Pogledajte određenu poruku
Staro 09. 05. 2007.   #19
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Umesto odgovora evo jednog svezeg primera.

Uvod: Naime, jedan domaci klijent, koji uzgred ima jako cudne navike u browseru, pa kad ode recimo na neku stranu, u stanju je da 14 puta klikne na back da bi dosao do home strane, zali se kako bi voleo da ima sajt kao sto je video na nekom nemackom sajtu. Ja mu objasnjavam da to sto je nemacko ne znaci da je najbolje i da je ovo resenje daleko bolje za korisnike. Na kraju mi kaze "udovolji mi platicu ti koliko treba samo da bude po mome". Pored ubedjivanja tipa "pokazi sajt nekim ortacima pa zajedno komentarisite, da cujes i sta drugi misle jer tvoje navike su vrlo cudne", poslednja moja recenica je bila: dobro, ali ako si hteo da pravimo sajt za tebe, da se ti igras sam sa sobom trebao si da mi kazes odmah.

Stize prvi SMS i ovako (otrpilike) tece sms komunikacija (nesto citiram a nesto sam obrisao pa parafraziram):
- poslao sam ti na mail redizajn home strane u paintu
(u paintu ?!?!?)
- ok, pogledao sam, to sto si napravio mi se ne svidja, ali hajde da zavrsavamo, uradicu kako hoces
- (30 minuta kasnije) evo sada me kritikuju svi ovde da je ovo moje suvise uobicajno da je tvoje mnogo bolje
- Rekao sam ti lepo da pokazes sajt nekim prijateljima i da oni prokomentarisu, da ne bude posle Goran drkosh i pravi se mnogo pametan
- u pravu si bio, mozda je bolje da se ne petljam
- naravno da je bolje da se ne petljas, zamisli da se petljas pilotu dok leti ili pekaru dok pravi burek... nema nikakve razlike.

Da li se menja? Tesko... ili ja uvek naletim na isti tip. Kad god sam pokusao da radim sa domacim ljudima, dodjem do istog tipa problema. Naravno, ima toga i kod stranaca, nisu ni oni idealni, daleko od toga.

Razlike? Evo najplasticniji primer:

- napravis sajt za srpsko trziste, ulozis isti trud i vreme kao za najboljeg klijenta, potrudis se oko svega, postavi sajt i zlopatis se godinama da napravis neku bazu korisnika od 20-ak hiljada. Zarada? Jedva nesto malo... nedovoljno da moze da se zove ozbiljna zarada.

Napravis sajt za amere, ne moze ni da primirise ovome za srbe, ali postavis online i za 3 meseca imas 30 000 korisnika, i voljni su da plate, ne moras da ih ubedjujes da "na interentu nije sve besplatno" i da se pravdas da nisi "govnar jer im 'otimas' pare". Pri tome je clanarina na americkom sajtu 30 USD a na srpskom 3 eur mesecno.

Razlike? Velicina trzista, kulturoloske razlike, tehnoloske razlike... svakakve razlike ... drasticne
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat