Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 11. 2006.   #32
djoca
kockar
Qualified
 
Avatar djoca
 
Datum učlanjenja: 28.09.2005
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 146
Hvala: 51
83 "Hvala" u 20 poruka
djoca is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za djoca
Default

Slazem se da kao vlasnik agencije imas ogranicenja, ali ona nemaju veze sa oblikom privrednog subjekta vec sa cinjenicom da uplacujemo doprinose na minimum. Ti mozes da sebi odredis platu vecu od propisane i kao preduzetnik, treba ti malo zezanja sa papirima i pomoc knjigovodje. Problem je sto je to prilicno bezveze jer je cinjenica da za uplaceni visak neces dobiti ni hvala od drzave, a ni bilo kakve pogodnosti...ali to je duga prica da ne ulazim. Tako da placanje visih doprinosa samo da bi bio pogodan kandidat za kredit, nije opcija koja me zanima, pogotovo jer sam uglavnom resio probleme za koje bi mi kredit bio potreban.

Sto se tice razvoja firme, proveri uslove koje recimo SIEPA nudi. Za IT firmu je minimalni broj zaposlenih 5. Sa 5 zaposlenih ti se definitivno vise isplati doo nego agencija jer ako provlacis samo plate i doprinose ulazis u PDV, a onda su ti troskovi i sva zezanja isti za doo i agenciju i bolje je da se prebacis. Krediti koje drzava daje sa grejs periodom nisu tako laki za dobijanje...videces kad budes probao, a ako mozes da upadnes u te drzavne projekte onda ti ta suma ne bi bila problem.

Sto se tice odlazaka u inostranstvo, tu neces imati nikakvih problema kao vlasnik agencije ukoliko redovno placas porez i doprinose. Sengen nije problem, ja sam proveravao pre 10-tak dana da li mogu da dobijem za Italiju na prolece i nema nikakvih problema.

1000 evra za ozbiljnu firmu nije mnogo, ali nisu ni za bacanje.

Mislim da je upravo svrha rasprave da utvrdimo cinjenicno sta su prednosti DOO-a i obratno. Ovo za imovinu je jedna od stvari. Verovatno kao agencija ne mozes da ucestvujes na jacim tenderima ili na konkursima za drzavne kredite (ako planiras da ulazis u tako nesto)
Sa druge strane, prednost agencije su nizi troskovi i lakse zatvaranje (kod preduzeca to moze biti ozbiljan problem), kao i u slucaju potrebe laka preregistracija na doo.

U nekim novinama je jednom prilikom izasla analiza troskova koja je pokazivala u kom trenutku treba preci na preduzece...ako neko moze da se seti bilo bi lepo (mozda e-magazin neki stariji)
djoca je offline   Odgovorite uz citat