DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   e-Business (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Cilj PRojekta (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=8143)

Pedya 27. 11. 2009. 17:08

Cilj PRojekta
 
Svesni problema koji ovde postoje, ali i činjenice da nam svetski mediji već rutinski “crtaju rep i rogove”, iskrivljujući sliku o Srbima, rešili smo da učinimo nešto. Ne želimo da lažemo, već da pronađemo one istine o Srbiji na koje se može i treba usmeriti pažnja. I da ih postavimo na web. Da se na jednom mestu nađu sve te lepe istine o nama. Pričom, slikom, video klipom se ne može izmeniti privreda, ali može percepcija. Blogeri ne mogu da isprave sve ono što je loše u Srbiji, ali mogu da bloguju o svemu onom što je dobro. Želja nam je da osim domaćih autora okupimo i što više stranaca koji su bili ovde ili su još uvek ovde, da svojim rečima opišu kako su oni doživeli Srbiju. Vrata su otvorena svima koji imaju želje, volje i vremena, da u okviru svojih tehničkih i/ili ljudskih resursa pomognu ovaj projekat. Dobrodošli!

Dragana Djermanovic 27. 11. 2009. 17:49

o cilju
 
Citat:

Originalno napisao Pedya (Napišite 76472)
Svesni problema koji ovde postoje, ali i činjenice da nam svetski mediji već rutinski “crtaju rep i rogove”, iskrivljujući sliku o Srbima, rešili smo da učinimo nešto. Ne želimo da lažemo, već da pronađemo one istine o Srbiji na koje se može i treba usmeriti pažnja. I da ih postavimo na web. Da se na jednom mestu nađu sve te lepe istine o nama. Pričom, slikom, video klipom se ne može izmeniti privreda, ali može percepcija. Blogeri ne mogu da isprave sve ono što je loše u Srbiji, ali mogu da bloguju o svemu onom što je dobro. Želja nam je da osim domaćih autora okupimo i što više stranaca koji su bili ovde ili su još uvek ovde, da svojim rečima opišu kako su oni doživeli Srbiju. Vrata su otvorena svima koji imaju želje, volje i vremena, da u okviru svojih tehničkih i/ili ljudskih resursa pomognu ovaj projekat. Dobrodošli!

Da li je ovo cilj za interni dokument?

Znam koliko mnogo ima i "iskrivljivalja" slike o Srbima, međutim najveći je problem što takvih slika i onih koje su istinski negativne na netu ima previše. Po meni nije cilj brendiranje, re-brendiranje, ni ma šta megalomansko. Meni lično u vezi sa ovim prijektom cilj je da pronađem, napišem i publikujem što više onih istinski dobrih i pozitivnih priča i primera iz naše zemlje... i da na početku doprinesem razradi ukupne ideje i njenog održivog koncepta.

bluesman 27. 11. 2009. 17:55

Baš tako. Bataliti priče o nebeskom narodu i kako smo jeli zlatnom kašikom dok su oni jeli prstima, priča treba da bude sasvim obična i primerena normalnim ljudima. Da priča o normalnim stvarim.

Čak mislim da ne treba ni insistirati na nekim "zaključcima" i "sloganima", već dozvoliti nekome da pročita i uz blagu sugestiju naglašavanjem važnijih stvari doprineti da on sam stekne utisak kako je ovo mesto gde ne žive kanibali i ubice već sasvim normalna evropska zemlja koju vredi posetiti.

metaphysic 27. 11. 2009. 18:00

Citat:

Originalno napisao Pedya (Napišite 76472)
.............. Vrata su otvorena svima koji imaju želje, volje i vremena, da u okviru svojih tehničkih i/ili ljudskih resursa pomognu ovaj projekat. Dobrodošli!

Ovde samo, ako mozete malo konkretnije,
opet, mozda bi neko hteo, ali zapravo kako, jer ce mozda neko reci
evo ja mogu u photoshopu to i to
a u ustvari, ta vrsta pomoci je nepotrebna. hvala

Dragana Djermanovic 27. 11. 2009. 18:18

Šta nam treba
 
Čini mi se da imamo glavne stvari: cilj i ciljna grupa.

