

A cekaj, mislim Japan je napao mnoge zemlje pa i SAD posle. To je poznato. Nisam siguran kako je Zagreb .. Beograd? Gde i kada? O kom periodu pricas, mada mi se cini da pricas o 90im jer kazes sve oruzje JNA ostalo kod nas?

Drugo.. problem sa Japancima je MALCICE drugaciji. Oni se nisu predavali. Niti su u svojoj istoriji imali neprijateljsku vojsku na teritoriji onih glavnih ostrva, cini mi se. Tako da je to bilo auuu. Vec su bili obucavali decu da se zalecu ispod tenkova sa bombama. Jesi li cuo za kamikaze? To je bila malo drugacija banda od ove ovamo.

A Hrvati, Nemci, Srbi, Rusi, Italijani, Ameri, Francuzi.. to se predaje kad je situacija izgubljena. Imaju toliko u glavi svi. Pa se predas, pa sta ti bude posle, mozda ostanes ziv, bar ima neke sanse.

acca 10. 08. 2010. 01:50

Citat:

Originalno napisao Milos Vukotic (Napišite 87467)
Off Topic: Kad čovjek pažljivije pročita, zanimljivo je da gotovo svaka poruka u ovoj "vatrenoj diskusiji" ne polemiše s prethodnom, već svi jedni drugima stavljate u usta ono što zapravo i nije rečeno.
Vjerovatno postoji i neki termin koji opisuje takav način rasprave, ali ja ga ne znam :)

Mislim da je Šopenhauer pisao o tome u Erističkoj dijalektici. :)


edited:
Ne mogu da verujem da neko odobrava bacanje atomske bombe. :1053:

degojs 10. 08. 2010. 01:58

Citat:

Originalno napisao LiquidBrain (Napišite 87466)
Sem onih par stotina hiljada ljudi koje su iste te bombe ubile... :1044: :1002:

Tacno.

Ajd da cujem tvoj plan za zavrsetak rata uz manje zrtve?

Evo ja imam jedan: predaja Japana. Ali bato oni nece.

I sta sad?

Pazi, Ruzvelt & Cercil su vec objavili: samo njihov (Sila Osovine) poptuni poraz je prihvatljiv kraj za nas. Nema druge opcije za kraj II rata. Staljina je sunce ogrejalo kad je to cuo jer se celo vreme bojao da ce ovi da se "primire" sa Hitlerom (makar i privremeno) i da ce sam morati sve da radi.


Sta bi ti uradio da si Truman? Ajde da cujem?

Poslaces 0.5M-1M svojih ljudi u smrt zato sto je neko jebeni fanatik pa ne moze ni da se preda kad je red?

Uvek neka prica i kritika, ali niko da kaze koji je plan B)olji.

P.S.
Evo jos neki podatak: pazi, u isto vreme Staljin nagovara naravno Amere da bace bombu i samo ceka da i on krene na Japan sto je kasnije i uradio (mislim bas kad su ovi bacili drugu) i vec je bilo 80K mrtvih Japanaca nakon 10 dana. Rekoh, u Tokiju je bilo vec oko 300K mrtvih od bombardovanja. Procena: 500K Amera + 1.5-2M Japanaca. Ali bluz ima i vece cifre za procenu (1M Amera + xxxM Japanaca)?

bluesman 10. 08. 2010. 02:46

Ako hoćeš tačnu cifru, američki generali su računali na 500K, dok se administracija plašila i celog miliona, računica je bila negde oko 800K američkih žrtava.

Ono što meni smeta je što ti to predstavljaš skoro kao čin milosrđa :) Amerima je bilo savršeno sve jedno da li će da pogine 0.5 ili 55 miliona japanaca, njih je brinula jedino cifra američkih žrtava.

A koji je plan bio moguć da se izbegnu tolike žrtve? Pa prvo primirje, pa razoružanje, pa mir. Sve je to daleko bolje od dve atomske bombe. Ali ne, oni su morali da idu na to da ponize neprijatelja ... ako ih pri tom i "anihilišu" - tim bolje.

U Vijetnamskom ratu je bilo oko 1.2 M poginulih severnovijetnamaca i još oko 600K ranjenih, pričamo o cifri od skoro 2M. U Korejskom tek malo manje, ameri su se specijalizovali za ubijanje miliona ljudi :) Zarad čega? Pravde i mira u svetu, možda?

Čisto zarad poređenja u stravičnom građanskom ratu na ovim prostorima ukupno je na svim stranam poginulo oko 120.000 ljudi. Stravična cifra, neoprostiva, ali to je 1-2% onoga što ameri prosečno satru u svojim ratovima. Kakvo li je to tek razaranje?

Tako da ta priča o generalima filantropima ne stoji. Imaju moć - koriste je maksimalno i bezozbirno dok god imaju "prihvatljive" žrtve na svojoj strani. A i tu crtu "prihvatljivog" ne prelaze ne zato što im je žao nekih tamo ljudi, već da ne bi izgubili moć.

E sad, jedino što ih donekle "sputava" je domaća javnost, ali ni to nije baš toliko demokratski kako se na prvi pogled čini. Oni protestvuju, ali su ne samo dobijali batine od policije nego ih je ta ista policija i ubijala (pa onda drže drugima lekcije o demokratiji). Protestvovali su ne mesecima, ne godinama, nego više od jedne decenije (vijetnamski rat je trajao tačno 20 godina) i ništa se nije značajno promenilo. Šta više u vreme najžešćih protesta - bombardovanja i ubijanja su bila najžešća - to je bio "lek" da se "utiša domaća javnost" - da ih pobijemo što više i što pre i da završimo sa tim.

Neki su se i ovde zanosili 1999 da će u americi toliko da protestvuju da će NATO morati da prekine bombardovanje. To je bila domaća "žvaka" za prosečnog čoveka, a istina je da bi NATO terao još 20 godina da je bilo potrebno. Ako ne ceo NATO, onda bar ova američko-engleska osovina i par njihovih satelita.

Evo sada i rat u Iraku. Neki optimisti će reći kako je Buš pao zbog toga. Naravno da to nema veze, pao je zbog ekonomije, boli prosečnog amera levo koleno za neke iračane dok god ga ne žulja džep, a kada se to desi onda se glasa za neku "novu nadu", koji je kao i prethodni obična marioneta u rukama ljudi koji stvarno vode politiku.

Da ne bude zabune i kod nas nije bilo ništa bolje. Moralo je da prođe 12 godina da se rešimo jednog diktatora koji je upropastio najviše nas. Pitanje je da li mi uopšte imamo neko pravo da prigovorimo nekom prosečnom amerikancu. Jedina razlika je što su kod nas diktatori doživotno na vlasti (ili dok ih gladan narod ne otera usranom motkom) a kod amera vladajuća klika zameni diktatora čim se ovaj izliže - uvek imaju nekog "nasmejanog" koji će da obeća bolje dane.

Da li će ovaj wikileaks nešto proneniti? (eto vraćam se na temu)

Jok bre ... ništa. Ovo je samo da se zatalasaju malo oni koji i ovako talasaju, promeniće se isto kao što se promenilo sa aferama Haliburton, Dick Chaney, Iraq private security contractors ... i sličnim stvarima gde se malo digne prašine i nikom ništa. A onda uhvate neku rusku Facebook špijunku i naprave oko toga čitavu galamu.

Sorry što je dugačak post, imam još dosta na ovu temu ali i ovako sam preterao.

dacha 10. 08. 2010. 02:51

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87468)
@dacha (jesi ti stvarno taj neki dacha ili jedan od ove dvojice? Ma nema veze :-)

Aha, registrovao sam se pre 5 godina, pre obojice, da bih zavarao trag i pripremio se za verbalni teroristički napad na SAD u ovakvim temama. :1054:

To što ti misliš da znaš kakav bi bio završetak rata da nije bilo atomske bombe samo govori koliko si pristrasan. Te procene o broju mogućih žrtava i sl. informacije, to su uglavnom igrarije koje amerikanci stalno koriste kao opravdanje za svoja (ne)dela. Procene i "informacije" su bile da Irak ima svakakvo oružje za masovno uništenje, hemijsko, biološko, da je atomsko skoro gotovo, a onda je ispalo - nema ničega. Ali, nije ni bitno, cilj je postignut, Irak okupiran, pozicije za poslove obnove i eksploataciju nafte zauzete i vreme je za povlačenje - sad anti-ratni pokreti mogu da dobiju prostora, da se dozvoli promena mišljenja javnog mnjenja...

Kako je mogao da se okonča II svetski rat? Pa, recimo, ja bih im ponudio da kapituliraju, da raspuste vojsku i snose posledice (ratna otšteta), a da se rat završi bez daljih žrtava na obe strane i da Japan ne bude okupiran. Japan bi prihvatio časno povlačenje i eto, spasili bi stotine hiljada nedužnih ljudi, desetine budućih generacija od posledica, a rat bi bio završen. Ali ne, Amerikanci su imali sasvim druge ciljeve - da okupiraju Japan i zauzmu strateški položaj u odnosu na Ruse, da isprobaju atomsku bombu i da stave svima (Rusima) do znanja da su oni najjača sila na planeti.

A evo još nekih mišljenja:

Citat:

Kritičari atomskog bombardovanja tvrde da je Japan pokušavao početi pregovore o kapitulaciji, ali da su ih Amerikanci ignorisali. Umjesto toga, upotrijebili su atomsko naoružanje najviše da bi prestrašili buduće neprijatelje, Sovjetski savez. Također se špekuliše da SAD nisu htjele da veliki novac uložen u Manhattan projekat ode u nepovrat bez da se novo oružje upotrijebi.

Neki kritičari također tvrde da ni iz vojno-strateškog pogleda nije bilo razloga za upotrebu atomskih bombi. Velika bombardovanja i razaranja japanskih gradova su već bila uništila njihovu vojnu industriju i prehrambenu proizvodnju do te mjere da su bili u kritičnom stanju. Na to se mora dodati sovjetsko proglašenje rata Japanu; pitanje nije bilo da li su Japanci spremni na nastavak ratovanja - oni više nisu mogli ratovati zbog nedostataka oružja i prehrane.

Jedan od kritičara upotrebe atomskog naoružanja bio je i Albert Einstein. On je ranije, pod strahom da bi nacisti mogli napraviti atomsku bombu, zajedno sa drugim istaknutim fizičarima potpisao pismo u kojem se zahtjeva od predsjednika Roosevelta da usavrši atomsko naoružanje. Kada je kasnije vidio pustoš i razaranje na mjestu atomskih bombardovanja , predomislio se. Američki vojni generali Douglas MacArthur i Dwight D. Eisenhower su također bili kritičari upotrebe atomskog oružja. Međutim posljedice atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki vide se i danas s pojavama tumora i povišenog krvnog pritiska kod pojedinih stanovnika zemlje.
Samo da dodam (podseti me prethodni post), kakav je to cinizam nazvati bombu, kojom planiraš da ubiješ desetine hiljada dece, imenom "Little Boy"! Da ne pominjem "Milosrdnog Anđela" i sl.

dacha 10. 08. 2010. 03:00

A Wikileaks će promeniti mišljenje jednog amerikanca kao što smo mi u ovoj temi promenili mišljenje degojsa! :)

bluesman 10. 08. 2010. 03:09

Pa vidi, dacho, ne budi subjektivan. Razmisli da li bi nešto slično promenilo mišljenje prosečnog srbina. Pa i dan danas se licitira ko je bio na kojoj strani u 2. svetskom ratu, a da ne pričamo o ovim novim ratovima, da li je bilo zločina ili nije, ko je heroj a ko zločinac, ko je kriv a ko je žrtva ... to su teške stvari. Ljudi jednostavno nemaju naviku da menjaju mišljenje i izbegavaju to pronalazeći svakakva opravdanja. Sve je bolje nego da kažeš da se "ispao glup" i verovao u neku priču koja nema veze sa istinom. Ljudi to rade čak i kada shvate da su pogrešno verovali - i dalje ostaju pri svojoj priči.

Koliko ljudi i danas u Srbiji veruje da se u Srebrenici nije ništa desilo nego je to iscenirala CIA ili Vatikan. A oni koji i priznaju to, ne priznaju broj žrtava. A ako i priznaju žrtve, onda spominju Bratunac. A sve veliki vernici i na jednoj i drugoj i trećoj strani (ne želim da mešam religiju u ovo nego samo da pokažem hipokriziju ljudi koji tvrde da veruju u jedno a rade sasvim drugo). Sve u svemu nismo mi ništa bolji od njih, a i ubeđen sam da mi imamo snagu i moć jedne amerike, i mi bi se ponašali kao oni. I mi, i svi drugi. To nema veze sa geografijom već sa ljudskom prirodom.

Petar Marić 10. 08. 2010. 03:23

Off Topic: Mali, dones'der još jednu i pojačaj ton.

degojs 10. 08. 2010. 04:05

Citat:

Originalno napisao bluesman
Pa prvo primirje, pa razoružanje, pa mir.

Slusaj, ti trazis da neko njih mazi i moli da priznaju da su izgubili rat. Zasto? Nisu ni Nemce tako mazili.

Sta je bilo, hoce neko da se uvredi i place ako prizna bezuslovnu kapitulaciju iako je rat vec izgubio?

Pa je l to rat ili Dinastija?

Saveznici su trazili bezuslovnu kapitulaciju, a Japan je odbijao.

I to je to, ukratko.

Ima sad tu svasta jos sa Rusima, ovo - ono, bla bla, ali imali su lepo mogucnost da se predaju. I nece.

Ni nakon prve bombe nije bilo predaje.

Ni nakon druge bombe nisu mogli da se usaglase da li prihvataju bezuslovnu kapitulaciju ili traze neke uslove da im se omoguce, itd???? Pa je i drzavni udar pokusan jer neki nisu hteli da prihvate tu predaju ni posle 2. bombe?

Pa je l to normalno?



A sa druge strane ako ides u invaziju, ajde ti objasni bilo kome da si poslao par miliona ljudi u smrt kroz period od mozda nekoliko godina umesto da si upotrebio oruzje koje zavrsava rat za par dana uz MNOGO manje zrtve (npr. 10x manje).

Druga stvar: moram sad da proverim, ali ne verujem da Trumana nije bilo briga o broju mrtvih Japanaca. U svakom slucaju, znao je da ga ceka okupacija i izgradnja, isto kao u Evropi. A ipak je bolje ako ima manje mrtvih, zar ne?

Citat:

ako ih pri tom i "anihilišu" - tim bolje.
Pa mogao je onda da oteze Truman sa ratom, pa kad bude gotovo vise bombi da ih pobije sve. Da je to bio cilj. Eh.

---
@Dacha: ne mogu danas vishe umorih se, mozemo sutra, nadam se, dalje :-) A vidi samo kratko: a sto nije moglo da prihvate lepo bezuslovnu kapitulaciju koja je nudjena I KRAJ. I vidis kako su ih Ameri upropastili, Japan. Kako nisu. Propala nacija danas. Sto mora 2 bombe pa onda moze prihvatanje tih istih uslova? Kad je vec ionako gotovo??? Sta se glumi, pa nije predstava za decu u pitanju..

bluesman 10. 08. 2010. 04:23

Ne znaš baš sve detalje kao što misliš da znaš :)

U to vreme se Staljin spremao da otvori drugi front na Japan (što je i uradio) i da krene svom silom. Vodili su se i tajni pregovori, u Japanskoj vladi je postojalo tvrdo krilo oličeno u generalima ali je takođe bilo i jako ono krilo koje je bilo spremno na "dostojanstvenu kapitulaciju". Oni su čak i sa rusima pregovarali ali ih je Staljin odbio jer je hteo da prigrabi što se prigrabiti može. Ta "dostojanstvena kapitulacija" je podrazumevala u najvećoj kao najvažniju stvar za dostojanstvo japanaca da se ne dira japanski Car.

Dakle ameri nisu ni morali da se iskrcavaju, pod pritiskom rusa sa druge strane japanci bi brzo prihvatili i nepovoljnije uslove, nego se amerima malo žurilo da im se ne desi isto što se desilo u Evropi - kada im je SSSR oteo pola Evrope za sebe. Japanski "papirni" gradovi su i onako većinom bili uništeni, ekonomija nepostojeća, vojna sposobnost se svela na žene i decu.

Znači za par nedelja ili najviše meseci rat bi bio gotov i bez atomske bombe, ali bi onda ameri izgubili vitalne interese u tom delu sveta, a to nisu mogli da dozvole pa makar tu cenu platili Hirošima i Nagasaki. A kako opravdati takava masakr? Pa onda pričaju tu priču u koji ti danas veruješ :)

degojs 10. 08. 2010. 04:38

Aj jos ovo pre spavanja:

Citat:

U Korejskom tek malo manje, ameri su se specijalizovali za ubijanje miliona ljudi Zarad čega? Pravde i mira u svetu, možda?
Zarad toga da Juzna Koreja nije danas kao Severna?

Ovaj, pa da nije bilo Amera da dodju u pomoc Jugu, danas bi svi travu jeli tamo i gladni bili. A vidi koja je to OK drzava danas, a na sta S. Koreja lici?

Zar nije Sever tu napao Jug?

degojs 10. 08. 2010. 04:39

Citat:

Ne znaš baš sve detalje kao što misliš da znaš
Ne mislim da znam, meni je drago da bar neko ima da zna nesto, a ako zna jos vise pa mi kaze, meni jos bolje :-) Ovi ostali samo nesto klepecu, slabo su citali, a cudi me - zanimljivo je, kako god da okrenes.

degojs 10. 08. 2010. 04:43

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 87477)
Dakle ameri nisu ni morali da se iskrcavaju, pod pritiskom rusa sa druge strane japanci bi brzo prihvatili i nepovoljnije uslove, ...

E to je samo jedna od teorija da bi se tako desilo sigurno.

Ono sto se zna sigurno jeste da cak ni nakon druge bombe nije bilo prihvatanja (ponudjene) predaje vec je i tada bilo 3-3, pa je mislim car morao da odluci, sto inace nije slucaj.

Ja nisam ubedjen da bi oni tako tvrdokorni prihvatili nepovoljniju kapitulaciju cak i sa Rusima protiv njih. Pazi, pa gde ces 1 bomba, pa oni jos nece? Pa 2. pa jos nije jasno, nego 3-3 glasaju?

Sta znam, ali vidi sa druge strane --- a sta majku mu da su odmah prihvatili te uslove? Kao sto posle svakako jesu? Sta, caru bi otpala kita?

LiquidBrain 10. 08. 2010. 05:46

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87478)
Zarad toga da Juzna Koreja nije danas kao Severna?

Ovaj, pa da nije bilo Amera da dodju u pomoc Jugu, danas bi svi travu jeli tamo i gladni bili. A vidi koja je to OK drzava danas, a na sta S. Koreja lici?

Severna Koreja nema tendencije da vlada celim svetom, da uteruje drugima svoje uredjenje...

A to na sta S. Koreja sada lici, je jako diskutabilno... Bas bih voleo da vidim kako kod vas u Kanadi predstavljaju S.Koreju...

I Kanadjani i Amerikanci su se jadni zabrinuli to sto ovi nemaju nista sem trave da jedu... smrc... :1027:

I S.Koreja treba da ima nuklearno oruzije, samo da bi ovi prestali da sefuju svima... Pored toga S.Koreja je bila potpisnik NPT-a ali se povukla zarad svojih interesa (citaj nisu hteli da im drugi kroji sudbinu)...

Iskreno mi je zao kada vidim da neko ima takve stavove, samo josh jedan dokaz da je celo covecanstvo sjebano...

dacha 10. 08. 2010. 06:21

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 87474)
Pa vidi, dacho, ne budi subjektivan. Razmisli da li bi nešto slično promenilo mišljenje prosečnog srbina...

Naravno, ljudi teško odustaju od onoga u šta veruju, i to srazmerno vremenu koje su proveli verujući u nešto. Samo, kod nas ne postoji doktrina koja vlada vekovima, koja se prenosi sa vlasti na vlast, o tome u šta prosečan čovek treba da veruje. Kako ko dođe na vlast on priča svoju priču, neke ubedi, neke ne. Kad vlast ode, prođe neko vreme i ode i njihova priča. Socijalizam je trajao 50 godina i ljudi su većinom verovali u neke ideje. Prošlo je 20 i već danas od tih ideja postoje samo tragovi, za još 20 neće ostati ništa. Osvrt na to u šta se verovalo je sve kritičkiji i realniji. Devedesetih je većina verovala u ideje nacionalizma, danas je taj broj daleko manji a intenzitet verovanja slabiji. Za 10 godina ode i to u istoriju, uz jasan kritički osvrt većine.

