DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Istine i zablude (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=44)
-   -   Wikileaks - zasto je vazan i moze li opstati? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8962)

degojs 30. 11. 2010. 00:36

^Asange valjda rece da ce sledeci niz dokumenata biti vezan za jednu veliku banku u SAD, tako da pozuri, Peca ne spava, sto neko rece nedavno :-)

ivanhoe 30. 11. 2010. 00:57

Nije stvar u spijuniranju UN officials, stvar je da je to naredjeno diplomatama, to je skandal otprilike kao oni nsai sto su izdali pasos onom dripcu da pobegne iz US. Te stvari se ne rade tako. Svi naravno spijuniraju jedni ddruge ali se to radi u rukavicama i postoje forme ponasanja u diplomatiji. Cinjenica da je Hilari to naredila diplomatama (i da je to onda procurelo u javnost) je ogroman diplomatski gaf.

inace, naravno, stoji da su ovo sve manje vise podaci oko kojih smo mogli da nagadjamo, nema nekih iznenadjenja, ali ono sto je bitno je sto ovo nije nagadjanje ili prica nekog analiticara bazirana na rekla-kazala, ovo su dokumentovani razgovori koji su se zaista desili (ili bar za sad niko nije demantovao njohovu verodostojnost), potvrde kako stvari stoje... meni licno vrlo zabrinjavajuce, posto US ocigledno ima 2 nova rata u najavi (Iran i Koreja), sa vrlo malo manevarskog prostora da to izbegne, a njihova privreda nema novca da ih isfinansira... kako ce iz toga da isplivaju videcemo, ali ce to sigurno uticati na stabilnost dolara...

vidak 30. 11. 2010. 02:15

Citat:

Originalno napisao ivanhoe (Napišite 92264)
... a njihova privreda nema novca da ih isfinansira... kako ce iz toga da isplivaju videcemo, ali ce to sigurno uticati na stabilnost dolara...

Najviši index na američkoj berzi zabeležen je prvoga dana bombardovanja Srbije. Rekord je pre toga držao dan kada su započeli Pustinjsku oluju.

Inače, ratovi su najefikasniji način da se pokrene privreda jedne zemlje. To je znao i Hitler kada je slabu nemačku ekonomuju uposlio na razvoju vojne industrije i razvoju auto puteva koji su mu sem za lakši transport trupa služili i kao aerodromi.

Ako je potrebno da objasnim kako funkcioniše privredni zamajac podstaknut ratom i upošljavanjem vojne industrije, rado ću se uključiti u diskusiju.

degojs 30. 11. 2010. 02:57

^Tom logikom, privreda bi trebala da cveta u SAD, pošto su u prethodnih skoro 10 godina uključeni u 1, tj. 2 rata.

Hitler je imao malo drugačiju situaciju - nije baš morao nešto da plaća radnu snagu, itd.

A inače, auto putevi i slični poslovi mogu da se rade i bez rata. Kako izgradiše porušenu Nemačku i Japan, nakon završetka II sv. rata? :-)

ivanhoe 30. 11. 2010. 03:00

to je politicki zamajac, a ne privredni, ali to je kratkog veka.. to se radi neposredno pred izbore i slicno.. dugorocno, posle moras da vadis kestenje iz vatre, a amerika je vec umorna od rata, za sad na oba fronta gube i pare i podrsku i mislim da ce pokusati da izbegnu novi rat na svaki moguci nacin... nit imaju vojske, nit imaju para da udju u nesto tako ozbiljno kao sto je rat sa iranom, nastao bi haos... zato se izmedju ostalog S.Koreja sad kurci, jer znaju da ih nece napasti sigurno...

degojs 30. 11. 2010. 03:26

1 Prilog(a)
^Ne verujem da bi Ameri bili mnogo angažovani na terenu ako se desi šta, ima tamo Južna Koreja koja ovaj put nije bez oružja kao pre 50 godina, a njima polako već kipi mozak od budale na severu koja svako malo zvecka oružjem i u biti tako ucenjuje da mu se šalje pomoć (hrana i gorivo) i tako održava sebe i vojnu ekipu na vlasti.

Pa on tu bombu i pravi samo da bi ucenjivao i dalje za pomoć. Problem je što bi on mogao da počne da trguje tom tehnologijom, a to je već problem onda za sve.

Samo da se uporedi šta je ko uradio za proteklih 50 godina:


P.S.
Ovo je ujedno i odgovor nekom ko me je pre na ovoj temi pitao kakvu sliku Kanada stvar o S. Koreji. Mislim, da ova slika gore govori dovoljno - sliku o S. Koreji stvara sama S. Koreja.

3banchi 30. 11. 2010. 08:42

ha, ha...bio sam nekada car iz astronomije...pa mi ova tvoja slika govori da si zaokruzio crnu rupu.:D
A to znas sta i kako...

vidak 30. 11. 2010. 10:31

@degojs & @ivanhoe ... vidim da vas ne interesuje objašnjenje. ok.

@degojs ... odgovor na pitanje "Kako izgradiše porušenu Nemačku i Japan, nakon završetka II sv. rata?" se sadrži u odgovoru na pitanje "Ko je zaista pobedio u II Svetskom ratu?"

xippi 30. 11. 2010. 13:03

http://www.infowars.com/alex-jones-i...ikileaks-docs/

3banchi 30. 11. 2010. 15:37

ha,ha...China blocks access to WikiLeaks!

Obrazlozenje, zao im dobrih odnosa sa USA - epic :1046:

Citat:

China has blocked Internet access to WikiLeaks' release of more than 250,000 U.S. Department of State cables, with its Foreign Ministry saying that it does not wish to see any disturbance in China-U.S. relations.
izvor

degojs 30. 11. 2010. 18:52

Evo ga, javlja se i lik:

Citat:

"We don't think this information was leaked," the Iranian president insisted during a televised press conference in Tehran. "We think it was organised to be released on a regular basis and they are pursuing political goals."
:-)

xippi 30. 11. 2010. 19:09

covek je apsolutno u pravu.

metaphysic 30. 11. 2010. 19:36

Možda spada u teoriju zavere
ali

scenarijo, gde vojnik, na cd dvd mediju
na kome piše Lady Gaga, iznese sve tajne ovog sveta :1087:
iz svog kampa, je najverovatnije moguć

verujem da Ameri imaju veći stepen zaštite podataka,
gledali smo to u filmovima

degojs 30. 11. 2010. 20:03

Pa taj lik je navodno bio neki "intelligence analyst" i imao je pristup do tih podataka.

A inače, nisu to baš neke posebno velike tajne.

Plus, ako ~250K dokumenata ima oznaku tajno, izem ti takvu tajnu, mnogo je..

metaphysic 30. 11. 2010. 20:18

Zašto onda ceo svet priča o tome :1087:

bluesman 30. 11. 2010. 20:20

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 92288)
ha,ha...China blocks access to WikiLeaks!

Obrazlozenje, zao im dobrih odnosa sa USA - epic

izvor

Očekujemo brzi protest vlade SAD i najavu uvođenja sankcija nedemokratskom režimu zbog cenzure :)

degojs 30. 11. 2010. 20:34

Citat:

Zašto onda ceo svet priča o tome
Pa eto vidiš kako je jaka tajna, kad ceo svet priča o njoj :-)))

3banchi 30. 11. 2010. 23:19

Moze li neko od strucnjaka za mreze da mi pojasni...
Vidim da je wikileaks uradiio mirroring - ja sam se u poslednjih par dana kacio na adrese u Svedskoj, Francuskoj, GB i evo danas USA
Citat:

Hostname cablegate.wikileaks.org
ISP Amazon.com, Inc.
Continent North America Flag US
Country United States Country Code US (USA)
Region Washington
Local time*
30 Nov 2010 13:46
Metropolis* Seattle-Tacoma Postal Code 98144
City Seattle Latitude 47.5839
IP Address 204.236.131.131
Zanima me koliko je to pouzdano resenje protiv DDoS napada, koliko je komplikovano ovako umrezavanje, odnosno koiko vremena treba da se umreze i dodaju novi mirrori?
I na kraju...zasto americka vlada nema uticaja barem na te servere u Americi?
Ili se u celu pricu ubacuju i proxiji pa kamufliraju prave servere?

Baic 30. 11. 2010. 23:39

Lepo pise hosting Amazon, kod njih iznajmis takav host, a oni automatski rade mirore, servis se iznajmljuje na sat :) http://aws.amazon.com/ec2/
Jedino pouzdano resenje protiv DDoS napada.

