DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web Hosting, web serveri i operativni sistemi (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Besplatna registracija .RS internet domena (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=5019)

Pedja 04. 04. 2008. 17:27

Besplatna registracija .RS internet domena
 
MOGUĆE JE REGISTROVATI BESPLATAN .RS DOMEN

Javno dobro treba i može da bude javno i besplatno dostupno



Zajedno sa početkom registracije nacionalnog domena .RS koji obuhvata i .CO.RS, .ORG.Rs, .EDU.RS i IN.RS domene, koji su firmama i građanima ponuđeni kao komercijalna kategorija - njihovo korišćenje se plaća, počeo je da radi i servis za registraciju .IZ.RS domena koji su besplatni.

Ovaj besplatni servis ne funkcioniše u okviru Registra nacionalnog domena Srbije, već je omogućen kao servis nezavisan od RNIDS (izuzev što je sam domen iz.rs registrovan kod RNIDS) i to kao svojevrstan protest zbog načina organizacije nacionalnog domena i nerealno visoke cene registracije .RS domena.

Registracija .IZ.RS domena je potpuno besplatna i slobodna. Nije potrebno čak ni da se prilikom registracije prilažu bilo kakvi dokumenti. Postupak registracije domena je potpuno automatizovan i vrši se preko Interneta, kroz vrlo jednostavan i brz postupak koji traje svega nekoliko minuta. Tek registrovani
domen postaje funkcionalan praktično odmah po registraciji.

Servis za registraciju .IZ.RS domena se skoro u potpunosti zasniva na besplatnim servisima koji su dostupni na Internetu, dajući tako primer kako javno dobro treba i može da bude javno dostupno i to potpuno besplatno.

Servis funkcioniše po veoma jednostavnim pravilima koja se svode na poštovanje zakona, opštih moralnih načela i dobronamernost u korišćenju internet domena.

Iza ovog projekta stoji domaća firma DataVoyage, koja je na internet
sceni u Srbiji u različitim oblicima prisutna više od 15 godina.

Sve dodatne informacije u vezi registracije domena možete pronaći na http://www.iz.rs

ivanhoe 04. 04. 2008. 19:34

Supur vs. vetrenjace :P

super ti je ideja, thumbs up :)

Pedja 05. 04. 2008. 01:14

Da duva, duva. :)

Uopste nisam ocekivao ovako masovan odziv. Za dva i po sata od objavljivanja stiglo je oko stotinu zahteva za registraciju domena. Sad sam vec izgubio broj.

Peca 05. 04. 2008. 08:27

i ja ugrabih peca.iz.rs
super servis, podrzavam :)

dinke 05. 04. 2008. 11:28

Vec smo videli kako funkcionise nesto sto je besplatno i na cijem odrzavanju rade volonteri. Registracija domena ne moze biti besplatna.

Sa druge strane, tacno je da su .rs preskupi. Ponovo sam pogledao internu listu registara nekih cctld domena (i cene) i koliko vidim .rs je najskuplji u evropi. Bez namere da nekoga prozivam zbog toga, voleo bih da vidim objasnjenje nadleznih oko cena.

P.S. Nisam 100% siguran da iz.rs postuje pravila registracije, nadam se da te nece ukinuti :)

bluesman 05. 04. 2008. 12:13

Pa kad smo vec iskreni, i meni je totalno neverovatno da je neko na domenima video priliku da se zaradi umesto prilike da se napravi veliki korak napred. Takođe mislim da ne treba da bude besplatno, ali opet da li je moguće da mora da se ode u drugu krajnjost - da bude najskuplje.

@dinke: Što ne bi poštovao pravila, regularno registrovan domen, neće valjda neko da mu ograniči koliko poddomena sme da ima?

Pedja 05. 04. 2008. 17:43

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 53278)
Vec smo videli kako funkcionise nesto sto je besplatno i na cijem odrzavanju rade volonteri. Registracija domena ne moze biti besplatna.

Ovo je nesto sto je mnogo zahtevno tako da ne vidim zasto bi bilo problema u funkcionisanju.

Citat:

Sa druge strane, tacno je da su .rs preskupi. Ponovo sam pogledao internu listu registara nekih cctld domena (i cene) i koliko vidim .rs je najskuplji u evropi. Bez namere da nekoga prozivam zbog toga, voleo bih da vidim objasnjenje nadleznih oko cena.
Jutos me zva covek da me podrzi u ovoj akciji sa iz.rs i rekao mi je izmedju otalog da je on ponudio da obezbedi potrebnu opremu za nacionalni domen ali pod uslovom da domeni budu besplatni i da su ga u tome odbili.

Milsim da je svima jasno kako stoje stvari sa RNIDS-om i koja je tu motivacija najjaca.

Citat:

P.S. Nisam 100% siguran da iz.rs postuje pravila registracije, nadam se da te nece ukinuti :)
Nisam u pravilima nasao nista sto me sputava da radim ovo sto radim sa .iz.rs domenom. Stavise, pravila za koriscenje iz.rs, osim aspekta cene i odsustva legitimisanja, su rigoroznija od pravila RNIDS i sprovode se mnogo efikasnije.

No, ocekujem da ce, ako RNIDS ima nameru da me osujeti u ovoj akciji, to uciniti u narednih nekoliko dana. Kao sto rekoh, trenutno nemaju nikakav osnov, ali s obzirom na dosadasnje iskustvo, ako budu hteli - smislice ga.

Ilija Studen 05. 04. 2008. 19:41

Citat:

Originalno napisao Pedja (Napišite 53287)
Milsim da je svima jasno kako stoje stvari sa RNIDS-om i koja je tu motivacija najjaca.

:1023:

Ne znam nikog iz RNIDS (ili možda znam, a da toga nisam svestan) tako da ne želim da uzimam stranu nikome, ali mi polako idu na živce ovi što kukaju zbog cene i "motivacije". Ma koliko da nešto košta uvek će biti ekipe koja će reći da je puno para (i otići na trafiku i kupiti cigarete od 150 dinara).

Domen možda jeste "opšte dobro građana ove zemlje", ali kada novac ne stane iza nečega od toga teško da može da bude nešto. Imali smo priliku da vidimo kako stvari funkcionišu na free i volonterskoj bazi kao što Dinke reče. Neka fala!

BluesRocker 05. 04. 2008. 20:14

I ja sam protiv toga da domeni budu besplatni (ovo sa iz.rs podržavam i već sam jedan registrovao) ali mislim da bi cena trebalo da bude od 300-600 dinara.

ivanhoe 05. 04. 2008. 21:40

Citat:

Originalno napisao Ilija Studen (Napišite 53292)
Ma koliko da nešto košta uvek će biti ekipe koja će reći da je puno para (i otići na trafiku i kupiti cigarete od 150 dinara).

isto kao sto se ljudi zale da je ulje skupo, pa onda odu i kupe neku glupost, ali to ne znaci da ulje realno nije preskupo :)

Ovde se radi o monopolu, znaci to nije realna cena stvorena na osnovu ponude i potraznje, nego je neko seo i rekao: e, ovo ce da kosta ovoliko, ako vam se ne svidja ko vas j***. A posto se radi o dobru koje pripada svima nama ovde, a pravo da ga exploatise je dobila samo doticna institucija, onda bi ona morala da bude zaista non-profit, sto znaci cena bi morala da bude minimalna moguca (a cena za .rs je daleko od toga). Ili da se dozvoli da postoji 5-6 firmi koje se time bave komercijalno, pa da se cena formira slobodno.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:03.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.