Od naših zločina je prošlo mnogo malo vremena, imali smo mnogo žrtava, sve je to previše sveže da bi se očekivao ko zna kakav napredak. Pa ipak, iako mnogo njih veruje da se Srebrenica nije dogodila, bar isto toliko veruje da jeste, i da je to strašno. I kao država smo to priznali. Za 20 godina, kad ovde budemo bistrili sličnu temu, velika većina će verovati da se jeste dogodilo.

U SAD je drugačije, tamo postoji jasna doktrina u šta jedan Amerikanac treba da veruje, to verovanje se štiti, gaji, na tome se radi, prenosi se sa vlasti na vlast (mada je ta njihova smena vlasti meni smešna, Đura pa Mika pa Đura pa Mika...). Zato oni nikada ne priznaju svoje zločine, čuvaju svoje tajne decenijama, da bi održali verovanje prosečnog amerikanca da je sve to ispravno, te dobili podršku i za sledeći rat. Jedini zločin koji su oni priznali je genocid nad indijancima, jedva nešto, posle više od 100 godina! (šta ono beše oni smatraju pod "genocidna tvorevina"?)

I razmisli, da li bi naše društvo danas podržalo neki novi rat (Kosovo, R. Srpska), neke nove zločine? Ubeđen sam da ne bi, ma koliko se neka vlast trudila. Pa i Englezi, Nemci i ostali Evropljani bi teško u skorije vreme dobili podršku za novi rat, čak sam siguran da nema šanse. A SAD će koliko sutra dobiti podršku za napad na Iran ili S. Koreju, samo ako požele.

degojs 10. 08. 2010. 06:36

E, ustao sam samo da ovo dopisem, nesto mi ne stima toliko:

Citat:

Originalno napisao bluesman
vojna sposobnost se svela na žene i decu.

A gde su im muskarci? Japan je imao, sad pogledah, valjda ~80 M stanovnika u to vreme.

Ti sam rece 800K ocekivano mrtvih Amera?



Laku noc, sad zaista :-)

3banchi 10. 08. 2010. 08:17

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87483)
Laku noc, sad zaista :-)

Boga mi, tebi nece biti laka...Japanci, Rusi, Korejanci...nightmare ! :1013:

oksite 10. 08. 2010. 08:59

Ovaj Kanadjanin sigurno, ali sigurno, nije isao u vojsku, pa sad leci komplekse i filozofira o ratovima.

Ostajem pri svom prvom postu, SAD su imale 2 promene vojne doktrine, i to, kako volim da kazem, BMW X5 stil promena, kozmeticke promene, od 1976. Pa vi vidite koliko se logika vojnog i industrijskog establismenta promenila. 95% Amerikanaca nema mozga kada je spoljna politika svoje zemlje u pitanju. A degojs neka povlaci paralele sa danasnjim svetom i onim od pre 60 godina (Korejski rat) ili 70 godina (WW2). Sad jos da pocne da objasnjava kako i danas ljudi imaju slabu produktivnost u dizajnu na primeru prve verzije Photoshopa. To je to, Photoshop tada i danas, rat tada i danas :1054:

A upravo zbog naseg "mozga" i dozivljavanja sad vec jasno istorijskih cinjenica oko Srebrenice, Oluje, Kosova, molim moderatore da u buducnosti pazljivo prate ovakve teme i odmah reaguju, ali ne onako reda radi, "malo si se zaneo" i slicno, nego da odmah banuju ultrase svake vrste. Opet, zbog mladih, zbog Rodica i drugih, koji iz raznih razloga ne shvataju "domete" salakurastih i iskompleksiranih ideja i grupa. Svako zivi u svoje vreme, mlad covek kao Rodic moze misliti, recimo, da je super prosao sa open source jer ima platu 800 eura, dok ovi MS-ovci sad ostaju bez posla i rade za 700. Da nije bilo kretena i ratova, to pitanje bi bilo 3000 ili 2500 u nasoj zemlji 2010.

bluesman 10. 08. 2010. 16:06

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 87478)
Zarad toga da Juzna Koreja nije danas kao Severna?

Ovaj, pa da nije bilo Amera da dodju u pomoc Jugu, danas bi svi travu jeli tamo i gladni bili. A vidi koja je to OK drzava danas, a na sta S. Koreja lici?

Zar nije Sever tu napao Jug?

