Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 09. 2007.   #40
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Evo nekoliko mojih komentara radi doprinosa diskusiji:

Iz ovog poslednjeg dokumenta vidi se šta se želi definisati, ali da te stvari nisu ni na koji način ustvari definisane. Meni još uvek nije jasno definisana prava svrha/cilj postojanja ovog udruženja. Konkretno, šta 'profesionalnim članstvom' osoba praktično dobija, a šta uslovno rečeno gubi ako nije član. Ovo je najvažnija stvar. Ja doživljavam pravljenje ovog udruženja kao istinsku potrebu da se 'odvoji žito od kukolja' u ovom poslu, i bilo je takvih pokušaja i ranije, i na drugim forumima/mestima ... i podržavam ideju, ali treba jasno definisati svrhu/cilj. To bi u suštini trebalo da bude jednostavna ideja koja može da se iskaže u par rečenica.

Znači da li je cilj da se osobe koje rade u IT oblastima na ovaj način
1) SAMO 'okupe' i da sami sebe prepoznaju 'profesionalcima', ili
2) se planira/želi da se članstvom ostvare i neki konkretni ciljevi (npr. da klijenti prepoznaju člana udruženja kao istinskog profesionalca u odnosu na npr. početnike, prednost u dobijanju poslova, osnova za traženje skuplje satnice kod klijenata i sl.).

U slučaju da je cilj samo da se podele 'titule', ne vidim neke stvarne koristi od cele priče, osim nekog ličnog zadovoljstva dobijenom titulom, što nekoga može da čini srećnim ili ne.

Drugi bitan 'problem' koji vidim je kredibilitet udruženja a pogotovo sertifikacije. Konkretno - ko je to vas ovlastio da vi delite osobe na profesionalce ili ne, i da delite sertifikate? Za sada mi celo udruženje deluje kao samoproklamovana grupa građana sa jednog (1) foruma (ne dovodim u pitanje da li su osnivači/članovi zaista profesionalci). Ovo ovako oštro navodim zato što mi ustvari već imamo takvu instituciju, a to je obrazovni sistem. Efikasan ili ne, obrazovni sistem je to državno ovlašćeno telo koje deli profesionalne 'sertifikate' osobama prema određenim kriterijumima, i stvara ili bi trebalo da stvara profesionalne kadrove. Ako si diplomirao, tebe je država već 'sertifikovala'. Dakle ako neko npr. ima diplomu elektro/informatika/matematika fakulteta, a ima npr. gadan dizajn na sajtu, po kom kriterijumu i sa kojim pravom će ovo udruženje da takvu osobu deklariše, ili ne, profesionalcem. Da li će onda kriterijum biti iskustvo/portfolio/'lepota' sajta? Šta ćemo onda sa negativnom afirmacijom mladih osoba koje su tek završile fakultet i žele i imaju talenta da rade ovaj posao, ali nemaju ni jedan odrađen projekat da pokažu, i time ne mogu da se učlane? Šta ćemo sa osobama koje uopšte nemaju diplome, a recimo zaista jesu ili zaista nisu kvalitetni radnici? Postoje osobe koje izrađuju grozan dizajn i grozan kod, i rade već godinama, i zarađuju od toga. Jesu li oni profesionalci ili ne?

Ovo je mislim veoma važno jer je DPT zajednica, uz svo dužno poštovanje svima, ipak samo forum i grupa ljudi koja se druži/viđa/razgovara, a to je neobavezna kategorija (zato tamo gore kažem 'ko je vas ovlastio...'). Kada nekome uzmete JMBG i date mu sertifikat za nešto to je onda ozbiljna kategorija. Znači trebalo bi definisati poziciju udruženja u hijerarhiji: država / institucije / udruženja / pojedinci / pravni i obrazovni sistem / 'neko je već diplomirao na nečemu' i sl.

Takođe mi se uopšte ne sviđa ideja o dva člana koja preporučuju trećeg. Ovo mi deluje suviše kao burazersko lobiranje i dobićete članstvo na bazi prijateljstva, a neko koga niko ne poznaje će morati mnogo više da se 'dokazuje'. Umesto toga trebalo bi usvojiti neki univerzalni princip pomoću koga će ovo udruženje egzaktno utvrditi/odmeriti da li priznaje nekoga članom. Slikovito rečeno npr., na prijemnom vam treba 70 bodova da bi ste 'prešli crtu', i ne bi trebalo biti važno koga poznajete. Tako da bi na neki način trebalo univerzalno oceniti nečiji profesionalni lik i delo ... radovi, radni staž, portfolio ... bez obzira s kime je dobar.


Molim vas da shvatite ove sugestije dobronamerno, i sam sam veoma zainteresovan za pozitivan ishod cele priče.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat