Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 01. 2007.   #14
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao zira
Ja jednostavno ne zelim da me kontrolisu, jer prije svega nemam povjerenja u drzavu i ljude tamo, tako da svaki korak koji vodi ka ocuvanju moje privatnosti podrzavam, tako i ovaj sa odbijanjem upotrebe cipa. Uopste me ne zanima koliko je tehnologija sigurna, iz iskustva znam da na duze staze nema sigurne tehnlogije. A kriminalci ce biti prvi koji ce naci rupu u tome.
Cuj, ti podaci ce svejedno biti uzeti od tebe. Znaci ime, prezime, datum rodjena, slika, potpis, otisak prsta. I onda ce biti smjestini u bazu podataka. Koliko je ta baza ranjiva - ti to ne znas, isto tako, ako se neko namjeri uci, a stvarno bude ozbiljan - ucice.
Ako ti izgubis karticu, na njoj nema cipa, neko je nadje - opet osim tvog otiska ima sve - sliku, ime prezime, adresu, maticni broj ...
Otisak na kartici recimo omogucava terenskim ekipama da provjere odmah validnost tvoje kartice bez potrebe da imaju direktnu vezu sa bazom u tom trenutku.
Osim toga, recimo da trenutni sistem na kojem radi zahtjeva eventualnu buducu prosirivost na identifikaciju osobe preko roznjace oka (ne znam kako se tacno zove taj dio koji je svakom covjeku jedinstven poput otiska prstiju).
Inace, mislim da se na kartice stavlja samo neki uniuque index otiska, u smislu - postoji 9 tacaka na otisku koji identifikuju njegovu jedinstvenost - hocu da kazem da se ne smjesta bitmapa otiska na karticu.

A svejedno, ja mogu tvoj otisak pokupiti sa kvake na vratima, na autu, na ulazu, sve sto dodirnes, naidjem par sekundi poslije i imam ih par.

Nemam nikakvih preferencija, svejedno je meni, ionako drzava odlucuje o tome (zakoni), ali me interesuje kako bi se ti podaci mogli zloupotrijebiti i zasto su ljudi protiv.

p.s. ono sa crkvom, ne kontam..
misk0 je offline   Odgovorite uz citat