DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Programiranje (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Potrebna Pomoc oko Zastita CD-a (ocx,dll...) (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=2304)

Dzigilibonglica 22. 01. 2007. 12:35

Potrebna Pomoc oko Zastita CD-a (ocx,dll...)
 
Pozdrav!
Zanima me zna li neko kako mogu da zastitim CD od kopiranja? Naime CD koji radim je elektronska knjiga koja pusta video klipove, slike, tekstove i drugo. Aplikaciju pisem u VB6 i planiram sam zastitu na sledeci nacin: Posto ce se knjiga prodavati (odnosno CD) da za svaki serijski broj cd-a iskompajliram poseban .exe.
Gde je problem?
Problem je sto jedinstveni serijski broj CD-a ne mogu da procitam ni jednom kontrolom, klasom ili apijem. Mogu da procitam Volume Serial Number, ali to mi i nije neka zastita od kopiranja jer Nero prilikom kopiranja, narezuje i taj broj. Uz to i prazan CD nema taj Volume Serial Number vec je on (nula), pa se upisuje prilikom snimanja.

Pouzdano znam da je postoji nacin kako procitati jedinstven serijski broj CD-a(Diska), ali ne znam kako to iz Visual Basica 6.

Naime u NeroInfoToll mogu se videti neke od tih nepromenjivih informacija koje su zapisane na svakom praznom Cd-u pa i Proizvodjac samog Diska(CD-a). Uz to i svaki CD kada se otvore njegove Properties prikazuje da ne pocinje od Nule vec od nekog veremena 00:02:xx (ili sta vec..)

Zanima me da li se neko od vas susretao sa ovom problematikom, i da li mozda ima resenje za moj problem (u vidu neke ActiveX OCX , DLL ili Apija)

Hvala unapred!

zextra 22. 01. 2007. 14:09

Resistance is useless.

Salim se malo, naravno. Treba da ti bude jedna stvar jasna: svaka zastita koju napravis (a posebno ova o kojoj govoris, i koja se svodi na jedan IF u programu), moze da se zaobidje sa manje ili vise truda.

Najsigurniji (rec "sigurno" uzmi sa velikom dozom rezerve) nacin da zastitis svoj program je da .exe zapakujes nekim od komercijalnih exe protektora, koji obmotava tvoj kompajlirani program dodatnim slojem zastite, tako da ne moze tek tako bilo ko sa ulice da otvori tvoj vb program u nekom hex editoru i promenom par bajtova razbije tvoju zastitu. Naravno, koji god "packer" (naziv za exe protektore) budes koristio, samo je pitanje vremena kada ce neko napraviti unpacker za tvoju verziju.

Evo ti par linkova pa razgledaj:

http://www.aspack.com/
http://www.sofpro.com/ - autor Blagoje Ceklic

Ivan 22. 01. 2007. 14:25

Zextra je vec objasnio a ja mogu da potvrdim da sa nekom od zanimljivih varijacija aspacka mozes da budes prilicno siguran jer je za njegovo "razbijanje" potrebno prilicno vremena ... (crackerski dani :D )

bluesman 22. 01. 2007. 16:25

zextra, ja sam napisao tako nešto ali nisam hteo da budem negativan pa nisam ni kliknuo na "send" :)

ZeroStyle 22. 01. 2007. 16:48

Ja sam jednom naletio na CD koji je radio samo na racunaru za koji je prodan, naime uzimao je vise faktora, software je citao prvo serijski broj hard diska, zatim ime racunara, i plus prije samog pokretanja morao sam instalirat mysql server koji je postavio bazu na taj racunar a ime baze je bilo ime racunara, ne kazem da je sve ovo nezaobilazno ali ipak mnogi ce odustat prije nego sto krenu, svaka promjena na racunaru bi prouzrokovalo to da aplikacija ne radi ali firma tako vec posluje 5-6 godina i neznam jel jos ko kopiro to.

Nisam strucnjak u tome bas al samo kazem ono sto znam pa ako moze pomoc dobro je.

LiquidBrain 22. 01. 2007. 17:27

da li ce neko da krekuje tvoj program zavisi od toga koju informaciju pruzash u tom programu. ASPACK je paker kome je veoma lako naci entry point i relativno je lako raspakovati program zapakova aspackerom.

Dakle, jedini nacin da budesh 90% siguran je da tvoj program bude polimorfan, iliti da sam sebe menja tokom izvrsavanja. i da posle toga radis ECC proveru.

Eto, toliko o tome. (Josh uvek traju krekerski dani).

PS. Sada sam u internet kafeu i mrzi me da objasnjavam kako da to izvedes.

Pozdrav.

zextra 22. 01. 2007. 21:12

@blues: nisam se bas trudio da ubijem coveka u pojam :) samo da ga uputim u drugom smeru...

@Liquid: Pricas o novom ASPacku? To sto si rekao vazi sa stari ASPack... E sad, zavisi i od toga koliko dugo ti vec traju krekerski dani.. :D

Mozda nisam bio dovoljno precizan: mislio sam na ASProtect, ne na obican ASPack.

LaFarge / Team ICU 22. 01. 2007. 21:36

Citat:

Originalno napisao LiquidBrain
da li ce neko da krekuje tvoj program zavisi od toga koju informaciju pruzash u tom programu. ASPACK je paker kome je veoma lako naci entry point i relativno je lako raspakovati program zapakova aspackerom.

Dakle, jedini nacin da budesh 90% siguran je da tvoj program bude polimorfan, iliti da sam sebe menja tokom izvrsavanja. i da posle toga radis ECC proveru.

Hmz, polimorfizam ti danas jeste neka vrsta solidnije zastite koda, ali to vecina programera ne zna kako da izvede pa se oslanjaju na externe solucije tipa EXECryptor ili Themida... bla bla, ima ih dosta.

Licno se bavim reversingom (ili crackingom, kako vec kome volja), i bas mi je drago kad vidim programera koji samo napise aplikaciju i sve prepusti externoj licensing tehnologiji koja se manifestuje kroz sirok spektar protektora tipa:

ASProtect, EXECryptor, Themida, Armadillo, ACProtect (bivsi UltraProtect), SDProtector

To su uglavnom intermediate/advanced level protektori koji sa se malo vecom upotrebom sive mozdane mase zaobilaze u roku od 15-45 minuta (pod uslovom da ste iskusan reverser i da znate sta radite).

Recimo da mozda najkvalitetniju zastitu do sada imaju EXECryptor i Themida (a mozda i SDProtector uleti tu negde) i to zbog njihovih anti-debug trikova.

Da bi uopste mogao da raspakujes recimo ASProtect recimo, moras da razumes kako njegov VM (Virtual Machine) radi, i tako kod ostalih jer se vecina posla svodi na popravak importovanih funkcija.

CD zastite bas ti ne bih preporucio jer vidis kako prolaze ove gamming kompanije koje se loze na SecuRom ili SafeDisc itd... :D

Zextra je recimo preporucio PCGuard od Blagoja Ceklica. Solidan protektor, nema sta, covek se potrudio. Doduse ne znam kako sada stvari stoje sa njim, jos nisam naletio na program zasticen doticnim protektorom (osim PCDJ Red 7 VRM).

Znaci od mene ide ovaj savet:

Custom coded poly/crypto code + crypto serials (DES, AES ili ECC) + protector

Pozdrav,

LaFarge / Team ICU / Phrozen Crew / RLTeam

LiquidBrain 23. 01. 2007. 07:14

Off Topic:
@LaFarge - trebao sam da budem webmaster Phrozen Crew-a, ali zbog nedostatka vremena nisam mogao :)

Drago mi je da postoji u Srbiji relativno dobra reversing scena ;)

McKracken 23. 01. 2007. 11:27

Off Topic: Pa u ovoj zemlji je sve naopako, mora da postoji reversing scena.. :1064:

Dzigilibonglica 25. 01. 2007. 11:53

Svaka cast ljudi
 
Svaka cast ljudi na ovako brzim odgovorima,
Nisam se nadao da cete tako brzo odgovarati na postavljenu temu, ali ste mi svi vi dali manje vise informacije koje su korisne, ali ne ono sto meni treba.

Ne brinem o zastiti koda, brinem o zastiti sadrzaja.

Naime potreban mi je neki OCX, Dll, ili Api, ili bilo koji komad koda koji moze da mi procita jedinstvene podatke na CD-medijumu(proizvodjaca i slicno..)

U pitanju je elektronska knjiga i cela svrha zastite je da kada ceo CD iskopira, Moj .exe prepozna da nije CD za koji je iskompajliran.

Naravno da u Programu necu koristiti "IF", "Select Case" strukture i slicno. Planiram da koristim gomilu GoTo naredbi koje po meni, u kombinaciji sa nekim od programa za zastitu Exe koda koje ste preporucili predstavljaju dobru kombinaciju. I sama knjiga koja ce se distributirati, ce biti u jako malom tirazu (nekih 200 komada) i namenjena je deci.

Nevertheless, zastitu planiram da uradim.

Ali sve te zastite koje ste mi naveli, odnose se na zastitu koda, ali mi niko nije konkretno odgovorio kako da procitam podatke sa CD medijuma na osnovu kojih ce program vrsiti proveru da li je piratski ili ne.
Zastite tipa:broj procesora, hard diska, memorije i slicno... mi ne vrede jer ce kjnige(odnosno CD-ovi) biti slobodno prodavani, bez obzira koji je hardver kod kupca. Stoga ce moj exe proveravati samo podatke o CD-u.

Hvala vam na informacijama o zastiti koda, dosta ste mi otvorili oci!Iako odgovori nisu konkretno vezani za moj problem, nisam ni bio svestan da je toliko lako razbiti kod.... :)

Molio bih ako neko moze da mi da informaciju kako procitati Jedinstvene podatke sa CD-a (proizvodjaca, jedinstveni broj diska...) jer je to meni trenutno najveci problem! Neki Api,Dll,OCX....

Hvala jos jednom!!!

Kako sam se nadao dobro sam se ozenio :)

Molio bi ako

ivanhoe 25. 01. 2007. 13:21

mozda nesto od ovoga, ima ih i par besplatnih:
http://cdmediaworld.com/hardware/cdr...tections.shtml

za tako mali tiraz bilo sta bi trebalo da radi...

LaFarge / Team ICU 25. 01. 2007. 22:14

Citat:

Originalno napisao McKracken
Off Topic: Pa u ovoj zemlji je sve naopako, mora da postoji reversing scena.. :1064:

Heh, da, scena u Srbiji postoji (ma koliko to iznedadjujuce bilo), mada nema ni jedne cracking grupe "made in Sebia" :D

Dosta reversera se okuplja na Ap0x-ovom Reversing Labs forumu, tako da ako bas imate nikakav konkretan problem vezan za bilo kakvu zastitu software-a, mozete i tamo da pitate,
posto stvarno ne znam koliko reversera postoji na ovom forumu.

Citat:

U pitanju je elektronska knjiga i cela svrha zastite je da kada ceo CD iskopira, Moj .exe prepozna da nije CD za koji je iskompajliran.
Sta onda mene sprecava da iskopiram ceo CD na hard i patchujem glavni EXE?

p0zZz

McKracken 25. 01. 2007. 23:09

Citat:


Ne brinem o zastiti koda, brinem o zastiti sadrzaja.

Naime potreban mi je neki OCX, Dll, ili Api, ili bilo koji komad koda koji moze da mi procita jedinstvene podatke na CD-medijumu(proizvodjaca i slicno..)
U te "jedinstvene" podatke se nemoj pouzdati jer jednostavno nisu jedinstveni. :)

stamba 18. 02. 2007. 17:18

hm...
 
Ma ljudi, da se razumemo, danas, ne postoji program koji nije krekovan... :1075:
Krekovali su programe koje su radile grupe programera i reversera, a kamoli da jedan program domace radinosti (ne omalovazavam nikloga :1043: ) ne budfe krekovan.
Svaki program ce biti provaljen, kad tad, samo je pitanje koliko je finansijski jak i popularan taj program. Sto je manje popularan, redje ce da ga se "dohvate" reverseri...
Mada, ja razumem coveka, on bi da stavi zastitu cisto da ne moze bilo koji "klinac" sa ulice (ili koji je procitao ap0x-ovu knjigu za reversing) mogao da ga kopira. Ili da zaustavi ono "iz ruke u ruku" deljenje kolega, prijatelja i drugara...

Pa moj jedini predlog je da se dohvatis nekog sajta, www.freevbcode.com ili slicnog (izgugluj, search for: "free vb code") i da vidis da li tamo ima neki slican template koji mozes da izmenis i da ga prilagodis svojim potrebama...
Ja sam na freevbcode.com nasao prilicno dobre zastite, koje kad se malo promene, sve radi bombonica... Probaj, samo javi da li si uspeo nesto... :1081:

Dzigilibonglica 22. 05. 2007. 15:42

Poštovani forumaši,

Evo posle toliko vremena mene na forumu, i još uvek nisam rešio problem zaštite CD-a od kopiranja. Hvala na svim savetima koji su pristizali, dosta ste mi pomogli, ali ništa nisam uradio.

Ali nije sve tako crno... Ukoliko još neko ima istih ili sličnih problema, neka pročita sve dalje što sledi, možemo imati zajedničke koristi od svega ovoga ako uspemo ovo da rešimo. Šta sam to radio...

Naravno, pišem sve ovo što sam pokušao a nije uspelo, kako bih spasio muka bilo koga od vas ko to isto pokušava da reši.

A pokušao sam sve živo, trudio se, i naučio neke bitne stvari:

(...rešenje je na pomolu...)

- Prvo, nema svrhe pisati kod koji će iščitavati ¨jedinstvene¨ podatke sa CD-a, kada nisu jedinstveni.
- Drugo, sve tehnike prepoznavanja CD-a, se manje više svode na prepoznavanje podataka ili grešaka nastalih prilikom pisanja podataka na CD-u. Znači ako bi u naš software-a koji pišemo pokušališali da ubacimo tako nešto, treba da znamo kako se te greške pišu po CD-u... Znači otpada.
- Primitivne stvari tipa: izvući napajanje iz rezača kada piše Lead-Out, otpada jer postoji gomila programa koji to iskopiraju. Isto je i sa resetom kompa. Bušenje CD-a je lutrija, ali i kada bi izbušili CD na pravom mestu, opet postoji program koji uspe da to iskopira (Od 50 CD-ova, ovom metodom sam uspeo da napravim 3 koja su ¨zaštićena od kopiranja¨, ali i to se iskopira, a o isplativosti da ne govorim...)
- Besplatni programi tipa CDProtector, Free Lock, nisu nizašta! CDProtector, samo z.a.j.e.b.e. CD, i ništa ne vredi. A ljudi koji su pak kojim slučajem uspeli da naprave ovim programom zaštićeni CD, su skontali da CloneCD ipak iskopira.
Doduše ideja je dobra: Prvo se sa Nerom upišu dve audio trake na CD-u koje kao naprave neku grešku, a onda promeni vaš .EXE tako što ubaci proveru tih grešaka. Sve bi to bilo OK da radi, ali ne radi. I to mnogo zavisi od vašeg koda, jer nije u stanju da svaki program ¨obmota¨, nekad hoće, nekada neće. A enkripcija je ,po mišljenju crackera, srednje žalosna... Znači izbegavajte ljudi, samo ćete izgubiti živce, vreme i novac.

Znači okrenuo sam se komercijalnim rešenjima koja postoje, i za divno čudo postoje ona koja zaista rade. I sva su otprilike tipa: Napravi nešto prilikom rezanja na CD-u (..nešto...), obmota vaš exe da prepozna to ¨nešto¨ na CD-u i ako to nešto ima, program radi, ako nema ne radi. Plus još neke tehnike koje sprečavaju kopiranje na HD, Virtual Drajvovi i slično. Takva rešenja naravno nisu besplatna, ali ipak rade! Treba napomenuti da postoji gomila rešenja koja se time bave, ali nisu sva za kućnu radinost, odnosno CDR, već naprave neki Master koji se u fabrici replikuje na specijalnim, ali skupim mašinama, i sve to puno košta. Mene to baš i ne zanima naročito, a verujem ni vas... Rešenje su neki programi koji nam omogućavaju da narežemo našim smrtničkim CD/DVD rezačima i da budu zaštićeni. Plus za te masovno štancovane CD-ove ištampane na takvimmašinama uglavnom već postoje generički patchevi jer su ipak u pitanju zaštite koje se masovno koriste na nekim ¨baš komercijalnim¨ programima pa su crackeri već izašli u susret svima kome su ti programi trebali za džabe...

E sad ono glavno!

Programi koji su dobri su SOFTLOCK i DBB(Dont Bother Burn). Za naše smrtne rezače...

Ja sam se skoncetrisao na exploataciju ovog prvog, jer je jednostavno najbolji!

Šta radi? Pa napravi nešto što se ne vidi na CD-u, obmota EXE, veže ga za CD. Zaustavlja Virtual CD, DeamonTools i slično, ne da ničemu da ga iskopira! Pazi i dok program ne radi da li se nešto pokušava menjati, tipa: proveri da li je kod menjan (CRACK/Patch), ne može da se detektuje, i po svim stranim forumima kažu da crackeri odustaju od razbijanja protekcije vašeg CD-a zaštićenog SoftLock-om jer ne mogu da naprave crack(ni pojedinačni ni generički) i procenjuju da im treba bar 500 godina da razbiju zaštitu!!! Ali stvarno guglovanjem i po raznim crackerskim forumima svi tako nešto kažu. Znači dobar je, ili barem lije toliko loš....

E u čemu je caka: možete da ga skinete besplatno i napravite test CD (naravno zaštićeni) pa da ga isprobavate s.j.e.b.a.t.i. odnosno iskopirati i šta već, ali radi samo na kompjuteru gde je instaliran. Za pravljenje CD-a koji ćete prodavati, morate da platite. I nije baš ni jeftino...

U očaju sam se okrenuo crackerima ponovo da vidim da li je neko uspeo da patchuje taj SoftLock da bar ne moram da platim tu zaštitu. A kako ide plaćanje: Kada trebate da narežete zaštićeni CD za prodaju, on se poveže ne net i skine vam kintu sa računa. Sad je normalno pomisliti da kad uspeju da zaštite vaš program, onda je i taj njihov alat itekako zaštićen!!! Ali i nije baš. Softlock nije program koji oni distribuiraju na CD-ovima, već ga šalju netom.

edit by dinke: Uklonjen Warez sadrzaj

P.S.

Sorry ljudi ako sam malo (više) smorio ovim silnim objašnjenjima šta sam sve pokušao, ali trudim se i vama da pomognem, da ne gubite bezveze vreme kao i ja.

Pozdrav svima!

