Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 09. 2007.   #12
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

"Evo moj slucaj.."

Upisao sam Tehnicki Fakultet u Cacku, smer Tehnika i informatika (za profesora Tehnike i informatike)

Moja zelja je bila da upisem neki smer koji ima veze sa informatikom, medjutim kad sam upisao video sam da fax nema veze sa zivotom. Od 30+ predmeta na ovom smeru, vecina je sa masinskog fakulteta. Sve sto je imalo bilo kakve veze sa informatikom sam polozio, ostalo je mozda 1-2 ispita, svi ostali predmeti sluze za klasicno bubanje koje nikad nece zatrebati (naravno to niko ne zna sta ce kome zatrebati i ne treba biti usko opredeljen/ogranicen) tako da cu verovatno uzeti diplomu Vishe. Naime, kada se polozi polovina ispita (od toga 4 su uslovna predmeta) dobija se zvanje Inzenjer informatike, a kada se poloze svi ispiti dobija se zvanje Profesor tehnickog ili Profesor informatike.

O cemu se sad radi, na mom smeru ima 90 ljudi, od tih 90 ljudi samo 10 njih zna da instalira windows, da ne spominjem da 95% njih nikad nije culo/videlo neki drugi OS.

U prvoj godini jos kad smo upisali ovaj smer, u velikom amfiteatru upita jedan profesor (sve nas): neka digne ruke onaj koji zeli da bude profesor nakon zavrsetka studija, samo 3 osobe su digle ruku!
Znaci niko nista ne zna, nikog nista ne zanima vezano za IT, relativno niko i ne planira da predaje, a i oni koji planiraju da predaju znaju kako izgleda windows, word, excel, power point, ostalo je cista nauka.
Sada upisujem 4. godinu a 80% ljudi na mom smeru dalo je manje od 10 ispita (da napomenem da je 3. i 4. godina bezuslovna).
Programiranje, dizajn, internet... ne smem ni da spominjem.
Vecina profesora (70%) na fakultetu su stariji ljudi (preko 50. godina) koji vec 20 godina predaju jedno te isto, nisu se usavrsavali i cekaju penziju. Na moje pitanje, zasto se ne uvode neke novine u skolstvo, nastavni program, barem da nam izbace nepotrebne predmete (uz attach videcete spisak predmeta), tipa hidro sistemi, urbanizam, itd. profesorka mi je rekla da je kasno da se sada usavrsavaju stari profesori, kada odu u penziju doci ce novi kadar!?
Pola godine sam isao na praxu u masinsku skolu i pravio sam u radionici plehove od lima, drzace za lustere, kucice od drveta itd. Ljudi koji su zavrsili masinsku skolu se lako uklope, ja posto sam zavrsio gradjevinu meni leze svi predmeti vezani za crtanje i gradjevinu, ali me zato ubijaju u pojam predmeti tipa hemija, tehnologija materijala (obrade gume, drveta, metala, itd).

Ono sto ja planiram da uradim, jeste da uzmem diplomu vishe tehnicke skole i da nastavim da radim ono sto sam radio i pre nego sto sam upisao fakultet drugim recima, na fakultet idem samo zbog papira da bi kasnije lakse nasao posao u oblasti koja mene zanima i kojom se bavim.

U svakom slucaju, jadna deca ko ce njima da predaje. Koga zanima, naucice sam (kao i vecina ovde), jer ima i profesora koji imaju znanje a ne umeju da ga prenesu, tako da opet bzvz.
Priloženi thumbnailovi
Kliknite na sliku za uvećanu verziju

Naziv:	predmeti.jpg
Pregleda:	233
Veličina:	90,7 KB
ID:	459  
twix je offline   Odgovorite uz citat