DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Opušteno (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Uplata na devizni racun iz inostranstva (vreme da legne novac) (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=10905)

martinluter 27. 03. 2012. 13:02

Uplata na devizni racun iz inostranstva (vreme da legne novac)
 
Koliko je potrebno vremena da legne novac na devizni racun fizickog lica, kada ti neko uplati iz inostranstva, npr iz Svajcarske, Slovenije?
Od cega zavisi brzina dospeca novca i da li nekad moze da nesto uspori proces?

mileusna 27. 03. 2012. 13:17

Po mom iskustvu 2-5 dana.

martinluter 27. 03. 2012. 13:37

Ako je to istina, onda sam ja totalna naivcina, previse verujem nekim ljudima i ne proveravam ih, sve do sad.
Vec neko vreme (godina dana) primam neki novac iz slo i uvek se oduzi na 14-15 dana, od trenutka kad oni meni kazu da su uplatili, nekad kao i ne prodje prenos novca, zbog nekih problema u Srbiji, pa se ponavlja postupak.
Da li je moguce da lazu ili moze se toliko oduziti?

f14Tr0n 27. 03. 2012. 13:44

Od momenta uplate od 2-7 radnih dana je potrebno da novac legne (u praksi 2-5 dana). Potvrdjeno u INTESA, Raiffeisen banci i Credit Agricole (ex meridijan). Uplate legale iz Svajcarske, Malte, UK... Nemoguce je da se oduzi (barem po recima ljudi koji rade u banci) na taj period, tako da verovatno ne uplate kada ti kazu... :S

squirll 27. 03. 2012. 13:50

meni treba 3dana (cak i ako se subotom povuce), UK,Kipar i sl ...
A mesec dana da ti chek stigne iz USA ...

chandler 27. 03. 2012. 13:58

2-5 dana, bas kao kad se povlaci novac s moneybookersa. Pretpostavljam da je isti proces.

webarto 27. 03. 2012. 14:31

2 dana ako ide direktno (ovo čak i iz USA), 2-7 dana ako ima intermediary bank, odnosno posredna banka (ako imaš račun u medjunarodnoj banci vjerovatno nema intermediary)... ako recimo imaš račun u Unicredit, i tamo neko uplati u Unicredit, stići će ti brzo.

Peca 27. 03. 2012. 14:33

2-5 dana, s tim sto postoji i neka 'express' varijanta [koja se placa 20-tak evra] i koja omogucava da uplata stigne u roku od jednog sata :)
[pouzdano znam ovo, jer sam jednom Hetzneru tako uplatio]

srdjan 27. 03. 2012. 14:47

Meni je stizalo i za 1 dan (US, Kanada) via Intesa, NY

Osim kad su pare bile u limbu preko 20 dana jer je umesto "fortmobile srdjan dakic pr" poslato na "srdjan dakic", ostalo sve isto (broj računa itd.) a vraćala im naravno naša banka.

mileusna 27. 03. 2012. 19:10

Citat:

Originalno napisao martinluter (Napišite 105999)
Vec neko vreme (godina dana) primam neki novac iz slo i uvek se oduzi na 14-15 dana, od trenutka kad oni meni kazu da su uplatili

Meni je svojevremeno iz Australije stizalo za max 5 dana, ne sećam se da sam ikada imao nekih problema sa čekanjem novca uplaćenih preko SWIFT-a.

martinluter 27. 03. 2012. 23:06

Hvala svima na odgovorima!
Koliko vidim svi dajete do 5 dana, eventualno 7.
Da vam kazem iskreno, jako sam se razocarao u ovaj njihov postupak
i mislim da cu prekinuti saradnju i ako cu biti bez posla.

Gruja 28. 03. 2012. 00:11

Ako radiš sa pojedincem, i on te laže, tu nema poverenja. Ali ako je veća firma u pitanju, ti npr. sarađuješ sa nekim projekt menadžerom, a uplatu radi neko iz računovodstva, i to kad odobri finansijski direktor, tu ima nekoliko nivoa gde može da dođe do kašnjenja ili do grešaka i ne bi trebao da se preterano uzbuđuješ ako ti ipak plate sa 5-10 dana zakašnjenja. Možda bi trebao malo da radiš za domaće klijente pa da vidiš šta su problemi.

Inače meni wire iz EU u Rajfajzen stigne u rok od dan-dva, ne pamtim da je nekad trebalo više vremena.

mangia 28. 03. 2012. 08:11

Druže prosjek plaćanja u Balkanskoj guduri je 90 dana pa se ti nađi u tome...

jaksaM 14. 09. 2012. 12:21

Da li neko zna pouzdano koji je limit za ovu godinu (devizni priliv iz inostranstva)?
Kako se to bese izracunava? cini mi se da sam procitao ovde negde al sad ne mogu da nadjem... nesto prosecna plata u srbiji x 12 + - / x nesto nesto.. da bi se dobila cifra od oko 2 miliona din... ?

mileusna 14. 09. 2012. 17:02

^ Ne ide to tako kao što ti misliš, potraži po forumu, pričalo se o tome.

jaksaM 14. 09. 2012. 18:05

jeste, i najsvezija tema o tome je stara 2 godine. zato i pitam, dal neko ima sveze informacije. i da, zavisi od prosecne plate u srbiji (koja se menja iz godine u godinu) to znam pouzdano. samo ne znam kako se dolazi do tacne cifre

mileusna 14. 09. 2012. 18:32

Fora je da si ti do sada na svaki prihod već morao da platiš prateće poreze i doprinose. Ako na kraju godine oporezovani prihod pređe određeni limit, onda plaćaš i taj dodatni porez na kraju godine. O tome ti pričam... Ako si mislio da se samo na kraju godine pojaviš u poreskoj upravi i kažeš "ja sam zaradio preko 2M" onda ti je bolje da se ne pojavljuješ. :)

Detaljnije ovde www.devprotalk.com/showthread.php?t=8486

jaksaM 14. 09. 2012. 22:09

hoces reci da za svaku uplatu bez obzira kolika bila moram da idem u poresku upravu to da prijavim, i onda platim porez?
mislim, po treadu koji si naveo zakljucujem da treba. samo sto ja to nisam radio proteklih 4-5 godina... kao ni veliki broj ljudi koje znam da posluju sa strancima.

MorenoArdohain 14. 09. 2012. 22:34

@jaksaM to sto niste prijavljivali porez, ne znaci da je to zakonito :)

jaksaM 14. 09. 2012. 23:51

al zasto bih placao dupli porez i doprinose na devizni priliv kad to vec placam pausalno kao preduzetnik?

Gruja 15. 09. 2012. 08:55

Pa što ne reče da si preduzetnik paušalac. U tom slučaju ne plaćaš nikakav dodatni porez na devizne prilive, ali naravno prilivi moraju da dolaze na devizni račun firme. Imaš par obaveza kod svakog priliva:

- moraš da napraviš fakturu i da je zavedeš u kontrolniku. Makar tu fakturu i ne slao stranom partneru.

- banci moraš da napišeš po kom osnovu ti je priliv, tj. broj ugovora iz kontrolnika i šifru osnova. Kod Raifa ovo možeš da popuniš za minut iz ebankinga, verovatno i kod drugih

- moraš da prijaviš priliv deviznom inspektoratu. Ovo može i elektronskim putem. Koliko sam video devizni inspektorat je jedna od institucija koje se ukidaju

Ako ovo radiš miran si sve dok ne pređeš granicu za izlazak iz paušala. Međutim, ako primaš devizne uplate na lični račun, i dalje moraš da prijavljuješ i plaćaš odvojene poreze.

mileusna 15. 09. 2012. 13:37

Citat:

Originalno napisao jaksaM (Napišite 108463)
al zasto bih placao dupli porez i doprinose na devizni priliv kad to vec placam pausalno kao preduzetnik?

Što reče Gruja, pa što ne reče da si preduzetnik paušalac?! :) Onda je druga priča, ako ti pare ležu na firmin račun, napisao čovek gore sve. ^ I ne interesuje te dodatni porez na dohodak građana za koji si prvobitno pitao.

jaksaM 17. 09. 2012. 02:01

ne ide preko preduzetja :)
al sam mislio, ako vec placam drzavi porez i doprinose na moje ime...
hvala na odgovorima

ivanhoe 17. 09. 2012. 05:39

uf, ako si vec pausalac onda sve radi preko firme, ionako placas porez... ovako ti je najgore moguce, rizikujes prekrsaj jer si zbog radnje mnogo vise "vidljiv" Poreskoj nego obicno fizicko lice, a bas nista ne dobijas...

jaksaM 18. 09. 2012. 13:48

Verujem, ali pausalac sam postao neposredno nakon sto sam poceo da radim za te strance, a koliko god to cudno zvucalo, njima vise odgovara da placaju nezavisnom pojedincu nego firmi. al videcu da to promenim ako mogu

mileusna 18. 09. 2012. 14:02

Formalno pravno gledano, preduzetnik je fizičko lice koje obavlja neku delatnost i tvoje ime i prezime je sastavni deo punog naziva preduzetničke radnje, tako da to i jeste uplata pojedincu na neki način.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:16.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.