Pa ne baš tako. Da li kinezi danas "pasu travu i gladuju" ili su postali globalna supersila. Amerikanci nisu branili Južnu Koreju već svoj interes u tom delu sveta ("da spreče širenje komunizma"). Nije "sever napao jug", to je bio običan građanski rat za smenu režima u koji se amerika umešala jer je jug bio pred kolapsom i pretila je "opasnost" da se u Koreju ustanovi komunistički režim.

A to što Severna Koreja danas gladuje je upravo posledica američke filantropske politike višedecenijskih sankcija prema toj državi i ogromne pomoći jugu kako bi pokazali kako je njihova "ideja" bolja. Te priče kako bi se svet srušio da nije bilo amera je priča za američku javnost da opravdaju intervenciju. Kako drugačije objasniti mešanje u građanski rat u državi koja je 10.000 km daleko.

Amere ni malo ne interesuje narod koji živi tamo, šta više, da se nisu plašili rusa i tamo bi bacili atomsku bombu što je i McArthur tražio ali mu nisu dali političari iz čisto političkih a ne humanih razloga.

A i Severna Koreja, da ih ameri nisu maltretirali decenijama, ne bi imala potrebu da razvija nuklearno naoružanje već bi se normalno razvijala. Osim toga u tu priču o A-naouružanju u jednoj "osovini zla" verujem kao što verujem da je Sadam Husein organizovao 9-11 i da je Irak prepun oružja za masovno uništavanje ... samo su zaboravili da kažu da je razvio i stealth tehnologiju pa ga niko živi ne vidi.

degojs, žao mi je kada vidim da si toliko naseo na sve te priče pa veruješ u te stvari, čovek sa tvojim obrazovanjem i inteligencijom bi morao malo da se potrudi, pa makar samo da posumnja u ono što se servira masama.


Samo još nešto o Japanu ... Rusi su već prebacili skoro kompletnu armiju na istok i spremali se za invaziju Japana, okupirali već deo, bilo je samo pitanje trenutka za šta će se japanci odlučiti, šta me manje zlo? Predati se rusima ili amerima?

dacha 10. 08. 2010. 17:16

U zašto je komunizam baš toliko opasan da ga proganjaju po celom svetu? Kakve veze ima kakvo je uređenje neke tamo zemlje pola sveta daleko od SAD, neka oni sami biraju svoj način života kao što ameri biraju svoj? Da neće Severna Koreja ili Vijetnam da napadnu Ameriku? Da nisu komunističke zemlje terorističke?

A, ne, ništa od toga. Strah je u tome da bi možda, negde u svetu, pokušaj komunizma mogao da izrodi neki sličan a primenjih oblik uređenja, a onda... To bi njihov poredak dovelo u pitanje, ugrozilo bi bogatu elitu koja poseduje milijarde, siromašni bi dobili alternativu. Zato oni proganjaju komunizam po svetu, a iz svoje zemlje su ga proganjali na nezapamćen način. Nacisti, rasisti i slični za njih su neuporedivo manje zlo, a da li je to realno?

Nisam komunista :)

bluesman 10. 08. 2010. 19:18

Pa vidi, lepo kaže jedan "čika" u jednoj pesmi: Jesus was a terrorist

Za rimljane je i Isus bio terorista, zar ne?

degojs 10. 08. 2010. 19:31

Citat:

Originalno napisao bluesman
degojs, žao mi je kada vidim da si toliko naseo na sve te priče pa veruješ u te stvari, čovek sa tvojim obrazovanjem i inteligencijom bi morao malo da se potrudi, pa makar samo da posumnja u ono što se servira masama.

Vidi, da ja tebi isto tako odgovorim :-)

I meni je isto tako žao da čovek tvoje inteligencije i obrazovanja kaže kako je bilo očekivano ~800K mrtvih Amera u slučaju invazije, a onda malo posle kaže da Japan nije imao više vojsku nego žene i deca. Nekako ne ide jedno sa drugim. Ono što ja ne znam, na čije si ti priče naseo, jer ne znam gde je takva priča ikad ispričana.

Ja bih i rado odgovorio vezano za Koreju (ili Kinu), itd., ali vuče na neko vređanje sve više i više. Bolje onda da stanemo, a svako neka misli šta hoće. Izgleda ne može drugačije.

