DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Prilika da pojednostavimo poslovanje (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=7258)

torbica 11. 03. 2009. 21:14

Prilika da pojednostavimo poslovanje
 
SRP http://www.srp.gov.rs je spreman da napravi pilot projekat sa nama (dpt ekipom)

Naime oni moraju do decembra da predloze listu izmena i ukidanja postojecih propisa na republickom nivou. Za sad su u fazi evidentiranje, jer ne postoji neki registar propisa. Do sada su evidentirali oko 4800!!! propisa.

Sledeca faza je analiza, a njih je samo 20.
Dogovorio sam se da spremimo listu stvari koje smo mi nasli da su nelogicne ili suvisne i da ce oni da ih lansiraju mozda vec za dva meseca, kao pilot.

faza 1.
Izbacite sad sta vas sve muci od papirologije:
tipa putni nalog, gotovinski racuni sa "orginal racunom", rasknjziavanja deviznih priliva, PDV na prodate usluge u inostranstvu i sve sto vam padne na pamet.

faza 2.
Svecano urucivanje liste SRP-u na nekoj kafi DPT+SRP

torbica 12. 03. 2009. 18:53

bas vam hvala sto ste mi nse zahvalili, ajde malo predloga!
ps. http://www.esrbija.net/forumdisplay.php?f=31

mileusna 12. 03. 2009. 20:03

Pa sve si već nabrojao. :)

Evo jedan glas plus protiv onog slanja faksa u roku od 24h prilikom prispeća priliva iz inostranstva.

Citat:

PDV na prodate usluge u inostranstvu
Ovај PDV se ne plaća, barem za ove "naše" IT usluge, to smo već apsolvirali.

twix 12. 03. 2009. 20:56

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 67325)
bas vam hvala sto ste mi nse zahvalili, ajde malo predloga!
ps. http://www.esrbija.net/forumdisplay.php?f=31

Forbidden

You do not have permission to access this document.

jasmanac 12. 03. 2009. 23:21

Citat:

Originalno napisao mileusna (Napišite 67328)
Evo jedan glas plus protiv onog slanja faksa u roku od 24h prilikom prispeća priliva iz inostranstva.

Ovo se lako odradi iz elektronskog bankarstva bez ikakvih problema. I ne treba nikakvo slanje faksa.

Prvo podneses zahtev da ti odobre uvid u devizni racun preko elektronskog bankarstva. Zatim cim dobijes poruku o deviznom prilivu, otvoris devizni racun u elektronskom bankarstvu i kliknes na Raspored priliva. Tamo ce ti biti izlistani svi prilivi koji nisu rasporedjeni. Kliknes na priliv koji zelis da rasporedis, zatim dodas prvo korisnika sto su ustvari podaci tvoje firme a ispod toga kliknes na Dodaj stavku. U novom prozoru izaberes sifru osnova, 302 za kompjuterske usluge, za broj ugovora stavis broj iz kontrolnika za tekucu godinu. Onda kliknes na Validiraj, potpises stavke i posaljes.

Slanje faksa uopste nije potrebno. Jedino moras da popunis zahtev za prodaju deviza ukoliko iste zelis da prodas.

mileusna 12. 03. 2009. 23:34

^ Pre neki dan sam baš gledao sajtove banaka i vidim da se na nekima pominje da ovo može i elektronski da se odradi, mada meni to niko nije pomenuo. Prvi put kad sam to radio pitao sam jel mogu mailom da im pošaljem to što treba, rekli mi "ne, mora faksom", elektronski nisu pominjali. :)

Da li to zavisi od banke do banke i softvera koji koriste? Jel može preko FX Clienta? :)

Ali generalno, faksom ili elektronski, glupo je da uopšte nešto moraš da odobravaš, što bi se to razlikovalo od dinarske uplate?

kaizen 12. 03. 2009. 23:55

Ne znam da li koliko ljudi poštuje ali meni je knjigovođa (u ulozi savetnika pošto sam paušalac) rekao da treba da šaljem fakture i nekakav formular "pregled faktura" NBSu, posle svakog priliva iz inostranstva. Kada sam prvi put poslao, odgovorili su mi da šaljem Ministarstvu finansija (?!).

Verujem da malo ljudi ovo poštuje i ne znam koliko su im zbog toga podaci koje imaju relevantni, pa ako nisu, najbolje da ne postoji ta obaveza.

torbica 13. 03. 2009. 00:08

odlican primer nepotrebne procedure...

Citat:

Originalno napisao jasmanac (Napišite 67331)
Ovo se lako odradi iz elektronskog bankarstva bez ikakvih problema. I ne treba nikakvo slanje faksa.

Prvo podneses zahtev da ti odobre uvid u devizni racun preko elektronskog bankarstva. Zatim cim dobijes poruku o deviznom prilivu, otvoris devizni racun u elektronskom bankarstvu i kliknes na Raspored priliva. Tamo ce ti biti izlistani svi prilivi koji nisu rasporedjeni. Kliknes na priliv koji zelis da rasporedis, zatim dodas prvo korisnika sto su ustvari podaci tvoje firme a ispod toga kliknes na Dodaj stavku. U novom prozoru izaberes sifru osnova, 302 za kompjuterske usluge, za broj ugovora stavis broj iz kontrolnika za tekucu godinu. Onda kliknes na Validiraj, potpises stavke i posaljes.

Slanje faksa uopste nije potrebno. Jedino moras da popunis zahtev za prodaju deviza ukoliko iste zelis da prodas.


dinke 13. 03. 2009. 00:52

Citat:

Originalno napisao jasmanac (Napišite 67331)
Ovo se lako odradi iz elektronskog bankarstva bez ikakvih problema. I ne treba nikakvo slanje faksa.

Prvo podneses zahtev da ti odobre uvid u devizni racun preko elektronskog bankarstva. Zatim cim dobijes poruku o deviznom prilivu, otvoris devizni racun u elektronskom bankarstvu i kliknes na Raspored priliva. Tamo ce ti biti izlistani svi prilivi koji nisu rasporedjeni. Kliknes na priliv koji zelis da rasporedis, zatim dodas prvo korisnika sto su ustvari podaci tvoje firme a ispod toga kliknes na Dodaj stavku. U novom prozoru izaberes sifru osnova, 302 za kompjuterske usluge, za broj ugovora stavis broj iz kontrolnika za tekucu godinu. Onda kliknes na Validiraj, potpises stavke i posaljes.

Slanje faksa uopste nije potrebno. Jedino moras da popunis zahtev za prodaju deviza ukoliko iste zelis da prodas.

Pazi kad sam bukvalno danas kopajuci kroz fxclient (trazio spisak priliva) gledao u isto to i bio sam 99% siguran da upravo i sluzi za tako nesto. Ali opet se slazem sa torbicom ... zasto i to jebote.

jasmanac 13. 03. 2009. 11:14

Slazem se da je potpuno nepotrebno. Ali opet sa druge strane preko elektronskog bankarstva zavrsis proceduru za 30 sekundi.

Citat:

Jel može preko FX Clienta?
Da, ja koristim FX Client.

Moj skype je jasmanac pa me cimnite ako vam je potrebna pomoc.

Dragan Babić 13. 03. 2009. 11:18

Ovo sa LORO doznakama je zaista mnogo lakše srediti preko eBankinga (ne znam šta je FX klijent — koristim Raiffov eBanking), ali je smaračina što uopšte moraš to da radiš, a još je veća smaračina što ako to ne uradiš relativno brzo (tipa — par sati nakon prispeća priliva) već te neko cima iz banke da se pošalje faks. No dobro…

Druga stvar je slanje svih faktura i ugovora vezanih za fakture deviznom inspektoratu (od novembra 2008 valjda to mora da se radi), za koje smatram da je totalno apsurdno. Knjigovođa to obavi, ali paušalci generalno nemaju knjigovođe, pa im je to smaranje.

mileusna 13. 03. 2009. 12:05

^ Ja ne znam za to a ni knjigovođa mi nije ništa pominjao? Mada mi malo nelogično da sad cela Srbija šalje devizne fakture ministarstvu, pa koliko ljudi radi u tom inspektoratu? :) Zna li se kojom je uredbom ili dugim zakonskim aktom doneta ta odluka? Eto još jedne nebuloze za torbicinu listu.

BTW, FX Client je Peximov ebanking klijent i koriste ga Intesa i verovatno mnoge druge banke. :)

jasmanac 13. 03. 2009. 12:51

Ni ja nisam cuo za ovo..

kaizen 13. 03. 2009. 13:05

Kao što rekoh znao sam da mnogi ne šalju :)

Ovo je meni knjigovođa dao. (Decembar 2006. godina je u pitanju tako da nije od novembra 2008.)


jasmanac 13. 03. 2009. 14:13

Bump.. Ludilo..

nixa 13. 03. 2009. 14:28

pa moras i da vrsis internu dokumentaciju :) ima i za to nazin ...

MorenoArdohain 13. 03. 2009. 14:40

Ovde je ceo tekst uredbe:
http://www.mfin.sr.gov.yu/download/p...06._godine.pdf

A zanimljiv je ovaj citat:
Citat:

Члан 2.

Контролу из члана 1. ове уредбе обавља Девизни инспекторат.
Контрола из става 1. овог члана врши се:
1) посредно - контролом документације коју резиденти и нерезиденти у пословању са иностранством достављају Девизном инспекторату;
2) непосредно - увидом у пословне књиге и другу документацију резидената и нерезидената, коју врше девизни инспектори.

djoca 13. 03. 2009. 16:05

Citat:

Jedino moras da popunis zahtev za prodaju deviza ukoliko iste zelis da prodas.
Ne moras ni ovo...samo odes u menjacnica i prodas koliko hoces...makar u RF je tako

Ujedno, zar nije nesto slicno ovom sto radite, radio Naled sa projektom Iz Lavirinta..da bi na kraju napravili ovu publikaciju

http://www.naled-serbia.org/dokument...JA%20FINAL.pdf

torbica 13. 03. 2009. 20:02

Apropo oslobadjanja od PDV. Pre nove godine se zaletela finansijska kod najvecih outsorsera i ovi im pokazali racune sa primedbom da je oslobodjeno pdv-a jer se izvozi a onda im ovi trazili dokaz da su izvezli, od carine. "pecat na cd" i posto pvi nisu imali klepili ih sa PDV-om i kaznama.

mileusna 13. 03. 2009. 20:31

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 67373)
Apropo oslobadjanja od PDV. Pre nove godine se zaletela finansijska kod najvecih outsorsera i ovi im pokazali racune sa primedbom da je oslobodjeno pdv-a jer se izvozi a onda im ovi trazili dokaz da su izvezli, od carine. "pecat na cd" i posto pvi nisu imali klepili ih sa PDV-om i kaznama.

BILTEN SLUŽBENA OBJAŠNJENJA I STRUČNA MIŠLJENJA ZA PRIMENU FINANSIJSKIH PROPISA

Broj 9
septembar 2007.
godina XLVII
ISSN 0354-3242

REPUBLIKA SRBIJA
MINISTARSTVO FINANSIJA
BEOGRAD

Bilten - godina XLVII - br. 9/2007
strana 83

28. Poreski tretman usluga projektovanja i implementacije softverskih rešenja (izrada tehničke dokumentacije, projektovanje, izbor tehnologije, programiranje, testiranje, pilot projekat i instalacija) koje pružaju inženjeri za informacione sisteme privrednog društva iz Beograda kompaniji iz Malezije

(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 413-00-1146/2007-04 od 20.8.2007. god.)

Odredbom člana 3. Zakona o porezu na dodatu vrednost („Sl. glasnik RS“, br. 84/04, 86/04-ispravka, 61/05 i 61/07, u daljem tekstu: Zakon) propisano je da su predmet oporezivanja PDV isporuka dobara i pružanje usluga koje poreski obveznik izvrši u Republici uz naknadu, u okviru obavljanja delatnosti, kao i uvoz dobara u Republiku.

