Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 09. 2007.   #6
Ivan Brezak Brkan
ICT novinar / bloger
 
Avatar Ivan Brezak Brkan
 
Datum učlanjenja: 14.09.2007
Poruke: 8
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Ivan Brezak Brkan is on a distinguished road
Default

*Poštovanje, prvi mi je post na ovom forumu, stoga oprostite na n00bisnosti *

Kao što je Dejan rekao, pitanje gdje i kako je dvosjekli mač. Ukoliko projekt ne donosi nešto novo, tj. ukoliko: a) ne daje alternativu postojećoj ponudi onima kojima je potrebna (npr. activeCollab) ili pak b) ne stvara novu kategoriju za potrebu koja još nije zadovoljena, onda će teško vani, ali i u regiji konkurirati. Neke ideje bolje su lokalizirane, kao što su npr. job boardovi te npr. dating siteovi kakav je Iskrica.

Manje konkurentnu ideju bolje je plasirati na domaćem i regionalnom tržištu utoliko što će joj mediji prije posvetiti prostor, ali s obzirom da se radi o web based projektu možda će teže biti naći "osviještene" kupce/korisnike ovisno o projektu. Posebno ako se radi o modelu pretplate kao monetizaciji projekta. Nasuprot tome, dobra ideja u dobroj izvedbi ima svoj prostor na globalnom tržištu, a iskorištavanje blogera koji su postali značajan glas svakako olakšava marketing ciljanim skupinama.

Npr. prošli tjedan sam objavio članak o 35 osnovnih Mac aplikacija za freelancere, da bi mi se kasnije autor dvije od aplikacija na listi javio i zahvalio, jer su prodali nekoliko stotina novih licenci zahvaljujući spomenutom članku. Složit ćete se samnom da članak nije ništa više od liste, ali svoj učinak može imati. Stoga Gorane, ukoliko krenete na strano tržište, iskoristite blogere i blogosferu ako je moguće. Manji blogeri (relativno rečeno, oni s za naše uvjete velikim brojem od par tisuća čitatelja) dobra su prilika, ali nikako im ne pristupajte klasičnim PR taktikama. Sorry što sam malo skrenuo s teme.

Poslednja izmena od Ivan Brezak Brkan : 15. 09. 2007. u 15:09.
Ivan Brezak Brkan je offline   Odgovorite uz citat