Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 10. 2011.   #3
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kolenoblata Pogledajte poruku
Otvaram preduzetnicku firmicu i planiram da uvezem masine iz inostranstva. Zanima me da li ja kao preduzetnik imam pravo na to, da li sam u tom slucaju oslobodjen poreza i koji je proces sa spedicijom.
Ukoliko ne mogu, da li je moguce uvesti kao privatno lice ( jedna masina je teska cak 300 kg ) i na koji nacin ide u tom slucaju.
PDV mozes da trazis nazad (ili otpises) ako si u sistemu PDV-a.
Medjutim, ako si ne-pausalac, ta masina ce ti uci u dobit, verovatno u celom iznosu. (neka oprema ulazi skroz bez ikakve mogucnosti poreskog kredita, neka oprema ima pravo na poreski kredit, ali svejedno, cak i najbolji poreski kredit moze u najboljem slucaju da se iskoristi da se smanji dobit na 30% - za preduzetnika bilo kakva dobit preko minimalca je poreski uzas jer se porezi/doprinosi placaju na celu dobit).

E, sad, sto rece kolega iznad, prvo vidi da li imas pravo na uvoz te konkretne masine uopste! (ne znam kako, neko ce verovatno reci )

Ako planiras da budes u sistemu PDV-a, kupi je odmah kao radnja, i trazi odmah povracaj PDV-a (doci ce kontrola pa bolje da dodje dok nemas nista osim te masine u knjigama ).
Ako neces biti u sistemu PDV-a, imaj na umu da ti osim sto placas PDV (i carinu!) pri uvozu, dodatno ces na PDV/carinu placati porez na dobit.
Vidi sa knjigovodjom kako moze da masina da se otpisuje i kakav je poreski kredit moguc na nju uopste. Nemas tu neke opcije osim da osnujes doo umesto radnje (iskreno, ne vidim prednost ne-pausalne radnje naspram doo, osim za jako nebitan broj mogucih poreskih olaksica).
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat