DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Proizvod vs. usluga (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=722)

Gruja 28. 02. 2006. 17:19

Proizvod vs. usluga
 
Ovaj post je inspirisala tema "Kako dolazite do klijenata" .

Primetio sam da na ovom forumu vecina ljudi prodaje svoje usluge, tj. radi projekte za poznatog narucioca. Zasto se niko ne upusta u pravljenje svog proizvoda (programa)? Jeste u pitanju veci rizik i jeste da je potrebno vise znanja i rada. Treba da se bavis programiranjem, marketingom, prodajom, podrskom, web dizajnom i cime sve ne, ali je i potencijalna dobit mnogo veca.
Proizvod se prodaje i kad spavas, i kad si na odmoru, i kad si bolestan, i kad radis na necemu drugom. I ne postoji gornja granica koliko mozes da zaradis.

Moja prica je da sam do sad napravio 4 proizvoda komercijalnog kvaliteta, pocev od ranih 90-tih. U proseku mi je trebalo 3-6 meseci za svaki od njih, i uvek sam radio sa strane, na ustrb slobodnog vremena.

Prva 3 proizvoda su mi donela 0 din. Ne mislim da je ijedan od njih propao iz tehnickih razloga, to jest da sam omanuo kao programer. Nekad su bile objektivne okolnosti kao sankcije, bombardovanje (koje je pocelo nedelju dana posle lansiranja jednog od proizvoda), itd. Ipak pre svega su propali zbog mojih gresaka u proceni trzista, nedostatku ideje kako ce se to prodati, kako cu raditi marketing, itd. Iz svakog promasaja sam nesto naucio. Cetvrti proizvod je konacno uspeo.

STELLANOVA 28. 02. 2006. 17:28

Naravno da su proizvodi isplativiji od prozanja usluga ali je za uspeh pre svega potreban biznis plan. Jedno od elementarnih pitanja ekonomije danas jeste : Kome prodati?

Takodje ne moze se ocekivati da jedan covek ili grupa ljudi rade sve. Marketing prepustiti marketinskoj agenciji. Ispitivanje trzista prepustiti agenciji koja je specijalizovana za to. Troskovi ovakvih istrazivanja znaju da budu jako mali ako se njihovim rezultatima izbegne propast projekta.

dinke 28. 02. 2006. 17:35

I ja bih pre radio na proizvodu kada bih makar imao ideju koji proizvod razvijati. Na stranu sto razvoj nije nimalo jeftin!

Nazalost, ocigledno je da vecina ljudi ovde ima manjak menadzerskih sposobnosti. Boccio je pomenuo da ima neke svoje proizvode, Blues ima RC, moj prijatelj Morehno neke svoje projekte ... ako se ne varam to bi bilo sve ?

Gruja 28. 02. 2006. 20:10

Citat:

Originalno napisao STELLANOVA
Marketing prepustiti marketinskoj agenciji. Ispitivanje trzista prepustiti agenciji koja je specijalizovana za to.

Mozda u svetu velikog biznisa. Ako si mikro biznis (microISV), nemas izbora sem da sve to radis sam, a u tome je cak i tvoja prednost - onda si u direktnijem kontaktu sa kupcima, pa ces bolje znati sta trazi trziste.

Sa danasnjim alatima je moguce izbaciti prototip necega za nedelju-dve, i uz pomoc malo adwords-a i foruma koji posecuje ciljna grupa odmah videti da li to ima prodju ili ne. Cak moze da se napravi adwords kampanja za nepostojeci proizvod! Cim dobijes ideju napravis reklamu i neku landing stranu gde npr. opises sta si zamislio i mozda ponudis da zainteresovani ostave mail. I za par dana i par (bukvalno) eura mozes da vidis da li postoji traznja za tako necim.

oliver78 28. 02. 2006. 22:55

Kao sto su vec rekli, pravljenje proizvoda zaista iziskuje vece troskove i veci broj ljudi koji bi bili angazovani na izradi istog.

Poceo sam da pravim svoj CMS (i da ga prodajem :) ), u cilju savladavanja programiranja u PHP-u realnom okruzenju. I dok ja nocima kuckam skripte, koje naravno nisu savrsene, neko implementira word-press, txp... {na kojima je radio (radi) veci broj ljudi} i uzme neku paricu, a ti samo kuckaj.

Hocu da kazem da je za izradu nekog kvalitetnog proizvoda potrebno i vreme. To znaci da u tom periodu nemas prihoda, a ipak treba i od necega da se zivi. (Narocito kada si u 'vojsci') Angazovanje jos ljudi, naravno da kosta, a ishod je neizvestan, pa se retko i ko odlucuje da se upusta u rizik.

Hrvatska npr. ima blog.hr, dok se ovde niko ne usudjuje (ne racunajuci neke promasaje) da napravi nesto slicno, a tesko da moze da me neko ubedi da nemamo strucan kadar.

Ono sto nama treba jeste novac SADA. Za svakodnevne potrebe. (i stanove :1074: )

Mislite o tome...

Gruja 01. 03. 2006. 00:39

Ima brdo programa koji su delo jednog coveka i napravljeni za relativno kratko vreme. I to se prodaje i ljudi od toga zive.
Slazem se da svima treba kinta sada, ali je sasvim realno krenuti od nule i za 2-3 meseca imati nesto sto donosi pare.
Pozeljno je da mozes da izbacis prototip sto brze, da vidis kakvo je interesovanje. Ako je promasaj, probas dalje. Bitno je da se ne zakucas 6 meseci u neki projekat a da nemas nikakav feedback.

Ako si poceo da pravis CMS za ucenje to nije lose, ali si na veoma opasnom terenu - znas i sam verovatno koliko ima toga za dzabe. CMS opste namene ima jako, jako male sanse da se uspesno prodaje. E sad, ako uspes da nadjes neku nishu, i da ga usmeris negde gde nema konkurencije onda vec ima sanse.
Npr. CMS za zubarske ordinacije. To je nesto sto je mnogo lakse reklamirati: "Create professional web site for your dental practice in 10 min".

Dobro, mozda primer nije neki ali se vidi poenta - sto uze gadjas neku grupu to ti je lakse i manji ti je rizik.

ivanhoe 01. 03. 2006. 02:48

Ovo o cemu ti pricas se sad zove "startup", jos jedan buzz word o kome svi pricaju... i naravno da je to bolja zarada, ali je mnogo teze za realizaciju... pre svega je mnogo veci rizik, a i neophodna je ako ne super originalna, onda bar pristojna ideja.. a konkurencija je ogromna...

koliko sam citao po blogovima onih koji su uspeli da urade startup kako treba, napolju se takvi projekti obicno finansiraju tako sto nadjes jednog ili par investitora entuzijasta, tzv "angels"... obicno ljudi koji imaju neke veze sa tehnologijom i sa dovoljno para da mogu sebi da priuste da paralelno investiraju u 5-6 takvih malih projekata u nadi da ce bar jedan doneti dovoljno para da se sve zajedno isplati...kod nas bas i nema takvih likova koji bi nekom paru klinaca dali 10000 evra da prave nesto za internet, i to sve uz prilican rizik....ili ih mozda ja naprosto ne poznajem...

tako da se kod nas sve svodi na gerila development...

Pedja 01. 03. 2006. 09:39

Za programere ima dosta prostora, ako imaju dovojno vremena da se na duze vreme posvete nekom projektu. Cak i da se odlucis da napravis neki mali shareware, to moze lepo da se isplati, ako ubodes nesto sto je trazeno.

Neophodno je da smislis nesto sto ce da ide na trzistu, ponajbolje nesto sto ne postoji ali dobro prolaze i programi koji rade nesto sto je vec poznato ali unose neku novinu, poboljsanje, olaksanje ili ubrzanje posla ili slicno.

Moje iskustvo na ovom polju je pozitivno. Imam iza sebe jedan shareware i nekoliko freeware projekata koji su se pokazali kao uspesni, sto procenjujem pre svega po tome sto su i posle poprilicnog broja godina, jos uvek u upotrebi kod mnogih ljudi.

mungos 01. 03. 2006. 10:09

Citat:

dinke:
I ja bih pre radio na proizvodu kada bih makar imao ideju koji proizvod razvijati. Na stranu sto razvoj nije nimalo jeftin!
Mislim da je Dinke ovdje sve rekao u ove dvije rečenice, sam kvalitet ideje, odnosno novac koji ona donosi je glavni problem. Nije razvoj nimalo jeftin, ali bez dobre ideje nešam šta da razvijaš. Dosta nas ima svoje ideje i neki rade na njima, ali u pitanju je samo način zarade, dosta teže je napraviti proizvod koji će neko da kupi za određeni iznos ili da plaća mjesečni iznos za korištenje istog. Baš sam prekjuče napisao krititku Web 2.0 kompanija koje prihode najčešće zasnivaju na oglašavanju, prvenstveno na AdSense i sličnim servisima.

Citat:

STELLANOVA:
Naravno da su proizvodi isplativiji od prozanja usluga ali je za uspeh pre svega potreban biznis plan. Jedno od elementarnih pitanja ekonomije danas jeste : Kome prodati?

Takodje ne moze se ocekivati da jedan covek ili grupa ljudi rade sve. Marketing prepustiti marketinskoj agenciji. Ispitivanje trzista prepustiti agenciji koja je specijalizovana za to. Troskovi ovakvih istrazivanja znaju da budu jako mali ako se njihovim rezultatima izbegne propast projekta.
Juče sam se baš dao iznervirati na nekoj promociji gdje se govorilo upravo o toj žvaci -- biznis plan i analiza tržišta. Neko ko je prošao nekakav bezvezni trening u nekoj NGO ili na fakultetu i misli da je on sad baja što zna napisati biznis plan i zna šta je analiza tržišta, diže to u nebesa i čitav razvoj eventualnog biznisa podređuje istom. Alo, ako je neko u stanju da osmisli dobro ideju, najmanji je problem da je stavi na jednu A4 stranu i dalje prema određenim biznis plan obrazcima razvija istu, i u krajnojoj mjeri najmanji problem je angažovati za male pare konsultanta koji može da ti pomogne oko famoznog biznis plana.

Citat:

Gruja:
Cim dobijes ideju napravis reklamu i neku landing stranu gde npr. opises sta si zamislio i mozda ponudis da zainteresovani ostave mail. I za par dana i par (bukvalno) eura mozes da vidis da li postoji traznja za tako necim.
samo što takve strane niču ko počerku posle žurke, u današnje vrijeme mogao bih ladno da ostavljam dnevo po 5 puta moju mail adresu na takvim sajtovima... okej je to, ali više su se ljudi smorili i teško je sa te strane očekivati nekakav valjan uzorak.

Citat:

oliver78:
Poceo sam da pravim svoj CMS (i da ga prodajem ), u cilju savladavanja programiranja u PHP-u realnom okruzenju. I dok ja nocima kuckam skripte, koje naravno nisu savrsene, neko implementira word-press, txp... {na kojima je radio (radi) veci broj ljudi} i uzme neku paricu, a ti samo kuckaj.
Pazi, ja ne znam programera koji ne razvija svoj CMS kojeg ono godinama napucava svim mogućim opcijama (ljetos je priča išla, pa da... stavio sam i malo Ajaxa) i kojeg će jednog dana da prodaju za silne pare :)

Kao što je Gruja napisao, ako već pišeš CMS piše ga za neku specijalizovanu nišu, nemoj da pišeš blog CMS ili nešto slično.

Citat:

ivanhoe:
koliko sam citao po blogovima onih koji su uspeli da urade startup kako treba, napolju se takvi projekti obicno finansiraju tako sto nadjes jednog ili par investitora entuzijasta, tzv "angels"... obicno ljudi koji imaju neke veze sa tehnologijom i sa dovoljno para da mogu sebi da priuste da paralelno investiraju u 5-6 takvih malih projekata u nadi da ce bar jedan doneti dovoljno para da se sve zajedno isplati...kod nas bas i nema takvih likova koji bi nekom paru klinaca dali 10000 evra da prave nesto za internet, i to sve uz prilican rizik....ili ih mozda ja naprosto ne poznajem...
Pisao sam o start-upima dosta u seriji tekstova kod mene na blogu pod nazivom "Kako započeti elektronski biznis", aktuelan je šesti nastavak. Sedmi sam baš ranije planirao da posvetim ovoj temi "proizvod vs usluga". Pored angela imaš jako dobar primjer varijante inkubatora, organizovanih po principu ljetne škole. Imaš više na:

http://ycombinator.com/sfp2006.html

U toku tri ljetna mjeseca, ljudi daju svakog mjeseca po $2.000 po članu tima. Taj iznos je dovoljan da pokrije njihove troškove života (po ugledu na život studenata), a tri mjeseca su sasvim dovoljna da tim od tri čovjeka napravi nešto konkretno. $18.000 za prva tri mjeseca jedne startup kompanije.

bluesman 01. 03. 2006. 12:34

Najbolje ideje su nastale u garaži :) Screw business plan :)


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:51.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.