Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 09. 2007.   #33
jmtg
novi član
 
Datum učlanjenja: 16.09.2007
Poruke: 1
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
jmtg is on a distinguished road
Default Asocijacija - udruzenje -druzenje

Nazalost nisam bio u mogucnosti da prisustvujem skupu asocijacije u nastanku, ali iz svih najava teksotva i podataka koje sam uspeo da pogledam ovih dana dobijam utsak da ideja je vrlo slicna ideji koju sam iznosio u udruzenju e-trgovina u PKS pre otprilike godinu dana. Ideja koju sam predlozio i DIS-u. Naime CUTI - Udruzenje za napredjenje trgovine na Internetu je osnovano krajem prosle godine bas sa ciljem uvodjenja reda u nasem kutku Internet sveta. I svaki put kada sam sa clanovima pokusaovao da se "proguram tu ideju" nesto je kocilo. Nazalost i pored toga sto se kroz asocijaciju pokusava proklamovati mogucnost resavanja nekih zivotno vaznih pitanja u pravilnicima zakonodavstvu i uvodjenju reda u poslovanju na Internetu kod nas, bojim se da je to jos jedan, nadam se poslednji pousaj da "stvar" ostane u rukama jednog uzeg kruga ljudi. Prethodni pokusaj toga bio je jako ocito brzinsko formiranje Grupacije za elektronsku trgovinu koje je cini mi se ispalo samo ustvari brzopleto jer je formirana grupacija sa ciljevima koji nisu realno mogli biti ostvareni jer bi se tada dogodilo da e-prodavci sami sebi izdaju dozvoje za rad, sto ocigledno ne bi proslo nigde izvan granica. Kada sam na sastanku sa predstavnicima tog udruzenja (da li je asocijacija ustvari sononim?) i kada smo im pokusali objasniti i na kojim principima se moze zasnivati sve to oni su smatrali da im strukovna organizacija kao sto je CUTI za to ne treba jer boze moj oni ce sami raditi verifikaciju. Zanimljivo je da je tom sastanku prisustvovao i predstavnik DIS iako nije bi ni najavljen u dogovorima za taj sastanak.
Toliko o istorijatu. CUTI je nevladino, neprofitno udruzenje gradjana, koje je formirano na osnovu izucavanja teorije upravljanja nastupom na Internetu i sa ciljem da se uspostavi sistem verifikacije sajtova pre svega e-prodavaca. Ova verifikacija treba da ima dvostruki efekat: stvaranjem sistema verifikacije onlajn trgovina kod nas da se uvede red u celokupnom e-poslovanju (prvo), a samim tim da se kupcima obezbede uslovi za kupovinu sa svim bezbednosnim, privatnim i drugim uslovima koje prihvata ostali svet (drugo). Osnovu za ovo i ovakvo razmatranje videli smo u Strategiji razvoja IT Srbije koju je izradilo Ministarstvo za nauku i tehnologiju. Ovo ministarstvo, koje je u to vreme jos uvek bilo nosilac delatnosti IT-a u okviru Vlade, je naslo razumevanje za nasu ideju i pokretanje projekta u toj oblasti.
Da skratim - asocijacija da svakako (ogranicavam svoja razmisljanja samo na deo za koji mislim da mogu nesto da kazem a to je e-trgovina), ali mislim da treba da postoji malo drugaciji put nastajanja - odnosno da do formiranja asocijacije ima jos nekoliko koraka koji moraju da budu realizovani. Voleo bih da i CUTI, koliko je u nasoj moci, da svoj doprinos u radu odgovarajuce grupacije asocijacije (eto ustvari prijavljujemo se) i da ona saznanja do kojih smo dosli i koja su jednim delom prikazana na nasem sajtu (www.cuti.org.yu) doprinesu ukupnom napretku stanja u formalizaciji situacije na Internetu kod nas. Uostalom to je bio razlog zasto smo se formirali. Nadam se da ce ovaj tekst biti dovoljan povod za dalji razgovor.
za CUTI
Predsednik upravnog odbora
mr. Miroslav Jovanovic, dipl. inz.

QUOTE]
jmtg je offline   Odgovorite uz citat