BrainDamage 22. 05. 2007. 16:27

Sve je OK sto si napisao, osim zadnjeg dela gde javno ostavljas warez linkove, a sto je, cini mi se, malo suprotno sa politikom foruma (hint) :)

P.S. Za "rukovodstvo": Mislim da bi linkovana tema mogla biti postavljena kao "Top", eventualno dodati napomenu u Terms prilikom registrovanja (dobro, jeste, "ko to jos cita", ali da ne bude da nije receno :))

dinke 22. 05. 2007. 17:55

Interesantno da ti pokusavas na sve moguce nacine da zastitis svoj software, a sa druge strane molis ljude da ti pomognu oko crackovanja drugog software-a. Gde je tu etika?

Croll 23. 05. 2007. 08:36

Citat:

Originalno napisao Dzigilibonglica (Napišite 35709)
Sorry ljudi ako sam malo (više) smorio ovim silnim objašnjenjima šta sam sve pokušao, ali trudim se i vama da pomognem, da ne gubite bezveze vreme kao i ja.

Imam neka iskustva, pa i staru licenciranu verziju softwera "Crypto++ SDK 2007" Software Protection System. Radi razne varijante zaštite, pogledati na: http://www.sampson-multimedia.com/ , a osnova je da mora da postoji serijski broj. Serijski broj se dobija putem telefona ili NET-a.

Ako si ozbiljan sa projektom, i hoćeš da uzmeš pare, KUPI SOFTWARE i nemoj raditi drugima ono što ne želiš da rade tebi! Ako nemaš para, onda idi na neke besplatne zaštite.

Jedna od najjednostravnijih zaštita (ako se tako može zvati) je registracija korisnika i pogodnosti kod nove verzije ili on-line podaci i sl. Ponudi ljudima određene pogodnosti koje će ih motivisati da PLATE tvoj proizvod.

Zašto velike kompanije ne hvataju privatno kraden software?

Isplati im se da se što više širi i da se ljudi na njega 'navuku' a zatim to lepo naplate od firmi.

Mislim da se i tebi isplati da se tvoj CD što više širi i kopira (znači da je ljudima interesantan) a ti iskoristi da to bude verzija koja kasnije zahteva UPDATE, koja nema nekih pogodnosti i sl. Neka slobodno ljudi kopiraju i koriste, ali ako žele FULL onda će i platiti.

To je ujedno i najbolji marketing koji možeš imati.

Ne zaboravi, ljudima nećeš uzeti pare ako oni neće da ih daju!

Dzigilibonglica 23. 05. 2007. 13:26

Zašto hoću crackovan software, a svoj da prodajem?

Pa ljudi jednostavno je. Moj software košta 10e, i biće u tiražu od nekih stotinak komada, a ne bih preko toga nikome da ga dam? To je za zatvorenu grupu ljudi.
Otuda i zaštita. A SOFTLOCK traži toliko da bi moj software bio duplo skuplji krajnjim korisnicima kojima je namenjen.

A što se tiče ograničene verzije, ona je već bačena na teren, i došlo je vreme da se naplati taj rad...odnosno da ljudi kupuju tu full verziju.
(nadam se od 10e), ali ako platim softlocku, biće 20e. Jednostavna računica.

Hvala u svakom slučaju.

Dzigilibonglica 23. 05. 2007. 15:43

Stani malo...
 
E gledajući malo sve ovo, pa ja ovde ispade teški negativac!!!!

Gde je tu etika????!!!!

Pa DINKE, koja bre etika?!!!

Podji od toga da su ovde teme o programiranju, znači....svi smo mi neki programeri...

E sada malo filozofije:
Ima dva načina da budeš etičan kada si programer:

1) Pišeš programe koje besplatno deliš drugima jer ih ni sam ne plaćaš (pričam o pojedincu, osobii..ne mislim konkretno na tebe..)
2) Pišeš programe i prodaješ ih, ali i sav software koji koristiš a nije besplatan, kupuješ!

E ja javno kažem da NISAM etičan!

Evo softwera koji sam ja platio na neki način (ali to me ne čini etičnim...):

1) WinXP
(Došao uz Laptop, kao i kod većine nas fizičkih lica koji imamo legalan Win, a Billi nas ne proverava )
2) Visual Studio 6
(od toga leba jedem, pa je to u redu)
3) Drajveri
(ajd da računam da sam i njih platio kupovinom nekog hardwera)
4) Programi koje sam saam napisao
-(koristim još i bespaltne i Oracle Light baze..)
I tu se lista završava.....

Aj sad ti Dinke, kad mene optužuješ da sam neetičan (a u pravu si 100%) objasni svima ovde da ti imaš pravo nekome da kažeš da je neetičan, kad većina nas programera nisu etični (podjimo od pretpostavke da si i ti programer, što verovatno i jesi), tako što ćeš pokazati da si ti etičan.