Promet usluga. u smislu ovog zakona, su svi poslovi i radnje u okviru obavljanja delatnosti koji nisu promet dobara iz člana 4. ovog zakona (član 5. stav 1. Zakona)

Prema odredbama člana 12. st. 1. i 2. Zakona, mesto prometa usluga je mesto u kojem pružalac usluga obavlja svoju delatnost, a ako se promet usluga vrši preko poslovne jedinice, mestom prometa usluga smatra se mesto poslovne jedinice.

Izuzetno od st. 1. i 2. ovog člana, mestom prometa usluga smatra se mesto u kojem primalac usluge obavlja delatnost ili ima poslovnu jedinicu za koju se pruža usluga, odnosno mesto u kojem primalac usluge ima sedište ili prebivalište ako se radi o uslugama savetnika, inženjera, advokata, revizora i sličnih usluga (član 12. stav 3. tačka 4) podtačka (7) Zakona).

U skladu s navedenim zakonskim odredbama, kada domaće privredno društvo – obveznik PDV pruža usluge projektovanja i implementacije softverskih rešenja (izrada tehničke dokumentacije, projektovanje, izbor tehnologije, programiranje, testiranje, pilot projekat i instalacija) privrednom subjektu van teritorije Republike Srbije, u konkretnom slučaju iz Malezije, mestom prometa ovih usluga smatra se inostranstvo. Prema tome, na naknadu za promet ovih usluga PDV se ne obračunava i ne plaća, a obveznik PDV – privredno društvo iz Beograda čiji inženjeri za informacione tehnologije pružaju usluge privrednom subjektu iz inostranstva, ima pravo na odbitak prethodnog poreza po tom osnovu, u skladu sa Zakonom.

END

P.S. Ovde se radi o izvozu usluga, mislim da postoji i neko mišljenje ministarstva gde se softver tretira i kao "dobro", pa je izvoz softvera praktično "izvoz dobara", a onda valjda i mogu da traže dokaz da si izvezao to "dobro". E sad kako im objasniti da si izvezao preko Internet, to ne znam, ja se ipak bavim izvozom usluga. :) Ali ako fakturišete outsourcing kao usluge, onda tumačeći pojedine odredbe zakona o PDV-u, a pogotovu sa ovim mišljenjem ministarstva ne bi trebalo da bude problema.

Gruja 13. 03. 2009. 21:27

Citat:

Originalno napisao torbica (Napišite 67373)
Apropo oslobadjanja od PDV. Pre nove godine se zaletela finansijska kod najvecih outsorsera i ovi im pokazali racune sa primedbom da je oslobodjeno pdv-a jer se izvozi a onda im ovi trazili dokaz da su izvezli, od carine. "pecat na cd" i posto pvi nisu imali klepili ih sa PDV-om i kaznama.

U firmi u kojoj radim se i dalje izvoze cd-ovi. Debilno, ali očigledno i dalje lakše nego objašnjavati se sa inspekcijom :mad:

A šta da radimo mi koji valjamo programe (a ne usluge) preko interneta? Tu nikako ne dolazi u obzir "izvoz" cd-a za svakog pojedinačnog korisnika.

McKracken 14. 03. 2009. 14:32

Registrujte offshore firmu koja prodaje sw i na kraju fakturisite usluge toj offshore firmi.

Zasto se boriti protiv vetrenjaca.

Markok 14. 03. 2009. 14:53

Htedoh to reći odmah na početku, ali suzdržah se.

torbica 14. 03. 2009. 19:24

Citat:

Originalno napisao McKracken (Napišite 67390)
Registrujte offshore firmu koja prodaje sw i na kraju fakturisite usluge toj offshore firmi.

Zasto se boriti protiv vetrenjaca.

nije samo fakturisanje u pitanju...
porezi za doprinose, putni nalozi itd.
stvar je kompleksna znas to i ti.
SRP je dosad evidentirao oko 5000 propisa na republickom nivou a ocekuju da ce ih biti preko 7000!!!

Mislim da sad imamo prilike da se izborimo za smanjenje tih procedura, pa zasto ne iskorisiti...