Da (se) ponovim, razumeh da pravimo web lokaciju na kojoj će biti smešten raznolik (i multimedijalni) user generated content. Naravno, neki istraživački textovi, intervjui... isto ok. Tu bi ljudi (posetioci sajta) mogli da pronađu i neke cool stvari o našoj zemlji a ne samo scary scene i izjave... Jer mi i finih tema i scena imamao na pretek.

Direktna ciljna grupa --> net korisnici iz regiona i šire (odakle-god-da-nam-dođu na naše web mesto) dobi između 20 i 35 godina.

Imamo razne tehničke uslove (@bluesman ako se ne varam, imamao sve što je potrebno za start sem specifičnog domena) i čini se da nam za sam sam početak treba KONCEPT.

Kategorije (koncept) --> Wireframes --> onda kontent...

Mislim nisam nikada pravila sajt, ali ovako mi se čini da treba.

U međuvremenu:
  • pisati preporuke za buduće autore sajta
  • prikupljati već postojeće sadržaje, tj. nove ko već nešto "kuva" i ima da napiše (uslika, usnimi).

Ko se pronađe nek se javi.

Mladjo 27. 11. 2009. 18:28

Da objasnim malo iz mog ugla kakvo misljenje Svedjani imaju o Srbima i Srbiji. Ljudi sa kojima se ja srecem misljenje o Srbima pa i Srbiji donekle stvaraju na osnovu toga kakva su zivotna iskustva imali sa Srbima. To moze da bude pozitivno ili negativno i zavisi od slucaja do slucaja a preko interneta ili medija na isto se uopste ne moze se uticati.
Medjutim imao sam skorije priliku da se srecem sa Svedjanima i Amerikancima koji se ne krecu u takvim krugovima vec imaju neki svoj sociaty. Pre prvog susreta bio sam ubedjen da o nama misle onako kako su recimo cetnici predstavljani u partizanskim filmovima, sve sa krvavim bradama, kandzijama, prasetom nataknutim na kolac i balama izazvanim preteranim konzumiranjem rakije. Ti uopste nije slucaj. Agresivna kampanja koju su vodili zapadnoevropski i severnoamericki mediji protiv Srbije je prosle. Ljudi ovde ne pamte dugo. Kao kod nas sa narodnjackim hitovima. Cim neki drugi dodje onaj prethodni se zaboravi. Oni uopste nemaju osnovne informacije o Srbiji. Tip koji ima lanac city guide sajtova mi je predlozio da napravim sajt o Srbiji a da mi on da link sa city guide world. Inace ima i city guide Europe. Ja sam zakljucio da on nije siguran de je Srbija.
Upravo zbog toga mi se svidja ova ideja. Ja njemu recimo dam link i on informacije o Srbiji dobije na nacin na koji je naucio da ih dobija. Konkretno ja sa time dobijam jer ce on imati lepse misljenje i o meni kao pripadniku tog naroda.

Pedya 27. 11. 2009. 21:05

Promocija
 
Mislim da nije prerano razmišljati i o promociji sajta, jer što bi rekao John D. Rockefeller: "Next to doing the right thing, the most important thing is to let people know you are doing the right thing." ;)

Osim SEM/SEO isl. metoda, bilo bi dobro (nekako) doći do stranih blogera koji se bave kompatibilnom tematikom i s kojima bi se mogli razmeniti linkovi (kad ih budemo imali)... Koliko je to izvodljivo?

