DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   Web site, dizajn i multimedia (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=21)
-   -   B92 Blog (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=1033)

Dejan Bizinger 20. 05. 2006. 20:42

B92 Blog
 
Na B92.net je postavljen blog tako da pozivam sve zainteresovane da ga posete i napisu prve utiske. Sajt je u Beta fazi kao uostalom i svi iole znacajniji servisi koji se pojavljuju u poslednje vreme na Internetu :). Mogu da se registruju i postanu clanovi svi zainteresovani cime obezbedjujete jedinstveno ime u komentarima. Takodje, komentarisanje je omoguceno i neregistrovanim korisnicima. Mozete pratiti blog preko RSS feeda za citav blog, a svaki autor ima i svoj RSS feed.

Ovo nije blog servis koji omogucava svima da imaju svoj blog. Smatrali smo da nema potrebe za tim kada na trzistu postoji vec nekoliko takvih servisa. Ovo je mesto gde mozete citati blogove poznatih licnosti. Takodje, nudimo mogucnost i svim zainteresovanim koji smatraju da bi ono cime se bave, njihova strucnost kao i nacin pisanja bili zanimljivi citaocima B92 Bloga da nam se obrate.

Adresa B92 Bloga: http://blog.b92.net

crews_adder 20. 05. 2006. 21:48

Ql. A komentari? Je l' mogu da napisem, npr. Dinkicu sta ja hocu ili je demokratija "ogranicena"? :)

Ilija Studen 20. 05. 2006. 22:15

Lepo, samo napred. Da bude dosta dobrog sadržaja :)

Samo, zašto je beta? Koristite Drupal koji je daleko od neproverenog i nestabilnog rešenja. U čemu je kvaka?

Off Topic: Ne završiti posao i staviti BETA nije nikakvo opravdanje. Ako je public onda se zna kako stvari treba da funkcionišu.

Goran Aničić 20. 05. 2006. 22:22

VIP? Beta?

Dejan Bizinger 20. 05. 2006. 22:39

@crews_adder: :) Ako odes na blog i pogledas malo komentare dobices odgovor na svoje pitanje. Naravno, svaki komentar mora da ima veze sa samim tekstom i da se postupa u skladu sa lepim vaspitanjem.

@Ilija Studen: Slazem se za Drupal, zato ga i koristimo. Beta smo stavili malo i zbog sale za Web 2.0 a malo i zbog toga da bi se ogradili od komentara tipa zasto niste uradili to i to..., zasto ne omogucite...a u stvari to ce biti uradjeno kasnije. Na primer, mi smo dosta toga prevodili sami na srpski, nesto nije jos prevedeno pa stoga jos nije kompletno. Tako mozes da pitas Google zasto i pored toga sto su im servisi obicno super od starta uvek pise Beta ili zasto kad odes na Writely i dalje stoji Beta :).

@Goran Anicic: Ne znam da li su pomenuta pitanja u korelaciji tipa kako nesto sto je VIP da je Beta. Ako je to u pitanju, za Beta sam objasnio a VIP zato sto pisu poznate licnosti iz svoje industrije.

BraMom 20. 05. 2006. 22:53

beta i vip, stvarno :)
A kad si vec online, zasto je sajt b92 down (doduse ne ceo, radi blog) vec satima?

Dejan Bizinger 20. 05. 2006. 23:17

Sad je online :).

jasmanac 21. 05. 2006. 12:29

Pogledao sam blog i moj utisak je da ste ovo sklepali na brzinu samo da bi ga sto pre pustili online.

Nemoj ovo shvatiti kao pokudu ali ako blog uporedim sa ostalim servisima, recimo Zdrav Zivot ili Kultura, imam utisak da ste ovo zaista sklepali za par dana samo da bi sto pre bio online. Da ste poradili barem jos nedelju dana mislim da ste dosta toga mogli zavrsiti i pustiti barem koliko toliko ozbiljniji sistem od ovog sto sada imate.

I kao sto rece nas pokojni premier "Opasno je oslanjati se na izgovore" ;)

Dejan Bizinger 21. 05. 2006. 13:11

Ne moras da mi verujes, ali da bi se pokrenulo ovako nesto trebalo je dosta vremena. Kada uzmes open source resenje pa makar to bi i Drupal, treba dosta da se cimas sa tim da bi bio spreman za pustanje a ne treba zaboraviti i koliko ucesnika je ukljuceno u pisanje na blogu, treba sve to koordinisati.

