DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Programiranje (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Koji font koristite u editoru? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=7340)

bluesman 04. 04. 2009. 02:31

Koji font koristite u editoru?
 
Tražim neki drugi monospace font za editor i nešto nema baš veliki izbor. Courier nikada nisam koristio jer mi je odvratan (imam neku iracionalnu aveziju), dugo godina koristim Lucida Console ali bih malo da promenim. Pronašao sam Bitstream Vera Sans Monospace, dobar je ali nisam baš super zadovoljan (malo je suviše narrow, a možda je samo stvar navike).

Koji font koristite? Neka preporuka?

twix 04. 04. 2009. 03:30

Iskreno nikad nisam obraćao pažnju na font i nije mi palo na pamet da probam da promenim dok nisam video ovu temu, omg.

Uz editor po defaultu mi stoji Courier New i to koristim, probaj Calibri i Segoe UI.

degojs 04. 04. 2009. 04:19

Consolas (uz uključen ClearType, ne znam kako bi izgledao ako je omekšavanje isključeno).

bluesman 04. 04. 2009. 04:44

Mister, Calibri nije uopšte monospace, kao ni Segoe UI :) Mada čim ti nije palo na pamet da promeniš font, nema šta da pričamo, sram te bilo :D Ja prvo što uradim kada instaliram editor - menjam font.

@degojs: Ovaj Consolas nije loš, probaću par sati da vidim da li mi dogovara. Mada, provalio sam Lucida Sans Typewriter, taj još bolji. Isti je kao Consolas, samo je malo "višlji". Setovao sam na 9pt i baš mi odgovara i veličina i oblik, super lako se čita.

kodi 04. 04. 2009. 06:00

jedina dobra stvar koju je ms objavio, za divno chudo - za dzabe..
Andale Mono.
Izgleda predobro u textmate-u... mada i na pc-u nije los. Monaco takodje nije los.

Kad sam otkrio bitstream vera sans mono (tj dejavu sans, free varijantu) isto sam bio odusevljen, ali me je brzo "umorila"

http://lowing.org/fonts/

realno gledano vera jeste jako lep font, ali ja imam problem da ga dugo citam, Andale i Monaco imaju taj kvalitet da mozes dugo da ih "citas" a da te ne umori.

druga najbitnija stvar je kolor shema.

Nemanja Avramović 04. 04. 2009. 06:55

fixedsys :p

jablan 04. 04. 2009. 07:21

Proggy
Terminus

kodi 04. 04. 2009. 08:13

koristio sam i proggy, dok sam furao CRT i zend studio... kako sam presao na LCD i 22" wide postao je nekako neupotrebljiv.. previse sitan... mada moram priznati odlican font.

Dragan Babić 04. 04. 2009. 10:20

Koristim Panic Sans (dolazi uz Codu), a kada mi dosadi, prebacim se na Monaco. Takođe ne mogu da zamislim da kodiram za svetloj površini, tako da uvek invertujem boje.


marinowski 04. 04. 2009. 12:12

Monaco, makar bih za osvezenje voleo da probam nesto drugo ...

bluesman 04. 04. 2009. 12:17

Citat:

Originalno napisao Dragan Babić (Napišite 67959)
tako da uvek invertujem boje.

Uh bre, ko bi rekao da si ti CSS guy, editor ti izgleda kao ultra hard core geek, cak imas ukljuceno "invisibles" :D

dejanr 04. 04. 2009. 13:02

Ja za ZDE koristim Bitstream Vera Sans Mono, Monaco u TextMate-u je predobar za mene.

bNasty 04. 04. 2009. 13:45

ProggyClean bitmap font za Vim i terminal (takodje i Putty na Win-u)
Dina i ProFont su takodje dobri bitmap fontovi.



Inconsolata za TextMate na Mac-u


Dragan Babić 04. 04. 2009. 15:25

@bluesman — I otvorena dva taba sa terminalom! :D

@bNasty — Ova Iinconsolata izgleda super, jel može negde da se nađe da se skine (ukoliko je besplatna)?

marinowski 04. 04. 2009. 16:33

Ova inconsolata je stvarno odlicna na prvi pogled, mislim da bih se lako navikao na nju. Isto pitanje kao Dragan.

UTFG metodom se dobija ovo: http://www.levien.com/type/myfonts/inconsolata.html

Instalirao, obecava.

Peca 04. 04. 2009. 16:53

Courier New
velicina fonta 10



crna pozadina mi uvek vise odgovara za ochi.
ne napreze mi ochi crno.

misk0 04. 04. 2009. 17:23

Probao, ali ova Inconsolata na Windowsu (mozda i zbog toga i zbog OTF formata) izgleda uzasno zamuljano, kao da je premalena mada i kad povecam na 14 opet je takva mutna i nejednako obojena.

bluesman 04. 04. 2009. 19:10

Na prvi pogled taj Iinconsolata izgleda baš kao Lucida Console... font koji koristim godinama. Ako se nekome sviđa Iinconsolata neka proba onda Lucida Console.

tesla 04. 04. 2009. 19:51

+ jedan glas za Consolas.

bNasty 04. 04. 2009. 19:57

Inconsolata koju ja koristim je malo doradjena: http://nodnod.net/2009/feb/12/adding...tes-inconsola/

misk0 04. 04. 2009. 20:40

Citat:

Originalno napisao bNasty (Napišite 67992)
Inconsolata koju ja koristim je malo doradjena: http://nodnod.net/2009/feb/12/adding...tes-inconsola/

Off Topic:
Jbte tip se zakacio za jebene navodnike, dupli su mu bili previshe blizu i zakoseni i on napravio svoje :)))

A ja sam mislio da sam ja bolesni perfekcionist ... :)

ivanhoe 04. 04. 2009. 21:39

meni uzasno smeta kad su viticaste zagrade suvise slicne obicnim, kao recimo u Courier New.. zato sam dosta dugo koristio Courier, sad mi je namesten Consolas

bluesman 04. 04. 2009. 21:44

Evo sada sam se baš "zaigrao", testirao sam sve, pravio screenshotove i onda upoređivao slike. Moram priznati da i meni ovaj Consolas najbolje leži.

Čak sam uzeo verdana i napravio monospace verziju - ne izgleda loše, verdana je ionako pravljena za screen. Ako neko hoće da proba, okačiću.

bNasty 04. 04. 2009. 23:34

Problem sa Consolas fontom pod Windows-om je shto zahteva ClearType, koji mi sve vishe smeta (lichna preferenca). Bez ClearType je totalno iskrzan.

ALI... postoji i Mac verzija istog fonta, koja ne zahteva ClearType! Stizhe uz MS Office 2008 for Mac, i izgleda ovako:



Much better! ;)

chegevara 05. 04. 2009. 01:18

Consolas uz uključen Clear Type. Malo me je nervirao u početu, jer nikako nisam mogao da "nabodem" pravu veličinu, jedna je velika, druga mala, a između nema, ali me je istovremeno privlačio da ga koristim. Kad sam prebrodio problem sa veličinom postali smo nerazdvojni drugari :)

Prije njega, koristio sam Courier New (i problem sa veličinom se odnosi samo na razliku između ova dva)

tesla 05. 04. 2009. 10:52

Consolas je pravljen specijalno za ClearType. Više informacija ovde.
A evo kako Bill Hill (4 MB download) objašnjava na kom principu radi ClearType.

Svako ko je imao problem sa ClearType tehnologijom (bNasty), postoji ClearType tuner sa kojim se može štelovati izgled tj. čitkost fontova.

dinke 05. 04. 2009. 13:45

Ja probao taj Consolas u Zend Studio-u na Mac-u, nikako mi ne lezi. Znak za dolar nekako iskosen, ono <?php izgleda skoro kao italic ...

Ne mre to bez Courier-a, eventualno Monaco (TextMate).

Dragan Babić 05. 04. 2009. 13:57

Našao sam super seestyle za Codu (lik je napravio za sve jezike) pa sam promenio trenutni setup jer mi se ove boje baš dopadaju. Evo kako to izgleda sada sa Inconsolatom:



Doduše ovaj bNastyjev sivi setup mi se isto veoma dopada, baš je lak za oko.

bluesman 05. 04. 2009. 14:29

Zar ti ne smeta da ti je sve "bold"? Nešto mi suviše "masno" izgleda sve to?

dinke 05. 04. 2009. 14:57

^ Na mac-u svi izgledaju tako, kao da imaju visak antialiasing-a. Kad se naviknes posle ti na windowsu svi izgledaju previse "nazubljeni" :)

Dragan Babić 05. 04. 2009. 17:04

Da, takav je font rendering na Macu pa se Windowsašima čini da je zaboldano.

bNasty 05. 04. 2009. 18:02

^ Dodushe tako je na tamnoj pozadini. Na svetlijoj je dosta "tanje", zato i koristim svetlije kombinacije boja sa ttf fontovima.

bluesman 05. 04. 2009. 20:37

Da, zato sam se zgrozio kada sam prvi put instalirao safari. Već sam zaboravio na to.

aleck 05. 04. 2009. 22:16

I ja se zgrozim kad god vidim bilo koji font preko 12px na Windowsu. :)

Andale Mono mi je nekada bio favorit, a sada je Consolas, bez ikakve konkurencije.

Milos Vukotic 05. 04. 2009. 23:13

Evo isprobah sve ove što ste nabrojali i vratih se na Courier... Šminkeri :)

sinisabobic 07. 04. 2009. 01:11

Monospace 9px

nije da nema boljih vec ga mogu naci na svim linuxima gde god sednem pa necu da se navikavam na drugacije pa posle da kukam :)

Ivan 07. 04. 2009. 11:09

Courier New Regular 10px ;)

twix 02. 05. 2009. 17:44

Cisto da dodam jos jedan predlog u vezi fonta :)


bluesman 02. 05. 2009. 20:38

A predlog je ... ? :D

twix 02. 05. 2009. 22:46

Cudno, slika je bila tu kad sam napisao odgovor :S



Kôd:

http://img208.imageshack.us/img208/6758/andalemono.png


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:17.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.