Ne želim da pomisliš da se svadjam ili ti nešto prebacujem, jer polazim od pretpostavke da smo svi ovde isti (čitaj: koristimo gomilu crackovanog softwarea, a svoj prodajemo... )

Znači otprilike ako si etičan ti onda plaćaš sledeći software:

1) OS (Ako radiš na Win-u)
2) Programski jezik-e/alat-e (važi za programere)
3) Office (ako koristiš microsoft-ov, a većina nas ga koristi)
4) Winamp
5) Neki noviji Video player
6) Nero/Alcohol 120% (Neophodno)
7) Clone Cd (Nije neophodan, ali je često potreban)
8) Neki alat za obradu slika (po izboru, najčešće Photoshop)
9) Neki alat za vektorsku grafiku (recimo Corel)
10) QuickTime Player (Pretpostavljam da ga svi koriste u nekoj Shareware varijanti i nikada ne KUPE ceo program)
11) Neki program za konverziju Video formata (Većina koristi crackovane)
12) Kupuješ (PLAĆAŠ) sve igrice koje instaliraš na kompu (Tu je kod svih spisak poduži)
...
..
.

Pa ja ne znam ni jednog etičnog programera...izgleda sam u lošom društvu :)

Ali situacija je jednostavno takva.... Svi smo takvi i nije u redu mene označiti neetičnim kad verovatno niko nije...(mislim na programere).

A da kažemo nešto i o firmama koje prodaju software:

Monopolisti, uzeli brdo love na nama sitnoj raji koja jedva sastavlja kraj sa krajem...
Može li neko da kaže da je Microsoft etičan? Pa ovo zadnje što su napravili dogovor sa HP-om, da kada instaliraš Linux na HP, gubiš garanciju na komp.... (Svet Kompjutera 05/2007)

A ovaj Softlock...konkretno pomenuti u mojim ranijim porukama...
Projekat koji sam realizovao sa još četvoro ljudi teškim radom za 6 meseci i nameravamo da ga prodajemo po realnoj ceni od 10e, što je kod nas realno, za njega taj Softlock traži više para samo za zažtitu nego što ceo projekat košta!!!!

A pošto sam ranije napomenuo da je projekat za zatvorenu grupu ljudi, da objasnim da ljudi ne bi pogrešno shvatili: Nije u pitanju nikakva sekta, kriminal niti nešto takvo, već edukativan materijal za odredjene škole, ali pošto ima testove u sebi, nije baš za svakoga (mislim na polaznike tih škola-učenike, jer sadrži i rešenja testova...).

A ono za uklonjene Warez linkove iz moje poruke..
OK, ako je to protiv nekih pravila, ali neka mi barem neko objasni šta je to uopšte Warez, BitTorent ili šta već. Ponavljam ,a to je izbačeno iz moje prethodne poruke, da sam duduk za Download, a o Netu opet znam relativno malo, i moje polje interesovanja i znanja je isključivo programiranje desktop aplikacija.

Daj bar neka mi neko objasni šta su ti pojmovi, ili uputi na neku od tema na ovom forumu, da bar nešto saznam o tome, i što je to loše.

I jbg, uvredjen sam, jer ne smatram sebe drugačijim od ostalih!

P.S.
Ako ima demokratije, ne skidajte ovu poruku :)

LiquidBrain 23. 05. 2007. 16:00

Ja mogu da kazem da sam etican 100% shto se tice software-a. Koristim samo open source software, ima ga dovoljno za sve moje potrebe. Kao OS koristim linux koji sam sam napravio (tj. moju licnu distribuciju :1094:) i sve shljaka kako treba.... A da, zaradjujem novac ne kraduci ga drugima...

bluesman 23. 05. 2007. 16:50

Moram da odem offtopic...

Bilo bi lepo da nema ratova, da se svi ljudi vole, da nema ubistava, da je jedini posao pandura da ti dohvate macu kada ne moze da sidje sama sa drveta (klasicna holivudska slika perfect community), da ljudi ne zagadjuju okolinu, da ... ma milion stvari... ali kao sto rece Ice-T: "**** ain't like that".

Opet, moram da se slozim da je malo licemerno koristiti krackovan program da zastitis svoj program od crackovanja. Ako umes da cenis svoj trud - umes verovatno i tudji i tu ne vidim nista sporno u dinketovom komentaru, covek je jedino na to ukazao i mogu da se slozim sa tim.

Ipak, kao sto rece Isus (iako nisam vernik, nemojte mesati to :) ): "ko se nikada nije ogresio - neka prvi baci kamen". Ja znam da nisam taj koji ce da baci prvi kamen.

