DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Outsorcing u regiji (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4054)

erast petrovic fandorin 22. 11. 2007. 18:53

Outsorcing u regiji
 
Zdravo ekipo,

uskoro krećem u pokretanje vlastitog projekta. U potrazi sam za dobrim PHP programerom i čini mi se da ga u Zagrebu neću lako naći - vlada inflacija LAMP-baziranih projekata, ono malo dobrih i pouzdanih programera zatrpano je poslom. Ono što mi preostaje je outsorcing, a rađe bi radio s nekim iz regije, što zbog mogućnosti povremenih susreta uživo, što zbog izbjegavanja jezično-kulturalnih barijera.

Vjerujem da su neki od vas već ostvarivali suradnju sa ljudima iz regije, pa se nadam da mi netko može reći kako to inače funkcionira na formalnom nivou: papirologija, plaćanje, porezi, doprinosi... Nije mi namjera nikoga izrabljivati i potplaćivati (ali ni preplaćivati), pa bi se rado naoružao informacijama prije nego što krenem u potragu za suradnicima.

Berislav Lopac 22. 11. 2007. 22:03

Prijatelju, to se zove offshoring, outsourcing je kad jedna firma naruči posao od neke druge firme. A ne slažem se za ovo o Zagrebu: ako si spreman na ozbiljan posao (u Zagrebu), javi mi se na mail ili PM.

erast petrovic fandorin 22. 11. 2007. 22:27

Citat:

Originalno napisao Berislav Lopac (Napišite 47094)
Prijatelju, to se zove offshoring, outsourcing je kad jedna firma naruči posao od neke druge firme.

...što bi se u ovom slučaju moglo i dogoditi, zar ne?

Citat:

A ne slažem se za ovo o Zagrebu: ako si spreman na ozbiljan posao (u Zagrebu), javi mi se na mail ili PM.
Bilo bi mi drago da griješim, ali to je za sada rezultat mog raspitivanja (godinama sam u IT-u, nije da ne poznajem ljude). Spreman sam na ozbiljan posao, trebam programera (PHP+Postres+XML) i designera.

bluesman 22. 11. 2007. 22:38

Auuuuuu, Berislav se osetio prozvan ;) Berislave, ti treba da se javiš čoveku a ne on tebi :)

Off Topic: BTW, zovite to kako hoćete, samo neka se radi i zaradi :)

robi-bobi 23. 11. 2007. 16:24

od zagreba do sofije - ima deficita dobrih strucnjaka
ima i takvih, al rade vec :)

Berislav Lopac 23. 11. 2007. 16:26

Citat:

Originalno napisao erast petrovic fandorin (Napišite 47095)
...što bi se u ovom slučaju moglo i dogoditi, zar ne?

Ma jasno, htio sam reći da nije svaki outsourcing ujedno i offshoring, dok obratno jest.

Citat:

Originalno napisao erast petrovic fandorin (Napišite 47095)
Bilo bi mi drago da griješim, ali to je za sada rezultat mog raspitivanja (godinama sam u IT-u, nije da ne poznajem ljude).

Nije da griješiš u potpunosti, dobre ljude je teško naći. No ima ih, problem je što ne postoji dobar mehanizam njihovog pronalaženja.

Citat:

Originalno napisao erast petrovic fandorin (Napišite 47095)
Spreman sam na ozbiljan posao, trebam programera (PHP+Postres+XML) i designera.

Javim ti se.

Berislav Lopac 23. 11. 2007. 16:27

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 47096)
Auuuuuu, Berislav se osetio prozvan ;)

Ma sori ako je post ispao prenapasan, još sam pod posljedicama viroze...

erast petrovic fandorin 24. 11. 2007. 15:04

Citat:

Originalno napisao robi-bobi (Napišite 47137)
od zagreba do sofije - ima deficita dobrih strucnjaka
ima i takvih, al rade vec :)

Znam da riskiram da ovim nekoga naljutim, ali: problem je u LAMP kombinaciji, kulturi programiranja i u onom što se na engleskom zove learning curve. Do pojave Perla (pod CGI-em) i PHPa, ni jedan programski jezik nije davao tako brze rezultate... C programeri bi se u većini slučajeva dobro oznojili prije nego sto bi nešto proizveli, a pritom bi ponekad i naučili nesto o sistemu na kojem se njihov softver vrti. U Perlu i PHPu može maltene programirati i moja baba, koja se ne osjeća potrebu da nauči išta vise od toga kako da na brzinu nešto sklepa u PHPu, najčešće copy-paste metodom, i da to unovči. Ovakvi likovi (da pustim babu u miru) nemaju pojma o osnovnim postulatima dobrog programiranja, proizvode web forme bez ikakvog chekinga, nepotrebno zapisuju fajlove po disku i čitaju iz njih, recikliraju dijelove koda jer ga nisu u stanju učiniti apstraktnijim i elegantnijim. Rezultat: provale na server, XSS, nemogućnost da itko nastavi rad na njihovom (zbrkanom) kodu, pa novi programer najčešće počinje ispočetka.

S druge strane, pravim programerima najčešće je ispod časti i pogledati jezike kao što je PHP. Ne znam koliko između Zagreba i Sofije ima pojedinaca koji općenito znaju programirati, pa i u PHP-u, a da su voljni raditi na web-baziranom projektu, ali slutim da ih je jako malo.

Izvnjavam se na offtopic rantu i to u vlastitom threadu, ali ovo je jednostavno moralo iz mene izaći.

Berislav Lopac 25. 11. 2007. 10:09

Vidiš, ja znam velik broj vrlo dobrih programera upravo u PHP-u. Ali imaš pravo, oba slučaja koje opisuješ su dosta česti.

Problem s PHP programerima kod nas je u tome što većina stvar nauči i onda dalje radi sasvim samostalno, bez ikakve vodilje i usmjerenja, pa ne mogu ni naučiti važnost ovakvih sigurnosnih mjera, a kamoli kako ih primjenjivati. U firmama je situacija nešto bolja, jer ima više programera pa se oni međusobno usmjeravaju, ali često je i tu stvar lošija nego bi mogla i trebala biti.

Ja već odavno zagovaram potrebu da se programeri udruže, u zajedničku firmu gdje će se moći educirati i razvijati, te lakše surađivati, ali kod nas su svi nekako najpametniji na svijetu i nikom nitko ne treba.

Vace 25. 11. 2007. 12:24

Citat:

Originalno napisao erast petrovic fandorin (Napišite 47183)
U Perlu i PHPu može maltene programirati i moja baba, koja se ne osjeća potrebu da nauči išta vise od toga kako da na brzinu nešto sklepa u PHPu, najčešće copy-paste metodom, i da to unovči. Ovakvi likovi (da pustim babu u miru) nemaju pojma o osnovnim postulatima dobrog programiranja, proizvode web forme bez ikakvog chekinga, nepotrebno zapisuju fajlove po disku i čitaju iz njih, recikliraju dijelove koda jer ga nisu u stanju učiniti apstraktnijim i elegantnijim. Rezultat: provale na server, XSS, nemogućnost da itko nastavi rad na njihovom (zbrkanom) kodu, pa novi programer najčešće počinje ispočetka.

Definitivno se NE slažem sa ovom tvrdnjom.

Sve zavisi od programera a ne od jezika u kome piše program. Činjenica je da najviše ljudi programira web aplikacije u PHP-u pa je samim tim i najveći broj loše urađenih aplikacija napravljen u PHP-u. Ali za to nije kriv PHP već autori tih aplikacija.

Ovo što si ti rekao bilo bi kao da si napao kinematografiju na engleskom jeziku zbog poplave loših i jeftinih filmova urađenih na tom jeziku.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:16.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.