DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Websajtovi banaka - šta ne valja? (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10709)

torbica 20. 01. 2012. 15:41

Websajtovi banaka - šta ne valja?
 
Šta vam se sviđa a šta ne sviđa na websajtovima banaka? Šta bi ste dodali, poboljšali da možete :1042:

bluesman 20. 01. 2012. 15:44

Realno fali "cica dana", da se ne lažemo :)

ivanhoe 20. 01. 2012. 17:21

Pod sajtovima banaka mislis na e-banking, ili na public sajtove?

jablan 20. 01. 2012. 17:27

Lakši i efikasniji pregled tarifa. Gotovo nijedna banka nema taj link istaknut na glavnoj stranici i obično su to neki PDF-ovi zakopani duboko u sitemapi.

tasmaniski 20. 01. 2012. 17:37

veliki fail banke Intese je sto online-nalog radi samo na windowsu u IE-u !!!

mislim da ne moze biti veceg greha :D

alfaunits 20. 01. 2012. 17:38

Nisi se trudio za listu tarifa :)

Na sajtovima samo fale cifre konkretne - dizajn ko j***. Mogla bi poneka da sredi malo dizajn doduse jer ne rade u Large Fonts.

Ivan 20. 01. 2012. 17:44


Dusan Filiferovic 20. 01. 2012. 18:33

WEBBASED ebanking za pravna lica koji radi na svim OS i login je user/pass a ne smart card i activeX kontrole iz internet explodera :)

tasmaniski 20. 01. 2012. 18:34

aauuuu, aj xss i nije bas toliko strasan, a i se desio i youtube-u al

SQL injection i upload izvrsnih fajlova :1054::1054::1054:

c99 :1020:

_korso_ 20. 01. 2012. 21:45

Jedna od banaka koja ima razvijeniji sistem je UniCredit banka.
Sa tehnicke strane radjen je u http://code.google.com/closure (Gmail, GDocs, Reader i za jos stvari Google koristi upravo to).

Takodje radi u svim browserima, ima podrsku za pravljenje templatea (npr. kada trebas da platis porez, pustis plate itd.. to se svodi na biranje template-a i potvrdu transakcije). Imaju relativno pregledan i stabilan sistem, ali da moze bolje moze sigurno. Inace koriste autentifikaciju tokenom, tako da onaj kod koga je token ti samo kaze kod u tom trenutku (30 sec imas fore da ukucas) i to je to. Cak se ne secam ali mislim da je usluga nesto veoma sitno 50/100 din, a mozda i besplatno, ne mogu da se setim. Kliring po priznanici/nalogu je 15 din.

Ispada kao da sam njihov PR, ali sistem radi. :)
Cak smo primetili jedan bug u javascriptu gde je u consoli bacao greske, pa nas je podrska zvala ili poslala mail (ne secam se), posto smo prijavili problem call centru, da im objasnimo i posaljemo screenshot i kako smo dosli do toga. Bug je vrlo brzo otklonjen.
Iz svega ovoga moze da se zakljuci da bar ti ljudi koji su radili na tome su mozda malo ozbiljniji.

iki_xx 21. 01. 2012. 13:38

Rajfajzen i Intesa zahtevaju IE.
Na Rajfajzen mi svakih par dana izbaci "Greska rad sa sistemom fajlova nije moguc"

ivanhoe 21. 01. 2012. 15:33

^pa podesi ActiveX da moze da kreira fajlove, pa ce ti raditi...

(mada to naravno ne znaci da ne bi bilo lepo da podrze normalne browsere, ja na mac-u ludim kad moram nesto da zavrsim oko racuna...)

valeksic 21. 01. 2012. 22:15

Niko nema popunjive formulare za otvranje računa, kartica, ebankinga. A da to bude online formular to je SF.

valeksic 21. 01. 2012. 22:17

Popupovi koji smaraju. Izveštaji o poslovanju za akcionare u prvom planu?
Banke koje ne daju kontakt podatke i ažurno radno vreme filijala.

slavac 22. 01. 2012. 00:54

Ja sam isla na salter Rajfajzena da se zalim zbog Internet Explorera, i zbog sugavih ActiveX podesavanja (kad se otvori prozor sa IE Options, onda se zamrzne upustvo za podesavanje i ne moze da se skroluje (a ima ga 2-3 strane) i slicni primjeri promisljenog usability-ija ;)). To je bio jedan komican razgovor izmedju stanovnika dvije udaljene planete :).
:1031:

alfaunits 22. 01. 2012. 12:38

U Nemackoj bi ti rekli "banka tako posluje, popunite WishList i ako jos milion vas zatrazi isto, mozda i bude necega" :)

mrdr 22. 01. 2012. 23:28

Ako je tako u Nemackoj, sta tek MI da ocekujemo?! :D

Itchy 23. 01. 2012. 15:05

Intesa je generalno ok, osim sto activex kontrola za placanje cd sertifikatom zabaguje s vremena na vreme pa mora da se ponovo instalira. To je #1 problem kao i neophodni IE. Osim toga ima dosta prostora za poboljsanje UI. Za 4+ godine koliko koristim uspeli su malo da ga nasminkaju, ali nista vise od toga..