Ja sam imao ranije situacije da skidaju moj software i onda na svom sajtu stave na download pri cemu, ne samo da ne navode izvor, odnosno autora, vec sebe predstavljaju kao autora. Tu nisam mogao da ostanem ravnodusan jer znam da sigurno nisam toliko zgresio da ne mogu da bacim bar jedan mali kamencic. :)

ivanhoe 23. 05. 2007. 17:04

blah, moram i ja da se javim, na ovom laptopu koji koristim za posao je iskljucivo legalan software.. delom placen, delom free/open-source resenja...

ali nije to bitno, bitno je nesto drugo... software naprosto ne treba da kosta 10 jura, to je problem... nema smisla obarati cene (i time klati konkurenciju), a onda to koristiti kao opravdanje da drugim ljudima krades njihove proizvode.. onda se pojave neki Indijci ili Rusi koji ce drmnu to tvoje pa da ga valjaju za $5, pa tako ukrug.. na kraju smo svi koji smo u tom poslu na steti...

MrSteel 23. 05. 2007. 18:31

ne treba softver da kosta 10 eura ali ne mora ni Bill Gates da ima basnoslovne sume, to je takodje neeticnost, nerealna je cena Viste i ostalih paketa koji inkasiraju milijarde

softver je realno preskup, zaradjuju se prevelike pare ali takva je ekonomija koja vlada, i svi su takvi od koka kole do nike i ostalih

nisi ti neetican ali ne moras postavljati warez linkove ovde ako je zabranjeno, samo pristojno ponasanje i sve je ok

misk0 24. 05. 2007. 09:38

Citat:

Originalno napisao MrSteel (Napišite 35756)
ne treba softver da kosta 10 eura ali ne mora ni Bill Gates da ima basnoslovne sume, to je takodje neeticnost, nerealna je cena Viste i ostalih paketa koji inkasiraju milijarde

Kako to? Je'l Windows jedini operativni sistem? Postoje li alternative? Je'l Bently jedini auto ili postoje drugi 'pristupacniji' cijenom? Mislim, odakle tebi ideja da Bill 'ne smije' da zaradjuje tolike pare?


Citat:

softver je realno preskup, zaradjuju se prevelike pare ali takva je ekonomija koja vlada, i svi su takvi od koka kole do nike i ostalih
Ja i dalje tvrdim da je jeftin i pristupacan. Pogledaj satnicu vodoinstalatera (u bilo kojoj drzavi) i satnicu programera, razmisli o nacinu i metodologiji rada i uporedi te cijene.

LiquidBrain 24. 05. 2007. 10:30

Verujem da bi ovde trebao jedan LOCK!!!

misk0 24. 05. 2007. 11:03

da, zaboravih reci .... pocinje da lici na avocacy :)

MrSteel 24. 05. 2007. 11:20

LOL
blago tebi misko
ceo svet ide ka open source-u i dostupnijem softveru
tvoj nacin razmisljanja i poredjenja mi se dopadaju ali ja ne razmisljam tako i drago mi je zbog toga

vodoinstalateri i programeri :D
lose li im je

mozilla fondacija, sve dzabe a opet uzimaju kesh
po tebi onaj ko pravi besplatan sofver ne moze da zaradi
kalup misko

LiquidBrain 24. 05. 2007. 11:29

Ne da pocinje, vec jeste...

misk0 24. 05. 2007. 11:39

Citat:

Originalno napisao MrSteel (Napišite 35782)
LOL
ceo svet ide ka open source-u i dostupnijem softveru
tvoj nacin razmisljanja i poredjenja mi se dopadaju ali ja ne razmisljam tako i drago mi je zbog toga
mozilla fondacija, sve dzabe a opet uzimaju kesh
po tebi onaj ko pravi besplatan sofver ne moze da zaradi
kalup misko

Kakve veze ima to sad sa MS-om? Ajd objasni mi zasto je 'loshe' sto Bill Gates odnosno njegova firma toliko zaradjuje? Zaradjuje i Mercedes i At&T, US Railways (lupam imena).. pa se niko ne buni. Mislim, objasni mi sto to loshe radi ta firma?
Oni su odlucili da nece praviti OS software vec ce ga naplacivati i to je tako. Prave ljudi aute, zgrade, software i prodaju... ne kradu, ne varaju, ne pljackaju. I...? Argumenti?

MrSteel 24. 05. 2007. 12:11

ja imam pravo na svoje misljenje,
da je Windows skup misle i mnogi drugi
to sto se on nerealno bogati takodje je moje pravo da mislim
argumenti su on sam i njegov racun u banci

razmisljanja drugih
http://www.michaelhorowitz.com/Linux.vs.Windows.html
http://www.roughlydrafted.com/RD/Hom...951501472.html
http://www.itwire.com.au/content/view/5450/53/

ja sam vec pricao kakve je to igranka, od pocetka razvoja industrije
realno mi to ne oduzima 1% razmisljanja u zivotu ali bitno je razumeti
Hardver / Softver pa Softver / Hardver
sasvim je to normalno ali meni ne mora da se svidja
i da napomenem ja nisam MS hater uopste, mislim da ce se Vista za godinu dve pokazati u pravom svetlu, ja samo kazem da se covek bogati (verovatno skoro pravno) nerealno i da je Windows 100 dolara umesto 400-500 cela industrija bi bolje napredovala i krenulo bi se u jedan otvoreniji sistem