Mada oni trenutno cine mnogo vecu korist usa nego stetu, internet je americka vojna mreza, tako da ako bi zasmetali stvarno iskljucio bi ih pentagon zajedno sa svima koji o njima pricaju klikom na jedno dugme :)

biske 01. 12. 2010. 00:00

Citat:

Originalno napisao Baic (Napišite 92344)
... internet je americka vojna mreza, tako da ako bi zasmetali stvarno iskljucio bi ih pentagon zajedno sa svima koji o njima pricaju klikom na jedno dugme :)

Ово ми није јасно, како неко може да кликне на дугме и да искључи сајт који је на мом серверу (мислим мој рачунар) и ако сам само још купио јавну ип адресу?

Нисам упућен довољно у умрежавање па ми није јасно.

3banchi 01. 12. 2010. 00:11

Internet je javna svetska mreza, ali je nastao kao projekat americke vojske. U normalnim okolnostima internet je slobodan i bez nekog zakonskog razloga (a ima ih) ne moze niko da ti iskljuci sajt.
Ali uopste ne sumnjam da sve vlade na svetu imaju kontrolu nad tim resursom na njihovim teritorijama, a pogotovo to sto rece @baic u vezi pentagona, u slucaju nekog opsteg nuklearnog rata to sigurno. Daleko bilo.

dacha 01. 12. 2010. 00:32

Ma internet je samo nastao od projekta američke vojne mreže projektovane sa idejom da ne može biti onesposobljena prekidom u jednoj tački, za slučaj Ruskog napada i nuklearnog rata. Daleko od toga da je današnji internet američka vojna mreža i sl., i da oni imaju dugme da ugase internet kad požele.

nn.nn 01. 12. 2010. 00:57

Internet je "mreža svih mreža" sa zajedničkom tehnologijom (protokolima) za povezivanje gde svako (može da) kontroliše svoju mrežu.

Naravno, ukoliko bi došlo do toga da neko na duže vreme onesposobi Internet, onda bi to svakako značilo da imamo bitno veće probleme u tom trenutku nego što je prekid mreže.

3banchi 01. 12. 2010. 00:59

^ pomeri se s mesta!

degojs 01. 12. 2010. 01:19

This just in: Interpol issues wanted notice for Julian Assange.

Assange's details were also added to Interpol's worldwide wanted list. Dated 30 November, the entry reads: "sex crimes" and says the warrant has been issued by the international public prosecution office in Gothenburg, Sweden. "If you have any information contact your national or local police." It reads: "Wanted: Assange, Julian Paul," and gives his birthplace as Townsville, Australia.

ivanhoe 01. 12. 2010. 01:44

^ ali iz UK stizu izjave da ga nece izruciti jer ga Svedjani nisu nizasta zvanicno optuzili, nego zele da ga saslusaju...

mLAN 01. 12. 2010. 01:56

Strašno u kakvu je priču ušao taj čovek. :/

Kako se sve razvija završiće na robiji ili kao žrtva nekog "fanatika". Jedina šansa su mu ti papiri, t.j. ako u njima ima nešto zbog čega će ga čuvati...

degojs 01. 12. 2010. 02:06

Iskreno, mislim da bi brzo bio pušten i da sam ode gde ga traže. To jednostavno mislim da te ribe hoće 5 minuta slave i to je to... Kad postaneš poznat, odmah se nakače ljudi izgleda, ne bi li bar dobili intervju u novinama i slično.

Mada, ne znam, ako je zakon u Švedskoj takav da može do pola, pa ako ideš dalje, a ona kaže ne, a ti da, e pa ako je to kod njih kao silovanje, onda može da najebe. Ili šta je već bilo..

srdjan 01. 12. 2010. 07:32

Citat:

Originalno napisao mLAN (Napišite 92358)
Strašno u kakvu je priču ušao taj čovek. :/

E, a neka mi neko objasni što bi nama bilo naročito bitno kakva mu je sudbina, u svetlu sad ovog poslednjeg "curenja"?

Veština i metodi, protokoli i principi diplomatije postoje od kad i ljudska civilizacija. Svrha iste je da neke stvari ostanu "nevidljive" osim za one koji se bave njome, i da odredjeni problemi mogu da se reše za stolom, a da narod nastavi da se bavi svojim problemima. Ti onda iskoristiš sigurnosne propuste i mogućnosti interneta i jednostavno to sve poništiš.

Ko god je bio ćata u vojsci mogao je da snimi na disketu dokument kako izgleda npr. postupak kod uzbune i na vikendu pošalje na forum. Baš me zanima kako bi se proveo kad bi se vratio.

Sigurno se problemi na bliskom istoku neće magično rešiti time što je "raskrinkao" šta tamošnji lideri misle jedni o drugima ili Iranu. Što već i verovatno sami i znaju, osim možda od nekih pikantnih detalja tipa "ministar odbrane Kazahstana se opušta u tipičnom homo-sovieticus stilu - ubije se od alkohola". :)

Pa misim najbolje kad dodju Bajden ili Medvedev u posetu, da odmah odu kod Lee Kiš u emisiju, da uštede trud i WikiLeaksu i sebi i nama. :)

Ivan 01. 12. 2010. 08:57

Wikileaks nije jedan covek, to je (ja se bar nadam) mnogo veca organizacija koja vise ne moze da stane. Cine veliku uslugu svima zato sto objavljuju manje ili vise javne tajne obicnim ljudima ... bitno je da svi razumeju sta se desava.

Julian Assange je covek (neko ga naziva ego manijakom ali gresi) koji je stao ispred cele price kao "vodja" da bi opet "obicni" ljudi razumeli pricu. Danasnja civilizacija tesko shvata da vodja ne mora da postoji i da neki ljudi rade stvari iz ljubavi.

3banchi 01. 12. 2010. 10:56

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 92361)
E, a neka mi neko objasni što bi nama bilo naročito bitno kakva mu je sudbina, u svetlu sad ovog poslednjeg "curenja"?

Mnogi u svetu postavljaju isto pitanje i meni na prvi pogled i deluje logicno. ALI...mislim da je stvar mnogo, mnogo dublja. Rekao bih da je ovo samo jos jedna "pobuna" protiv vladajuceg globalnog sistema.
Sam Assange i njegova sudbina mozda i nisu bitni, on je vrlo kontroverzna licnost, bivsi osudjeni haker i sl. Ali u njegovom slucaju je bitno saznanje i dokaz kako su "velike demokratije" spremne da se koriste isto tako prljavim metodama za ucutkivanje neposlusnih kao i totalitarni rezimi kojma ovakve metode stalno nabijaju na nos u propagandnm ratu.
Licno ne vidim neku veliku korist od sazanja sta te svetske njuske privatno misle jedni o drugima, manje-vise, to i oni sami znaju i to nece napraviti neke velike stete.
Bitna su neka druga saznanja koja sad izlaze na videlo.
Recimo, holandska javnost se uspela izboriti sa proterivanjem nuklearnog oruzja sa svoje teritorije, a sad se vidi da njihova vlada laze...oruzje jos uvek postoji. Dalje, meni je vazno da znam kakvi su ljudi koji vode moju zemlju - da li su skloni alkoholu, terevenkama, orgijanjem sa maloletnicama pa su kao takvi bogom dani za ucenjivanja kada donose vazne politicke odluke i sl. Vazno je otkriti laz u sistemu...laz ne moze biti nikakva tajna, pogotovo laz kojoj je cilj manipulisanje javnim mnenjem poput vec dokazane lazi sa irackim hemijskim oruzjem. Ove lazi kroje najcrnje sudbine mnogih naroda i pojedinaca.
Uostalom za otkrivanje ovakvih lazi mnogi novinari su se proslavili i promenili tok istorije.
Ono sto je problem kod Assanga je pitanje ko moze exploatisati njegova otkrica i ko bi mogao imati koristi. Tu se javlja veliki problem jer za njega nece zaleci neka opoziciona stranka ili neka vlada zato sto je svima gurnuo prst u oko - i levima i desnima, i istoku u zapadu. Svi bi ga se rado resili.
Njegova jedina sansa je neka vrsta stvarne globalne pobune, kriticna masa javnosti. Slobodoumni i uticajni novinari su mu jedini spas. Da li ce se to desiti ili ce nositi bukagije ili stradati u nekoj saobracajki vreme ce pokazati.
I da citiram jednog americkog profesora - Is wikileaks journalism? No, but it is organized informational anarchism with journalistic consequences.