nadlanuman 28. 11. 2009. 13:19

Gospodo i dame,
Ako dozvolite nekoliko zapazanja od bivseg izvrsnog urednika Nadlanu.com i necega sto je bilo zamisljeno da predstavlja Srbiju veoma slicno onome sto se vi zamislili, odnosno isticanju pravih vrednosti Srbije - portalu Myserbia.net.
Prvo, izvinjavam se sto nisam mogao da prisustvujem prvom "radnom" sastanku, ali mozemo i ovako.
Dakle, mislim da ne treba previse insistirati na ciljnoj grupi od 20-35 godina, jer je internet medij namenjen bukvalno svim korisnicima koji imaju želje-novca da putuju, a ovaj posao treba da ima i svoju ekonomsku opravdanost. Miloje vec negde slicno rece po pitanju "baba i deda" koji brodovima stizu kod nas, pa bi miks saadrzaja namenjenih njima i bekpekerima zapravo trebalo da predstavlja srz ovog projekta. Utoliko bolje ukoliko takav sadrzaj mogu da obezbede sami blogeri, ali je veoma bitno i povezivanje sa relevantnim organizacijama u zemlji (a i sire) koje takodje mogu da daju dragoceni doprinos, a tu vec ne treba govoriti o suzavanjima ciljne grupe.
Takodje, ono sto mi se vec izvesno vreme vreme mota po glavi (sa jos nekim prijateljima) jeste mogucnost da se preko jednog ovakvog sajta (portala, da razmisljamo u vecim kapacitetima) ponude i odredjene usluge onima koji dolaze u Srbiju, od smestaja, pa do celokupnog osmisljavanja njihovog boravka na poseban nacin koji se ne nudi u zvanicnim turistickim itinerarima... Sve u svemu, samo napred u realizaciji projekta, a ja vam svojim iskustvom i idejama stojim na raspolaganju...:1043:

ivanhoe 28. 11. 2009. 13:47

Mislim da bi sadrzaji pre svega trebali da budu informativni i vezani za ono sto TRENUTNO postoji ovde i moze da se vidi, istorijske price imaju smisla samo kao dodatni info o sadasnjosti.

Ne bi bilo zgored da se konsultuju strane turisticke agencije koje rade te ture (krstarenje dunavom i sl), da se vidi sta te ture obuhvataju, i sta uopste ima smisla predstavljati. Ako je neki penzioner u prolazu u Srbiji na jedan dan, ili je neki urbani klinac backpacker, nece mu mnogo znaciti sto na Midzoru ima stada divljih konja. On(a) nema ni vremena ni uslova da tamo ode tek tako. Tako da treba podeliti sadrzaj u realne interesne nishe, i furati pricu koja interesuje ljude koji dolaze ovamo.

Ja bih licno jako voleo ako bi uspeli da se pomerimo malo od stereotipa da su ovde zanimljive samo slatke cice, i jeftina klopa/pice, to bi bio ogroman uspeh.

Pedya 28. 11. 2009. 17:27

Projekat je zamišljen kao neprofitan, sa ciljem menjanja perceprcije o Srbima i Srbiji. Saglasili smo se da ga "guramo" koliko god možemo bez oslanjanja na "relevantne organizacije u zemlji" (jer da su htele (a mogle su) do sad bi već nešto učinile) i biznis (jer gde se umešaju pare, tu nema entuzijazma, a entuzijazam je pokrenuo celu stvar).

Svaka pomoć je dobrodošla, naravno (pogotovo od nekog ko ima iskustvo na sličnim projektima), ali ne smemo da "razvodnjavamo" priču. Ako dođemo u situaciju da delimo kolač koji još nismo ni umutili, a kamoli ispekli, žalibože i brašna i jaja...

Viktor 28. 11. 2009. 18:43

Da li jedan od ciljeva može biti i skretanje pažnje na Srbiju u pozitivnom svetlu?
Uzmimo za primer kampanju Australije koja je zbog "psovke" postala viralna i skrenula pažnju na sebe http://en.wikipedia.org/wiki/So_wher...ell_are_you%3F

ili nedavni viralni efekat koji je postigla Estonija ovim spotom: http://www.youtube.com/watch?v=A5GryIDl0qY

Dakle, skretanje pažnje nekim "šokantnim" kampanjama. Kada kažem šokantnim, mislim duhovitim - humorom se to postiže najbolje i najlakše.

NikkiL 29. 11. 2009. 03:08

Pozdrav svima i hvala Pedji na pozivu :) Evo citam sta ste sve ovde napisali i malo sam se vec pogubila u idejama, predlozima, vidjenjima ... pa evo i my five cents...

Pre svega imala sam nekako utisak da je cela ideja pre svega vezana za stvaranje neke pozitivne percepcije Srbije nevezano za to ko je posecuje i kada, a ne turisticki projekat namenjen bas onima koji dolaze u Srbiju, posto vidim da se govori i o ciljnim grupama vezano za turiste koji tu dolaze, Srbiju kao turisticku destinaciju, hotele, hostele isl...?

Neko spomenu da vecina ljudi ima negativnu percepciju Srbije, ja bih pre rekla da vecina ljudi globalno gledano (narocito ovde po Severnoj Americi) nema ni pojma uopste gde je Srbija, uglavnom je smestaju u neke ruske republike, i standardno mesaju sa Siberiom....:1027: Jedan ovakav otvoren projekat sa user-generated sadrzajem, ako se plasira na pravi nacin moze da bude neka stepenica sto u stvaranju pozitivnije slike, sto uopste u podizanju svesti da tamonegdedaleko postoji neka egzoticna lokacija zvana Srbijica..Opet, da bi uopste imao potencijal da cela prica do bilo koga dopre mora da bude 100% na engleskom.

Ova Viktorova ideja o intrigantnoj viralnoj kampanji isto dobro zvuci...verujem da ce se oko projekta okupiti dovoljno kvalitetnih ljudi da tako nesto mogu i da urade... samo napravite sto pre neki outline...mislim brainstorming je dobra stvar al treba malo i sistematizovati sve ove lepe ideje koje su ovde nabacane :)

Dragan Varagić 30. 11. 2009. 07:14

Lepo je krenulo, ali da bi se nastavilo istim tempom bilo bi dobro da se okrene onom što online okruženje trenutno najbolje pruža:

Kolaboracija zainteresovanih na većem broju tema, projekata i šire koordinacije.

- Cilj projekta bi trebalo da bude angažovanje što većeg broja osoba koje će širiti željene poruke u vezi sa Srbijom.
- Potrebno je koristiti što više različitih dostupnih online medija (Wikipedija, Youtube, Flickr, Facebook...),
- Predlog je da se prave zasebni sajtovi za kolaborativan doprinos, kao što je wiki sajt za kolaborativno pisanje, sličan sajt za grafičke i video radove, a dobijeni vivvo bi se mogao upotrebiti za neku varijantu news sajta - potrebno je da se informacije pojave i preko news.google.com
- Svako ko se uključi u projekat neka na tim projektima radi ono što najbolje zna.
- Potrebno je "olabaviti" koordinaciju (neka core ostane ovde) tako da svi oni koji žele da koordiniraju, to i pokušaju da rade, a najbolji će najduže opstati - sličan sistem kao urednici na Wikipediji.

Ideja ovakve postavke je da se odaberu glavne teme i pod-teme i da se zalaže za sledeće principe:

- Što jednostavnija participacija učesnika (kreiranje tagova kampanje)
- Što veći broj online medija gde učestvuju zainteresovani (sistem "Obama Everywhere")
- Što veći broj angažovanih korisnika (koristiti postojeće resurse, kao što je ponuđena FB grupa, angažovanje Wikimedia Serbia...)

Kreiranje vizuelnog identiteta odabirom većeg broja radova na zadatu temu (može i veći broj). Kreiranje većeg broja pod-tema...

Moji predlozi:

Re:Serbia (od Re:Think Serbia Re:Branding Serbia...); Re:PoetrySerbia; Re:VideoSerbia....

Treba otvoriti posebnu forum temu za pod-slogane i treba kreirati nekoliko glavnih slogana...

oksite 30. 11. 2009. 08:51

Imam posrednog i neposrednog iskustva sa slicnim projektima drzavnih i javnih organizacija u Evropi, od kojih su svi povezani sa promocijom privrede i resursa neke zemlje. Na tom tragu sam odlucio i da napravim slican projekat, naravno u daleko manjem obimu, i za nasu zemlju. U osnovi to jeste komercijalni projekat u okviru moje nove firme u osnivanju (projekat, bolje receno sektor, Doing Business in Serbia, doing.business.in.rs, predstavljanje zemlje, kako se to vec radi, lep sajt, a ono sto nudimo bi bio consulting u svim oblicima investicija u Srbiju, te market entry strategy), ali iz onoga sto vidim kako se ova prica siri, mislim da bi jedan od ciljeva projekta treba da bude u tom pravcu promocije nase privrede, resursa, ali i trzista. To je sve komplementarno i ne bi trebalo samo insistirati na tome da smo lepi, fini, umiveni, normalni, vec i da smo vredni, obrazovani i savremeni, i da hocemo i mozemo da radimo.

oksite 30. 11. 2009. 08:57

Da odvojim od posta iznad, mislim da pod obavezno moramo postaviti za cilj stvaranje odgovorne mreze "poverenika" projekta u celom svetu. Dakle, jedan direktorijum gde bi ljudi iz celog sveta, mogli da nadju sebi lokalnog poverenika i da pogledaju kontakte i da u neposrednom ili online susretu dobiju i brze i preciznije informacije i odgovore na sva pitanja koja bi mogli da imaju, i da to bude prvi kontakt i poziv na akciju, bez obzira kakve krajnje forme je ona (poseta Srbiji, ukljucivanje nasih ljudi u neke projekte u njihovim zajednicama, investicije, kultura, sport, itd.).

Corporate 30. 11. 2009. 10:03

Pozdravljam projekat i dao bih sebi slobodu da vam izložim par ličnih razmišljanja.

Srbi odavno nisu u Evropi bradati, masni i sa pripasanim kamama, i svako ko želi ozbiljno da se pozabavi ovom temom zna koliko u Srbiji ima znanja, kvalitetnih ideja i visokoobrazovanih mladih ljudi kao I onih mladih ljudi poreklom iz Srbije koji "vuku na svojim leđima" neke od najvećih svetskih kompanija. Stoga zaključujem da je sagledavati sa tog apekta i postaviti te ružne tragove prošlosti u centar samog formiranja ideja i ciljeva bespotrebno. Pre sam mišljenja da projekat treba da bude usmeren na to da se jednostavno i sasvim prirodno predstavimo kao sasvim ravnopravni, jer nemamo razloga da krećemo u sve to "iz minusa"- naprotiv.

Istorija- da, tradicija- donekle, ali svakako bez preterivanja, senzacionalizma i euforije. Ukoliko se naglasi ono vredno, pokaže da u svemu možemo živeti među njima- kao i oni među nama, pola posla je završeno. Projektu treba pristupiti opušteno, bez trunke kompleksa i nepotrebnog MEGA-respekta prema svemu što je evropsko i svetsko, a koliko ja znam samo na ovom forumu i samoj blog zajednici imamo sjanu ekipu koja na crtu može stati bilo kome.

Bez želje da dosadim vama a i samom sebi samo ću još reći da je najvažniji detalj pored stručnosti i kvaliteta u predstojećim aktivnostima, jedinstvo u nastupu kao i precizna podela “uloga” i tu treba uraditi najtemeljniju pripremu.

bluesman 30. 11. 2009. 10:58

@Dragan Varagic: sve što si rekao stoji, samo bih ja krenuo rađe sitnijim koracima pa ubrzavao usput nego da "udarimo" odmah na sve što si napomenuo.

Takođe, što se same objektivnosti tiče, treba pokušati isključiti emocije i možda se odnositi prema ovome kao bilo kom drugom projektu. Trezveno i objektivno odlučivati o svemu, možda čak uključiti i konsultantske usluge prijatelja iz inostranstva, može da se ispostavi da se ono što mi mislimo da je bitno pokaže kao totalno nebitno iz ugla prosečnog stranca, i obrnuto.

oksite 30. 11. 2009. 11:56

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 76702)
Trezveno i objektivno odlučivati o svemu, možda čak uključiti i konsultantske usluge prijatelja iz inostranstva, može da se ispostavi da se ono što mi mislimo da je bitno pokaže kao totalno nebitno iz ugla prosečnog stranca, i obrnuto.

Mislim da ako se ovako postave stvari u samoj osnovi, da ce biti velikih problema. Prvo, osnovna stvar je da treba biti istinit i iskren, to je jedini put da se nesto napravi. Drugo, mi smo toliko slicni, recimo evropske nacije i nasa nacija. Zato se ne treba pitati sta bi moglo prosecnom strancu da bude bitno a sta ne. Jednostavno se zapitajte sta bi vi voleli da znate o nekom drugom narodu, znaci, koji fakti, koje well-known specificnosti, malo off-the-beaten-track, itd. Mi imamo tu potrebu, to mora da je u genima, da predstavimo Srbiju kao nesto zaista specificno i "totalno drukcije od drugih", ali to je tako daleko od istine. Definisimo nasa interesovanja i "forme" zelje za upoznavanjem drugih nacija, i onda to "prevedimo" u odgovore o nasoj zemlji.

Ideja za jedan video spot za YT kanal - kamera ulazi u razred, ono sa ramena, sto nizi razred, to bolje, i prilazi stolu oko kog su se okupili klinci i onda igra pogadjanja glavnih gradova zemalja, pokazivanje na mapi, itd., i onda kao klinci se smeju, zavrsavaju igru, odlaze od stola, jedan od klinaca zatvara atlas, i na poslednjoj strani, logo i link ka sajtu ovog projekta. Znaci, nista pretenciozno, samo slatka deca i ono u cemu smo dobri.

bluesman 30. 11. 2009. 12:30

Jesi ti uopšte shvatio šta sam ja rekao? Verovatno će gomila ljudi da pomisli kako treba da im prikažemo "komplet lepinju" ili ko zna šta, a najverovatnije to prosečnog čoveka iz EU ni malo ne interesuje, možda je njemu 10 x interesantnije da vidi ... lupam... livadu na kojoj pasu krave, ili recimo kako čiča peče rakiju.

A taj predlog za video spot ti je baš super, prosto nemam reči. Da li da ti objašnjavam koliko bi "boring" komentara dobio na youtube kanalu? Meni se čini da ti i ne znaš u čemu smo dobri ako misliš da smo jedino dobri u tome da samo imamo slatku decu koja idu u školu i da je sve preko toga preterivanje.

nixa 30. 11. 2009. 12:44

Možda je bolje da dodamo vremenski okvir cilja projekta.

Ono što bluesman kaže i ja se slažem sa njime je da sada ne izgubimo glavu ako iole imamo nameru da napravimo nešto dobro u roku od 90 dana koji smo sebi zadali.
Druga ( zasebna ) stvar bi trebala da bude šta radimo kada izbacimo ovu prvu verziju, da li ćemo da imamo neki plan ili ćemo da pustimo da se stvar organski razvija ? Cilj PRojekta nam je generalno jasan, samo je sada pitanje šta posle, ali bez gubljenja fokusa na ono što moramo da uradimo sada

oksite 30. 11. 2009. 13:38

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 76706)
Jesi ti uopšte shvatio šta sam ja rekao? Verovatno će gomila ljudi da pomisli kako treba da im prikažemo "komplet lepinju" ili ko zna šta, a najverovatnije to prosečnog čoveka iz EU ni malo ne interesuje, možda je njemu 10 x interesantnije da vidi ... lupam... livadu na kojoj pasu krave, ili recimo kako čiča peče rakiju.

Evo, ti mislis da ce jedna "komplet lepinja" da bude neinteresantna stvar, dok pretpostavljas da bi cica koji pece rakiju bio interesantan. Ali, ja ne vidim gde ti sistemski mozes da postavis model po kome je moguce bar priblizno odrediti zasto je nesto interesantno, a nesto nije.

Citat:

Originalno napisao bluesman (Napišite 76706)
A taj predlog za video spot ti je baš super, prosto nemam reči. Da li da ti objašnjavam koliko bi "boring" komentara dobio na youtube kanalu? Meni se čini da ti i ne znaš u čemu smo dobri ako misliš da smo jedino dobri u tome da samo imamo slatku decu koja idu u školu i da je sve preko toga preterivanje.

To je samo kreativna ideja, ili bolje receno pokusaj, ja nisam umetnik, nisam ja Kusturica pa da opisujem ove krajeve i ljude i letece zivotinje i da me ceo svet zbog tog "opisa" postuje. Sigurno bi bilo bolje i da neko drugi da konkretne predloge u cemo smo mi dobri, ono je samo moj mali pokusaj, da ne kazem doprinos, posto se ideja moze uciniti glupom.

bluesman 30. 11. 2009. 13:57

Vidiš, to je jedna od problema... svako je počeo da daje svoje predloge (iako iz dobre namere) čak i iz oblasti u koje se ne razume, zato to mora da se prekine i da pričamo o stvarima u koje smo sigurni a ne o svemu i svačemu. Naravno, korak po korak.

oksite 30. 11. 2009. 14:11

Naravno, ovo je tek pocetak, i treba malo sve to kanalisati. Bez obzira na fazu, bez misije i vizije ne ide, a to jos nije ni u naznakama postavljeno. Isto mislim da su ocekivanja od rezultata prevelika, bez obzira kako uspesan projekat na kraju bio. Imidz Srbije uopste nije tako los kako se ljudima cini, naprotiv, mislim da mi kao pojedinci ne trpimo nikakvu stetu od bilo kakvog povezivanja naseg pojedinacnog "lika i dela" sa nasom zemljom.

Mladjo 30. 11. 2009. 18:51

Koliko je ovde energije potroseno na svasta pa i neke bezpotrebne stvari. Evo kako su to Svedjani odradili: http://www.visitsweden.com/ i u kombinaciji sa ovim: http://www.communityofsweden.com/Pag...StartPage.aspx dobitna kombinacija.
Inace citajuci onu temu o webfestu nadjoh da su oba sajta osvajali masu svedskih i svetskih nagrada u raznim oblastima. Ovaj drugi je 2009 proglasen za najbolji community sajt globalno. Sve moze da se googla i isti ih voli bas puno. Pretpostavljam da i Svabe i Francuzi imaju neke takve sajtove koji predstavljaju te drzave na pravi nacin. Jednostavno ne treba izmisljati toplu vodu. Pa se jos i posvadjati oko toga.

nixa 30. 11. 2009. 19:04

Slazem se da te ne treba izmišljati toplu vodu, samo za razliku od Švedske mi imamo težiji zadatak a to je promena imidža. Inače ovo što su Švedjani uradili deluje jako dobro.

bluesman 30. 11. 2009. 22:14

Pa sad, ako misliš da može da se poredi reputacija Švedske i Srbije za koju većina stranaca misli da je još uvek u ratu, onda je i dovoljno ovo što radi TOS i nema potrebe ni da se zamaramo. :)

Pedya 02. 12. 2009. 02:13

Ovaj drugi (http://www.communityofsweden.com/) mi se mnogo više sviđa, liči mi na ono kako sam ja, po sadržaju, zamišljao naš sajt. Posebno mi se dopada tema "Myths about Sweden" na forumu ;) Mi bi tu imali o čemu da se ispričamo...

Meni je i dalje format bloga nekako najbliži, jer kako pristižu postovi tako bi se formirati kategorije. Mislim da je bolje da se prirodno formiraju, nego da ih mi "namećemo" i "silom" popunjavamo da ne zvrje prazne... Već mi je objašnjeno da blog kao platforma nije dobar, ali način formiranja sadržaja bi trebalo da bude "blogerski". Uz dodatak grupa i foruma - baš bih voleo da vidim diskusije na temu "Myths about Serbia"... :))

Marcus 02. 02. 2010. 13:17

Citat:

Originalno napisao leonl (Napišite 76485)
Da objasnim malo iz mog ugla kakvo misljenje Svedjani imaju o Srbima i Srbiji. Ljudi sa kojima se ja srecem misljenje o Srbima pa i Srbiji donekle stvaraju na osnovu toga kakva su zivotna iskustva imali sa Srbima. To moze da bude pozitivno ili negativno i zavisi od slucaja do slucaja a preko interneta ili medija na isto se uopste ne moze se uticati.
Medjutim imao sam skorije priliku da se srecem sa Svedjanima i Amerikancima koji se ne krecu u takvim krugovima vec imaju neki svoj sociaty. Pre prvog susreta bio sam ubedjen da o nama misle onako kako su recimo cetnici predstavljani u partizanskim filmovima, sve sa krvavim bradama, kandzijama, prasetom nataknutim na kolac i balama izazvanim preteranim konzumiranjem rakije. Ti uopste nije slucaj. Agresivna kampanja koju su vodili zapadnoevropski i severnoamericki mediji protiv Srbije je prosle. Ljudi ovde ne pamte dugo. Kao kod nas sa narodnjackim hitovima. Cim neki drugi dodje onaj prethodni se zaboravi. Oni uopste nemaju osnovne informacije o Srbiji. Tip koji ima lanac city guide sajtova mi je predlozio da napravim sajt o Srbiji a da mi on da link sa city guide world. Inace ima i city guide Europe. Ja sam zakljucio da on nije siguran de je Srbija.
Upravo zbog toga mi se svidja ova ideja. Ja njemu recimo dam link i on informacije o Srbiji dobije na nacin na koji je naucio da ih dobija. Konkretno ja sa time dobijam jer ce on imati lepse misljenje i o meni kao pripadniku tog naroda.


Samo jedna dodatna informacija, iz mog radnog iskustva, švede su prilično ladovine od ljudi. Nije ni čudo imajući u vidu da se ne sećaju kada su poslednji put oni ratovali s nekim. Jedan šveda je odlučio da otvori ekspozituru firme i to u Pančevu pre skoro 2 godine. Interesantno je da je i tamo zaposlio neke srbe (iz Srbije i Bosne) i da je vrlo zadovoljan našim radom. Neverovatno je koliko se razlikuje naš mentalitet, ali jednom kada sam to pregurao sve je postalo vrlo lako. Dosta su strpljiv narod. Elem, direktorka ove kancelarije je poreklom srpkinja koja je odrasla u Švedskoj. Priča kako su o nama bile neverovaten loše priče na svim medijima, pa opet, ova firma je samo jedna od onih koje su otvorile svoje ekspoziture ovde. Mi do duše ništa ne prodajemo ovde, "sve izvozimo za Švedsku" a u pitanju je softver (.NET aplikacije) i konsalting (rad na MSDS - Material Safety Data Sheets). Od skora smo zaposlili "meeting coordinatore" što hoće reći da nije mnogo teško da šveda veruje u srbina i njegove sposobnosti.

Papermoon 07. 04. 2010. 02:00

Pardon, molim vas, hoce neko ukratko da mi sumira sta se tacno desava i dokle je stiglo?
Do korisnika na netu nije tesko doci, to ne bi trebalo da je cilj projekta. Nekako mi je cudno i da hocemo da uticemo na percepciju, to mi zvuci kao interni cilj, cilj za tim, ne za sajt (sta mislite kada biste vi negde banuli, kad ono na homepage "mi hocemo da uticemo na vasu percepciju"). Kolaz- content, sve ok, radujem se novim pogledima na stvar, verujem da ce ih biti.

Imam osecaj kao da imamo vozilo, znamo i kojim putem idemo, ali ne znamo gde vodi i zasto idemo tamo.

Izvinjavam se sto nisam mogla sve da citam (mnogo ste se raspisali, cestitam na energiji!:)) i molim da sumirate (citirate, date linkove, sta god samo da je malo preglednije) sta se desava i dokle je stiglo.

Hvala unapred od JJ


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 06:13.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.