Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 09. 2007.   #24
svemirco
novi član
 
Datum učlanjenja: 16.09.2007
Lokacija: Santiago, Chile
Poruke: 3
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
svemirco is on a distinguished road
Default

Saglasan sam sa Milojevom konstatacijom.
Moj rezon je da, ako platim za skolu 6K$ (sa sve 3 godine), treba da mi se to vrati za godinu dana (sto ce reci da imam 500$ platu odmah nakon zavrsetka skolovanja).

Radi se o nacinu razmisljanja samih studenata. Oduvek sam mrzeo kada su mi kolege na VETS-u kukale npr. kako su na ispitu bili teski zadaci (pri tom se proveli sa knjigom dve veceri), a eto placamo im 1K evra ("pa sta oni hoce?!?").

Drugo, svi ocekuju da kada izadju iz skole znaju da rade, i u fazonu "aha, to je to, sta znam-znam i eve me na intervijuu za posao". Skola treba da ti da osnove za dalje napredovanje (citaj ucenje) i da te upozna sa nekim stvarima.
Bez dodatnog rada i zalaganja, ljudi, nema nista.
Svi iz skole izlaze kao Juniori! Ja, iako sam sa radnim iskustvom od 6 godina, radim vec 6 meseci u Chileu, kao Developer Junior, jer nemam ovdasnju radnu "istoriju". Tek sada cu da predjem na poziciju "inzenjera razvoja" (ne Seniora).

Trece, radne navike se sticu, ne uce se. Pitanje je koliko ko shvata ozbiljno svoj posao (da li ga "radi" ili ga "odradjuje") i koliko je ko odgovoran.

Sto se tice profesora, ima izuzetaka (saglasan sa Varagom).
Radi se o tome da (u "normalnim" drzavama) postoji vrlo mali broj profana kojima je to primarno zanimanje, vec im je to dodatna kinta. Znaci, oni imaju iskustva, prakse i relanog znanja koje mogu da prenesu svojim studentima.
Problem kod nas je sto vecina ljudi koji vrede (kadar koji ima znanja i iskustva) se nalaze u belom svetu, te ih je malo teze "na'vatati".

Mislim da se ne treba vezivati za "famu" Zapada, jer nije sve "kako mali Mikica zamislja". Ima i ovde profesora koje zabole za posao, vec dodju, odrade sta imaju i uzmu pare. Ako ti se ne svidja, menjaj faks, jer imas izbora (ja pomenuh Zapad, jel?!).

Bluesman, koliko se secam i ti si radio "u tudjini".
Mozes li da kazes da su tamo ljudi "perfektni" u svom poslu i da su IT-evci "sega-mega-ultra master"-i?

Iskustvo (<)=> Znanje
Svi poslodavci kod nas traze iskustvo (vodeci se navedenim izrazom) i retko ko se potrudi da ti barem da sansu, makar ucio i sam, jer se sve vrti oko deadline-a. Medjutim, postoje projekti i ideje za koje ne postoji deadline (ne pricam o firmama), i u kojima se moze steci volontersko iskustvo za vreme skolovanja. Posle skolovanja svi hoce pare...


Cinjenica je da Srbija kao drzava nema pare. Ako nemas pare, ne mozes ni tehnicki ni strucno da napredujes, sem da pratis na netu kako stvari idu i da duboko uzdahnes...(a zatim to "sazvaces" i "ispljunes" djacima).


P.S. Mozda sam zakacio i neke druge teme, te se izvinjavam
svemirco je offline   Odgovorite uz citat