Blood 23. 01. 2012. 16:43

^ da, ali od kad su ga nasminkali ne radi kombinacija linux + wine + ie :| onako sam bar mogao da proverim stanje, a sada ne mogu ni da se ulogujem :)

kwisko 05. 02. 2012. 22:56

Xe, izgleda da je mnogima e-banking najveći "kamen spoticanja" ... osim sistma koji su navedeni u komentarima imao sam priliku da koristim i sistem AikBanke i kod njih je situacija takva da su pre par godina "unapredili" podršku sa IE6 na IE7+ ali pošto koriste https za koji nemaju sertifikat jedva sam uspeo ocu da objasnim što mora svaki put da klikne na "Continue to this website (not recommended)" (plus CD koji je obavezan za plaćanje, ali ajd' nešto mora) :). Sa druge strane klik na link Pomoć od samog početka njihovog e-bankinga (pre 5-6 godina sigurno) prikazuje "Ova strana je u pripremi". Iskreno, meni deluje kao da nemaju tim koji radi na tome nego ih angažuju po potrebi za krupnije stvari, a ove sitnije ostanu nerešene (a nadam se da grešim).

Što se tiče nekih unapređenja, ne znam koliko je to izvodljivo i kako to inače funkcioniše u inostranstvu sa ino bankama, ali ne bi bilo loše da se banke malo "otvore" i omoguće 3rd party firmama da prave app za rad sa njihovim sistemima (kada ne mogu sami uvek da ponude dovoljno kvalitetna rešenja). To naravno podrazumeva visok nivo sigurnosti i provere od strane IT sektora banke ali otvara neke nove mogućnosti i za firme koje bi aplikacije razvijali, a i za same korisnike jer će imati veći izbor, niže troškove poslovanja uz mogućnost unapređenja istog.

Primer jedne od takvih aplikacija je Mint, koja je čak i besplatna.

ivanhoe 06. 02. 2012. 06:33

Evo bas me sad iznerviralo na Raifajzenovom e-bankingu, zabranili su desni i srednji klik na stranici? Zasto?!

Kad pejstvujem sifru iz KeePass-a (koju kopiram misem), moram da koristim tastaturu. A prvo moram da ugasim alert koji me obavestava da je ukinut desni klik. Jeste to glupost, ali ja zbog takvih stvari poludim vise nego zato sto moram da koristim IE. ActiveX kontrole imaju nekog smisla (bar teoretski), zabrana desnog misa je potpuna besmislica zaostala iz 1997, a ni tad nije imala smisla...

mangia 06. 02. 2012. 08:44

Koliko ja znam, malo koja banka razvija svoje rješenje za bilo šta. Možda neke velike strane banke ali što se tiče BiH većina ih uzima gotova rješenja

E sad upravo ta gotova rješenja su problem... Vjerujem da su u pitanju velike štele jer su im sistemi katastrofa...

Hypo banka recimo ima neki ebanking kojeg su pravili ljudi koji pojma nemaju šta je programiranje, organizacija, upotrebljivost, kompatibilnost,...

Opet neke pametnije banke su uzele Halcom-ovo rješenje koje radi uredno iako su se stisli za normalan sertifikat pa svaki put pljuje upozorenje.

Petar Marić 06. 02. 2012. 09:03

@ivanhoe:
1. Pokreni KeePass 2 i prijavi se
2. Pređi u meni Tools -> Options
3. Pređi u karticu Integration
4. Podesi opciju Global auto-type

Time rešavam probleme sa Intesom, Rajfajzenom i Srpskim Narodnim Pozorištem :)

Dušan Dželebdžić 06. 02. 2012. 11:49

Raiffeisen bi, na primer, mogao da počne da koristi potpisani sertifikat, umesto da tera komintente da obaraju security podešavanja IE-a (strana 7 je prilično zanimljiva)

kwisko 06. 02. 2012. 12:45

Citat:

Originalno napisao Dušan Dželebdžić (Napišite 104905)
Raiffeisen bi, na primer, mogao da počne da koristi potpisani sertifikat, umesto da tera komintente da obaraju security podešavanja IE-a (strana 7 je prilično zanimljiva)

Pa za sva ova podešavanja (a slična su i kod Aika za IE) treba 15 minuta da ih podesi i to neko ko zna sa računarima i uz priloženo uputstvo, a zamislite nekoga ko se ne bavi računarima - njima je i e-banking koncept problem da razumeju (koliko je to sigurno i tako to - jer se na TV-u često pominju neki hakeri, anonymusi i sl.), a još kada vide podešavanje 1001 parametra za rad...

Većina nas je otišla od teme koju je Torbica započeo (sajt) ali se, eto, ispostavilo da su ljudima "gorućiji" problemi na nekim drugim mestima, ne toliko na samom sajtu.

ivanhoe 06. 02. 2012. 13:31

@petarmaric: hvala, ali ovo je keepassX, nema on te fancy opcije

kwisko 13. 03. 2012. 12:47

Generalno offtopic je na temu i izvinjavam se zbog toga ali je "ontopic" za nesto sto sam pomenuo u nekom od svojih komentara (predlog za neki API sistem za banke) pa naidjoh na ovo vezano za pomenuti Mint.com (koristi neki servis koji već sarađuje sa bankama) - http://answers.onstartups.com/questi...have-some-open


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:33.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.