Do sledeće prilike..

bluesman 10. 08. 2010. 21:09

Vidi, ja tebi ne želim isto da odgovorim, žao mi je što si se u mojoj rečenici našao uvređen, iskreno nisam tako mislio.

Inače moj hobi je istorija, posebno srednjovekovna Evropa, naročito Balkan, kao i I i II svetski rat. Mogu sa velikom sigurnošću da kažem da sam bar malo više pročitao o tome, pa samim tim mogu i da kažem da ipak malo više poznajem tu materiju.

Što se tiče japanskih žena i dece, nisam mislio da su isključivo žene i deca, veliki broj mušakaraca je bio ili zarobljen ili na frontu, da je došlo do invazije uglavnom bi se kod kuće borilo to malo muškaraca što je ostalo i skoro sve žene i deca, oformljene su borbene jedinice i aktivno je vršena obuka. Da bi ti bilo malo jasnije o čemu se tačno radi, sigurno ti je poznatiji Hitlerjugend - oni su u stvari držali odbranu Nemačke u zadnim mesecima rata i ginuli su kao blesavi. Čak su postojale i SS Hitlerjugend Panzer divizije, ukratko dečije tenkovske divizije. Ništa drugačije se nije spremalo ni u Japanu.

Ne želim da te diskvalifikujem na bilo koji način, ali ako si ti od svega toga što sam napisao zapamtio samo to - onda džabe i pričamo.

degojs 10. 08. 2010. 21:52

Citat:

Originalno napisao bluesman
da je došlo do invazije uglavnom bi se kod kuće borilo to malo muškaraca što je ostalo i skoro sve žene i deca

Ma sta malo ostalo?

Pa nije to bila mala zemlja sa malo stanovnika.

Drzali su negde oko 2 M ljudi pod oruzjem na ta 4 "sveta" ostrva. I bez problema sa popunom ljudstva. Pa oni su davnih dana poceli sa pripremama za odbranu ta 4 ostrva. I korektno su predvideli gde bi Ameri mogli da se iskrcaju..


Ma nije ni vazno vise.

metaphysic 16. 08. 2010. 16:40

Wikileaks nastavlja sa objavljivanjem
 
Wikileaks nastavlja sa objavljivanjem

ivanhoe 17. 08. 2010. 11:52



pogledajte ovu pricu o onom napadu apache-a... javnost ne voli da slusa ovakve stvari, i zato wikileaks direktno jaca antiratni pokret, tako da ocekujem neku ostru reakciju US vlade, tipa da onog jadnika sto je optuzen za leak osude na dozivotnu (ili smrt)

bluesman 17. 08. 2010. 12:43

Pa ono ... kada "good guys" ubiju nekog nedužnog onda je to "ups, kolateralna šteta" ili što reče ovaj "it's their fault for bringing their kids to the battle" (WTF ?!?!?!?! Ovaj i dalje tripuje da je učestvovao u nekoj "battle"?), a kada "bad guys" urade to isto onda su to najveće zveri sa kojima se treba obračunati na isti način. Oduvek bilo i biće.

3banchi 17. 08. 2010. 22:46

Videli ste sve, zar ne? U cemu je razlika u likvidaciji ocigledno ranjenog coveka/borca iz neposredne blizine na bojistu i ovoga kada se puca sa apacha? Puca se u ljude koji su dosli da odvezu ranjenog i bas u tom kombiju su bila i deca.
A onaj komentar iz helikoptera...smeh kad je tip u tenku predsao preko tela koja su lezala (ranjeni, mrtvi?)

ivanhoe 18. 08. 2010. 07:26

to ti je tako u svim ratovima... drugacija je percepcija kad sedis ispred kompa kod kuce i gledas video, a drugacija kad si tamo i razmisljas 24/7 o tome da svakog trenutka mozes da pogines...pa cak ni to sto postoje dvostruki arsini u vojsci i drzavi i sto se ovakve stvari prikrivaju, i to je tako nazalost svugde...

Ono sto je u ovoj situaciji strasno je sto je US na vrhu "lanca ishrane" i sto za razliku od malih zemalja poput nas ne postoji niko ko ce da im lupa packe zbog toga sto se desava, ako oni to ne urade sami sebi... a kao sto rekoh tesko je naci drzavu koja ce dobrovoljno samoj sebi da sudi..


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:49.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.