DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Mac OS X aplikacije (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6246)

dinke 17. 09. 2008. 18:19

Mac OS X aplikacije
 
Dakle, od nedavno sam se i ja switchovao na Mac (nazalost jos uvek ne potputno posto zbog posla dobar deo dana koristim pc), ali posto postoji barem nekoliko clanova dpt-a koji su to odradili (manje vise) nedavno, rekoh da otvorim jednu temu gde mozemo da podelimo iskustva oko aplikacija. Znam da DPT mozda i nije najsrecniji forum za ovo, ali mene ponajvise interesuje web dev a ne aplikacije tipa iTunes, iCalc, i{ovo-ono-sta-vec} :)

Dragan (Babic) mi je vec poslao listu, ali on je ipak dizajn guy, tako da moram da pitam za jos neke aplikacije :)

Dakle trebaju mi Mac ekvivalenti za:

Putty
-----
Ok ok, znam, ovo moze iz terminala (ssh -l dinke tamo.neki.server). No problem je sto imam bar nekoliko servera na listi na koje se kacimo preko socks5 proxy-a +username/pass. U putty-u se to dosta jednostavno podesava, u shell-u je tesko smaranje (iskreno nisam jos ni pokusavao). Ako neko ima preporuku, bilo bi super.

TextPad (ili neki drugi light editor)
---------------------------------
Dakle, onaj Textedit mi je uzasan. Neka preporuka za nesto drugo? Danas skinuo BBEdit, ali na prvi pogled mi se nije svideo. Za PHP cu sigurno koristiti Zend Studio (pod uslovom da ga uopste nadjem ... sad su tu nakacili eclipse). Dakle, nesto sto lepo radi sa plain text (html/css itd) fajlovima.

E sad neka generalna pitanja :)

Prvo Darwin :)

Dakle, u pokusajima da instaliram joe editor, skapirao sam da je Darwin jako lose dokumentovan. Zapravo u samom help-u nisam nasao gotovo nista. Sam nesto propustio?

Koji bi bio zvanican nacin za instaliranje shell aplikacija na darwinu? Ja sam se napatio dok sam ports naterao da radi (skapirao na kraju da mu je potreban xcode, podesen .bash_profile i malo kisele pavlake da bi radio), da bih zatim skapirao da on bukvalno ponovo skida/kompajlira vec postojece biblioteke koje imam. To manje vise nije bio problem za joe, ali kada sam pokusao da kompajliram putty skapirao sam da ce postupak odprillike biti blizak instalaciji gentoa/lfs-a pa sam odustao :)

Kakva su vasa iskustva? Da li je fink iole bolji?

LAMP
--------
Neposredno nakon igrarija sa ports-om skapirao sam da mac vec dolazi sa preinstaliranim apache-om/php5. Nisam proveravao da li je to dovoljno i za cli env ... no pitanje je da li svejedno mislite da je bolje odraditi ponovo instalaciju ili sta?

E da, koristite Safari ili FF :) ? Meni nekako zgodan FF zbog Foxmarka (tako mogu da mixujem bookmarkove sa pc-a i mac-a). Neki konkretan razlog zasto bi trebao dati sansu Safari-u?

Toliko za pocetak. :)

bNasty 17. 09. 2008. 18:29

Citat:

TextPad (ili neki drugi light editor)
TextMate. Nemash potrebe dalje od toga da trazhish.
Eventualno TextWrangler za free/light editor.

Citat:

Koji bi bio zvanican nacin za instaliranje shell aplikacija na darwinu? Ja sam se napatio dok sam ports naterao da radi (skapirao na kraju da mu je potreban xcode, podesen .bash_profile i malo kisele pavlake da bi radio), da bih zatim skapirao da on bukvalno ponovo skida/kompajlira vec postojece biblioteke koje imam. To manje vise nije bio problem za joe, ali kada sam pokusao da kompajliram putty skapirao sam da ce postupak odprillike biti blizak instalaciji gentoa/lfs-a pa sam odustao

Kakva su vasa iskustva? Da li je fink iole bolji?
Ja sam se pomirio sa source-prirodom Macports-a. Da, tachno je da instalira paralelno sve svoje lib-ove i da mozhe doci do suptilnih problema kada se, recimo, kleshuju ugradjene i ports aplikacije.
Ipak, ja do sada nisam imao problema i sve radi prilichno dobro.

Fink je so-so ok, ali jako kasni sa verzijama. Mozhda ti se iole dopadne jer su paketi binarni, ali obzirom da je Macports podrzhan od strane Apple-a ja sam ostao na Macports-u.

edit: kako programer da nema Xcode instaliran u startu? :) Koliko se secam, sem instaliranja Xcode-a i setovanja par path-ova nisam nishta drugo morao da radim da bih poterao Macports (pod Leopardom, za Tiger chini mi se da mora dodatno da se instalira X11). Uz to, mrxvt je dovoljan razlog za instalaciju ports-a :)

Citat:

Neposredno nakon igrarija sa ports-om skapirao sam da mac vec dolazi sa preinstaliranim apache-om/php5. Nisam proveravao da li je to dovoljno i za cli env ... no pitanje je da li svejedno mislite da je bolje odraditi ponovo instalaciju ili sta?
Mozhesh slobodno da vozish obe verzije nezavisno. Mada za lokalno testiranje meni se MAMP pokazao kao najzgodniji.

Citat:

E da, koristite Safari ili FF ? Meni nekako zgodan FF zbog Foxmarka (tako mogu da mixujem bookmarkove sa pc-a i mac-a). Neki konkretan razlog zasto bi trebao dati sansu Safari-u?
Ja sam na Safariju. Firefox mi je i dalje nekako ruzhan i nezgrapan, ali to je subjektivan razlog. Obzirom kako WebKit hvata svuda maha, ne bi bilo loshe posvetiti pazhnju Safariju kod razvoja aplikacija.

dinke 17. 09. 2008. 19:15

^Meni je Safari vs. FF ... manje vise svejedno. Safari mi deluje da se brze otvara, ali sa druge strane nema ekstenzije koje koristim na ff-u tako da eto ... FF prosto mora biti izbor.

Neki hint za putty varijantu?

bNasty 17. 09. 2008. 19:34

^ Leopard, iirc, podrzhava Keychain integraciju sa SSH-om, ako ti to treba?

nn.nn 17. 09. 2008. 23:07

Citat:

Originalno napisao dinke (Napišite 60634)
Putty
-----
Ok ok, znam, ovo moze iz terminala (ssh -l dinke tamo.neki.server). No problem je sto imam bar nekoliko servera na listi na koje se kacimo preko socks5 proxy-a +username/pass. U putty-u se to dosta jednostavno podesava, u shell-u je tesko smaranje...

Uh, programer. ;) Ako ne nađeš alternativu za putty, možeš da probaš ovo:

http://www.macosxhints.com/article.p...30707082555629

Ako to radi (ne koristim MacOS), dalje je jednostavno. Ja sam napravio nekoliko shell skripti u kojima piše nešto poput:
Kôd:

#!/bin/bash
ssh user@example.net

Logujem se prostim pokretanjem skripte, pomoću privatnog/javnog ključa, pa password ni ne kucam.

marinowski 18. 09. 2008. 07:30

Za Putty: ja koristim odlicni iTerm

Pogledaj svakako, makar vec verujem da jesi: http://dnevnikeklektika.com/blog/nek...e-morate-imati

Takodje, cesto bude interesantnih informacija ovde: http://www.mackorisnik.com/

Jos par sitnih aplikacija koje mi se cine interesantnim: ako ti bude nedostajalo mesta na disku, a uskoro hoce, probaj GrandPerspective, a u poslednje vreme se takodje zabavljam sa Slife, koji belezi u kojoj aplikaciji provodis (gubis? :) najvise vremena.

cvele 18. 09. 2008. 08:02

Moji apps:
Adium - jabber
TextMate
Firefox
Terminal - mozes u svom shell profile da definises podesavanja po hostu
Transmission - torrent
MS Office
Photoshop

To je to.

bNasty 18. 09. 2008. 11:31

Kao totalnu geek stvar, i alternativu ports-u, mozhesh da probash i pkgsrc, sa NetBSD-a koji ima i port za OS X. Obzirom da mozhe da se instalira bilo gde, video sam zanimljive primere gde ljudi naprave .dmg fajl od par giga, potrpaju celu instalaciju i sve kompajlirane portove pkgsrc-a u .dmg i samo ga mount-uju kada im treba neshto. Jedan unmount i sistem je ponovo kompletno chist, bez ikakvih /sw ili /opt/local foldera.

Citat:

Terminal - mozes u svom shell profile da definises podesavanja po hostu
Jako me nervira to shto Terminal.app podrzhava samo 8 boja. Tako da sam primoran ili da koristim macvim (koji nije olichenje brzine, ali ima odlichan fullscreen) ili mrxvt/xterm.

dinke 18. 09. 2008. 15:43

Citat:

Originalno napisao marinowski (Napišite 60663)
Za Putty: ja koristim odlicni iTerm

Ovo je obicna emulacija terminala koliko vidim, nista vise od toga? U tom slucaju terminal aplikacija mi deluje kao bolja opcija (ili sam nesto propustio) ?

Citat:

Originalno napisao marinowski (Napišite 60663)
Pogledaj svakako, makar vec verujem da jesi: http://dnevnikeklektika.com/blog/nek...e-morate-imati

Haha, ma nisam video taj post, a sto je los ludje, Dragan mi je pre neki dan napisao citav spisak aplikacija u e-mailu umesto da mi samo posalje link na taj post lol. Hvala za ovo :)

Citat:

Originalno napisao marinowski (Napišite 60663)
Takodje, cesto bude interesantnih informacija ovde: http://www.mackorisnik.com/

Pratim ja Luku vec neko vreme. Sjajan Blog!

@cvele
Osim office-a koji cak ni nemam instaliran, spisak nam se potpuno poklapa :) Instalirao sam i TextMate, ocito je bolji od TextEdita (koji je ocigledno ekvivalent notepede-u u windowsu). Poredicu ga sa jos par editora pa cu konacno doneti odluku. Onaj koji ima regexp search i najslicniji je textpad-u bice siguran izbor lol.

Inace, kad zavrsim sa ovim pocetnim periodom, sva je prilika da cu i ja napraviti neki post poput Dragana, nekome ce sigurno biti od koristi :)

cvele 18. 09. 2008. 16:18

Zaboravio sam jedan app, a verovatno ce ti biti prilicno koristan :)

http://code.google.com/p/macfuse/

(uz sta ide i sshfs jelte)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:09.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.