Inace, zato i pise Beta :). Ne shvatam ovo kao pokudu sa tvoje strane. Naprotiv, voleo bih da mi ti i svi zainteresovani na forumu napisu primedbe kako bi napravili servis jos boljim.

Hteo bih da napomenemo da B92 Blog ne nosi oznaku V.I.P. samo zato što su autori poznate ličnosti već i zbog toga što smatramo da je veoma važno da i u Srbiji blogging postane široko prihvaćen način komunikacije poznatih ličnosti sa svojom ciljnom grupom. To je praksa koja je odavno prihvaćena u svetu, prvenstveno od strane ličnosti iz sveta biznisa, politike i zabave.

Treba istaci da B92 Blog ne promoviše samo već poznate ličnosti već želi i da ih stvori, tako što će pisati na blogu. Svako ima šansu da piše na B92 Blogu ako je dovoljno talentovan.

shoba 21. 05. 2006. 14:55

A zasto nema Profil onoga ko pise blog?

Bar nekoliko recenica. Nema veze sto su to VIP osobe. Mozda su meni eto poznate samo dve osobe. Trebalo bi da idemo ka vremenima kada ne znam tacno ko je trenutni predsednik vlade ili guverner jer to nisu osobe vec radna mesta. About sekcija bi bila i informativna za one neobavestene.

Dakle - VIP kao sav normalan svet :) uz nekoliko crtica o njima - ko su, sta su, gde su...

:1043:

Goran Aničić 21. 05. 2006. 15:08

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
Hteo bih da napomenemo da B92 Blog ne nosi oznaku V.I.P. samo zato što su autori poznate ličnosti već i zbog toga što smatramo da je veoma važno da i u Srbiji blogging postane široko prihvaćen način komunikacije poznatih ličnosti sa svojom ciljnom grupom.

Suština blogovanja nije komunikacija manjine (oni za to već imaju sopstvene PR službe), jer to zasigurno to vodi u kvazi-elitizam, već masovnost, na kraju krajeva - kosmopolitizam.

Citat:

Originalno napisao Dejan Bizinger
To je praksa koja je odavno prihvaćena u svetu, prvenstveno od strane ličnosti iz sveta biznisa, politike i zabave.

Da je ovo praksa u svetu, blogovanje sigurno ne bi bilo na ovoj lestvici na kojoj je sada. Zamislite samo blogger.com koji je dostupan samo VIP personama.

Takođe, ovo VIP je i nadalje problematično jer se izbor VIP-ova ;) zasniva na subjektivnoj imaginaciji selektora, a gde god ima selekcije ima i diskriminacije.

Nego, ukoliko imate resursa, a verujem da možete da ih pruštite radije kreirajte javni blog servis, dostupan svima.

borstale 21. 05. 2006. 15:23

Meni uopšte ne smeta što je VIP, naprotiv. Obzirom da štampu ne čitam, ovo mi dođe baš zgodno, ukoliko ovi VIP blogeri stvarno budu pisali kao što bi pisali kolumnu za neke novine.
Rekao bih da je Dinkić to shvatio kao zgodnu priliku za marketing što mi se ne dopada. Da li on uopšte shvata celu ideju? Za razliku od njega, ostali su izgleda shvatili i čini mi se da od njih mogu da očekujem ono što rekoh malopre.
Naravno, što neko reče, about sekcija bi stvarno morala da se uvede, par imena su mi totalno nepoznata.

ivanhoe 21. 05. 2006. 15:41

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
Nego, ukoliko imate resursa, a verujem da možete da ih pruštite radije kreirajte javni blog servis, dostupan svima.

ne slazem se, jer zaista stoji da besplatnih blogova ima koliko volis, ne vidim nikakav smisao pravljenja jos jednog. Samo jos noise-a u etru.. Ljudi koji imaju sta pametno da kazu uglavnom vec imaju blog, a s druge strane odnos kvalitet vs. kvalitet pocinje da biva (IMHO) veliki problem cele ideje blogova..

S druge strane ideja da blogove pisu javne licnosti mi je mnogo zanimljivija i originalnija... uglavnom me mnogo vise interesuje sta imaju VIP da kazu nego neki virtuelni john doe..

Goran Aničić 21. 05. 2006. 15:51

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
ne slazem se, jer zaista stoji da besplatnih blogova ima koliko volis, ne vidim nikakav smisao pravljenja jos jednog.

besplatnih blogova (?!)

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
Samo jos noise-a u etru..

Šta je "noise", a šta nije?

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
Ljudi koji imaju sta pametno da kazu uglavnom vec imaju blog

???

Citat:

Originalno napisao ivanhoe
uglavnom me mnogo vise interesuje sta imaju VIP da kazu nego neki virtuelni john doe..

Lični, subjektivni izbor, stvar afiniteta.

BraMom 21. 05. 2006. 17:02

I meni se čini da je suština blogovanja promašena, kada na blogu pišu ljudi čije mišljenje možeš da čuješ bilo na tv-u ili pročitaš u novinama...
Ja u principu pratim veblogove na kojima mogu da pročitam nešto čega nema u klasičnim medijima, tako da mi je (lični afinitet) web log Mlađana Dinkića prilično nezanimljiv, osim ako ne bude pisao dobre recenzije na temu muzičke underground scene...

Što se tiče elitizma, to generalno i nije loša ideja, ali više u smislu rangiranja blogera po čitanosti, ili već nekako. Ali ako "viša sila" (koja je medijska kuća!) određuje ko može a ko ne može da ima blog, stvarno deluje malo neozbiljno nazivati weblog-ovima. To su kolumne koje pišu profesionalci za medijsku kuću, na obostranu korist.

Mada je blog.b92 sa druge strane sasvim legitimna poslovna odluka b92, koji pokušava da se ustoliči kao lider na domaćem internetu i tu se nema šta zameriti.

Dejan Bizinger 21. 05. 2006. 17:31

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
Suština blogovanja nije komunikacija manjine (oni za to već imaju sopstvene PR službe), jer to zasigurno to vodi u kvazi-elitizam, već masovnost, na kraju krajeva - kosmopolitizam.

Malo si me pogresno shvatio i/ili si izvrnuo sta sam hteo da kazem. Naravno, da sustina blogovanja nije komunikacija manjine, ali cak i u Srbiji dosta ljudi ima neki svoj blog na javnim servisima, da ne spominjem Hrvatsku i svet. Sa druge strane, vrlo mali broj poznatih licnosti ima svoj blog i to bi trebalo na ovaj nacin da se promeni.

Razlika je imati PR sluzbu a razlika je imati svoj blog.

Citat:

Da je ovo praksa u svetu, blogovanje sigurno ne bi bilo na ovoj lestvici na kojoj je sada. Zamislite samo blogger.com koji je dostupan samo VIP personama.
Ja nisam ni rekao da blogger.com treba bude dostupan samo VIP licnostima ali B92 Blog i blogger.com su dva razlicita pojma. B92 Blog nije javni blog, a poenta blogger.com je da ima sto vise blogera od kojih 95% ne vredi nista.

Ja sam napisao da je praksa u svetu da poznati bloguju, da imaju termin CEO blogging.

Citat:

Takođe, ovo VIP je i nadalje problematično jer se izbor VIP-ova ;) zasniva na subjektivnoj imaginaciji selektora, a gde god ima selekcije ima i diskriminacije.
Znas kako, SCG moze na SP da bude prvak sveta ali to i dalje nece nekog da spreci pre SP da kaze kako je neko drugi trebalo umesto nekog da igra. Kod nas nije poenta da nekog odbijamo, zato sto nije VIP. Naprotiv, mi nudimo sansu i onima za koje gotovo niko ne zna da postanu VIP. To nudimo i na sajtu.

Da li je neko do nedavno cuo za Jovana Djordjevica? Mozda niste ni sad culi. Ali njegovi tekstovi na B92 su izazvali odusevljenje kod mnogobrojnih posetilaca i on zbog svojih tekstova putuje kao vodja B92 navijaca na SP. Procitajte samo jedan njegov tekst a ima ih nekoliko:

http://www.b92.net/zivot/lifestyle.php?nav_id=193573

http://www.b92.net/zivot/lifestyle.php?nav_id=195788

Na kraju ovog teksta mozete da nadjete linkove na njegove druge tekstove.

On je jedan od najzasluznijih sto je ponovo pokrenuta praksa razmene slicica.

