DevProTalk

DevProTalk (http://www.devprotalk.com/index.php)
-   SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net (http://www.devprotalk.com/forumdisplay.php?f=10)
-   -   [MySQL] - (http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=4679)

mb_sa 09. 02. 2008. 13:09

[MySQL] - Odredjivanje pozicije vijesti sa jedniom SQL upitom
 
Kôd:

--
-- Table structure for table `pozicije`
--

CREATE TABLE `pozicije` (
  `id` int(11) NOT NULL auto_increment,
  `pozicija` enum('1','2','3','4') NOT NULL,
  `vijest_id` int(11) NOT NULL,
  PRIMARY KEY  (`id`),
  UNIQUE KEY `pozicija` (`pozicija`)
) ENGINE=MyISAM  DEFAULT CHARSET=utf8 AUTO_INCREMENT=4;

--
-- Dumping data for table `pozicije`
--

INSERT INTO `pozicije` VALUES (1, '1', 2);
INSERT INTO `pozicije` VALUES (2, '2', 1);
INSERT INTO `pozicije` VALUES (3, '3', 67);

--
-- Table structure for table `vijesti`
--

CREATE TABLE `vijesti` (
  `id` int(11) NOT NULL auto_increment,
  `naslov` varchar(100) NOT NULL,
  `tekst` text,
  `datum` datetime NOT NULL,
  `datum_objave` datetime default '0000-00-00 00:00:00',
  PRIMARY KEY  (`id`)
) ENGINE=MyISAM  DEFAULT CHARSET=utf8 AUTO_INCREMENT=68;

Na indexu stranice imam 4 pozicije za vijesti (jedna vijest, jedana pozicija). Pozicija 1 je na vrhu stranice, dok su Pozicije 2, 3 i 4 na dnu stranice.
Vijesti na poziciji 2, 3, i 4 imaju isti prikaz (layout), dok vijest na Poziciji 1 ima nešto drugačiji! Znaci, treba jedan upit da izvuće vijest na Poziciju 1, i drugi za izvuče vijesti na Pozicije 2, 3, i 4.

Potrebno je da omogućim bolje pozicioniranje, tj. forsiranje nekih vijesti u odnosu na druge vijesti. Dakle, u admin panelu bi trebao da administrator
da pozicijama dodijeli vijesti. Svim pozicijama ne mora biti dodijeljenja vijest!

Moja ideja je da se to rijesi prkeo gore navedenih tabela!

Recimo sa sljedećim jendostavnim upitom dobijem vijesti soritrane po pozicijama 2, 3, i 4.

Kôd:

SELECT v.naslov, p.pozicija
FROM vijesti v, pozicije p
WHERE v.id = p.vijest_id AND p.pozicija IN (2,3,4)
ORDER BY p.pozicija

Medjutim, moje pitanje je sljedeće!!
Ukoliko nekoj od pozicija nije dodijeljena vijest (recimo pozicijima 1 i 3), gornji upit će naravno vratiti jedan red. tj. jednu vijest.
Da li je moguće i kako da se jednim upitom vratim vijest na Poziciji 2 i jos dvije zadnje unešene vijesti? Da li to mogu uraditi na osnovu ove strukture tabela ili je jedino rješenje da ovaj problem riješim na nivou programskog jezika!

Lp i hvala,
mb

jablan 09. 02. 2008. 22:57

(pišem iz glave)
Kôd:

select *, ifnull(p.pozicija, 1000) as pp from vesti v
left outer join pozicije p on v.id = p.vest_id
order by pp asc, datum_objave desc
limit 3


Mrlja 09. 02. 2008. 23:30

Mozda jednostavnije:
Stavi u tabelu vesti polje "prioritet", i izbaci veznu tabelu.
U "poziciju" upisujes 1 za poziciju 1 i sl...
Query je:
SELECT * FROM vesti ORDER BY pozicija, datum_objave DESC LIMIT 4

Dejan Topalovic 10. 02. 2008. 00:58

Iskreno nisam siguran da li sam shvatio kakav rezultat ti treba, a mislim i da ti struktura tabela nije najbolje povezana... Koliko sam shvatio, ti u tabeli 'pozicije' mozes trenutno imati najvise 4 unosa?

Evo ti SQL upit s kojim se mozes igrati, kako bi dobio zeljeno rjesenje:
Kôd:

(select v.id, v.naslov, v.tekst, v.datum, v.datum_objave, p.pozicija as pid
from vijesti v, pozicije p
where v.id = p.vijest_id
 -- and p.pozicija in (2,3,4)
)
union
(select v.id, v.naslov, v.tekst, v.datum, v.datum_objave, 5 as pid
  from vijesti v
  order by v.datum_objave desc
  limit 2)
order by 6 asc, 5 desc
limit 4;


ivanhoe 10. 02. 2008. 04:50

ja imam vrlo slican sistem ugradjen u CMS i resio sam ga jednostavno bas kao sto i Mrlja predlaze... imas polje positition za svaku vest i onda samo omogucis adminu da sortira vesti (upise se position svakoj vesti, onima kojima nije upisan position upises 0 default vrednost), a ti ih posle vadis prostim sortiranjem po position polju i po datumu..

mb_sa 10. 02. 2008. 09:34

Ljudi, hvala na odgovrima!

Prvobitno sam se i ja sjetio rješenja koje predlaže Mrlja, ali sam ga odbacio, da bi sada ustvari shvatio da je to najpametnije.

Pošto će za kratak rok recimo biti 15.000 vijesti, a svakodnevno će se unositi po 50-60 vijesti, bilo mi je glupo da se 50-60 puta na dan radi update tabele od 15.000+ redova (da se postavi pririetet na 0), jer sam mislio (tačnije nisam uopće mislio :)) da će trebati to uraditi. Nisam uopće razmišljo kako da zaobidjem taj problem, nego sam krenuo preko gore navedenog rješenja.

Ovako sada default vrijednost 'priorteta' postavim na 0, u admin panelu za jednu ili 4 sve vijesti odredim pozicije. Sutra, kada admin bude htio da promijeni vijest na poziciji 3, uradiće se samo update 2 vijesti, tj. onu vijest koja ima poziciju(prioritet) 3 - postavimo ga na 0 i vijest koju želimo da pridružimo poziciji 3 - postavimo prioritet na 3. Dakle, ukupno 2 UPDATE uputa. Jeli tako? :).

Hvala svima na odgovorima, bilo je od pomoći!

@Dejan Topalovic: Da, tabela pozicije je mogla imati maximlano 4 unosa, jer su 4 pozicije bile predviđene. Oko ovog se 'cimam' prevenstveno zato što sam želio da uštedim jedan query viška, jer će se ove pozicije vrtiti na indexu stranice, biće fino posjećeno, pa prvenstveno zbog brzine i performansi.


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:21.

Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.

Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.