DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Fakultet VS kursevi (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=6991)

pcigre 28. 01. 2009. 10:24

Fakultet nije za sve. Fakultet je za one koji to vide kao investiciju u znanje i budućnost. Svaki, ali apsolutno svaki fakultet donosi benefit onome ko ga je upisao/završio. Nekada/nekome je odnos uloženog vremena i novca naspram stečenih znanja, dobar, nekada/nekome nije.

Fakultet nije samo učenje, polaganje, sticanje znanja. Fakultet je kretanje među pametnijim ljudima, ljudima koji ulažu u budućnost, ljudima koji se bave sličnim temama/razmišljanjima. Fakultet su studentske organizacije (živeo AIESEC :P), žurke po domovima/gajbama/rupama, fakultet je smrzavanje na ELFAKu, fakultet je diskusija/rasprava sa profesorima, fakultet je kako pobediti SEBE i naučiti potpunu nebulozu koja je nepotrebna/netačna/neaktuelna, fakultet je otići na razmenu i upoznati neke nove/zanimljive/lepe/ružne ljude.

Fakultet je jako kul stvar ako znate da ga "studirate", a studentski život jedan od najboljih perioda života.

Studirao sam bezuspešno ELFAK 2 godine, nisam mogao da uklopim full time posao i ELFAK. Napustio sam ga, upisao privatni, koji mi za sada više nego solidno ide. Školarina je jeftina u odnosu na državni fakultet. Ne studirati zbog nedostatka novca je izgovor. Trebalo mi je godinu dana da prevaziđem izgovor "nedostatak novca za studiranje fakulteta koji želim" i da preusmerim deo prihoda na obrazovanje, tj. da sam finansiram obrazovanje.

@pokretač teme: ako u fakultetu vidiš samo papirče, ne gubi vreme državnim studijama, upiši neki od privatnih fakulteta koji važe za prodavce diploma i uživaj.

Markok 28. 01. 2009. 11:21

Citat:

Originalno napisao MaxMagnus (Napišite 65443)
Off Topic:

besmrtna mudrost "slavnog" Bob Rock-a :D

Precizosti radi, u originalu glasi
"Bolje živjeti sto godina kao milijunaš nego sedam dana u bijedi."

Ko voli MaxMagnusa ?

@ pcigre
Podrzavam stav. Nije to samo sticanje parceta papira, vec ceo skup vrednih iskustava, poznanstava, provoda, problema, života ...

marinowski 28. 01. 2009. 13:13

Slažem se sa dosta stavova koje ste izneli, da fakultet nije samo diploma nego da utiče na kasniji život.

Ne slažem se da su godine provedene na fakultetu izgubljene, najviše slobodnog vremena sam imao baš na fakultetu, da se bavim projektima sa strane i tako ...

Meni je recimo fakutet (ja sam završio matematiku) na neki način odredio čime ću se baviti. Za diplomski sam radio Data mining, Semantiku i algoritme oko njih, i danas se dosta bavim sa tom oblasti. Naravno da prvi posao nije bio takav, ali kasnije pokušavaš da ideš u tom smeru.

Fakultet ti nadalje omogućava da se baviš interesantnijim projektima za koje treba visokostručno obrazovanje. Takođe, ostane dosta veza, pa mogu da pitam prijatelje koji se bave sa tom oblasti ako neka metoda zapne, ili ako ne daje zadovoljavajuće rezultate. Tako da je trebalo samo jedno pismo da nađem da "Lanczosova metoda za nalaženje svojstvenih vrednosti nije dobra na velikim matricama (naše su bile reda dva miliona), puno je bolje da se napravi QR faktorizacija, a kasnije singularna dekompozicija rezultujuće matrice ...". Ovakve stvari se na forumima jako teško nalaze.

Inače, diplomu još nikome nisam imao potrebu pokazati, ali sam već popunjavao takve formulare u kojima je pod obrazovanje bilo ponuđeno samo fakultetsko, ili više.

Na kurseve ne idem, makar smatram da su dobri.

ReLaX 28. 01. 2009. 13:34

Za produzeno studiranje krivi su i sistem i pojedinac...
Ponekad jednostavno nemas izbora nego da malo usporis fakultet. Ja sam dosao u slicnu situaciju. Prve dve godine sam studirao bez ikakvih problema, cistio godine itd. a onda su moji roditelji postali takozvane "zrtve tranzicije" (otac je izgubio posao, srecom nasao je ubrzo nov, ali daleko manje placen, firma u kojoj radi majka je pocela polako da propada, a letos je i ona ostala bez posla). Jos je i moja sestra kretala na fakultet, pa sam doneo odluku, kako bih njima smanji izdatke i sebe zadrzao na fakultetu, da pocnem ozbiljnije da se bavim stvarima koje su do tada bile samo hobi... Naravno samim tim fakultet je poceo da strada, upisao sam i poslednju godinu u roku, ali samo zato sto je upis na nju bio bezuslovan...

jablan 28. 01. 2009. 15:45

Citat:

Originalno napisao pcigre (Napišite 65444)
fakultet je kako pobediti SEBE

Sve apsolutno isto važi i za služenje vojske.

Milos Vukotic 28. 01. 2009. 15:52

"Pobjeđivanje sebe" je precijenjena i nedefinisana stvar.

Dragi Tata 28. 01. 2009. 16:17

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 65463)
Sve apsolutno isto važi i za služenje vojske.

Ne bih se složio. Vojska je obavezna - bar je bila u moje vreme - i to jednostavno moraš da preguraš nekako i da se trudiš da ostaneš psihički i fizički zdrav, a završe manje-više svi. Sa faksom je uglavnom problem motivacija: kad sam ja upisao fakultet davne 1989 :1059: bilo nas je oko 500 brucoša, a na primanju diplome nas je bilo oko 60, od kojih polovina iz moje generacije (t.j. oni koji su završili na vreme). Na postdiplomskim je (bila) još gora situacija jer smo radili po mentorskom sistemu: profa ti da literaturu i kaže da se javiš kad budeš spreman za ispit. Većina se ne javi nikad.

LiquidBrain 28. 01. 2009. 17:06

Kada smo vec kod ove teme...

Jel ima neko preporuke za neki privatni fakultet u oblasti IT-a?

Dragi Tata 28. 01. 2009. 17:13

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 65474)
Ma ja sam samo upoređivao pravdanje studiranja nekim apstraktnim idejama tipa "pobediti sebe", "naučiti da radiš nešto što nekad ne želiš" sa vojskom.

Kapiram, ali hoću da kažem da u vojsci nema šta da se trudiš da "pobediš sebe" jer nemaš drugog izbora. Na faksu te manje više niko prisiljava da radiš svoj posao i tu treba biti disciplinovan i odgovoran prema sebi.

Citat:

Originalno napisao jablan (Napišite 65474)
A korist od odslužene vojske otprilike je ista kao i korist od fakulteta

Da sam ciničan kao što nisam dodao bih da se u vojsci nauče i korisnije stvari nego na faksu: da lažeš, zabušavaš, kradeš, otimaš, namestiš krevet "na belo" za 30 sekundi...

EDIT: heh, dok sam pisao odgovor, nestade originalna poruka...

Dzordz 28. 01. 2009. 18:00

@LiquidBrain
Miloš i ja smo na FIT-u, on je druga pa ti može više reći ali meni je gotivno. Online studiranje, do faksa samo na polaganje krajnjeg ispita. Ako radis redovno nema zime. A ako ne ni onda nije neka bas jaka :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:42.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.