3banchi 01. 12. 2010. 11:40

Citat:

Originalno napisao 3banchi (Napišite 92374)
Da li ce se to desiti ili ce nositi bukagije ili stradati u nekoj saobracajki vreme ce pokazati.

Evo da azuriram...dok ja pisah post kanadski zvanicnik ladno rece :

Izvor


oksite 01. 12. 2010. 11:53

Ne mogu mu nista, ponasa se kao Dzulija Roberts u "Pelikanu", dok je na javnom mestu, siguran je. Samo da izbegava mracne ulaze u zgrade, debeo nije, jedino stres moze da mu skrati zivot.

Dzabe spinuju americki mediji, niko da pogleda istinu da je neko te dokumente dostavio Wikilikisu (ne, nije greska, tako jutros procitala vesti devojka na Radio Indeksu ili Roadstaru, nisam 100% siguran kojem). I taj ko je dostavio podatke prima platu od drzave, a nije dobio pare od WL-a, racunica prosta, neko ili neki su to uradili iz moralnih i politickih uverenja. E, to boli, nista gore od "unutrasnjeg neprijatelja" ne postoji za ovakve i slicne vlade.

PS: A sto ce ovo tek da boli - http://business.blogs.cnn.com/2010/1...target/?hpt=C2.

degojs 01. 12. 2010. 16:44

Citat:

Originalno napisao 3banchi
Evo da azuriram...dok ja pisah post kanadski zvanicnik ladno rece :

Koliko vidim nije u pitanju nikakav kanadski zvaničnik.

ivanhoe 01. 12. 2010. 16:47

Danas svi hvale novinare koji su objavili watergate podatke, pa je onda bio irangate, a ovo je, kao sto su ga i prozvali, cablegate. Ja ne vidim razliku, sem u obimu podataka. U Watergate su imali duboko grlo dousnika koji im je poslao info, ovde imaju ovog vojaka, i ako tada nisu osudili novinare upletene u objavljivanje price ne vidim po kom osnovu bi mogli to da urade sada. Mislim da ni vlada ne sme da krene djonom na njih, jer znaju da bi tek to bio skandal. Majkl Mur je pokrenuo kampanju podrske, osnovan je fond za pomoc Manningu, mislim da je pokrenuta kriticna masa medija i interesovanja javnosti, i da se akterima zapravo na kraju nece desiti nista. Manning ce biti osudjen, ali verovatno uz olaksavajuce okolnosti i to ce biti to. A Wikileaks ce da radi to sto radi i dalje. Ja sam oko toga optimista...

3banchi 01. 12. 2010. 16:56

Citat:

Originalno napisao degojs (Napišite 92387)
Koliko vidim nije u pitanju nikakav kanadski zvaničnik.

Ti bi trebao bolje znati...vidim u jos nekim komentarima da on nije trenutno savetnik premijera, ali je bio. Nebitno, fokus je na izjavi nekoga ko je profesor, ko je involviran u politiku jedne mocne drzave.
Pozivanje na nasilje je krivicno delo. Ili ne bas uvek?

Uzgred, vidim da je "The Telegraph" uklonio ovu vest sa svog sajta. Neko zvao redakciju!? :)

degojs 01. 12. 2010. 17:17

^Kanada nije nikakva diktatura i svaki čovek može da misli šta hoće i da to slobodno saopštava, pogotovo čovek koji već godinama nije uključen u politiku direktno.

Koliko vidim, kada je bio u politici, nije imao funkciju da saopštava zvanične stavove države, već je bio uključen kao savetnik za izbore Harpera i konzervativnu partiju, itd.

To je potpuno različito od zvaničnog stava države.

ivanhoe 01. 12. 2010. 17:34

Ne znam za Kanadu, ali u US imas pravo da kazes ovako nesto, to nije krivicno delo, osim ako direktno pozivas na zlocin (tanana razlika izmedju "trebalo bi ga ubiti" ili "eno ga, drz ga da ga ubijemo"). U vecini Evropskih zemalja, kao i kod nas, bi verovatno bio uhapsen da javno kazes da nekoga treba smaknuti..

jablan 01. 12. 2010. 18:02


3banchi 01. 12. 2010. 18:22

WikiLeaks Put Lives at Risk, But Isn’t a Terrorist :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:57.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.