Citat:

Nego, ukoliko imate resursa, a verujem da možete da ih pruštite radije kreirajte javni blog servis, dostupan svima.
Resursi sigurno da postoje, ali mislim da to nije neophodno s obzirom da postoje vec nekoliko takvih servisa koji nude dobru usluge. Nama nije u interesu kvantitet nego kvalitet.

Dejan Bizinger 21. 05. 2006. 17:40

Citat:

Originalno napisao BraMom
Što se tiče elitizma, to generalno i nije loša ideja, ali više u smislu rangiranja blogera po čitanosti, ili već nekako. Ali ako "viša sila" (koja je medijska kuća!) određuje ko može a ko ne može da ima blog, stvarno deluje malo neozbiljno nazivati weblog-ovima. To su kolumne koje pišu profesionalci za medijsku kuću, na obostranu korist.

Mada je blog.b92 sa druge strane sasvim legitimna poslovna odluka b92, koji pokušava da se ustoliči kao lider na domaćem internetu i tu se nema šta zameriti.

Zasto neko ne ode na Weblogsinc ili na Gawker i kaze Calacanisu i Dentonu da hoce da pise za njih i zasto oni svakom ne daju to pravo? To su dve najpoznatije svetske mreze blogova. Ako vam odgovore, verovatno ce vam reci da imate mnogobrojne besplatne blog servise a druga varijanta je da ih kazete zasto bi bas vi trebali da pisete za njih. To i mi nudimo. Generalno, na B92 Blogu, svaka poznata licnost moze da ima svoj blog (ako dobro pise). To isto vazi i za pojedince nepoznate siroj javnosti. Ako neko vec ima svoj blog i kaze, ovo je moj blog, ovako ja pisem, ako ima kvalitetan blog, vrlo je verovatno da ce moci da pise za B92 Blog-u.

shoba 21. 05. 2006. 17:43

Citat:

Originalno napisao BraMom
I meni se čini da je suština blogovanja promašena, kada na blogu pišu ljudi čije mišljenje možeš da čuješ bilo na tv-u ili pročitaš u novinama...

Pa ako budu pisali kao Dinkic onda ce biti nezanimljivo. Ja bih im predlozio da pisu o stvarima koje nemaju veze sa njihovim poslom ili o zivotu kao celini onog sto je "na sceni" i licnog stava o svemu tome, dakle i o onome "iza scene". Ako bi pisali samo o svom poslu onda je tu jedina prednost to sto su oni to licno napisali, odnosno da tekst koji procitas nije interpretacija nekog novinara.

Iako sam imao zamerke, pohvalio bih projekat. Bravo za trud, bravo za inicijativu!!!

Dejan Bizinger 21. 05. 2006. 17:45

Citat:

Originalno napisao shoba
A zasto nema Profil onoga ko pise blog?

To i ja mislim da treba. Napravicemo neku About sekciju.

degojs 21. 05. 2006. 18:35

Sigurno da je neka "About" sekcija preko potrebna.

Ovako, pojma nemam(o) ko su ljudi koji su tamo, tj. čime su to zaslužili da budu u društvu sa npr. ministrom finansija, što automatski znači ono što je Aničić napisao (kvazi-elitizam), jeftina promocija.

Inače, moglo bi da bude interesantno.

ivanhoe 21. 05. 2006. 19:12

Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
besplatnih blogova (?!)

mislim naravno na multiuser blog sajtove gde se mozes besplatno uclaniti, kreirati blog i pisati do mile volje...

Poenta mog komentara je bila da ne vdim razlog da svaki boziji sajt koji nudi blogove mora to da nudi svima, jer postoji uvek milion drugih gde mozes da odes da pises svoj blog. Nije da je bilo ko uskrcen za bilo sta, ni autor, ni sajt koji hostuje blogove, a ni citalac, jer ce taj nesudjeni autor sa B92 da ode na neki drugi sajt pa da tamo postuje, kakva je razlika uopste? Samo se uvodi malo reda i organizacije u stanje potpune entropije koje vlada u "blogosferi"...

Specijalizacija blogova unutar jednog sajta je IMHO sasvim normalna posledica broja blogova koji postoje i razvoja tog medija, kao sto imas specijalizovane novine na primer. Jedan kompjuterski casopis ili auto revija nece dobiti na kvalitetu ako obajvljuje clanke o uzgoju shampinjona ili recepte za vegetarijansku ishranu, jer one koji je kupuju ne rade to zbog tih informacija... oni zele informacije na odredjenu temu (ili od odredjenih ljudi) i zbog toga citaju bas to. To ce se desiti i sa blogovima neminovno..


Citat:

Originalno napisao Goran Aničić
Šta je "noise", a šta nije?

Ja odrzavam blogtastic.com koji ima oko 5000 usera u ovom trenutku, a recimo bar 90% tih blogova imaju po par postova. Od ovih preostalih bar pola ne sadrze ama bas nikakvu vrednu informaciju osim ako za ljubitelje bihejvorizma i psihijatrije.. naravno da je subjektivna odluka za kategorizaciju konkretnog bloga, meni ce se svideti jedno, tebi mozda nece, nego nesto drugo, ali ako posmatramo statisticki veruj mi da cemo i ja i ti doci do istog procenta zanimljivih informacija i to je maximalno mozda 1 promil ili cak manje od ukupne mase podataka... tako da je SNR tragican kako god da odlucis da klasifikujes podatke..

Specijalizacijom materijala se ne bi mozda poboljsao kvalitet samih pojedinacnih postova, ali bi se olaksalo pracenje, pa bi se definitivno smanjio noise, sta god (kranje subjektivno) to po tebi ili meni bilo...

oliver 21. 05. 2006. 22:20

Citat:

Originalno napisao shoba
Pa ako budu pisali kao Dinkic onda ce biti nezanimljivo. Ja bih im predlozio da pisu o stvarima koje nemaju veze sa njihovim poslom ili o zivotu kao celini onog sto je "na sceni" i licnog stava o svemu tome, dakle i o onome "iza scene". Ako bi pisali samo o svom poslu onda je tu jedina prednost to sto su oni to licno napisali, odnosno da tekst koji procitas nije interpretacija nekog novinara.

Iako sam imao zamerke, pohvalio bih projekat. Bravo za trud, bravo za inicijativu!!!

potpisujem. na brzinu sam preletio clanke i lice na one koje preskacem u novinama ili citam jaaaako rijetko, npr. kad sam pijem kafu pa mi bude dosadno :)

generalno, ideja je ok, ako se usvoje neke kritike moze ispasti zanimljivo ;)

Djuki 22. 05. 2006. 00:20

Slažem se sa ivanhom, dobro je da je b92 samo VIP. Ima dosta belsplatnih blog servisa, a VIP blog je dobar način da se blog popularizuje kod nas.

DIzajn i opcije su migle biti mnogo bolje, i primetio sam da kada ostavljam poruku nemam polje da unesem svoj Nick, već me upisuje kao Anonimusa, što je potpuno suludo, trebalo bi to popraviti, tako da ovo više liči na Alfa verziju. Manjak funkcija, ne tako dobar diajn, ostatak sajta je u ogromnoj prednosti.

Kakav ste posao odradili za F1, odličan diajnm funkcionalnost, svaka pohvala, za blog treba još rada da bi imao kvalitet kakav se očekuje od vas.

borstale 22. 05. 2006. 00:38

Citat:

Originalno napisao Djuki
primetio sam da kada ostavljam poruku nemam polje da unesem svoj Nick, već me upisuje kao Anonimusa, što je potpuno suludo

Imaš opciju da se registruješ pod svojim nickom i onda će svaki tvoj komentar biti potpisan. Šta fali tome?

Ilija Studen 22. 05. 2006. 00:57

Citat:

Originalno napisao borstale
Imaš opciju da se registruješ pod svojim nickom i onda će svaki tvoj komentar biti potpisan. Šta fali tome?

Svaki današnji blog sofver podržava pisanje komentara bez registracije (osim ukoliko to nije drugačije definisano). Magična polja u formi za komentarisanje u ogromnoj većini slučajeva su:

Ime ili nadimak
Email adresa
Adresa sajta
Tekst komentara

+ Opcije (privatnost, obaveštenja, mehanizmi za borbu protiv spama).

Nema registracije, smaranja itd. Nepotreban korak.

borstale 22. 05. 2006. 01:34

Ne znam da li si otvarao opciju za registraciju. Ne traži se ime i prezime, ne traži se ništa više od ovoga što si naveo. Ne vidim da je to korak više, jer posle registracije svaki komentar koji napišeš bude potpisan tvojim nickom (što je čak ušteda vremena ako ćemo baš da teramo mak na konac, mada su realno u pitanju nijanse ).