Ilija Studen 24. 05. 2007. 12:11

Citat:

Originalno napisao MrSteel (Napišite 35782)
LOL
blago tebi misko
ceo svet ide ka open source-u i dostupnijem softveru
tvoj nacin razmisljanja i poredjenja mi se dopadaju ali ja ne razmisljam tako i drago mi je zbog toga

Sorry, ali tvoj način razmišljanja nema baš previše smisla... Odkad je neetički raditi i zaraditi? Možeš da kopaš kanale, popravljaš nekome česmu ili pak kuckaš kod, nema prevelike razlike.

Da se ogradim: ja pravim softver i hoću da budem bogat zahvaljujući svome radu. To što postoji izuzetno uticajna grupa ljudi koja tvrdi da bi software trebao da bude slobodan apsolutno ne znači da su i u pravu. Istina je negde između ;)

MrSteel 24. 05. 2007. 12:19

sorry brate, niko to nije rekao ! zasto bi spominjao mozillu
nikad neces imati milijarde kao on ili ? ja o tome pricam
nije tesko razumeti
ja ne bi ni voleo da imam ikad toliko milijardi makar radio ceo dan
jednu i ostalo u svet
dakle ja razmisljam na jedan nacin a vi na drugi to je ok
nema potrebe vise

Ilija Studen 24. 05. 2007. 12:23

http://www.gatesfoundation.org/default.htm

Uživaj

misk0 24. 05. 2007. 12:31

@MrSteel: naravno da imas pravo na svoje misljenje, nisam ti to osporavao, ali valjda imas i neke razloge zasto mislis tako - o tome pricamo. Mozes ti mene poslati sad u qrac i reci 'moji razlozi - moja stvar' ali valjda ovaj forum i sluzi za razmjenu misljenja.
Sad, postoje tona drugih proizvoda koji se danas na trzistu prodaju po 'svojim' cijenama koje su realne ili nerealne, ali postoji i tona kupaca kojima te cijene odgovaraju. Ja isto mislim da je Mercedes preskup, da je Dior prodaje skupo krpice i parfeme (ili sta vec), da su Versaci-jeve cipele kao i obicne, ali kostaju 5 puta vishe i da svi oni zaradjuju milione na tome, ali ne mislim da sa tim rade bilo sta loshe.
Brin i Page takodje zaradjuju milione, milijarde pa sta? Ljudi su tu gdje jesu, rade to sto rade, nikoga ne ugrozavaju i to je to...

I da, da mi sutra neko ponudi isti ovaj posao koji radim sad (a mislim da sam dobro placen) i da mi kaze "radices isti posao, ali ces biti 5 puta vishe placen" rekao bih 'U redu, kad pocinjem'. Trebala bi da me grize savjest? :D

MrSteel 24. 05. 2007. 12:48

fondacija ok, pomazu ljudima bilo bi cudno da ne potrose, da li si pogledao finansijski izvesta i koliko potrose godisnje ?

ja sam naveo razloge i ima ih gomila, samo da li ste skontali sta vi branite i sta ja pricam,
samo opusteno, mogla bi ovo presiroka rasprava da bude a za mene uopste i nije rasprava nego ubedjivanje u to da li je moralno ili ne imati 40 milijardi na racunu zato sto izdajes softver ili bilo sta radis u zivotu
a tek sada kakve bi se price mogle nadovezati od stanja u svetu, na netu pa do beskraja ljudskih vrlina i mana ;)

Gruja 24. 05. 2007. 13:47

Ne shvatam, zasto bi bilo nemoralno imati pare na racunu, ako su zaradjene na posten nacin? Iako je majkrosoft mozda i zloupotrebljavao ponekad svoj monopilisticki polozaj UVEK je bilo alternative, niko nije terao ljude da im daju pare ni za OS, ni za office programe. Jednostavno su pravili stvari koje su ljudi hteli, koje su bile vredne placanja i to je to.

Evo i ja imam para na racunu vise nego sto ce neki etiopljanin da zaradi za ceo zivot pa se pitam da li me taj etiopljanin smatra za nemoralnog?

LiquidBrain 24. 05. 2007. 14:04

Ja te smatram... LoLz Eh da mi je da imam para kao Bili pa ceo dan bi
:1039::1094::1005::1094::1039::1094::1005::1094::1 039::1028::1034::1028:
pa sutra dan opet isto... :)

Dragi Tata 24. 05. 2007. 14:14

Stvarno ne razumem kako ljudi mogu da troše vreme i živce na "advokatisanje" :1074:


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:46.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.