McKracken 14. 03. 2009. 20:08

Off Topic:
Da ne kvarim diskusiju, vetrenjace ...



U Srbiji nikada nista nije uspelo, panece ni ova ekonomska kriza! :)

torbica 15. 03. 2009. 00:02

Čovek sa računarom je fabrika - Bane Andjelic 2005
 
To je to :)

torbica 15. 03. 2009. 00:34

pogledaj ovu prijavu zivota ti..

http://www.esrbija.net/showthread.php?p=1821#post1821

srdjan 15. 03. 2009. 10:05

^ kad sam prvi (i jedini) put prijavljivao radnika u NS socijalnom, posle ping-ponga od šaltera do šaltera, negde u 4.satu procesa, pritom talasajući se u moru penzionera, prvi put u životu sam izgubio kontrolu i počeo da urlam, psujem majku i lupam u staklo na onaj prvi šalter za informacije ...

Jer su bile loše informacije tj. flow čoveka od šaltera do šaltera i lista papira nije imala neke korake, što je proizvelo još čekanja.

Posle tog iskustva potpuno su mi jasni slučajevi kad u USA čovek dodje sa šmajserom na posao.

mileusna 15. 03. 2009. 14:22

Citat:

Originalno napisao srdjan (Napišite 67409)
Posle tog iskustva potpuno su mi jasni slučajevi kad u USA čovek dodje sa šmajserom na posao.

Verovatno zato su neki dolazili sa šmajserom u Upravu prihoda :) B92, Kurir

torbica 16. 03. 2009. 02:15

ajde idemo dalje :)

torbica 18. 03. 2009. 23:36

@blues
 
ti kano nemas nikakve probleme sa birokratijom ;)

bluesman 19. 03. 2009. 00:00

Mene prozivaš? :)

Pa ako ćemo iskreno - nemam. To je ista situacija kao kada recimo imaš mentalno poremećenog čoveka - on je u ludari i ništa mu nije važno, donose mu klopu, piće, ima "drugare", ptičice cvrkuću.... njemu je najlepše na svetu. Za bolje ne zna.

Moja "loodara" je knjigovođa, pošto jednostavno ne umem da se snađem sa svim tim propisima, a iskreno ne pada mi na pamet da čekam satima u redovima, plaćam knjigovođu da radi SVE umesto mene. To me košta puno para, ali zato mi "ptičice cvrkuću", a kao i svako drugo zadovoljstvo - spreman sam da platim koliko košta.

Iskreno, probao sam u početku da se bavim birokratijom, ali sam jednostavno odustao. Kada sam pročitao onaj post na tvom forumu - naježio sam se, setio sam se i zašto sam odustao. Kada bi se sredila situacija, sigurno bih neku "sitnicu" odradio sam, ali kako sada stoje stvari, ili ću da plaćam knjigovođu za svaku glupost, ili ću stvarno da završim sa "drugarima" i paziće na mene čike u belom.

Ili ću da završim iza rešetaka i paziće na mene čike u plavom. 40 godina.

torbica 19. 03. 2009. 00:40

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 67503)
Mene prozivaš? :)

Daaaa :)
http://www.kombeg.org.yu/komora/udr_..._saobracaj.pdf

jel ti knjigovodja popunjava putni nalog? ;)

komad 10. 05. 2009. 12:57

Koliko sam ja shvatio iz gore navedenog, niko nema nista da zameri ovoj divnoj drzavi??

Meni je besmislena prijava prometa za pausalce, ako vec odredjuju pausalno i napamet porez. Recimo da je to jedna od stvari koje ne shvatam.

Druga bitna stvat, vezana za ZT-ovu omiljenu temu, E-gov, je cinjenica da mi i dalje skupljamo sve papire od drzave, da bi ih dali drzavi. Kad to prestanu da nam traze, polovina stvari koje nam smetaju ce nestati. Daj makar na tu stranu da zapucamo??

Markok 10. 05. 2009. 13:03

Citat:

Originalno napisao komad (Napišite 69279)
Meni je besmislena prijava prometa za pausalce, ako vec odredjuju pausalno i napamet porez. Recimo da je to jedna od stvari koje ne shvatam.

Smisao je u tome da se odredi da li i dalje ispunjavas uslove da ostanes pausalac. To je samo jedan papir godisnje, da su sve stvari tako jednostavne bila bi divota.

Pausalni porez se inace odredjuje po odredjenoj formuli, moze da se nadje na netu.

buksula 20. 06. 2010. 19:14

Citat:

Originalno napisao kaizen (Napišite 67352)
Kao što rekoh znao sam da mnogi ne šalju :)

Ovo je meni knjigovođa dao. (Decembar 2006. godina je u pitanju tako da nije od novembra 2008.)


Kako se ovo popunjava?
Jel sifra=sifra delatnosti?
Da li moze da se salje mailom?

Ne znam ni za taj kontrolnik gde se to kupuje i sta upisuje?

alfaunits 20. 06. 2010. 20:15

Sifra = sifra usluge. 302 je "izrada softvera". Ti mozes to da stavis ili trazi tacnu sifru ako bash zelis marketing ;)
Faktura - broj je broj fakture koji si sam zadao. Proizvoljan ali mora bit unikatan medju tvojim fakturama.
Datum shvatas ;)
Kontrolnik - napravi sebi kontrolnik u kome za svakog kupca (Google etc.) vodis redni broj i ime kupca. Ako imas samo Google, onda njega samo stavis kao broj 1 i uvek to pises.
Znaci, pretpostavljam da bi tebi stalno za Kontrolnik bilo Broj: 1, Godina: 2010.
Usluga: Sifra: 302 ili nadji sam. Opis: (za 302) Izrada softvera ili nadji sam ;) Datum shvatjas ;)
Valuta - nisam siguran da li treba oznaka ili broj valute! (978 za evro, 840 za USD). Ja sam pisao oznaku.
Za Iznos stavis iznos na FAKTURI, ne koliko si dobio posle provizije banke (ako je cek u pitanju).
Sifra zemlje: dvoslovna sifra zemlje. DE = Nemack, IR = Irska (Google je registrovan u Irskoj ako se ne varam za Evropu), itd.

buksula 21. 06. 2010. 01:53

Hvala na odgovoru,

Malo sam se zbunio - da li je sifra usluge=sifra delatnosti - koju nadjem u Zakonu o klasifikaciji delatnosti. U tom slucaju to bi za mene bilo 72600 - ostalo u vezi kompjutera kao sto mi pise na resenju iz APR-a.

Ili je to neka drugi zakon?

Kontrolnik znaci sadrzi samo 2 kolone - redni broj i ime kupca?

Gargoyle 21. 06. 2010. 03:02

Šifra usluge (u Prilogu broj 1) je šifra konkretne usluge koju fakturišeš (nije isto što i šifra delatnosti firme). Npr. računarski poslovi su šifra 302. Ako si prodao piliće to je neka druga šifra. Nađi šta bi tebi bilo prikladnije, ali ja mislim da i adsense može da ide pod 302.

"Kontrolnik izvoza robe i usluga" je obrazac propisan Uredbom o bližim uslovima i načinu vršenja kontrole deviznog poslovanja rezidenta i nerezidenta. Gotov obrazac možeš da kupiš u knjižari (ili prodavnici Službenog Lista npr.).

buksula 21. 06. 2010. 04:00

Citat:

Originalno napisao Gargoyle (Napišite 85505)
Šifra usluge (u Prilogu broj 1) je šifra konkretne usluge koju fakturišeš (nije isto što i šifra delatnosti firme). Npr. računarski poslovi su šifra 302. Ako si prodao piliće to je neka druga šifra. Nađi šta bi tebi bilo prikladnije, ali ja mislim da i adsense može da ide pod 302.

Hvala puno.

Ok ... ali da li ti ili neko drugi zna gde je lista tih sifara za sve te usluge?

Malo mi smeta sto su te uredbe busne ko svajcarski sir - kada bi seljaci iz poreske uprave i ministarstva finansija napravili neki sajt slucan wikipediji sa normalnim podacima za sve ne bi morao ovoliko da smaram na ovom forumu.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:54.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.