Ilija Studen 22. 05. 2006. 01:57

U pravu si, nećemo terati mak na konac. Slažem se da je isto otići na novu stranicu, uneti podatke, proveriti mail i aktivacija naloga uz promenu šifre na moju normalnu šifru i nakon toga komentarisanje isto kao unos imena, email adrese i teksta komentara uz opciono štikliranje opcije da se isti ti podaci sačuvaju u kolačiću. === ;)

No, da ne idemo od teme. Korisnike ionako teraju na svakakve procedure pa se ne bune previše. Jednostavno smatram da je registracija nepotreban korak za jedan blog.

Btw, potpisujem ovo za kratak info o autorima. Nakon pročitanog teksta pročitam i inforamcije o autoru ako su prisutne i tekst me zainteresuje. Stvara potpuniju sliku...

jablan 22. 05. 2006. 09:22

Možda ne bi bilo loše da uskratite autorima blogova mogućnost da na svoje postove kače animirane gifove od 900k.

BTW, mogli biste da malo poradite na integraciji dizajna Drupala u dizajn B92. To je za jednog iskusnog veb dizajnera par sati posla.

Dragan Babić 22. 05. 2006. 09:26

Info o autorima je apsolutno obavezan IMHO. Ja cak forsiram da lokacija sadrzi i fotografiju autora (na bilo kom mestu, about sekcija, sidebar, gde god...) jer se ljudi tada lakse identifikuju sa autorom/autorima i dozivljaj je "intimniji" (u nedostatku prikladnijeg termina).
Tako da sam na herbivorgu cak odlucio da svaki tekst sadrzi po recenicu o autoru i njegov avatar. Od samog pocetka planiram da svaki autor ima i svoju about stranicu ali nikako to da odradim kao ni gomilu drugih stvari koje imam u planu.

Djuki 22. 05. 2006. 11:34

U listi blogova nema svih blogova, na primer Marka Vidojkovica, zasto ? Inace ako su ovi poznati ja sam Frenk Sinatra :)

Dejan Bizinger 22. 05. 2006. 12:07

@Ilija Studen: Registracija je bitna iz vise razloga. Jedan od razloga je i kontaktiranje blogera, da se ne bi fejkovale email adrese, kada mozes da upises ime onda obicno mozes da napises sta hoces a ovako svaki korisnik ima jedinstveno ime u komentarima.

@Jablan: U pravu si za fotku, skinuta je.

@Djuki: Postavljeni su linkovi i za nove autore u meniju.

Inace, ocito da neki ne shvataju koje je nase znacenje VIP. Tu nece pisati iskljucivo osobe koje znaju mnogi ljudi. Tu ce pisati osobe nepoznate siroj javnosti ali koje ce dobrim pisanjem moci da postanu VIP. Bice postavljene informacije o autorima.

Djuki 22. 05. 2006. 16:50

Bizinger,
To je onda subjektivna stvar ko moze a ko me moze pisati. Koji su kriterijumi?
Ko zna Dejana BIzingera, taj moze da pise??

Prava stvar je sto ce pisati Marko Vidojkovic.

Sto se tice ostalih zasto onda nemaju svi pravo da otvore blog, nego samo oni za koje vi odlucite da mogu da postanu poznati? Koncept mi se nikako ne dopada. Pazi na hrvatskoj blogosferi se izdvojilo dotsa ljudi koji su pisanjem postali VIP, ali to je zato sto je kod njih(blog.hr) kvantitet izrodio kvalitet. A sta ce biti kod vas slucaj, sumljam da subjektivan izbor moze da da kvalitet, onda je bolje napraviti paralelno blog za sve korisnike, pa onda ko se izdvoji ide u VIP deo, ili da samo poznati mogu da pisu tu, jednostavno ne moze i jare i pare. Mesano, poznati (Marko i Biljana) sa ostalima mi delije skroz bez-veze.

Ali opet, sta se ja tu pitam.

Djuki 22. 05. 2006. 22:09

Citat:

Originalno napisao Dragan
Info o autorima je apsolutno obavezan IMHO. Ja cak forsiram da lokacija sadrzi i fotografiju autora (na bilo kom mestu, about sekcija, sidebar, gde god...) jer se ljudi tada lakse identifikuju sa autorom/autorima i dozivljaj je "intimniji" (u nedostatku prikladnijeg termina).

U pravu si u potpunosti, delim tvoje misljenje.

mungos 23. 05. 2006. 05:26

Sa zakašnjenjem sam vidio info o servisu. Pohvale za ovakve nešto, jedna okej stvar za srpsku blogosferu. S druge strane, potpuno dijelim Aničićev stav o kvazi elitizmu i wannabe VIP-u, u suštini praksa tipična za B92. Ne živim u Srbiji pa možda nisam kompetentan da kažem ko je VIP a ko nije, ali ja sa ove liste jedino znam ko su Dragan Kremer, Marko Vidojković, Mlađan Dinkić i naravno poznajem Dejana Bizingera :)

Suštini je da kliknem na Daryla Fideleka i vidim da je u pitanju neki jugofil i "Sumadijski Zet", VIP, WTF jese mi to zezamo? ;)
Od Vidojkovića je bilo očekivano da krene da piše blog, jer je on autorski izgrađeno ime, čini mi se da je trenutno i glavni urednik Maxima.

Meni kao autoru iz blogosfere VIP zvuči dosta pretenciozno, jer je prvo suština da se VIP ne postaje preko noći i pisanjem, čime pada koncept da tamo neki nepoznati autori postaju VIP. Uglavnom, vidjećemo kako će se stvari dalje odvijati.

Dejan Bizinger 23. 05. 2006. 09:46

Slazem se da se ne postaje VIP preko noci, ali mozes da postanes poznat nekoj ciljnoj grupi. Redovnim posetiocima B92 sajta i podsajta Zivot, autor Jovan Đorđević je poznat, mnogim drugim nije. Njegov tekst "Imas slajbe za menjazu" dobio je do sada 253 komentara a to malo ko i od drugih VIP osoba moze da ocekuje na svoj tekst.

Sto se tice drugih koji pisu na blogu, Jasmina Tesanovic povremeno pise i za najpoznatiji blog na svetu Boing Boing (vise o njoj na Wikipedia-i), glumac Svetozar Cvetkovic, upravnik Ateljea 212, Srdjan Mitrovic, clan kreativnog tima RDP B92, osvajac vise filmskih nagrada, spisateljica Biljana Srbljanovic, pisac Oto Oltvanji...

jablan 23. 05. 2006. 10:35

Ama potpuno je OK da na B92 bloguju samo oni kojima B92 ukaže to poverenje, posetioci će već odlučiti ko je od njih interesantan a ko ne.

Ono što ljudima (pa i meni donekle) očigledno smeta je samo to "VIP". U zemlji punoj novopečenih bogataša i tajkuna sumnjivog porekla dođe malo nezahvalno koristiti tu dvosmislenu skraćenicu... :( Meni bi lično, da sam na njihovom mestu, smetalo da je kače uz moje ime.

Dejan Bizinger 24. 05. 2006. 16:11

Sa piscem Oto Oltvanjijem sam bio gost u danasnjoj radio emisiji "Uvećanje" na B92. Tema emisije je bila znacaj blogginga. Svi zainteresovani mogu da preuzmu podcast. Velicina podcasta je 5.83 MB.

S_Kid 24. 05. 2006. 21:05

Zasto najobicniji snimak emisije konvertovan u mp3 zovete podcast?

Dejan Bizinger 24. 05. 2006. 21:38

Nekako se odomacio taj izraz i na Zapadu za sve audio fajlove pa sam zato napisao. Nisam hteo da pisem audio fajl. Inace, postoji i pravi podcast ove emisije na b92.net/podcast

ivanhoe 07. 06. 2006. 12:51

vec neko vreme pratim ove blogove, obicno u pauzama u radu, da odmorim mozak od tehnickih stvari.. i sto ih vise citam vise mi se dopada VIP fora, jer umesto citanja textova nepoznatih (u smislu da ih ja ne poznajem i ne znam o njima nista) ljudi, citam textove ljudi o kojima imam vec neku, najcesce doduse vrlo stereotipnu, dvodimenzionalnu i, u sustini, pogresnu sliku, izgradjenu na osnovu njihovih javnih nastupa..

A onda citajuci ih kako pisu o nekim manje-vise obicnim stvarima, u prvom licu, na skroz prizeman, ljudski nacin steknes neku dublju perspektivu ko su i sta su ljudi koje inace mozes samo na TV-u da cujes.. a neki od njih zaista imaju zanimljivih prica da ispricaju i to vrlo dobro rade...

super ideja u svakom slucaju..


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:39.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.